Szczególny tryb wykonywania orzeczeń sądowych o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 grudnia 1976 r.
w sprawie szczególnego trybu wykonywania orzeczeń sądowych o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Na podstawie art.10951 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296, z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231 oraz z 1975 r. Nr 45, poz. 234) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jeżeli, stosownie do art. 10951 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd opiekuńczy uzna, że zachodzi potrzeba niezwłocznej zmiany środowiska wychowawczego małoletniego, co do którego orzeczono umieszczenie w placówce opiekuńczo-wychowawczej, wydaje postanowienie o wykonaniu orzeczenia z pominięciem trybu przewidzianego w art. 1089-1095 tego kodeksu.
2.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, sąd opiekuńczy może wydać na posiedzeniu niejawnym. Na postanowienie to nie przysługuje zażalenie.
§  2.
Wykonanie orzeczenia następuje przez niezwłoczne umieszczenie małoletniego w pogotowiu opiekuńczym albo w domu małego dziecka, jeżeli małoletni nie ukończył 3 lat, a gdy nie jest to możliwe - w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
§  3.
1.
Przed przystąpieniem do wykonania orzeczenia sąd opiekuńczy zawiadamia pogotowie opiekuńcze lub dom małego dziecka o terminie umieszczenia tam małoletniego.
2.
Jeżeli okaże się, że małoletni nie może być przyjęty w pogotowiu opiekuńczym albo w domu małego dziecka w oznaczonym terminie, sąd opiekuńczy występuje do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego o wskazanie - w terminie nie dłuższym niż 7 dni od doręczenia wystąpienia - innej placówki opiekuńczo-wychowawczej zobowiązanej do przyjęcia małoletniego. Sąd opiekuńczy zawiadamia tę placówkę o terminie umieszczenia małoletniego.
§  4.
1.
Sąd opiekuńczy wzywa zobowiązanego do oddania małoletniego oznaczonej placówce opiekuńczo-wychowawczej w określonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni od doręczenia wezwania.Wezwanie powinno zawierać pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania.
2.
Jeżeli dobro małoletniego za tym przemawia, sąd opiekuńczy może nakazać umieszczenie małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej bez uprzedniego dokonania wezwania, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
W razie bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego zobowiązanemu do oddania małoletniego, a także w wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 2, sąd opiekuńczy poleca kuratorowi dla nieletnich przymusowe odebranie małoletniego i oddanie go oznaczonej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
§  6.
1.
Kurator dla nieletnich uprawniony jest do odebrania małoletniego od każdej osoby, u której on się znajduje.
2.
Jeżeli kurator dla nieletnich ma trudności w ustaleniu miejsca pobytu małoletniego, sąd opiekuńczy podejmie czynności określone w art. 1093 i 1095 Kodeksu postępowania cywilnego, a także może zażądać ustalenia miejsca pobytu małoletniego przez organy Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Przy wykonywaniu orzeczenia kurator dla nieletnich powinien zachować szczególną ostrożność i uczynić wszystko, aby dobro małoletniego nie zostało naruszone, a zwłaszcza aby nie doznał on krzywdy fizycznej i moralnej. W razie potrzeby kurator powinien zwrócić się o pomoc do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego lub zażądać pomocy innej instytucji lub osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
§  8.
1.
O dacie i miejscu odebrania małoletniego sąd opiekuńczy zawiadamia w razie potrzeby placówkę opiekuńczo-wychowawczą, w której małoletni ma być umieszczony, i prokuratora.
2.
W razie potrzeby sąd opiekuńczy zawiadamia prokuratora również o terminach posiedzeń w sprawie wykonania orzeczenia.
§  9.
W razie natrafienia na opór przy wykonywaniu orzeczenia lub gdy z całokształtu sprawy wynika, że opór taki nastąpi, kurator dla nieletnich może wezwać pomocy organów Milicji Obywatelskiej.
§  10.
Przewidziane w rozporządzeniu wezwania, zawiadomienia i wystąpienia mogą być dokonane w sposób, jaki okaże się najbardziej celowy dla przyśpieszenia postępowania, nie wyłączając drogi telefonicznej; określone w rozporządzeniu terminy związane z doręczeniem rozpoczynają swój bieg od dnia, w którym wezwanie lub wystąpienie doszło do wiadomości adresata.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.38.224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczególny tryb wykonywania orzeczeń sądowych o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Data aktu: 03/12/1976
Data ogłoszenia: 11/12/1976
Data wejścia w życie: 11/12/1976