Libia-Polska. Umowa o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego Państwa. Warszawa.1975.11.07.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Libijskiej Republiki Arabskiej o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego Państwa,
podpisana w Warszawie dnia 7 listopada 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 7 listopada 1975 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Libijskiej Republiki Arabskiej o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego Państwa, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Libijskiej Republiki Arabskiej o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego Państwa.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Libijskiej Republiki Arabskiej, kierowane pragnieniem rozwijania wzajemnej współpracy i uregulowania problemów wyłaniających się w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

W rozumieniu niniejszej Umowy poniższe pojęcia oznaczają:

1)
"przepisy o ubezpieczeniu społecznym"
-
dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - przepisy o:
a)
świadczeniach w razie choroby, macierzyństwa, opieki nad chorym członkiem rodziny oraz w razie rehabilitacji zawodowej;
b)
emeryturach, rentach inwalidzkich i rentach rodzinnych włącznie z odrębnym systemem rent inwalidzkich i rent rodzinnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych;
c)
zasiłkach rodzinnych przysługujących pracownikom i rencistom;
d)
świadczeniach leczniczych;
-
dla Libijskiej Republiki Arabskiej - Prawo Ubezpieczeń Społecznych nr 53 z 1957 roku jako nadal obowiązujące zgodnie z postanowieniami Prawa Ubezpieczeń Społecznych nr 72 z 1973 roku;
2)
"właściwa władza"
-
dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, do właściwości którego należy ubezpieczenie społeczne,
-
dla Libijskiej Republiki Arabskiej - Naczelną Organizację Ubezpieczeń Społecznych;
3)
"stały pracownik"

obywatela jednej z Umawiających się Stron wysłanego przez swego pracodawcę do pracy na obszar drugiej Umawiającej się Strony i wynagradzanego przez tego pracodawcę;

4)
"Państwo wysyłające"

Państwo, na obszarze którego ma swoją siedzibę pracodawca stałego pracownika;

5)
"Państwo zatrudnienia"

Państwo, na obszarze którego praca jest wykonywana.

Artykuł  2

Stali pracownicy wyłączeni są spod przepisów Państwa zatrudnienia dotyczących wszystkich rodzajów rent i innych świadczeń z tytułu starości, wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych i podlegają tym przepisom w Państwie wysyłającym.

Odpowiednia część całej kwoty składek, opłacana na wszystkie rodzaje rent, jest zwracana pracodawcy w końcu każdego roku kalendarzowego.

Artykuł  3

Świadczenia pieniężne przysługujące stałym pracownikom, którzy w okresie zasiłkowym przebywają w Państwie wysyłającym, przekazywane są na rachunek ustalony przez właściwe władze tego Państwa.

Artykuł  4

Renty oraz wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne dla ubezpieczonych stałych pracowników oraz uprawnionych członków ich rodzin, przyznane na podstawie przepisów Państwa zatrudnienia przed wejściem w życie niniejszej Umowy, są przekazywane na rachunek ustalony przez właściwe władze Państwa wysyłającego.

Umawiające się Strony mogą uzgodnić szczególne warunki, pod którymi miesięcznie płatna renta będzie zastąpiona globalną kwotą zryczałtowaną odpowiadającą skapitalizowanej rencie.

Artykuł  5

Niniejsza Umowa nie dotyczy pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Artykuł  6

Pracodawcy pracowników stałych zobowiązani są współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i zapobiegania wypadkom przy pracy z właściwymi w tych sprawach instytucjami i organizacjami Państwa zatrudnienia.

Artykuł  7

Dla stosowania niniejszej Umowy właściwe władze lub wyznaczone przez nie instytucje ubezpieczenia społecznego:

1)
uzgadniają potrzebne do tego środki,
2)
porozumiewają się bezpośrednio między sobą,
3)
udzielają sobie wzajemnie bezpłatnej pomocy administracyjnej,
4)
informują się wzajemnie o obowiązujących przepisach prawnych o ubezpieczeniu społecznym i o zachodzących w nich zmianach.
Artykuł  8

Składki opłacone zgodnie z libijskimi przepisami o ubezpieczeniu społecznym za stałych pracowników do tygodnia składkowego, w którym wchodzi w życie niniejsza Umowa, pozostają w libijskiej instytucji. Roszczenia o świadczenia z tytułu tych składek mogą być zgłaszane przez ubezpieczone osoby lub uprawnionych członków ich rodzin w odpowiednim czasie przewidzianym w przepisach prawnych.

Wszystkie renty i świadczenia pieniężne przyznane w jakimkolwiek czasie zgodnie z powyższym będą przekazywane na rachunek ustalony przez właściwą władzę Państwa wysyłającego.

Artykuł  9

Wszelkie spory dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez Komisje czteroosobową, do której każda z właściwych władz wyznacza po dwóch członków.

Artykuł  10

Umowa niniejsza zawarta jest na milcząco przedłużane okresy pięcioletnie. Może być ona wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron, nie później jednak niż na sześć miesięcy przed upływem danego roku kalendarzowego; w takim przypadku utraci moc w końcu tego roku.

Artykuł  11
1.
Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji. Dokumenty ratyfikacyjne obydwu Państw będą wymienione w Tripoli.
2.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Niniejszą Umowę sporządzono w Warszawie dnia 7 listopada 1975 roku, co odpowiada 4 zulqueida 1395 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 4 marca 1976 roku.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.26.151

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Libia-Polska. Umowa o ubezpieczeniu społecznym pracowników wysłanych przejściowo na obszar drugiego Państwa. Warszawa.1975.11.07.
Data aktu: 07/11/1975
Data ogłoszenia: 20/07/1976
Data wejścia w życie: 27/05/1976