Szczegółowy zakres działania i uprawnienia Ministra Finansów oraz jego organów w zakresie dochodów państwa i kontroli finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania i uprawnień Ministra Finansów oraz jego organów w zakresie dochodów państwa i kontroli finansowej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o przekształceniu urzędu Ministra Skarbu w urząd Ministra Finansów (Dz. U. z 1950 r. Nr 10, poz. 101 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zakresu działania Ministra Finansów w sprawach dochodów państwa i kontroli finansowej należy:
1)
ustalanie norm i wskaźników określających zobowiązania jednostek gospodarki uspołecznionej w stosunku do budżetu centralnego,
2)
ustalanie zasad rozliczeń jednostek gospodarki uspołecznionej z budżetem państwa,
3)
planowanie należności budżetu państwa, ustalanie zasad i trybu planowania tych należności przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz ogólny nadzór nad poborem należności budżetowych,
4)
analiza i ocena funkcjonowania systemu ekonomiczno-finansowego jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym,
5)
kontrola finansowa:
a)
ministerstw, urzędów centralnych, urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, centralnych związków spółdzielni oraz zarządów głównych (central) organizacji społecznych,
b)
polskich placówek zagranicznych.
2.
Kontrola finansowa jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 5 lit. a) obejmuje przestrzeganie dyscypliny finansowej, prawidłowego gospodarowania środkami finansowymi i rzeczowymi oraz kontrolę dewizową obrotu towarowego i usługowego z zagranicą, a jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 5 lit. b) - wydatki budżetowe.
3.
Zakres kontroli dewizowej, o której mowa w ust. 2 i w § 2 ust. 2, ustali Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
§  2.
1.
Do zakresu działania okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej należy:
1)
planowanie, ustalanie oraz pobór należności budżetowych od jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym,
2)
wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego w przedsiębiorstwach i zakładach objętych tym nadzorem,
3)
analiza i ocena funkcjonowania systemu ekonomiczno-finansowego jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym, a mających siedzibę na terenie działania okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej, z punktu widzenia rozliczeń z budżetem państwa,
4)
kontrola finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej, z wyjątkiem kontroli jednostek wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5,
5)
kontrola urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w zakresie prawidłowości wymiaru oraz poboru podatków i opłat,
6)
ujawnianie i zwalczanie przestępstw popełnianych na szkodę Państwa lub jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przestępstw i wykroczeń skarbowych.
2.
Kontrola finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej obejmuje podatkowe i niepodatkowe należności budżetowe od jednostek objętych budżetem centralnym, rozliczenia z tytułu dotacji udzielonych z budżetu centralnego oraz oddziaływanie tych rozliczeń na sytuację finansową przedsiębiorstw, przestrzeganie dyscypliny finansowej, prawidłowego gospodarowania środkami finansowymi i rzeczowymi oraz kontrolę dewizową obrotu towarowego i usługowego z zagranicą.
3.
Okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej kontrolują wykonanie obowiązków podatkowych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej i przez ludność oraz przestrzeganie przepisów dewizowych.
§  3.
1.
Dla wykonania zadań określonych w § 1 i 2 upoważnieni pracownicy Ministerstwa Finansów i okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej uprawnieni są do:
1)
żądania od jednostek kontrolowanych okazania ksiąg i wszelkich dokumentów oraz akt dotyczących ich działalności gospodarczej oraz udzielania niezbędnych informacji i wyjaśnień w sprawach objętych kontrolą,
2)
wstępu do pomieszczeń służbowych, magazynów i innych obiektów jednostek kontrolowanych,
3)
przeprowadzania dochodzeń w zakresie przestępstw na szkodę państwa lub jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przestępstw i wykroczeń skarbowych, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy karnej skarbowej,
4)
ujawniania mienia osób uchylających się od opodatkowania i dokonywania na tym mieniu zabezpieczenia uszczuplonych podatków, grzywien i innych należności państwa w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz w art. 254 Kodeksu postępowania karnego.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 na wgląd do dokumentów i akt tajnych kontrolujący powinien mieć zezwolenie Ministra Finansów lub osoby przez niego upoważnionej.
§  4.
1.
Minister Finansów może kontrolować jednostki objęte właściwością okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej bądź zlecić tym organom przeprowadzanie kontroli z jego zakresu działania, z wyjątkiem kontroli ministerstw, urzędów centralnych, urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz polskich placówek zagranicznych.
2.
Minister Finansów określi w porozumieniu z właściwymi ministrami organy, zakres i tryb kontroli w jednostkach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych Ministrom Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  5.
1.
Jeżeli w toku kontroli w związku z jej ustaleniami zajdzie konieczność wydania doraźnych zarządzeń, jednostka kontrolowana lub jej jednostka nadrzędna obowiązana jest na wniosek kontrolującego wydać te zarządzenia lub wskazać przyczyny ich niewydania.
2.
Na podstawie przeprowadzonych kontroli Minister Finansów lub dyrektor okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej kieruje do jednostek kontrolowanych lub ich jednostek nadrzędnych wystąpienie zawierające uwagi i wnioski.
3.
Kierownicy jednostek, do których wystąpienie zostało skierowane, obowiązani są w terminie 30 dni zawiadomić o wykonaniu wniosków lub o przyczynach ich niewykonania.
§  6.
1.
Ilekroć dotychczasowe przepisy normujące zasady i tryb rozliczeń z budżetem ustalają właściwość terenowych organów administracji państwowej, właściwe w tych sprawach, w odniesieniu do rozliczeń jednostek objętych budżetem centralnym, są okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
2.
Ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o organach kontroli i rewizji finansowej Ministra Finansów, należy przez to rozumieć Ministerstwo Finansów i okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  7.
Sprawy należące dotychczas do właściwości wojewódzkich inspektoratów kontrolno-rewizyjnych oraz sprawy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, należące dotychczas do właściwości terenowych organów administracji państwowej, będą prowadzone aż do ich zakończenia przez okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. z 1954 r. Nr 50, poz. 255, z 1957 r. Nr 47, poz. 224 i z 1969 r. Nr 7, poz. 59).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1975 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.18.98

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres działania i uprawnienia Ministra Finansów oraz jego organów w zakresie dochodów państwa i kontroli finansowej.
Data aktu: 30/05/1975
Data ogłoszenia: 07/06/1975
Data wejścia w życie: 01/06/1975, 07/06/1975