Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie dostosowania organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewodowie podejmą niezwłocznie działania mające na celu zorganizowanie urzędów wojewódzkich i rozpoczęcie przez nie działalności z dniem 1 czerwca 1975 r.
2.
Wojewodowie zapewnią niezwłoczne przekazanie spraw z zakresu administracji państwowej wszczętych przez organy powiatowe przed dniem 1 czerwca 1975 r. oraz spraw, które wpłyną po tym terminie do znoszonych urzędów powiatowych, organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom w celu załatwienia tych spraw stosownie do nowo ustalonego zakresu działania.
§  2.
1.
W celu wykonania prac związanych ze zniesieniem urzędów powiatowych wojewodowie powołają terenowe komisje likwidacyjne z udziałem głównych księgowych urzędów powiatowych oraz określą szczegółowy zakres działania tych komisji, który powinien obejmować zwłaszcza:
1)
zapewnienie sporządzenia spisu akt urzędów powiatowych i protokolarnego przekazania tych akt właściwym organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom, akt zaś kwalifikujących się do archiwum - do właściwych archiwów,
2)
sporządzenie wykazu majątku ruchomego i nieruchomego pozostającego w dyspozycji organów powiatowych i przekazanie składników tego majątku na rzecz jednostek organizacyjnych określonych przez wojewodę na wniosek komisji likwidacyjnej,
3)
koordynację i kontrolę prac pełnomocników terenowych powołanych do likwidacji instytucji i urzędów stopnia powiatowego nie podporządkowanych radom narodowym (§ 7 ust. 1 pkt 2),
4)
bieżące informowanie wojewodów o przebiegu prac związanych z likwidacją jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
2.
Terenowe komisje likwidacyjne zakończą prace najpóźniej do dnia 31 lipca 1975 r.
§  3.
Wojewodowie określą, które przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, podporządkowane dotychczas organom powiatowym, przechodzą pod ich nadzór, a które - pod nadzór organów administracji stopnia podstawowego.
§  4.
Wojewodowie zapewnią - stosownie do dokonanych uprzednio ustaleń - zagospodarowanie lokali będących dotychczas w użytkowaniu jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
§  5.
Wojewodowie koordynują i nadzorują działalność terenowych komisji likwidacyjnych, jak również terenowych pełnomocników powołanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, oraz są odpowiedzialni za całość prac prowadzonych na obszarze województwa, związanych z dostosowaniem organizacji i zakresu działania wszystkich jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  6.
1.
Do czasu wydania nowych przepisów o postępowaniu podatkowym nie powołuje się przewidzianych w dziale XV dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) komisji podatkowych przy terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Uprawnienia komisji podatkowych określone w dziale XV dekretu o postępowaniu podatkowym i w innych aktach prawnych przechodzą z dniem 1 czerwca 1975 r. na terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Działające przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podatkowe komisje odwoławcze w dotychczasowym składzie osobowym zakończą swą działalność. Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego powołają nowe podatkowe komisje odwoławcze w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych:
1)
dostosują do nowego podziału administracyjnego Państwa organizację i zakres działania nadzorowanych przez nich urzędów i instytucji, działających w terenie,
2)
powołają terenowych pełnomocników do zorganizowania wojewódzkich i terenowych urzędów i instytucji oraz do likwidacji znoszonych instytucji i urzędów.
2.
Do terenowych pełnomocników stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4.
§  8.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz prezesi urzędów centralnych związków spółdzielni poinformują w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r. Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz wojewodów o zamierzonej organizacji instytucji, urzędów i jednostek spółdzielczych, o terytorialnym zasięgu ich działania i przewidywanym w nich stanie zatrudnienia oraz podadzą terminy wprowadzenia w życie nowej organizacji.
§  9.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przeniesienia zadań w ramach uchwalonych na 1975 r. planów społeczno-gospodarczego rozwoju województw stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  10.
Minister Finansów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przesunięcia w ramach budżetów terenowych uchwalonych na 1975 r. środków finansowych stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  11.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zobowiąże dyrektorów wojewódzkich archiwów państwowych do:
1)
udzielenia terenowym komisjom likwidacyjnym i terenowym pełnomocnikom wszechstronnej pomocy w kwalifikowaniu akt podlegających przekazaniu do archiwum,
2)
zorganizowania sprawnego przyjęcia przez właściwe archiwa kierowanych do nich akt.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do innych urzędów i jednostek organizacyjnych znoszonych w związku z nowym podziałem administracyjnym.
§  13.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.17.95

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.
Data aktu: 30/05/1975
Data ogłoszenia: 31/05/1975
Data wejścia w życie: 31/05/1975