Dostosowanie organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie dostosowania organizacji i zakresu działania terenowych jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wojewodowie podejmą niezwłocznie działania mające na celu zorganizowanie urzędów wojewódzkich i rozpoczęcie przez nie działalności z dniem 1 czerwca 1975 r.
2.
Wojewodowie zapewnią niezwłoczne przekazanie spraw z zakresu administracji państwowej wszczętych przez organy powiatowe przed dniem 1 czerwca 1975 r. oraz spraw, które wpłyną po tym terminie do znoszonych urzędów powiatowych, organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom w celu załatwienia tych spraw stosownie do nowo ustalonego zakresu działania.
§  2.
1.
W celu wykonania prac związanych ze zniesieniem urzędów powiatowych wojewodowie powołają terenowe komisje likwidacyjne z udziałem głównych księgowych urzędów powiatowych oraz określą szczegółowy zakres działania tych komisji, który powinien obejmować zwłaszcza:
1)
zapewnienie sporządzenia spisu akt urzędów powiatowych i protokolarnego przekazania tych akt właściwym organom gminnym, miejskim lub wojewódzkim albo innym właściwym organom, akt zaś kwalifikujących się do archiwum - do właściwych archiwów,
2)
sporządzenie wykazu majątku ruchomego i nieruchomego pozostającego w dyspozycji organów powiatowych i przekazanie składników tego majątku na rzecz jednostek organizacyjnych określonych przez wojewodę na wniosek komisji likwidacyjnej,
3)
koordynację i kontrolę prac pełnomocników terenowych powołanych do likwidacji instytucji i urzędów stopnia powiatowego nie podporządkowanych radom narodowym (§ 7 ust. 1 pkt 2),
4)
bieżące informowanie wojewodów o przebiegu prac związanych z likwidacją jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
2.
Terenowe komisje likwidacyjne zakończą prace najpóźniej do dnia 31 lipca 1975 r.
§  3.
Wojewodowie określą, które przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, podporządkowane dotychczas organom powiatowym, przechodzą pod ich nadzór, a które - pod nadzór organów administracji stopnia podstawowego.
§  4.
Wojewodowie zapewnią - stosownie do dokonanych uprzednio ustaleń - zagospodarowanie lokali będących dotychczas w użytkowaniu jednostek organizacyjnych stopnia powiatowego.
§  5.
Wojewodowie koordynują i nadzorują działalność terenowych komisji likwidacyjnych, jak również terenowych pełnomocników powołanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych, oraz są odpowiedzialni za całość prac prowadzonych na obszarze województwa, związanych z dostosowaniem organizacji i zakresu działania wszystkich jednostek organizacyjnych do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  6.
1.
Do czasu wydania nowych przepisów o postępowaniu podatkowym nie powołuje się przewidzianych w dziale XV dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami) komisji podatkowych przy terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Uprawnienia komisji podatkowych określone w dziale XV dekretu o postępowaniu podatkowym i w innych aktach prawnych przechodzą z dniem 1 czerwca 1975 r. na terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Działające przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podatkowe komisje odwoławcze w dotychczasowym składzie osobowym zakończą swą działalność. Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego powołają nowe podatkowe komisje odwoławcze w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych:
1)
dostosują do nowego podziału administracyjnego Państwa organizację i zakres działania nadzorowanych przez nich urzędów i instytucji, działających w terenie,
2)
powołają terenowych pełnomocników do zorganizowania wojewódzkich i terenowych urzędów i instytucji oraz do likwidacji znoszonych instytucji i urzędów.
2.
Do terenowych pełnomocników stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 4.
§  8.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz prezesi urzędów centralnych związków spółdzielni poinformują w terminie do dnia 10 czerwca 1975 r. Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz wojewodów o zamierzonej organizacji instytucji, urzędów i jednostek spółdzielczych, o terytorialnym zasięgu ich działania i przewidywanym w nich stanie zatrudnienia oraz podadzą terminy wprowadzenia w życie nowej organizacji.
§  9.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przeniesienia zadań w ramach uchwalonych na 1975 r. planów społeczno-gospodarczego rozwoju województw stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  10.
Minister Finansów określi w terminie do dnia 31 maja 1975 r. zasady przesunięcia w ramach budżetów terenowych uchwalonych na 1975 r. środków finansowych stosownie do nowego podziału administracyjnego Państwa.
§  11.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zobowiąże dyrektorów wojewódzkich archiwów państwowych do:
1)
udzielenia terenowym komisjom likwidacyjnym i terenowym pełnomocnikom wszechstronnej pomocy w kwalifikowaniu akt podlegających przekazaniu do archiwum,
2)
zorganizowania sprawnego przyjęcia przez właściwe archiwa kierowanych do nich akt.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do innych urzędów i jednostek organizacyjnych znoszonych w związku z nowym podziałem administracyjnym.
§  13.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024