Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1970 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

Na podstawie art. 61 ust. 5 i 6 oraz art. 65 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) zarządza się, co następuje:
Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowniczych w radach narodowych.
§  1.
Powoływanie pracowników na stanowiska kierownicze w radach narodowych, określone w trybie przewidzianym w art. 13 ust. 3 ustawy o pracownikach rad narodowych, z uwzględnieniem §§ 2-6, oraz odwoływanie następuje w drodze uchwały prezydium rady narodowej.
§  2.
1.
Powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów i samodzielnych oddziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych następuje w porozumieniu z właściwym ministrem.
2.
Powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów prezydiów powiatowych rad narodowych następuje w porozumieniu z kierownikiem właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
Kierowników wspólnych wydziałów rad narodowych oraz samodzielnych oddziałów (§ 2 ust. 1), niezależnie od trybu określonego w § 2, powołuje i odwołuje prezydium rady narodowej, której dany wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym, w porozumieniu z zainteresowanym prezydium rady narodowej. Uchwały obu prezydiów w tym zakresie podejmowane są po zasięgnięciu opinii odpowiednich komisji rad narodowych.
§  4.
W radach narodowych miast nie stanowiących powiatów, a liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, oraz dzielnicowych radach narodowych w miastach stanowiących powiaty powoływanie i odwoływanie kierowników wydziałów - w razie utworzenia takich jednostek organizacyjnych - następuje za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
§  5.
W gromadzkich radach narodowych, radach narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz radach narodowych osiedli powoływanie i odwoływanie:
1)
sekretarzy gromadzkich,
2)
sekretarzy miejskich,
3)
sekretarzy osiedli

następuje za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.

§  6.
Niezgłoszenie zastrzeżeń przez ministrów (§ 2 ust. 1) oraz kierowników wydziałów (§ 2 ust. 2) bądź przez przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych (§§ 4 i 5) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia lub wyrażeniem zgody co do powołania i odwołania pracownika.
§  7.
Odwoływanie pracowników ze stanowisk kierowniczych, z uwzględnieniem §§ 8 i 9, następuje na zasadach określonych w art. 27 ustawy o pracownikach rad narodowych.
§  8.
1.
Uchwały w sprawie powoływania i odwoływania kierowników wydziałów prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych są podejmowane z uwzględnieniem zasad ustalonych w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172).
2.
W razie odwołania kierowników wydziałów prezydiów wojewódzkich lub powiatowych rad narodowych na ich prośbę bądź odwołania równoznacznego z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia (art. 27 ust. 3 ustawy o pracownikach rad narodowych) prezydia właściwych rad narodowych informują o powyższym radę narodową na najbliższej sesji.

Obsadzanie i zmiany na stanowiskach niekierowniczych w radach narodowych.

§  9.
1.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska niekierownicze w radach narodowych następuje w drodze umowy o pracę zawieranej z pracownikiem przez przewodniczącego prezydiom rady narodowej.
2.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska niekierownicze następuje po zasięgnięciu opinii kierownika właściwego wydziału lub na jego wniosek; w odniesieniu do głównego księgowego gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej zasięga opinii kierownika wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Przyjmowanie do pracy osób na stanowiska kierowników referatów w radach narodowych miast nie stanowiących powiatów następuje w drodze umowy o pracę zawieranej przez przewodniczącego prezydium właściwej rady narodowej za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
4.
Niezgłoszenie uwag przez kierownika wydziału (ust. 2) bądź przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej (ust. 3) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z brakiem zastrzeżeń co do zatrudnienia pracownika.
§  10.
1.
Rozwiązywanie stosunku pracy z pracownikami na stanowiskach niekierowniczych następuje, z uwzględnieniem ust. 2, przy zastosowaniu zasad i trybu przewidzianych dla przyjmowania pracowników na dane stanowisko.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami na stanowiskach niekierowniczych, do których mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 1 pkt 1-5 oraz ust. 5 ustawy o pracownikach rad narodowych, następuje w drodze uchwały prezydium właściwej rady narodowej.
§  11.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców w uzasadnionych wypadkach mogą na wniosek przewodniczących prezydiów tych rad upoważnić kierowników swoich wydziałów do przyjmowania do pracy pracowników na stanowiska niekierownicze i rozwiązywania z nimi stosunku pracy. Upoważnienie nie może dotyczyć rozwiązywania stosunku pracy z pracownikiem, do którego mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 1 pkt 4-5 oraz ust. 5 ustawy o pracownikach rad narodowych.

Przepisy wspólne dotyczące pracowników rad narodowych.

§  12.
Zaszeregowania i awansowania pracowników na stanowiskach kierowniczych i niekierowniczych dokonuje we własnym zakresie organ właściwy do ich zatrudnienia.
§  13.
Dokonywanie zmian i rozwiązywanie stosunku pracy z pracownikami rad narodowych następuje we współdziałaniu z właściwą instancją związku zawodowego na zasadach określonych w art. 22, 24 ust. 4, art. 27 ust. 2 oraz art. 67 ustawy o pracownikach rad narodowych.

Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowniczych i pracowniczych w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.

§  14.
1.
Powoływanie i odwoływanie dyrektorów (kierowników), zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych zjednoczeń, zarządów, zrzeszeń, dyrekcji, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podporządkowanych radom narodowym następuje na zasadach następujących:
1)
dyrektorów (kierowników) zjednoczeń, zarządów, zrzeszeń, dyrekcji (jednostek równorzędnych) oraz przedsiębiorstw, zakładów i instytucji powołują i odwołują prezydia właściwych rad narodowych;
2)
zastępców dyrektorów (kierowników) oraz głównych księgowych jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 1 powołują i odwołują przewodniczący prezydiów właściwych rad narodowych;
3)
dyrektorów, ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), a podporządkowanych powiatowym radom narodowym, powołują i odwołują prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z dyrektorem wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia); w odniesieniu do głównego księgowego dyrektor zasięga opinii głównego księgowego wojewódzkiego zjednoczenia (zarządu, zrzeszenia).
2.
1)
Uchwały prezydium wojewódzkiej rady narodowej w sprawie powoływania i odwoływania dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych) oraz dyrekcji budownictwa rolniczego są podejmowane w porozumieniu z właściwym ministrem.
2)
Uchwały prezydiów rad narodowych w sprawie powoływania dyrektorów (kierowników) artystycznych w przedsiębiorstwach artystycznych są podejmowane w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
3)
Uchwały prezydiów gromadzkich (miejskich, osiedli) rad narodowych w sprawie powoływania kierowników przedsiębiorstw i zakładów są podejmowane za zgodą przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej.
4)
Niezgłoszenie uwag przez ministrów (pkt 1 i 2) oraz dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń) (ust. 1 pkt 3) i przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych (pkt 3) w ciągu 14 dni jest równoznaczne z osiągnięciem porozumienia bądź z wyrażeniem zgody na obsadzenie lub zmianę na danym stanowisku.
3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą upoważnić przewodniczących prezydiów tych rad do powoływania i odwoływania dyrektorów przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), jak również dyrekcji okręgowych (rejonowych) inwestycji oraz terenowych inspektoratów budownictwa rolniczego.
2)
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą na wniosek przewodniczących prezydiów tych rad narodowych upoważnić dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych) oraz dyrekcji budownictwa rolniczego do powoływania i odwoływania dyrektorów, zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 3, przedsiębiorstw i zakładów zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), jak również dyrekcji okręgowych (rejonowych) inwestycji oraz terenowych inspektoratów budownictwa rolniczego.
3)
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców mogą na wniosek przewodniczącego prezydium upoważnić kierowników swoich wydziałów do powoływania i odwoływania dyrektorów (kierowników) i ich zastępców oraz głównych księgowych zakładów i instytucji podległych tym wydziałom.
§  15.
1.
Powoływanie i odwoływanie dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń (zarządów, zrzeszeń), wojewódzkich zarządów inwestycji miejskich (jednostek równorzędnych), dyrekcji budownictwa rolniczego oraz dyrektorów (kierowników) wojewódzkich przedsiębiorstw nie zgrupowanych w zjednoczeniach - następuje, niezależnie od trybu określonego w § 14, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji rady narodowej.
2.
Uchwały prezydiów wojewódzkich rad narodowych w sprawie powoływania i odwoływania dyrektorów wojewódzkich zjednoczeń prezydia tych rad przedkładają na najbliższej sesji radzie narodowej do zatwierdzenia.
§  16.
Zaszeregowania i awansowania pracowników wymienionych w § 14 dokonuje we własnym zakresie organ właściwy do ich powoływania.
§  17.
Przyjmowanie do pracy w zjednoczeniach (zarządach, zrzeszeniach), przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach pracowników nie wymienionych w § 14 oraz ich zaszeregowanie, awansowanie i rozwiązywanie z nimi stosunku pracy należy do właściwości dyrektorów (kierowników) tych jednostek.
§  18.
Zasady i tryb przyjmowania i rozwiązywania stosunku pracy (stosunku służbowego):
1)
z nauczycielami (kierownikami, dyrektorami) i innymi pracownikami pedagogicznymi szkół i placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych bądź
2)
z dyrektorami (kierownikami) i zastępcami dyrektorów muzeów podporządkowanych radom narodowym, jak również
3)
z naczelnymi lekarzami uzdrowisk

- regulują odrębne przepisy.

Przepisy końcowe.

§  19.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych w niniejszym rozporządzeniu, w szczególności rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz. U. Nr 35, poz. 203) oraz § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. z 1958 r. Nr 10, poz. 34, z 1959 r. Nr 71, poz. 448 oraz z 1963 r. Nr 35, poz. 203).
§  20.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw;
3)
o prezydiach miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - należy przez to rozumieć również prezydia dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz rad narodowych osiedli;
4)
o wydziałach - należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne o innej nazwie;
5)
o ministrach - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych;
6)
o ustawie o pracownikach rad narodowych - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164).
§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.7.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym.
Data aktu: 20/03/1970
Data ogłoszenia: 07/04/1970
Data wejścia w życie: 07/04/1970