Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 lipca 1969 r.
w sprawie badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady i tryb przeprowadzania badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany - w ramach organizacji sportowych, turystycznych i wychowania fizycznego - sport, turystykę kwalifikowaną i wychowanie fizyczne, zwane dalej "ćwiczeniami ruchowymi".
§  2.
1.
Badania lekarskie zawodników uprawiających sport wyczynowy przeprowadzają lekarze:
1)
Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej - w odniesieniu do osób zamieszkałych w m. st. Warszawie i na terenie województwa warszawskiego oraz członków kadry narodowej i olimpijskiej,
2)
wojewódzkich przychodni sportowo-lekarskich - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie danego województwa,
3)
poradni sportowo-lekarskich oraz lekarze upoważnieni przez Centralną Przychodnię Sportowo-Lekarską lub wojewódzkie przychodnie sportowo-lekarskie - w zakresie ustalonym przez te przychodnie.
2.
Badania lekarskie innych niż określone w ust. 1 osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przeprowadzają lekarze:
1)
poradni sportowo-lekarskich podległych Ministrowi Obrony Narodowej - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
2)
zakładów służby zdrowia podległych Ministrom: Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji,
3)
właściwych w tym zakresie poradni wchodzących w skład wojewódzkich przychodni higieny szkolnej oraz upoważnieni przez te poradnie lekarze sprawujący opiekę higieniczno-lekarską - w odniesieniu do uczniów,
4)
przychodni dla studentów - w odniesieniu do studentów właściwych szkół wyższych,
5)
przychodni sportowo-lekarskich wyższych szkół wychowania fizycznego - w odniesieniu do studentów tych szkół,
6)
przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) - w odniesieniu do osób objętych opieką danej przychodni,
7)
ośrodków zdrowia - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie gromad,
8)
poradni sportowo-lekarskich, wchodzących w skład przychodni obwodowych dla ogółu ludności - w odniesieniu do pozostałych osób.
§  3.
Nadzór specjalistyczny nad przeprowadzaniem badań lekarskich osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przez placówki wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2 sprawuje Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska,
§  4.
1.
Ustala się następujące rodzaje badań lekarskich mających na celu stwierdzanie zdolności do uprawiania ćwiczeń ruchowych:
1)
badania wstępne (kwalifikacyjne),
2)
badania okresowe,
3)
badania okolicznościowe.
2.
Badania, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
ogólne badania lekarskie,
2)
badania specjalistyczne oraz diagnostyczne w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia o zdolności do wykonywania określonej formy ćwiczeń ruchowych.
3.
Szczegółowy zakres badań lekarskich dla poszczególnych ćwiczeń ruchowych ustala Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska.
§  5.
Badaniom wstępnym podlegają osoby, które zamierzają uprawiać określoną formę ćwiczeń ruchowych.
§  6.
1.
Badaniom okresowym podlegają wszystkie osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe.
2.
Terminy badań okresowych ustala się:
1)
w okresach nie dłuższych niż 3 miesiące - dla osób uprawiających boks, zapasy, judo, podnoszenie ciężarów, płetwonurkowanie oraz dla osób, które nie ukończyły lat 16, a uprawiają sport wyczynowy,
2)
w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy - dla osób uprawiających lekką atletykę, piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę siatkową, koszykówkę, kolarstwo, żeglarstwo, sport motorowy, rugby, szybownictwo, wioślarstwo, kajakarstwo, saneczkarstwo, pięciobój nowoczesny, dwubój zimowy, hokej na trawie, hokej na lodzie, pływanie, jeździectwo, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, akrobatykę, gimnastykę, narciarstwo, tenis, szermierkę, tenis stołowy, taternictwo, sporty motorowodne,
3)
w okresach nie dłuższych niż 12 miesięcy - dla osób uprawiających ćwiczenia ruchowe nie wymienione w pkt 1 i 2.
3.
Osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe, które przekroczyły 40 rok życia, podlegają badaniom w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy; nie dotyczy to osób uprawiających ćwiczenia ruchowe w ogniskach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
§  7.
Badaniom okolicznościowym podlegają osoby uprawiające sport wyczynowy, które:
1)
z powodu choroby trwającej dłużej niż 9 dni nie były zdolne do ćwiczeń ruchowych,
2)
przebywały w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej na leczeniu lub obserwacji,
3)
uprawiają boks, jeżeli przegrały kolejno cztery walki lub uległy nokautowi.
§  8.
Zgłaszający się na badanie lekarskie obowiązany jest okazać dowód tożsamości lub inny dokument z fotografią, a ponadto książeczkę sportowo-lekarską zawodnika lub skierowanie instytucji albo organizacji, w ramach której uprawia lub zamierza uprawiać ćwiczenia ruchowe.
§  9.
Po przeprowadzeniu potrzebnych badań właściwy lekarz (§ 2):
1)
wydaje zaświadczenie lekarskie według ustalonego wzoru lub
2)
wpisuje orzeczenie lekarskie do książeczki sportowo-lekarskiej zawodnika.
§  10.
1.
Jeżeli w wyniku badania lekarskiego zostanie ustalona niezdolność do uprawiania wybranej dyscypliny sportu, w orzeczeniu lekarskim należy wskazać ewentualnie inną formę ćwiczeń ruchowych, którą badany może uprawiać.
2.
Orzeczenie może zawierać również wskazania lekarskie, których przestrzeganie jest warunkiem dopuszczenia do określonych ćwiczeń ruchowych.
3.
Orzeczenie wydaje się osobie badanej w dniu badania. W razie konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych (§ 4 ust. 2 pkt 2) orzeczenie powinno być wydane nie później niż w ciągu 2 dni po zakończeniu badań dodatkowych.
§  11.
Osoba, która ze względu na stan zdrowia została uznana za czasowo niezdolną do wykonywania ćwiczeń ruchowych, może wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
§  12.
1.
Osobom uprawiającym sport wyczynowy przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do ćwiczeń ruchowych.
2.
Odwołanie od orzeczenia wydanego przez lekarzy określonych w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 składa się do wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej.
3.
Odwołanie od orzeczenia lekarza wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej składa się do Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej.
§  13.
Przychodnie lub poradnie sportowo-lekarskie zakładają i prowadzą dla każdego badanego indywidualną kartę badań z pełną dokumentacją lekarską dotyczącą badań.
§  14.
Przepisy o badaniach wstępnych i okresowych oraz o orzeczeniach wydanych na podstawie tych badań dotyczą również sędziów i kierowników walk wykonujących swoje funkcje społecznie.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.24.178

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.
Data aktu: 30/07/1969
Data ogłoszenia: 18/08/1969
Data wejścia w życie: 18/08/1969