Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 lipca 1969 r.
w sprawie badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje zasady i tryb przeprowadzania badań lekarskich osób uprawiających w sposób zorganizowany - w ramach organizacji sportowych, turystycznych i wychowania fizycznego - sport, turystykę kwalifikowaną i wychowanie fizyczne, zwane dalej "ćwiczeniami ruchowymi".
§  2.
1.
Badania lekarskie zawodników uprawiających sport wyczynowy przeprowadzają lekarze:
1)
Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej - w odniesieniu do osób zamieszkałych w m. st. Warszawie i na terenie województwa warszawskiego oraz członków kadry narodowej i olimpijskiej,
2)
wojewódzkich przychodni sportowo-lekarskich - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie danego województwa,
3)
poradni sportowo-lekarskich oraz lekarze upoważnieni przez Centralną Przychodnię Sportowo-Lekarską lub wojewódzkie przychodnie sportowo-lekarskie - w zakresie ustalonym przez te przychodnie.
2.
Badania lekarskie innych niż określone w ust. 1 osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przeprowadzają lekarze:
1)
poradni sportowo-lekarskich podległych Ministrowi Obrony Narodowej - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
2)
zakładów służby zdrowia podległych Ministrom: Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji - w odniesieniu do osób zrzeszonych w organizacjach dotowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji,
3)
właściwych w tym zakresie poradni wchodzących w skład wojewódzkich przychodni higieny szkolnej oraz upoważnieni przez te poradnie lekarze sprawujący opiekę higieniczno-lekarską - w odniesieniu do uczniów,
4)
przychodni dla studentów - w odniesieniu do studentów właściwych szkół wyższych,
5)
przychodni sportowo-lekarskich wyższych szkół wychowania fizycznego - w odniesieniu do studentów tych szkół,
6)
przychodni przyzakładowych (międzyzakładowych) - w odniesieniu do osób objętych opieką danej przychodni,
7)
ośrodków zdrowia - w odniesieniu do osób zamieszkałych na terenie gromad,
8)
poradni sportowo-lekarskich, wchodzących w skład przychodni obwodowych dla ogółu ludności - w odniesieniu do pozostałych osób.
§  3.
Nadzór specjalistyczny nad przeprowadzaniem badań lekarskich osób uprawiających ćwiczenia ruchowe przez placówki wymienione w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz w ust. 2 sprawuje Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska,
§  4.
1.
Ustala się następujące rodzaje badań lekarskich mających na celu stwierdzanie zdolności do uprawiania ćwiczeń ruchowych:
1)
badania wstępne (kwalifikacyjne),
2)
badania okresowe,
3)
badania okolicznościowe.
2.
Badania, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
ogólne badania lekarskie,
2)
badania specjalistyczne oraz diagnostyczne w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia o zdolności do wykonywania określonej formy ćwiczeń ruchowych.
3.
Szczegółowy zakres badań lekarskich dla poszczególnych ćwiczeń ruchowych ustala Centralna Przychodnia Sportowo-Lekarska.
§  5.
Badaniom wstępnym podlegają osoby, które zamierzają uprawiać określoną formę ćwiczeń ruchowych.
§  6.
1.
Badaniom okresowym podlegają wszystkie osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe.
2.
Terminy badań okresowych ustala się:
1)
w okresach nie dłuższych niż 3 miesiące - dla osób uprawiających boks, zapasy, judo, podnoszenie ciężarów, płetwonurkowanie oraz dla osób, które nie ukończyły lat 16, a uprawiają sport wyczynowy,
2)
w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy - dla osób uprawiających lekką atletykę, piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę siatkową, koszykówkę, kolarstwo, żeglarstwo, sport motorowy, rugby, szybownictwo, wioślarstwo, kajakarstwo, saneczkarstwo, pięciobój nowoczesny, dwubój zimowy, hokej na trawie, hokej na lodzie, pływanie, jeździectwo, łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, akrobatykę, gimnastykę, narciarstwo, tenis, szermierkę, tenis stołowy, taternictwo, sporty motorowodne,
3)
w okresach nie dłuższych niż 12 miesięcy - dla osób uprawiających ćwiczenia ruchowe nie wymienione w pkt 1 i 2.
3.
Osoby uprawiające ćwiczenia ruchowe, które przekroczyły 40 rok życia, podlegają badaniom w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy; nie dotyczy to osób uprawiających ćwiczenia ruchowe w ogniskach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
§  7.
Badaniom okolicznościowym podlegają osoby uprawiające sport wyczynowy, które:
1)
z powodu choroby trwającej dłużej niż 9 dni nie były zdolne do ćwiczeń ruchowych,
2)
przebywały w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej na leczeniu lub obserwacji,
3)
uprawiają boks, jeżeli przegrały kolejno cztery walki lub uległy nokautowi.
§  8.
Zgłaszający się na badanie lekarskie obowiązany jest okazać dowód tożsamości lub inny dokument z fotografią, a ponadto książeczkę sportowo-lekarską zawodnika lub skierowanie instytucji albo organizacji, w ramach której uprawia lub zamierza uprawiać ćwiczenia ruchowe.
§  9.
Po przeprowadzeniu potrzebnych badań właściwy lekarz (§ 2):
1)
wydaje zaświadczenie lekarskie według ustalonego wzoru lub
2)
wpisuje orzeczenie lekarskie do książeczki sportowo-lekarskiej zawodnika.
§  10.
1.
Jeżeli w wyniku badania lekarskiego zostanie ustalona niezdolność do uprawiania wybranej dyscypliny sportu, w orzeczeniu lekarskim należy wskazać ewentualnie inną formę ćwiczeń ruchowych, którą badany może uprawiać.
2.
Orzeczenie może zawierać również wskazania lekarskie, których przestrzeganie jest warunkiem dopuszczenia do określonych ćwiczeń ruchowych.
3.
Orzeczenie wydaje się osobie badanej w dniu badania. W razie konieczności przeprowadzenia badań dodatkowych (§ 4 ust. 2 pkt 2) orzeczenie powinno być wydane nie później niż w ciągu 2 dni po zakończeniu badań dodatkowych.
§  11.
Osoba, która ze względu na stan zdrowia została uznana za czasowo niezdolną do wykonywania ćwiczeń ruchowych, może wystąpić z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie badania nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
§  12.
1.
Osobom uprawiającym sport wyczynowy przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do ćwiczeń ruchowych.
2.
Odwołanie od orzeczenia wydanego przez lekarzy określonych w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 składa się do wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej.
3.
Odwołanie od orzeczenia lekarza wojewódzkiej przychodni sportowo-lekarskiej składa się do Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej.
§  13.
Przychodnie lub poradnie sportowo-lekarskie zakładają i prowadzą dla każdego badanego indywidualną kartę badań z pełną dokumentacją lekarską dotyczącą badań.
§  14.
Przepisy o badaniach wstępnych i okresowych oraz o orzeczeniach wydanych na podstawie tych badań dotyczą również sędziów i kierowników walk wykonujących swoje funkcje społecznie.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.24.178

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie osób uprawiających w sposób zorganizowany ćwiczenia ruchowe.
Data aktu: 30/07/1969
Data ogłoszenia: 18/08/1969
Data wejścia w życie: 18/08/1969