Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach przemysłu zielarskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 5 maja 1969 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu zielarskiego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w zakładach przemysłu zielarskiego, zwanych w dalszej części rozporządzenia "zakładami", oraz osób zatrudnionych przy sprzedaży gotowych form leków ziołowych w branżowych sklepach podległych tym zakładom.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  2.
1.
Przewody doprowadzające i odprowadzające parę, wodę, powietrze, kondensat oraz płynne surowce, półprodukty i produkty przy aparatach destylacyjnych, parownicach otwartych, suszarniach i innych aparatach powinny przebiegać w miejscach nie przeznaczonych na stanowiska obsługi ani drogi komunikacyjne.
2.
Jeżeli przeprowadzenie przewodów w sposób określony w ust. 1 jest niemożliwe, powinny być one zainstalowane na wysokości co najmniej 2,20m nad poziomen stanowisk obsługi lub dróg komunikacyjnych albo poniżej poziomu podłogi.
§  3.
Przewody wymienione w § 2 powinny być szczelne, a w razie przewodzenia substancji o wysokiej temperaturze, również zaopatrzone w izolację zabezpieczającą przed nadmiernym promieniowaniem ciepła i poparzeniem.
§  4.
1.
Kotły do gotowania syropów oraz przewody doprowadzające parę powinny być zaopatrzone w izolację zabezpieczającą przed poparzeniem i nadmiernym promieniowaniem.
2.
Dopuszcza się do używania kotła bez izolacji, w razie gdy przygotowanie syropu dokonywane jest w temperaturze niższej niż 45o.
§  5.
Aparaty i urządzenia pracujące pod zwiększonym ciśnieniem lub próżnią powinny być wyposażone w sprawnie działającą aparaturę pomiarowo-kontrolną (manometry, hygrometry, termometry, wakumetry itp.).
§  6.
Aparatura pomiarowo-kontrolna powinna mieć zaznaczone na tarczach lub skalach odczytu czerwonymi kreskami dopuszczalne nadciśnienie, temperaturę, podciśnienie, wilgotność lub inne parametry.
§  7.
Czyszczenie i naprawa maszyn i urządzeń pracujących w podwyższonej temperaturze mogą być dokonywane po schłodzeniu do temperatury niższej niż 35o.
§  8.
Palenie tytoniu na terenie całego zakładu - z wyjątkiem wydzielonych do tego celu pomieszczeń i miejsc - jest wzbronione.
§  9.
1.
W pomieszczeniach uznanych za niebezpieczne pod względem wybuchowym zabrania się noszenia obuwia posiadającego na podeszwach lub obcasach części metalowe, np. gwoździe, podkówki, blaszki itp.
2.
Przy wejściu do pomieszczenia wymienionego w ust. 1 należy umieścić odpowiedni napis ostrzegawczy.
§  10.
Filtracja (sączenie) wyciągów ziół i syropów powinna odbywać się w urządzeniach szczelnych.
§  11.
Każda prasa mechaniczna do wytłaczania surowców zielarskich lub filtracji płynów powinna mieć dostosowane działanie zaworu bezpieczeństwa do ciśnienia roboczego.
§  12.
Transport płynnych półproduktów i wyrobów gotowych - w ilościach przekraczających 150 kg na jedną szarżę - pomiędzy poszczególnymi oddziałami produkcyjnymi powinien odbywać się przewodami rurowymi.
§  13.
Następujące działy pracy zakładów zielarskich powinny mieć wyodrębnione pomieszczenia:
1)
magazynowania ziół,
2)
magazynowania przetworów zielarskich,
3)
przerobu ziół bez zmiany ich postaci,
4)
ekstrakcji ziół oraz destylacji ziół, płynów wyciągowych, rozpuszczalników itp.,
5)
paczkowania ziół, rozlewu i nadawania form leków.
§  14.
1.
Ściany pomieszczeń magazynowania ziół i przetworów zielarskich oraz przerobu ziół bez zmiany ich postaci powinny być przystosowane do łatwego oczyszczania.
2.
Ściany pomieszczeń ekstrakcji i destylacji ziół powinny być gładkie, łatwo zmywalne i nienasiąkliwe.
3.
Ściany pomieszczeń rozlewu, nadawania form i paczkowania ziół powinny być pokryte do wysokości co najmniej 1,60 m od poziomu podłogi płytkami o powierzchni gładkiej, nienasiąkliwej i łatwo zmywalnej.
§  15.
W pomieszczeniach magazynowania przetworów zielarskich oraz przerobu ziół bez zmiany ich postaci powinny znajdować się zawory czerpalne do wody bieżącej i węże do spłukiwania podłóg wodą.
§  16.
Urządzenia wentylacyjne w pomieszczeniach pracy zakładów zielarskich powinny zapewnić nieprzekraczanie w powietrzu najwyższych dopuszczalnych stężeń szkodliwych pyłów, par, gazów i substancji szkodliwych dla zdrowia.
§  17.
1.
Odpylanie pomieszczeń pracy w zakładach zielarskich powinno odbywać się przy pomocy mechanicznych odpylaczy,np. elektroluksów przemysłowych.
2.
Zainstalowane maszyny i urządzenia do przerobu ziół powinny mieć obudowę pyłoszczelną, a usuwanie pyłów powinno następować bezpośrednio z miejsc ich powstawania przy pomocy urządzeń odpylających (wyciągi wentylacyjne).
§  18.
Używanie do sztucznego oświetlania pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych innego światła niż elektryczne jest zabronione.
§  19.
1.
W pomieszczeniach magazynowania ziół i przetworów zielarskich, w razie gdy mają być ogrzewane, temperatura nie powinna przekraczać 12o.
2.
Temperatura pomieszczeń, w których odbywa się przerób, ekstrakcja, destylacja, rozlew i paczkowanie ziół lub ich przetworów, powinna wynosić co najmniej 18o, z wyjątkiem olejkarni sezonowych, w których dopuszcza się przeciętną temperaturę około 15o.
§  20.
Pomieszczenia pracy i magazyny powinny być ogrzewane tylko przy pomocy centralnego ogrzewania przy zastosowaniu elementów grzejnych o powierzchni gładkiej, łatwej do oczyszczenia z pyłu. Postanowienie to nie dotyczy urządzeń do ogrzewania, stosowanych w procesie produkcyjnym (np. suszenie ziół).
§  21.
Dezynfekcja i wyjaławianie pomieszczeń i urządzeń mogą być przeprowadzane tylko przez specjalnie przeszkolonych w tym zakresie pracowników, a ponadto w czasie nieobecności osób zatrudnionych w tych pomieszczeniach.
§  22.
Do dezynfekcji i wyjaławiania pomieszczeń pracy w zakładach zielarskich mogą być używane środki dopuszczone obowiązującymi normami.
§  23.
Pomieszczenia ampułkarni powinny być wyjaławiane przy pomocy lamp kwarcowych (UV).
§  24.
Pomieszczenia przerobu ziół, ekstrakcji, destylacji, rozlewni, formowania oraz paczkowania ziół powinny być co najmniej raz dziennie dokładnie sprzątane i czyszczone.
§  25.
W pomieszczeniach pracy zakładów zielarskich należy:
1)
co najmniej raz na miesiąc usunąć pył ze ścian i sufitów,
2)
co najmniej raz na miesiąc myć szyby w oknach i drzwiach,
3)
odpadki zbierać do specjalnych naczyń i codziennie usuwać,
4)
w pomieszczeniach przerobu ziół bez zmiany ich postaci oraz w pomieszczeniach rozlewu, nadawania form i paczkowania leków codziennie zmywać podłogi,
5)
ściany i sufity nie dające się zmywać należy bielić co najmniej raz na rok.
§  26.
Transport materiałów pomiędzy stanowiskami pracy znajdującymi się na różnych poziomach, w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach lub budynkach powinien odbywać się przy pomocy mechanicznych środków transportu (przenośników, wózków itp.).

Rozdział  2.

Przygotowanie surowców zielarskich do produkcji.

§  27.
1.
W zakładach nowo budowanych lub przebudowywanych skup surowców zielarskich powinien odbywać się w miejscach zabezpieczonych dachem.
2.
Dostawy surowców olejkowych w partiach powyżej 400 kg mogą być przyjmowane w miejscach pokrytych dachem i osłoniętych przynajmniej dwiema ścianami. W innych wypadkach skup surowców zielarskich powinien odbywać się w pomieszczeniach odpowiadających warunkom określonym dla pomieszczeń wymienionych w § 13 pkt 1.
§  28.
Surowców zielarskich nie przyjętych przez punkt skupu nie należy magazynować w pomieszczeniach przeznaczonych do skupu.
§  29.
Przed przystąpieniem do suszenia ziół należy sprawdzić stan techniczny aparatury pomiarowo-kontrolnej suszarni, a w suszarniach ogniowych - stan pieców i przewodów odprowadzających gazy spalinowe, w suszarniach zaś parowych - stan grzejników, zaworów, przewodów pary i kondensatu, przewodów nawiewno-wywiewnych oraz wentylatora.
§  30.
Przed przystąpieniem do wyładunku komory suszarni o pracy periodycznej należy obniżyć jej temperaturę do 35o i doprowadzić do intensywnego przewietrzenia suszarni ze szkodliwych substancji aromatycznych, tak aby stężenia substancji szkodliwych dla zdrowia w powietrzu nie przekraczały dopuszczalnych w tym zakresie norm.
§  31.
Grzejniki suszarni ziół w miejscach dostępnych dla obsługi i grożących poparzeniem powinny być osłonięte.
§  32.
W czasie załadunku i wyładunku suszarni o pracy periodycznej urządzenia ogrzewnicze i wentylacyjne powinny być unieruchomione.
§  33.
W razie uszkodzenia wentylatora lub przewodów nawiewno-wywiewnych należy:
1)
w suszarniach ogrzewanych parą zamknąć zawór przewodu odprowadzającego parę do suszarni,
2)
w suszarniach ogniowych stopniowo wygasić ogień, przewietrzając skutecznie wnętrze suszarni przez otwarcie drzwi załadunkowych lub innych otworów w obudowie suszarni.
§  34.
Zsyp surowców wysuszonych powinien odbywać się w sposób nie powodujący wydzielania się pyłu w ilościach przekraczających dopuszczalne normy.
§  35.
Suche surowce zielarskie należy składować w sposób uniemożliwiający ich obsunięcie lub spadnięcie.
§  36.
1.
Szerokość regału z półkami nie powinna przekraczać 1,00m, a wysokość - 2,25m, odległość zaś między regałami nie powinna być mniejsza niż 1,20m.
2.
Regały powinny być zabezpieczone przed wywróceniem.
§  37.
1.
Do obsługi półek i regałów należy używać drabin dwuramiennych, zabezpieczonych przed rozsunięciem się, lub drabin przystawnych, zabezpieczonych przed poślizgiem.
2.
Drabiny powinny mieć stopnie zamiast szczebli.
§  38.
1.
Aromatyczne i silnie działające surowce zielarskie powinny być składowane w oddzielnych zamkniętych pomieszczeniach i poddane nadzorowi specjalnie wyznaczonych pracowników.
2.
Wewnątrz pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, oraz na zewnętrznej stronie drzwi do tych pomieszczeń należy umieścić napisy ostrzegawcze o treści:

"Uwaga! Manipulacja ziołami szkodliwymi dla zdrowia dozwolona jest jedynie przy stosowaniu rękawic i fartuchów ochronnych. Przed jedzeniem lub paleniem tytoniu należy wypłukać usta i umyć ręce ciepłą wodą z mydłem".

§  39.
Stan techniczny komór dezynsekcyjnych i innych urządzeń służących do dezynsekcji ziół powinien gwarantować bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie dezynsekcji.
§  40.
Załadunek i wyładunek surowców z komory dezynsekcyjnej może być dokonywany po uprzednim przewietrzeniu wnętrza komory i jej zawartości.
§  41.
Wchodzenie do komory dezynsekcyjnej w czasie jej pracy jest wzbronione.
§  42.
Pomieszczenia, w których odbywa się zsyp surowców po dezynsekcji powinny być tak przewietrzane i odpylone, by stężenie par środka owadobójczego i zawartości pyłu w powietrzu nie przekraczało dopuszczalnych w tym zakresie norm.
§  43.
Na zewnątrz komory dezynsekcyjnej w czasie jej pracy należy umieścić w miejscach widocznych znaki i napisy ostrzegawcze o treści: "Uwaga! Teren zagazowany - grozi zatruciem", z wizerunkiem trupiej czaszki nad tym napisem.
§  44.
Pracownicy obsługujący komory dezynsekcyjne obowiązani są przed jedzeniem i paleniem papierosów zdjąć odzież ochronną i umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
§  45.
Rozsypywanie surowców na stół do sortowania ręcznego, zasypywanie do urządzeń sortujących oraz przesypywanie surowców przesortowanych powinno być dokonywane w odzieży ochronnej przy zastosowaniu środków ochrony osobistej (maski, okulary, tampony) i w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane urządzenia odpylające.
§  46.
Przed uruchomieniem urządzenia sortującego i maszyny rozdrabniającej należy sprawdzić stan techniczny oraz stopień i stan zabezpieczeń (osłon), chroniących obsługę przed zetknięciem z poruszającymi się w czasie pracy niebezpiecznymi elementami urządzenia sortującego i maszyny rozdrabniającej.
§  47.
Pracownicy zatrudnieni przy nawilżaniu surowców powinni wykonywać pracę w odzieży ochronnej, fartuchach i rękawicach wodoodpornych.
§  48.
Transport surowców do maszyn rozdrabniających powinien być dokonywany mechanicznie przy pomocy przenośników, których części wirujące i będące w ruchu w czasie pracy powinny być zabezpieczone osłonami.
§  49.
Czynności wykonywane z surowcem rozdrobnionym (przesypywanie, powtórne kierowanie do rozdrobnienia, załadowywanie do transportu itp.) - jeżeli nie są zmechanizowane - należy wykonywać zgodnie z wymaganiami § 45.

Rozdział  3

Produkcja wyrobów zielarskich.

§  50.
1.
Substancje używane do ekstrakcji powinny być przechowywane w naczyniach wykonanych z materiałów niepalnych i nie tłukących się. Naczynia te powinny być stale szczelnie zamknięte i posiadać napisy informujące o ich zawartości.
2.
Naczynia wymienione w ust. 1 nie mogą być przechowywane w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła.
3.
Puste naczynia po spirytusie powinny być składowane osobno, z zachowaniem warunków, o których mowa w ust. 2.
§  51.
1.
Magazyn płynów ekstrakcyjnych powinien mieścić się w osobnym budynku, wykonanym i wyposażonym zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.
2.
Magazynowanie płynów ekstrakcyjnych w budynkach mieszkalnych biurowych bądź produkcyjnych jest wzbronione.
3.
Magazyn płynów ekstrakcyjnych powinien mieć dogodny dojazd dla samochodów pożarniczych przynajmniej z dwóch stron budynku.
§  52.
W dziale ekstrakcji dopuszczalne jest przechowywanie płynów ekstrakcyjnych jedynie w ilości potrzebnej do jednorazowego przerobu, z zachowaniem warunków, o których mowa w § 50 ust. 2.
§  53.
Rozcieńczanie płynów ekstrakcyjnych powinno być dokonywane w naczyniach szczelnych, posiadających napisy informujące o ich zawartości.
§  54.
Transport płynów ekstrakcyjnych do aparatów ekstrakcyjnych powinien odbywać się szczelnymi przewodami rurowymi.
§  55.
Szczelność aparatury ekstrakcyjnej oraz sprawne działanie aparatury pomiarowo-kontrolnej powinny być stale kontrolowane przez personel obsługujący i kierownika działu.
§  56.
Pomieszczenia działu ekstrakcji powinny być zaopatrzone w sprawnie działającą instalację sygnalizacyjną przeciwpożarową.
§  57.
Jeżeli praca w dziale ekstrakcji związana jest w doraźnych wypadkach z jakichkolwiek przyczyn z wydzielaniem się znacznych ilości par rozpuszczalników, osoby tam zatrudnione powinny pracować przy użyciu właściwego sprzętu osobistej ochrony organów oddechowych.
§  58.
W razie gdy ze względów technicznych i technologicznych prowadzi się ekstrakcję w miejscach pokrytych dachem, a nie posiadających ścian bocznych, urządzenia sterownicze powinny być umieszczone w pomieszczeniach zamkniętych, odpowiadających warunkom określonym dla pomieszczeń na przerób ziół bez zmiany ich postaci.
§  59.
Transport surowca na pomosty załadunkowe przy aparatach destylacyjnych powinien odbywać się mechanicznie lub pneumatycznie.
§  60.
Wchodzenie do rozgrzanego powyżej 40o oraz nie przewietrzonego aparatu destylacyjnego jest wzbronione.
§  61.
Aparaty destylacyjne powinny być szczelne i zaopatrzone w izolację zapobiegającą nadmiernemu promieniowaniu ciepła.
§  62.
Chłodnica o nie zamkniętym obiegu powinna być szczelnie przykryta, z wyprowadzeniem powstającej pary wodnej na zewnątrz budynku.
§  63.
Złącze przewodu odprowadzającego olejki z chłodnicy z odbieralnikiem powinno być szczelne i połączone z urządzeniem do pochłaniania par olejków lub do odprowadzenia ich na zewnątrz budynku.
§  64.
Odpływ wody aromatycznej z odbieralnika do zbiornika powinien odbywać się szczelnie połączonymi przewodami rurowymi.
§  65.
Zbiornik wody aromatycznej powinien być szczelnie zamknięty, a przykrycie powinno posiadać konstrukcję wytrzymującą obciążenie co najmniej 250 kg.
§  66.
1.
Transport wody aromatycznej ze zbiorników do aparatów powinien być dokonywany przewodami rurowymi przy pomocy pompy.
2.
Przenoszenie wody aromatycznej wiadrami jest wzbronione.
§  67.
1.
Wyładunek odpadów podestylacyjnych powinien być dokonywany przy pomocy narzędzi na długich trzonkach.
2.
Wyładowywanie odpadów podestylacyjnych bezpośrednio rękami jest wzbronione.
§  68.
1.
Destylację płynów można prowadzić w aparacie o sprawnie działających zaworach bezpieczeństwa, umieszczonych w częściach aparatu pracującego pod ciśnieniem.
2.
Transport płynów do i z aparatów destylacyjnych powinien być dokonywany mechanicznie.
§  69.
1.
Mieszanie ekstraktu podczas zagęszczania powinno odbywać się mechanicznie.
2.
Parownice powinny być zaopatrzone w urządzenia zabezpieczające przed przedostawaniem się oparów do pomieszczenia produkcyjnego.
3.
Opróżnianie parownic z zagęszczonego ekstraktu powinno być dokonywane po uprzednim ochłodzeniu ekstraktu do temperatury niższej niż 35o.
§  70.
1.
Autoklawy do stabilizacji surowców świeżych powinny być szczelne oraz zaopatrzone na zewnątrz izolacją zabezpieczającą przed oparzeniem oraz nadmiernym promieniowaniem ciepła.
2.
Otwarcie autoklawu, w których panuje podwyższone ciśnienie i podwyższona temperatura, dopuszczalne jest po uprzednim wyrównaniu ciśnienia do ciśnienia atmosferycznego i ochłodzeniu autoklawu do temperatury niższej niż 35o.
3.
Transport płynów do i z autoklawów powinen być dokonywany przewodami rurowymi przy pomocy pomp lub grawitacyjnie.
4.
Gromadzenie surowca świeżego luzem w pomieszczeniach, w których zainstalowane są autoklawy, jest wzbronione.
§  71.
1.
Kotły do gotowania syropów powinny być zakryte przykrywą dzieloną, wykonaną w sposób pozwalający na podnoszenie każdej części oddzielnie.
2.
Podniesiona przykrywa powinna mieć zabezpieczenie przed opadnięciem.
§  72.
Kotły do gotowania syropów powinny posiadać mieszadła o napędzie indywidualnym.
§  73.
1.
Ręczny zasyp cukru bezpośrednio do kotła dopuszczlny jest w wypadku, gdy otwór wsypowy umieszczony jest na wysokości 30-70 cm od podłogi.
2.
W razie stosowania przenośnika otwór wsypowy do przenośnika nie powinien znajdować się wyżej niż 60 cm od podłogi.
§  74.
Tace używane przy suszeniu półproduktów i produktów zielarskich nie mogą posiadać ostrych krawędzi.
§  75.
Załadunek półproduktów i produktów zielarskich do suszarni może być dokonywany tylko po uprzednim ochłodzeniu jej wnętrza do temperatury niższej niż 35o.
§  76.
1.
Do wyładunku produktów z suszarni można przystąpić tylko po uprzednim wyrównaniu ciśnienia do ciśnienia atmosferycznego wewnątrz suszarni i ochłodzeniu wnętrza do temperatury niższej niż 35o.
2.
W wypadkach awaryjnych, gdy powstanie konieczność wyładunku przed ochłodzeniem wnętrza suszarni do temperatury określonej w ust. 1, pracownicy dokonujący wyładunku powinni być zaopatrzeni w sprzęt ochronny, zabezpieczający przed oparzeniem.
§  77.
W razie trudnego oddzielania się wysuszonego ekstraktu od tac i konieczności zeskrobywania pracownicy zatrudnieni przy tej czynności powinni być zaopatrzeni w okulary ochronne.
§  78.
Suszenia rozpyłowego można dokonywać tylko przy sprawnie działających automatycznych zabezpieczeniach, sygnalizujących oliwienie części wirujących oraz ciśnienie płynu.
§  79.
Suszarnię rozpyłową należy wyłączyć z ruchu, jeżeli dwa identyczne, a działające niezależnie od siebie urządzenia pomiarowo-kontrolne wykazują różnice w rejestracji tych samych parametrów.
§  80.
Przy każdej prasie do wyciskania surowców zielarskich powinna być na widocznym miejscu umieszczona wywieszka z podanym dopuszczalnym ciśnieniem roboczym dla każdej prasy.
§  81.
Surowiec powinien być transportowany do stanowiska pracy przy pomocy przenośników lub wózków.
§  82.
Ładowanie surowca do prasy bezpośrednio rękami jest wzbronione.
§  83.
Przed rozpoczęciem tłoczenia każdego załadunku surowcem zielarskim należy dokładnie oczyścić otwory i rynienki spływowe wytłaczanego płynu.
§  84.
Manipulowanie przy koszu prasy będącej pod ciśnieniem od momentu włączenia pomp jest wzbronione.
§  85.
Wyładowywanie wytłoków z prasy może odbywać się dopiero po wyrównaniu ciśnienia wewnętrznego z ciśnieniem atmosferycznym.
§  86.
Przy obsłudze urządzeń do suszenia granulatów powinny być przestrzegane warunki określone w §§ 29-33.
§  87.
Elementy grzejne drażownic powinny być osłonięte w sposób zapobiegający oparzeniu.
§  88.
Suszenie granulatów, tabletek i drażetek powinno odbywać się w oddzielnych pomieszczeniach przeznaczonych na ten cel.
§  89.
Otwory załadunkowy i wyładunkowy mieszarki do mieszanek ziołowych powinny posiadać szczelne zamknięcie, zabezpieczone przed samoczynnym otwarciem się w czasie ruchu.

Rozdział  4.

Mycie opakowań szklanych i magazynowanie wyrobów gotowych.

§  90.
Myjki i wanny używane do mycia opakowań szklanych nie powinny posiadać ostrych obrzeźy i krawędzi oraz powinny być zaopatrzone w osłony zapobiegające rozpryskiwaniu wody.
§  91.
1.
Przy myciu ręcznym wyjmowanie opakowań szklanych zatopionych w wodzie powinno być dokonywane przy pomocy specjalnych grabi.
2.
Wyjmowanie zatopionych opakowań szklanych lub stłuczki rękami jest wzbronione.
§  92.
Stłuczkę szklaną powstałą przy myciu i suszeniu opakowań szklanych oraz przy rozlewie produktów płynnych należy zbierać do oddzielnych pojemników i bieżąco usuwać.
§  93.
Przy obsłudze suszarń do suszenia opakowań szklanych powinny być przestrzegane warunki określone w §§ 29-33.
§  94.
Instalacje elektryczne urządzeń oraz pomieszczeń myjni opakowań szklanych powinny odpowiadać wymaganiom określonym dla warunków wilgotnych.
§  95.
Gotowe wyroby zielarskie (preparaty orz zioła), wyprodukowane bez zmiany formy surowca, powinny być składowane w sposób przewidziany w §§ 35-37, z tym że szerokość regału z półkami nie powinna przekraczać 0,80m.
§  96.
Gotowe wyroby zielarskie (przetwory) nie powinny być magazynowane na półkach i regałach w opakowaniach zbiorczych lub w opakowaniach szklanych, których waga wraz z zawartością przekracza 5 kg netto.
§  97.
Balony szklane wypełnione roztworami zielarskimi powinny być osłonięte koszami wiklinowymi lub metalowymi.
§  98.
Gotowe wyroby - zioła i przetwory zielarskie silnie działające, trujące oraz narkotyczne należy magazynować oddzielnie, w sposób przewidziany obowiązującymi przepisami.

Rozdział  5.

Ochrona przed szkodliwym działaniem alkaloidów i innych wyodrębnionych ciał czynnych oraz ampułkowanie.

§  99.
1.
Przy produkcji alkaloidów, glikozydów i innych wyodrębnionych ciał czynnych oraz przy ich wykorzystywaniu do dalszego przerobu zabronione jest zatrudnianie osób uczulonych na te związki chemiczne.
2.
Przy procesie izolowania alkaloidów sporyszu i ich przerobie chemicznym w ilości większej niż laboratoryjna zabronione jest zatrudnianie kobiet.
3.
Przy przerobie surowców zawierających glikozydy nasercowe zabronione jest zatrudnianie osób cierpiących na zaburzenia akcji serca.
§  100.
Pracownicy zatrudnieni przy procesie izolowania i przerobie izolowanych ciał czynnych, obowiązani są przed spożywaniem posiłków zdejmować odzież ochronną oraz dokładnie myć ręce i twarz wodą z mydłem i płukać usta.
§  101.
1.
Stałe jarzenie lamp kwarcowych, obejmujące całą powierzchnię pomieszczenia przeznaczonego do ampułkowania, dopuszczalne jest tylko w pomieszczeniach, w których pracownicy przebywają okresowo, nie dłużej jednak niż łącznie 2 godziny w ciągu dnia pracy.
2.
W pomieszczeniach, w których pracownicy przebywają stale, należy stosować okresowe jarzenie lamp kwarcowychm, z tym że jedynie punkty i urządzenia szczególnie narażone na zakażenie mogą posiadać stałe naświetlenie indywidualne.
3.
Przy rozmieszczeniu lamp kwarcowych w punktach i nad urządzeniami szczególnie narażonymi na zakażenie (ust. 2) odstępy pomiędzy poszczególnymi lampami nie mogą być mniejsze niż 1,50m.
4.
Pracownicy pozostający okresowo w zasięgu promieniowania lamp kwarcowych powinni w tym czasie używać okularów ochronnych, zatrzymujących promienie ultrafioletowe.
§  102.
Przygotowanie i przenoszenie płynów o temperaturze powyżej 35o w naczyniach szklanych nie zaopatrzonych w osłonę zabezpieczającą przed pęknięciem lub wylaniem jest wzbronione.
§  103.
Mycie i używanie pękniętych bądź uszkodzonych naczyń szklanych i ampułek jest wzbronione.
§  104.
W razie ręcznego obcinania ampułek pracownik obowiązany jest pracować w okularach ochronnych.
§  105.
Pracownikom zatrudnionym przy napełnianiu i zatapianiu ampułek należy umożliwić wykonywanie pracy w pozycji siedzącej. Krzesło do tej pracy powinno mieć regulowaną wysokość siedzenia i oparcia.

Rozdział  6.

Przepisy higieniczno-sanitarne.

§  106.
Szatnie dla pracowników zatrudnionych w olejkarniach powinny być urządzone w sposób umożliwiający intensywne przewietrzenie odzieży z par olejków.
§  107.
1.
Szatnie dla pracowników zatrudnionych w pomieszczeniach sterylnych powinny być urządzone w dwóch oddzielnych pomieszczeniach, z których jedno przeznaczone jest na odzież wyjściową, a drugie na odzież roboczą.
2.
Dla tej grupy pracowników w nowo budowanych lub przebudowywanych zakładach przemysłowych należy przewidzieć szatnię typu przepustowego w rozumieniu przepisów dotyczących warunków higieniczno-sanitarnych.
§  108.
Oprócz umywalek, których zainstalowania wymagają ogólne przepisy, należy dodatkowo umieścić umywalki w następujących działach: gotowalni syropów, drażetkarni, tabletkarni, kapsułkarni, ampułkarni, rozlewni i paczkowni leków.
§  109.
Przy pracach, przy których zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi substancjami przekracza dorażnie dopuszczalne w tym zakresie normy, obowiązkowe jest stosowanie przez pracowników masek przeciwpyłowych lub tamponów z waty nie odtłuszczonej i szczelnych okularów.
§  110.
Przy pracach, przy których pracownicy są narażeni na uszkodzenie, poparzenie lub skażenie skóry rąk, obowiązkowe jest stosowanie rękawic ochronnych, ochraniaczy palców itp.
§  111.
1.
Pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy przerobie surowca lub przy produkcji powinni być poddawani okresowym badaniom lekarskim co najmniej raz na pół roku.
2.
Pracownicy zatrudnieni w działach nie wymienionych w ust. 1 powinni być poddawani okresowym badaniom lekarskim co najmniej raz na rok.
§  112.
W razie stwierdzenia u pracownika uczulenia na niektóre gatunki ziół lub ich składniki (§ 99 ust. 1) należy go niezwłocznie skierować do lekarza specjalisty i przenieść do innej pracy z zachowaniem warunków wynikających z przepisów prawa pracy.

Rozdział  7.

Przepisy końcowe.

§  113.
Pozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r., z tym że przepisy §§ 17, 48, 59, 64, 69 i 107 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024