Przedsiębiorstwa lasów państwowych oraz jednostka grupująca te przedsiębiorstwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1968 r.
w sprawie przedsiębiorstw lasów państwowych oraz jednostki grupującej te przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 30 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) oraz w związku z ustawą z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Lasy państwowe.

§  1.
Tworzy się organizację gospodarczą grupującą przedsiębiorstwa lasów państwowych pod nazwą Lasy Państwowe.
§  2.
W skład organizacji gospodarczej Lasy Państwowe wchodzą:
1)
jednostki zgrupowane:
a)
przedsiębiorstwa pod nazwą okręgowe zarządy lasów państwowych,
b)
przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego,
2)
inne podporządkowane jednostki organizacyjne,
3)
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych.
§  3.
1.
Lasy Państwowe posiadają osobowość prawną i działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
2.
Lasy Państwowe podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
3.
Lasy Państwowe są uprawnione do działania w charakterze organu administracji państwowej w zakresie określonym szczególnymi przepisami.
4.
Lasy Państwowe mają prawo używania pieczęci okrągłej z wizerunkiem orła pośrodku i napisem w otoku LASY PAŃSTWOWE.
§  4.
Nadzór nad Lasami Państwowymi sprawuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  5.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego nadaje Lasom Państwowym statut, który podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów.
§  6.
1.
Na czele Lasów Państwowych stoi naczelny dyrektor, który kieruje całokształtem ich działalności.
2.
Naczelnego dyrektora Lasów Państwowych powołuje i odwołuje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3.
Do zakresu działania naczelnego dyrektora należy kierowanie działalnością Lasów Państwowych oraz nadzór nad wykonaniem zadań planowych i przestrzeganiem obowiązujących przepisów.
4.
Organem wykonawczym naczelnego dyrektora Lasów Państwowych jest Naczelny Zarząd Lasów Państwowych.
5.
Do zadań Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych należy w szczególności:
1)
organizowanie i koordynowanie prac związanych z działalnością przedsiębiorstw lasów państwowych,
2)
opracowywanie projektów i organizowanie prac w przedmiocie programów i planów przedsiębiorstw lasów państwowych,
3)
przygotowywanie wytycznych i decyzji naczelnego dyrektora oraz opracowywanie wniosków i projektów wymagających akceptacji Ministra,
4)
udzielanie pomocy zgrupowanym i podporządkowanym jednostkom organizacyjnym,
5)
wykonywanie czynności związanych z nadzorem, kontrolą, lustracją i rewizją zgrupowanych i podporządkowanych jednostek organizacyjnych.

Rozdział  2.

Przedsiębiorstwa lasów państwowych.

§  7.
1.
Przewidziane ustawą z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448), zwaną w dalszym ciągu ustawą, zadania państwowego gospodarstwa leśnego wykonują następujące przedsiębiorstwa lasów państwowych:
1)
okręgowe zarządy lasów państwowych,
2)
przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego.
2.
Zasięg terytorialny i siedziby okręgowych zarządów lasów państwowych oraz przedsiębiorstw do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego określa Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3.
Przedsiębiorstwa lasów państwowych posiadają charakter kluczowych przedsiębiorstw państwowych i podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
§  8.
1.
Zadaniem okręgowych zarządów lasów państwowych jest prowadzenie państwowego gospodarstwa leśnego w zakresie czynności wymienionych w art. 21 ustawy.
2.
Okręgowe zarządy lasów państwowych prowadzą działalność na podstawie rocznych planów techniczno-ekonomicznych, zatwierdzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Okręgowe zarządy lasów państwowych działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
4.
Szczegółowy zakres działania i zasady organizacji wewnętrznej okręgowych zarządów lasów państwowych ustala Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego tworzone są dla wykonywania czynności pomocniczo-produkcyjnych na rzecz kilku sąsiadujących lub wszystkich okręgowych zarządów lasów państwowych, a w szczególności dla opracowywania dokumentacji technicznej w zakresie urządzenia lasu, budowy dróg i melioracji leśnych, wykonywania inwestycji, remontów i obsługi technicznej oraz zaopatrzenia.
2.
Szczegółowy zakres działania przedsiębiorstw do zadań szczególnych w zakresie gospodarstwa leśnego określa Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
§  10.
Inne podporządkowane jednostki organizacyjne, nie mające charakteru przedsiębiorstwa, tworzone są w trybie obowiązujących przepisów.

Rozdział  3.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dotychczasowym Naczelnym Zarządzie Lasów Państwowych przechodzą do służby w organie wykonawczym naczelnego dyrektora Lasów Państwowych (Naczelnym Zarządzie Lasów Państwowych).
2.
Okręgowe zarządy lasów państwowych utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów stają się przedsiębiorstwami w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
3.
Pozostają w mocy przepisy normujące prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w jednostkach wymienionych w § 2.
§  12.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) oraz inne przepisy ogólne dotyczące państwowych przedsiębiorstw kluczowych i ich zjednoczeń, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
§  13.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 447 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie struktury organizacyjnej resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego, w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem,
2)
§§ 2-11 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 17 grudnia 1959 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 2, poz. 13).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedsiębiorstwa lasów państwowych oraz jednostka grupująca te przedsiębiorstwa.
Data aktu: 18/12/1968
Data ogłoszenia: 09/01/1969
Data wejścia w życie: 09/01/1969, 01/01/1969