Określenie niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 22 października 1968 r.
w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i 5 oraz art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za okresy pracy pod ziemią w przodkach bezpośrednio przy urabianiu lub ładowaniu urobku albo przy głębieniu szybów, które w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19), zwanej dalej ustawą, zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, uważa się okresy zatrudnienia po Wyzwoleniu na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Za zatrudnienie na odkrywce w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zatrudnienie na stanowiskach wymienionych w pkt 1-9 wykazu, o którym mowa w ust. 1, uważa się za pracę w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, uzasadniającą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zaliczenie okresu zatrudnienia po Wyzwoleniu w wymiarze półtorakrotnym.
§  3.
Za pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń i przedsiębiorstw, określonych w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy, uważa się pracowników wykonujących czynności dozoru ruchu lub kierownictwa ruchu, którzy w myśl przepisów dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) podlegają zatwierdzeniu przez urząd górniczy, z tym że w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących prace montażowe dla kopalń uważa się za pracowników:
1)
dozoru ruchu - tylko te osoby, które bezpośrednio kierują robotami prowadzonymi przez te przedsiębiorstwa na terenie kopalń pod ziemią,
2)
kierownictwa ruchu - osoby zatrudnione na stanowiskach:
a)
dyrektora,
b)
naczelnego inżyniera,
c)
zastępcy naczelnego inżyniera.
§  4.
Za pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w jednostkach organizacyjnych określonych w art. 2 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy uważa się pracowników, którzy:
1)
posiadają tytuł inżyniera lub technika i są zatrudnieni zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami w zakresie górnictwa albo
2)
nie posiadają tytułu inżyniera lub technika, ale spełniają łącznie następujące warunki:
a)
posiadają praktyczne przygotowanie nabyte w czasie co najmniej 5-letniej pracy w dozorze ruchu lub w innej pracy pod ziemią oraz
b)
wykonują czynności, które wymagają kwalifikacji inżyniera lub technika i które normalnie są powierzane inżynierom lub technikom.
§  5.
Zakłady pracy obowiązane są prowadzić dokładną ewidencję okresów zatrudnienia na stanowiskach objętych rozporządzeniem według szczegółowych zasad ustalonych przez właściwych ministrów w uzgodnieniu z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 lipca 1957 r. w sprawie określenia pracowników dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa (Dz. U. z 1957 r. Nr 41, poz. 188 i z 1966 r. Nr 16, poz. 103),
2)
rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 12 stycznia 1966 r. w sprawie określenia stanowisk pracy, na których zatrudnienie w kopalniach siarki oraz w przedsiębiorstwach robót górniczych wykonujących roboty dla kopalń siarki uważa się za zatrudnienie na odkrywce (Dz. U. Nr 5, poz. 30).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 1

WYKAZ STANOWISK PRACY POD ZIEMIĄ, NA KTÓRYCH OKRESY PRACY ZALICZA SIĘ W WYMIARZE POŁTORAKROTNYM

1)
górnik kombajnista,
2)
monitorzysta w komorze w oddziale hydraulicznym albo górnik ługownik, wodziarz i rurarz zatrudniony w kopalni soli przy urabianiu natryskowym,
3)
operator urządzeń energo-mechanicznych bezpośredniego napędu urządzeń eksploatacyjnych w przodkach,
4)
górnik na ścianie, w komorze, zabierce, chodniku lub przekopie przy ładowaniu lub urabianiu ręcznym i mechanicznym oraz murarz, betoniarz i zbrojarz na ścianie, w komorze, zabierce lub chodniku,
5)
górnik-ładowacz, -wiertacz, -murarz, -betoniarz, -zbrojarz, -cieśla zatrudnieni przy głębieniu szybów i szybików,
6)
górnik-budowacz,
7)
górnik-wiertacz,
8)
górnik-strzałowy i instruktor strzałowy,
9)
górnik-rabunkarz,
10)
górnik-cieśla i ładowacz na ścianie i zabierce, przy przekładce i podsadzce suchej, hydraulicznej i pneumatycznej,
11)
wrębiarz,
12)
rzemieślnicy stale zatrudnieni pod ziemią w przodkach przy obsłudze i konserwacji sprzętu mechanicznego i elektrycznego,
13)
ratownicy zawodowi zatrudnieni w centralnej lub okręgowych stacjach ratownictwa górniczego.

Uwagi:

1)
W wymiarze półtorakrotnym zalicza się także okresy pracy na stanowiskach wymienionych w wykazie przy robotach górniczych, polegających na przebudowie chodników głównych i pomocniczych z równoczesną przybierką i nową obudową oraz na przebudowie szybów i szybików.
2)
Na równi z pracą na stanowiskach wymienionych w wykazie traktuje się pracę w charakterze młodszego górnika lub pomocnika.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ STANOWISK PRACY, NA KTÓRYCH ZATRUDNIENIE W KOPALNIACH SIARKI ORAZ W PRZEDSIĘBIORSTWACH ROBÓT GÓRNICZYCH WYKONUJĄCYCH ROBOTY DLA KOPALŃ SIARKI UWAŻA SIĘ ZA ZATRUDNIENIE NA ODKRYWCE.

1)
górnik odkrywkowy przodkowy - górnik strzałowy,
2)
górnik odkrywkowy - wiertacz,
3)
górnik odkrywkowy - przodkowy,
4)
mechanik hydraulicznego urabiania nadkładu i złóż,
5)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki jednonaczyniowej,
6)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator spychacza,
7)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator urządzeń wieloczynnościowych,
8)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparek i zwałowarek wielonaczyniowych,
9)
mechanik górniczy odkrywkowy - operator koparki łyżkowej o napędzie spalinowym,
10)
górnik odkrywkowy - wydawca materiałów wybuchowych,
11)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator taśmociągów wielkogabarytowych,
12)
taśmowy urządzeń transportowych górnictwa odkrywkowego,
13)
elektromechanik górniczy odkrywkowy - operator maszyn i urządzeń specjalnych dla taśmociągów oraz maszyn pomocniczych,
14)
budowacz drenu górnictwa odkrywkowego,
15)
budowacz i konserwator kolektora górnictwa odkrywkowego,
16)
maszynista pomp górnictwa odkrywkowego - pompiarz,
17)
oczyszczacz ścieków przemysłowych,
18)
cieśla górniczy odkrywkowy,
19)
czyściciel transporterów taśmowych górnictwa odkrywkowego,
20)
sprężarkowy,
21)
przeróbkarz kopalin - sortowniczy,
22)
pomiarowy,
23)
zwałowacz nadkładu,
24)
rzemieślnicy i inni robotnicy zatrudnieni stale na odkrywce przy wykonywaniu konserwacji i remontów maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego: konserwator pomp, elektryk, mechanik, smarowniczy, wulkanizator oraz konserwator transporterów taśmowych.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez obwieszczenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 11 marca 1969 r. o sprostowaniu błędu w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 22 października 1968 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty (Dz.U.69.7.61).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.40.288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie niektórych stanowisk, na których zatrudnienie uważa się za pracę górniczą upoważniającą do górniczej emerytury lub renty.
Data aktu: 22/10/1968
Data ogłoszenia: 05/11/1968
Data wejścia w życie: 05/11/1968