Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sposób interwencji członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej w skrócie ORMO, w razie ujawnienia wykroczenia powinien być uzależniony od społecznego niebezpieczeństwa czynu, rozmiarów szkody, stopnia zawinienia sprawcy oraz jego zachowania się po popełnieniu wykroczenia.
2.
Jeżeli społeczne niebezpieczeństwo czynu jest znikome, należy w zasadzie ograniczyć się do zwrócenia uwagi sprawcy wykroczenia na sprzeczne z prawem zachowanie się, udzielić mu odpowiedniego pouczenia i ostrzec przed odpowiedzialnością.
§  2.
O popełnieniu wykroczenia przez nieletniego należy zawiadomić rodziców lub opiekunów.
§  3.
1.
W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczenia o dużym społecznym niebezpieczeństwie, oraz osób, które mimo ostrzeżenia dopuściły się powtórnie wykroczenia, członek ORMO powinien sporządzić wniosek o ukaranie do kolegium karno-administracyjnego prezydium właściwej rady narodowej. Dotyczy to następujących wykroczeń:
1)
niestosowania się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych,
2)
publicznego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku,
3)
naruszenia spokoju publicznego przez krzyk, alarm lub inny wybryk,
4)
uszkadzania drzew i krzewów oraz deptania i niszczenia trawników i zieleńców na placach, ulicach, skwerach, w parkach i w innych miejscach publicznych,
5)
zanieczyszczania dróg publicznych, ulic i nieruchomości (obejść gospodarskich, bram, podwórek, klatek schodowych itp.),
6)
naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
2.
W sprawach określonych w ust. 1 wnioski o ukaranie kieruje do kolegium karno-administracyjnego komendant jednostki ORMO bezpośrednio lub za pośrednictwem komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO posiadający odpowiednie przygotowanie może brać udział w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego. W tym charakterze może on także składać za pośrednictwem komendanta jednostki ORMO albo komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej odwołania od postanowień i orzeczeń wydanych przez kolegia karno-administracyjne.
4.
Upoważnienia do brania udziału w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego wydają społeczne komitety ORMO na wniosek komendantów jednostek ORMO.
§  4.
Członek ORMO obowiązany jest okazać legitymację organizacyjną na żądanie osoby, w stosunku do której wykonuje on swoje uprawnienia.
§  5.
1.
Osobę podejrzaną o popełnienie wykroczenia należy wylegitymować.
2.
Jeżeli sprawca wykroczenia odmówi okazania dowodu tożsamości, należy go doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, a jeżeli nie ma go w pobliżu - do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Wobec osoby przeciwstawiającej się doprowadzeniu do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub do jednostki Milicji Obywatelskiej można zastosować przymus bezpośredni, nie wyłączając siły fizycznej w granicach niezbędnej potrzeby, jeżeli osoba taka - mimo wezwania i zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego - przeciwstawia się doprowadzeniu.
4.
Do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej należy doprowadzać również sprawców wykroczeń nie posiadających żadnych dokumentów tożsamości.
§  6.
1.
W razie ujawnienia przestępstwa, członek ORMO obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej i zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, jeżeli zwłoka grozi ich zatarciem, a w szczególności wylegitymować sprawcę i świadków przestępstwa. Przepisy § 5 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie schwytania sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem w czasie pościgu, gdy zachodzi obawa jego ucieczki lub nie można ustalić jego tożsamości, członek ORMO zatrzymuje go i niezwłocznie przekazuje funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej lub doprowadza do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Uprawnienia członków ORMO w zakresie kontroli ruchu drogowego oraz zasady i tryb ich wykonywania określają odrębne przepisy.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.32.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.
Data aktu: 15/07/1967
Data ogłoszenia: 08/08/1967
Data wejścia w życie: 08/08/1967