Rodzaje dokumentów, na podstawie których banki będą wykonywały dyspozycje pieniężne jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz jednostek gospodarki nie uspołecznionej, osób fizycznych oraz uspołecznionych sklepów komisowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 marca 1967 r.
w sprawie rodzajów dokumentów, na podstawie których banki będą wykonywały dyspozycje pieniężne jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz jednostek gospodarki nie uspołecznionej, osób fizycznych oraz uspołecznionych sklepów komisowych.

Na podstawie art. 4 ust. 3 oraz art. 10 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy dyspozycji pieniężnych gotówkowych i bezgotówkowych jednostek gospodarki uspołecznionej wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215) oraz organizacji społecznych i zawodowych na rzecz:
1)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
2)
osób fizycznych,
3)
uspołecznionych sklepów komisowych za nabywane w tych sklepach przedmioty.
2.
Rozporządzenie dotyczy również dyspozycji pieniężnych jednostek państwowych na rzecz innych jednostek gospodarki uspołecznionej za dostawy, roboty lub usługi w wypadkach, gdy na podstawie obowiązujących przepisów udzielanie zamówień na takie dostawy, roboty lub usługi następuje na zasadach przewidzianych dla jednostek gospodarki nie uspołecznionej.
3.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą dyspozycji pieniężnych:
1)
jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
3)
Centralnej Rady Związków Zawodowych, związków zawodowych i jednostek im podległych.
§  2.
1.
Dyspozycje pieniężne przekraczające w stosunku do jednorazowej transakcji kwotę 5.000 zł powinny być składane we właściwym banku jednocześnie z oświadczeniem zawierającym:
1)
oznaczenie zleceniodawcy i zleceniobiorcy,
2)
określenie tytułu i kwoty należności,
3)
jeżeli dyspozycja stanowi zapłatę za dostawy, roboty lub usługi - wskazanie przepisów, na podstawie których dokonano zamówienia, oraz stwierdzenie, że zamówienie zostało dokonane zgodnie z tymi przepisami,
4)
określenie sposobu ustalenia ceny (np. wskazanie obowiązującego cennika lub pozycji cennika bądź nazwy organu, który cenę zatwierdził),
5)
stwierdzenie zawiadomienia organów finansowych o zamierzonych wypłatach należności na rzecz jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych; dotyczy to jednostek gospodarki uspołecznionej, na których ciąży obowiązek zawiadamiania organów finansowych.
2.
Oświadczenie wymienione w ust. 1 powinno być podpisane przez kierownika jednostki, od której pochodzi dyspozycja pieniężna, lub jego zastępcę oraz przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną.
3.
Jeżeli okoliczności przytoczone w oświadczeniu nasuwają przypuszczenie dokonania transakcji z naruszeniem obowiązujących przepisów oraz w razie stwierdzenia, że treść oświadczenia nie odpowiada rzeczywistości, bank może zażądać potwierdzenia dyspozycji przez kierownika jednostki nadrzędnej zleceniodawcy i do tego czasu wstrzymać wykonanie dyspozycji.
4.
Jeżeli oświadczenie dotyczy dyspozycji pieniężnej ministerstwa, urzędu centralnego lub innej jednostki centralnej albo prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), w wypadkach określonych w ust. 3 wymagane jest odpowiednie potwierdzenie dyspozycji przez ministra, kierownika urzędu centralnego lub jednostki centralnej albo przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
Nie jest wymagane oświadczenie wymienione w § 2 ust. 1 przy dyspozycjach pieniężnych dotyczących rozliczeń z tytułu:
1)
wszelkich należności wynikających ze stosunku pracy, z umów o dzieło lub zlecenia, podlegających podatkowi od wynagrodzeń, oraz stypendiów, zapomóg i innych podobnych należności,
2)
należności z tytułu twórczości lub usług o charakterze naukowym, oświatowym, literackim, artystycznym oraz publicystycznym w rozumieniu przepisów o podatku od wynagrodzeń, jak również z tytułu nagród państwowych i konkursowych,
3)
należności za usługi zespołów adwokackich i tłumaczy przysięgłych,
4)
należności z tytułu ubezpieczeń społecznych i umów ubezpieczeniowych,
5)
wszelkich odszkodowań z tytułu poniesionych strat,
6)
należności z tytułu wygranych loterii pieniężnej i gier liczbowych,
7)
wszelkich należności ustalonych tytułami egzekucyjnymi,
8)
zwrotu kaucji, wadiów i innych zabezpieczeń,
9)
zobowiązań rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu wobec ich członków, które wynikają ze statutowej działalności spółdzielni,
10)
podziału czystej nadwyżki i zwrotu udziałów członkowskich w spółdzielniach,
11)
skupu dokonywanego przez upoważnione do tego przedsiębiorstwa,
12)
zakupu towarów przez uspołecznione jednostki handlu i zakłady gastronomiczne, dokonywanego w celu uzupełnienia masy towarowej, jak również zakupu płodów rolnych dokonywanego bezpośrednio od producentów na zaopatrzenie własne przez szpitale, sanatoria, domy wczasowe, internaty, przedszkola, żłobki i inne podobne instytucje,
13)
zobowiązań jednostek uspołecznionych handlu komisowego wobec komitentów oraz wypłat jednostek handlu detalicznego i jednostek świadczących usługi dla ludności, w związku z uwzględnieniem reklamacji dotyczących nabytych towarów lub świadczonych usług,
14)
należności prywatnych przedsiębiorstw, rzemieślników i innych drobnych wykonawców z tytułu robót remontowo-budowlanych wykonywanych w szkołach, internatach, ośrodkach kolonijnych i innych podobnych zakładach, położonych poza miastami wojewódzkimi oraz powiatowymi,
15)
wywłaszczenia lub nabycia nieruchomości dokonanych w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94) oraz z tytułu odszkodowań przewidzianych w ustawie z dnia 25 lutego 1958 r. o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym (Dz. U. Nr 11, poz. 37),
16)
bieżących czynszów najmu lub dzierżawy nieruchomości i lokali,
17)
należności za usługi kominiarskie,
18)
zwrotu przez prezydia rad narodowych środków, wydatkowanych na remonty i odbudowę budynków mieszkalnych przez prywatnych właścicieli nieruchomości, dokonywane na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1959 r. Nr 27, poz. 166 i z 1962 r. Nr 66, poz. 326),
19)
zakupu dóbr kultury, nabywanych przez szkoły wyższe, muzea, archiwa i biblioteki,
20) 1
zakupu od rolników indywidualnych oraz od ich zespołów artykułów rolnych przez państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz kółka rolnicze i ich organizacje,
21)
należności rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu za dostawy, roboty i usługi.
§  4.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "bank" rozumie się również spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 maja 1959 r. w sprawie rodzajów dokumentów, na podstawie których banki będą wykonywały dyspozycje pieniężne jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz jednostek gospodarki nie uspołecznionej, osób fizycznych oraz uspołecznionych sklepów komisowych (Dz. U. Nr 32, poz. 188).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od daty ogłoszenia.
1 § 3 pkt 20 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1973 r. (Dz.U.74.2.16) zmnieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.12.52

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje dokumentów, na podstawie których banki będą wykonywały dyspozycje pieniężne jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz jednostek gospodarki nie uspołecznionej, osób fizycznych oraz uspołecznionych sklepów komisowych.
Data aktu: 18/03/1967
Data ogłoszenia: 08/04/1967
Data wejścia w życie: 09/05/1967