Oznaczanie substancji trujących.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 grudnia 1963 r.
w sprawie oznaczania substancji trujących. *

Na podstawie art. 3 ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na bezpośrednim opakowaniu substancji trującej, w czasie jej przechowywania, transportu oraz przy wprowadzaniu do obrotu handlowego wewnątrz kraju, należy umieszczać:
1)
nazwę substancji trującej, a dla mieszanin (wyrobów) nazwy poszczególnych substancji trujących i w miarę możności również ich stężenia,
2)
napis ostrzegawczy,
3)
znak ostrzegawczy, jeżeli chodzi o trucizny, oraz
4)
napis informujący:
a)
o szczególnych właściwościach substancji niebezpiecznych dla zdrowia lub życia ludzi, jeżeli substancja właściwości takie posiada, albo
b)
o potrzebie zachowania szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu substancji, jeżeli jest ona przeznaczona do obrotu handlowego, a niewłaściwe jej stosowanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi.
2.
Oznaczenia określone w ust. 1 powinny być umieszczone na jednej stronie opakowania w miejscu łatwo widocznym i wykonane w sposób czytelny, literami większymi niż inne napisy znajdujące się na opakowaniu. Wysokość znaku ostrzegawczego (ust. 1 pkt 3) powinna być dwa razy większa od litery napisu ostrzegawczego (ust. 1 pkt 2).
3.
Jeżeli ze względu na koszt bądź rodzaj opakowania nie można umieścić na nim w sposób trwały i wyraźny oznaczeń określonych w ust. 1, oznaczenia te należy umieścić po jednej stronie płaskiej tabliczki (chorągiewki), wykonanej z trwałego materiału i przytwierdzonej w sposób trwały do opakowania.
4.
Jeżeli ze względu na małe rozmiary opakowania nie można na nim umieścić w sposób czytelny wszystkich oznaczeń określonych w ust. 1 należy na opakowaniu umieścić tylko nazwę substancji trującej i napis ostrzegawczy, a pozostałe oznaczenia - na etykiecie wykonanej z mocnego papieru i dołączonej w sposób trwały do opakowania.
§  2.
1.
Nazwę substancji trującej (§ 1 ust. 1 pkt 1) należy podawać w brzmieniu określonym w wykazie ustalonym na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116).
2.
Dla substancji trujących przeznaczonych do ochrony roślin oraz do dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji należy podawać zamiast nazwy chemicznej (ust. 1) międzynarodową nazwę zalecaną, a ponadto nazwę handlową.
3.
Oprócz nazwy określonej w ust. 1 można zamieścić na opakowaniu nazwę handlową, z tym że na opakowaniach metanolu wolno jedynie podawać nazwę "Metanol".
§  3.
1.
Na opakowaniu trucizny należy zamieścić napis ostrzegawczy "Trucizna", wykonany białymi literami na czarnym tle.
2.
Na opakowaniu środka szkodliwego należy zamieścić napis ostrzegawczy "Ostrożnie - środek szkodliwy", wykonany czerwonymi literami na białym tle.
3.
Napis określony w ust. 2 może być pominięty na gaśnicach zawierających czterochlorek węgla.
§  3a. 1
 
1.
Na preparatach wprowadzanych do obrotu handlowego, zawierających w swoim składzie glikol etylowy, należy zamieścić napis ostrzegawczy: "Uwaga! Spożycie grozi śmiercią".
2.
Preparaty, o których mowa w ust. 1, należy skażać substancją o nazwie "Bitrex".
§  4.
Znakiem ostrzegawczym na opakowaniu trucizny jest rysunek trupiej czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami, wykonany w kolorze czarnym na białym tle.
§  5.
1.
Na opakowaniu substancji trującej należy zamieszczać napisy i oznaczenia rysunkowe określone w Polskich Normach dotyczących znaków i oznaczenia opakowań.
2.
Do czasu ustanowienia Polskich Norm, o których mowa w ust. 1, należy zamieszczać napisy informujące o właściwościach substancji trującej lub potrzebie zachowania środków ostrożności przy jej stosowaniu, a w szczególności:
1)
"Uwaga - łatwo zapalne" - w odniesieniu do substancji łatwopalnej,
2)
"Uwaga - samozapalne" - w odniesieniu do substancji samozapalnej lub mogącej zapalić inną substancję palną,
3)
"Uwaga - zawilgocenie grozi wybuchem" bądź napis "Uwaga - chronić przed wodą" - w odniesieniu do substancji reagującej gwałtownie w razie zetknięcia się z wodą,
4)
"Uwaga - żrące" - w odniesieniu do substancji żrącej,
5)
"Uwaga - pary drażniące" - w odniesieniu do substancji wydzielającej pary drażniące,
6)
"Uwaga - nie stosować przy otwartym ogniu" - w odniesieniu do substancji przeznaczonej do obrotu handlowego, która pod wpływem wysokiej temperatury wydziela gazy trujące,
7)
"Uwaga - chronić przed światłem" - w odniesieniu do substancji przeznaczonej do obrotu handlowego, która pod wpływem światła może nabyć szczególnych właściwości niebezpiecznych dla życia lub zdrowia ludzi.
3.
Napisy informujące (ust. 2) mogą być malowane bezpośrednio na opakowaniu, naklejane w formie nalepki lub dołączane w formie chorągiewki wykonanej z mocnego papieru.
§  6.
Przepisy § 1 ust. 1 i 2 oraz §§ 2-5 stosuje się odpowiednio do oznaczenia:
1)
opakowań ochronnych, w których są umieszczane bezpośrednie opakowania substancji trujących, oraz
2)
opakowań zbiorczych, w których są umieszczane opakowania substancji trujących, z tym że na opakowaniu zbiorczym może być pominięta nazwa substancji trującej.
§  7.
1.
Na bezpośrednich opakowaniach substancji trujących, przeznaczonych do obrotu handlowego wewnątrz kraju, należy umieszczać oprócz oznaczeń określonych w §§ 1-5 również oznaczenia wymagane w myśl przepisów o oznaczeniu towarów. Ponadto na bezpośrednich opakowaniach substancji sprowadzonych z zagranicy na podstawie zezwolenia wydanego zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących należy podać organ, który wydał zezwolenie, oraz numer zezwolenia.
2.
Na opakowaniu mieszanin (wyrobów) zawierających trucizny, a przeznaczonych do dezynfekcji, dezynsekcji lub deratyzacji albo do szerokiego stosowania w innych celach nieprzemysłowych, oprócz oznaczeń określonych w ust. 1, należy zamieścić napis "Artykuł nie podlega ograniczeniom w obrocie przewidzianym dla trucizn".
§  8.
Jednostki organizacyjne i osoby wprowadzające do obrotu handlowego wewnątrz kraju substancje trujące, jeżeli posiadają zapasy etykiet nie odpowiadających wymaganiom niniejszego rozporządzenia, mogą do czsu wyczerpania tych zapasów, nie dłużej jednak niż w ciągu jednego roku, stosować dotychczasowe etykiety do oznaczania opakowań substancji trujących, pod warunkiem jednak umieszczenia na tych opakowaniach napisów ostrzegawczych i znaków ostrzegawczych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
* Termin dostosowania etykiet chemicznych środków ochrony roślin do wymagań określonych w nin. rozporządzeniu odracza się do dnia 30 września 1964 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 1964 r. w sprawie terminu dostosowania do przepisów o substancjach trujących etykiet chemicznych środków ochrony roślin (Dz.U.64.20.125).
1 § 3a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1993 r. (Dz.U.93.25.115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 1993 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.2.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Oznaczanie substancji trujących.
Data aktu: 28/12/1963
Data ogłoszenia: 21/01/1964
Data wejścia w życie: 01/04/1964