Określenie rzemiosł oraz powiatów i województw, objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1963 r.
w sprawie określenia rzemiosł oraz powiatów i województw, objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji.

Na podstawie art. 1 ust. 2 i art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 435 i z 1963 r. Nr 50, poz. 280) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ulgi podatkowe określone w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 435 i z 1963 r. Nr 50, poz. 280), zwanej dalej "ustawą", stosuje się:
1)
do rzemieślników prowadzących zakłady rzemieślnicze:
a)
świadczące usługi dla ludności w zakresie rzemiosł wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961-1965 (Monitor Polski z 1960 r. Nr 55, poz. 262, z 1961 r. Nr 21, poz. 99 i z 1963 r. Nr 13, poz. 68),
b)
świadczące usługi dla rolnictwa, wchodzące w zakres rzemiosł, a wymienione w załączniku nr 1 do uchwały nr 256 Rady Ministrów z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie usług dla rolnictwa (Monitor Polski Nr 63, poz. 317)

– na całym obszarze Państwa;

2)
do rzemieślników wykonujących następujące rzemiosła:

bednarstwo,

betoniarstwo,

blacharstwo,

chemiczne czyszczenie i farbowanie,

ciesielstwo,

dekarstwo,

elektromechanika,

fotografowanie,

instalatorstwo elektryczne,

instalatorstwo sanitarne i ogrzewania,

kołodziejstwo,

kowalstwo,

malarstwo,

mechanika maszyn,

mechanika pojazdowa,

mechanika precyzyjna,

modelarstwo,

murarstwo - pod warunkiem zamieszkiwania i wykonywania rzemiosła w miejscowościach o liczbie mieszkańców do 10.000,

optyka,

piekarstwo,

powroźnictwo,

rymarstwo,

stolarstwo,

studniarstwo,

szewstwo, z wyjątkiem wyrobu obuwia konfekcyjnego,

szklarstwo,

ślusarstwo,

tele- i radiomechanika,

wulkanizatorstwo,

zduństwo,

zegarmistrzostwo,

o ile rzemieślnicy ci zamieszkują i prowadzą zakłady rzemieślnicze na terenach:

województwa białostockiego, z wyjątkiem m. Białegostoku,

województwa koszalińskiego,

województwa olsztyńskiego,

województwa szczecińskiego,

województwa wrocławskiego i m. Wrocławia,

województwa zielonogórskiego,

powiatów elbląskiego i m. Elbląga, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego województwa gdańskiego,

powiatów bialskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i włodawskiego województwa lubelskiego, z wyjątkiem miast: Białej Podlaskiej, Chełma i Włodawy,

powiatów: brzeskiego, głubczyckiego, grodkowskiego, namysłowskiego, niemodlińskiego, nyskiego, oleskiego i strzeleckiego województwa opolskiego,

powiatów trzcianeckiego i m. Piły województwa poznańskiego,

powiatów leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, sanockiego i ustrzyckiego oraz gromad Laszki, Sośnica, Młyny i Wietlin powiatu jarosławskiego województwa rzeszowskiego,

powiatów łosickiego, ostrołęckiego, sokołowskiego i żuromińskiego województwa warszawskiego.

2.
Ulgi podatkowe określone w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy stosuje się do rzemieślników, o których mowa w ust. 1, zamieszkujących i prowadzących zakłady rzemieślnicze na terenach wymienionych w ust. 1 pkt 2, z wyjątkiem województwa lubelskiego i warszawskiego, natomiast w województwie białostockim ulgi te stosuje się tylko na terenach powiatów ełckiego, gołdapskiego i oleckiego, a w województwie rzeszowskim - tylko na terenach powiatów leskiego i ustrzyckiego.
3.
Za zakłady rzemieślnicze świadczące usługi dla ludności lub rolnictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uważa się zakłady, w których obrót osiągnięty z tytułu wykonywania tych usług wynosi w miejscowościach do 10.000 mieszkańców co najmniej 50%, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 60% ogólnego obrotu. Warunek ten odnosi się do okresu, w którym dokonywano inwestycji objętych ulgami, oraz do lat podatkowych, w których dokonuje się potrąceń (art. 2 ust. 1, 3 i 4 ustawy oraz § 3 rozporządzenia).
§  2.
1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do rozciągnięcia ulg podatkowych określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy na tereny nie wymienione w § 1 ust. 1 pkt 2 w obrębie całego województwa lub poszczególnych powiatów:
1)
w odniesieniu do rzemieślników prowadzących zakłady rzemieślnicze w zakresie rzemiosł wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2,
2)
w odniesieniu do rzemieślników prowadzących zakłady rzemieślnicze wykonujące produkcję eksportową lub antyimportową, o ile inne ulgi podatkowe z tytułu tej produkcji byłyby nie wystarczające, bądź zakłady wykonujące produkcję artystyczną.
2.
Zakres produkcji eksportowej, antyimportowej i artystycznej (ust. 1 pkt 2) określi Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego, Ministrem Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  3.
Przy ustalaniu ulg podatkowych określonych w art. 1 ust. 1 ustawy dla rzemieślników zamieszkujących i prowadzących zakłady rzemieślnicze na terenach określonych w § 1 ust. 2, a dla rzemieślników wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 - zamieszkujących i prowadzących zakłady rzemieślnicze na całym obszarze Państwa - do sum wydatkowanych na inwestycje wlicza się sumy spłaconych pożyczek bankowych zaciągniętych na cele inwestycyjne. Ulgę z tytułu nakładów pochodzących z pożyczek bankowych stosuje się w miarę spłaty tych pożyczek w okresie do 10 lat, licząc od roku ukończenia inwestycji, z tym że łączna suma potrąceń razem z potrąceniami z tytułu sumy wydatkowanej na inwestycje z własnych funduszów rzemieślnika nie może przekroczyć sumy podatku określonej w art. 2 ust. 4 ustawy.
§  4.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do inwestycji dokonanych począwszy od dnia 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.58.315

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rzemiosł oraz powiatów i województw, objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji.
Data aktu: 20/12/1963
Data ogłoszenia: 27/12/1963
Data wejścia w życie: 27/12/1963