Zatwierdzanie pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 9 września 1963 r.
w sprawie zatwierdzania pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 7, poz. 46).
2.
Użyte w rozporządzeniu skrótowe określenie "projekt" oznacza przewidziany art. 29 projekt budowlany (projekt wstępny i projekt podstawowy).
3.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do urządzeń wpływających na wygląd obiektów budowlanych.
4.
Na równi z projektami podlegają zatwierdzeniu pod względem artystycznym w trybie niniejszego rozporządzenia dokumenty wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę przez przepisy § 10 ust. 1 i 2 oraz § 11 ust. 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 27 lipca 1961 r. w sprawie państwowego nadzoru budowlanego nad budową, rozbiórką i utrzymaniem obiektów budowlanych budownictwa powszechnego (Dz. U. z 1961 r. Nr 38, poz. 197 i z 1963 r. Nr 38, poz. 218).
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
obiektów budowlanych i urządzeń wpływających na wygląd obiektów budowlanych umieszczonych wewnątrz budynków służących celom kultu religijnego,
2)
obiektów budowlanych umieszczonych na cmentarzach jako nagrobki,
3)
pomników i tablic pamiątkowych, zakwalifikowanych w wyniku konkursu do wzniesienia lub umieszczenia na obiektach budowlanych.
§  3.
1.
Zatwierdzeniu pod względem artystycznym, o którym mowa w art. 33 ust. 1, podlegają projekty umieszczanych w miejscach publicznych:
1)
mauzoleów, pomników i tablic pamiątkowych,
2)
rzeźb, w szczególności: posągów, figur itp. dzieł plastycznych, wolno stojących i stanowiących elementy dekoracyjne małej architektury (ogrodowej, terenów użytku publicznego itp.) oraz wkomponowanych na stałe w architekturę zewnętrzną lub wnętrze obiektu budowlanego,
3)
elementów z zakresu plastyki, w szczególności: płaskorzeźb, malowideł ściennych lub sufitowych, mozaiki, sgrafitto itp. dzieł plastycznych, wkomponowanych na stałe w architekturę zewnętrzną lub wnętrze obiektu budowlanego,
4)
wolno stojących obiektów kultu religijnego, stawianych na gruncie, lecz nie będących budynkami, jak kapliczek, figur, krzyży itp.
2.
Za miejsca publiczne w rozumieniu rozporządzenia uważa się:
1)
place i ulice,
2)
stałe szlaki turystyczne pomiędzy liniami rozgraniczającymi te szlaki od innych nieruchomości,
3)
obszary kolejowe,
4)
drogi publiczne w obrębie pasa drogowego,
5)
drogi wodne z brzegami oraz dostępne dla ogółu tereny portów i przystani,
6)
tereny lotnisk cywilnych,
7)
tereny zieleni użytku publicznego, jak parki, skwery itp. urządzenia oraz cmentarze i inne obiekty związane z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego,
8)
wnętrza obiektów budowlanych użytku publicznego oraz przynależne do tych obiektów ogrody i dziedzińce - dostępne dla ogółu.
3.
W razie gdy przepisy o zasadach sporządzania projektów budowlanych wymagają dla danego obiektu budowlanego sporządzenia projektu wstępnego i projektu podstawowego, zatwierdzeniu pod względem artystycznym podlega każdy z nich.
§  4.
1.
Projekty wymienione w § 3 ust. 1, z wyjątkiem projektów wstępnych budowlanych, powinny być przedstawiane do zatwierdzenia pod względem artystycznym przed wystąpieniem o wydanie pozwolenia na budowę o którym mowa w art. 36.
2.
Projekty wstępne budowlane obiektów wymienionych w § 3 ust. 1 powinny być przedstawiane do zatwierdzenia pod względem artystycznym równocześnie lub po zatwierdzeniu projektu wstępnego przez właściwe organy państwowego nadzoru budowlanego.
3.
Przedstawianie projektów do zatwierdzenia pod względem artystycznym należy do obowiązków inwestora.
§  5.
1.
Projekty zatwierdza pod względem artystycznym właściwy do spraw kultury organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) po zaopiniowaniu przez:
1)
komisję artystyczną do spraw plastyki i sztuki ludowej działającą przy tym organie,
2)
Prezydium Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa - w przypadku, gdy dany projekt związany jest z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego.
2.
Organ przewidziany w ust. 1 może przed wydaniem decyzji zażądać uzupełnienia projektów niezbędnymi rysunkami oraz fotografiami z modelu projektowanego obiektu (dzieła plastycznego) albo odpowiednimi fotografiami otoczenia lub obiektu, na którym ma być umieszczony dany element plastyczny, jeżeli przedstawiony projekt niedostatecznie wyjaśnia pomysł i szczegóły wykonania danego obiektu lub urządzenia.
§  6.
1.
Komisja artystyczna do spraw plastyki i sztuki ludowej rozpatruje projekty w zespole opiniującym w składzie co najmniej trzech osób.
2.
W skład zespołu opiniującego komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzić powinni z urzędu: przedstawiciel organu państwowego nadzoru budowlanego właściwego dla budownictwa powszechnego oraz wojewódzki konserwator zabytków (konserwator zabytków miasta wyłączonego z województwa).
§  7.
W sprawach dotyczących wznoszenia lub umieszczenia obiektów i urządzeń określonych w § 3 ust. 1 w zabytkowych układach urbanistycznych i zespołach budowlanych, wpisanych do rejestru zabytków, bądź też w przypadkach, gdy wzniesienie lub umieszczenie obiektów i urządzeń określonych w § 3 ust. 1 może przyczynić się do zeszpecenia zabytku nieruchomego lub widoku na ten zabytek - decyzja organu, o którym mowa w § 5 ust. 1, zatwierdzająca projekt wymaga uprzedniego uzgodnienia z właściwym wojewódzkim konserwatorem zabytków (konserwatorem zabytków miasta wyłączonego z województwa).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.45.254

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie pod względem artystycznym niektórych projektów budowlanych.
Data aktu: 09/09/1963
Data ogłoszenia: 23/10/1963
Data wejścia w życie: 24/11/1963