Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 stycznia 1963 r.
w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

Na podstawie art. 10 i 16-18 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych (Dz. U. z 1953 r. Nr 50, poz. 244 i z 1957 r. Nr 38, poz. 163) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla gospodarstw indywidualnych.

§  1.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla poszczególnych indywidualnych gospodarstw rolnych ustala się mnożąc ilość hektarów użytków rolnych w danym gospodarstwie przez normę, wyrażoną w kilogramach na 1 ha użytków rolnych.
§  2.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przypadającą z jednego hektara użytków rolnych w poszczególnych powiatach, miastach, osiedlach, gromadach i wsiach (normy) określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
W razie zmian w podziale administracyjnym kraju wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla gospodarstw rolnych położonych w powiatach, miastach, osiedlach, gromadach i wsiach objętych tymi zmianami ustala się według norm dostaw obowiązujących te gospodarstwa przed wprowadzeniem zmian w podziale administracyjnym kraju.
§  4.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może na wniosek właściwego do spraw skupu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zarządzić wprowadzenie zmian w normach obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych, jeżeli w związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju wystąpią w poszczególnych powiatach, miastach i gromadach różnice w wysokości norm obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

Rozdział  2.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla spółdzielni produkcyjnych.

§  5.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla spółdzielni produkcyjnych ustala się mnożąc ilość hektarów użytków rolnych spółdzielni wraz z działkami przyzagrodowymi członków przez normę wyrażoną w kilogramach na 1 ha użytków rolnych.
§  6.
1.
Spółdzielnie produkcyjne zwolnione są od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych w pierwszym i drugim roku prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej.
2.
Dla spółdzielni produkcyjnych prowadzących trzeci rok i dalsze lata zespołową gospodarkę rolną wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych ustala się następująco:
1)
dla spółdzielni nie prowadzących w 1963 r. zespołowej hodowli zwierząt - według normy dostawy wynoszącej 65% normy obowiązującej w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne,
2)
dla spółdzielni nie prowadzących w 1964 r. i dalszych latach zespołowej hodowli zwierząt - według normy dostawy wynoszącej 75% normy obowiązującej w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne,
3)
dla spółdzielni prowadzących zespołową hodowlę zwierząt - według normy dostawy wynoszącej 30% normy obowiązującej w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne.
3.
Fakt prowadzenia zespołowej hodowli zwierząt przez poszczególne spółdzielnie produkcyjne stwierdza właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej zgodnie z warunkami określonymi w wytycznych Ministra Rolnictwa, wydanych w porozumieniu z Prezesem Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
4.
Pierwszym rokiem prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej jest rok, w którym po raz pierwszy dokonano zespołowych siewów wiosennych.
§  7.
1.
Użytki rolne wniesione przez nowo wstępujących członków do spółdzielni produkcyjnych, prowadzących zespołową gospodarkę rolną, obciąża się w pierwszych dwóch latach zespołowych zbiorów z tych użytków normą dostawy wynoszącą 50% normy obowiązującej daną spółdzielnię. W następnych latach obowiązek dostaw z tych użytków rolnych ustala się przy zastosowaniu pełnej normy obowiązującej daną spółdzielnię.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy spółdzielni produkcyjnej w pierwszym i drugim roku prowadzenia przez nią zespołowej gospodarki rolnej.
§  8.
Jeżeli spółdzielnia nie może wykonać obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych, obowiązek ten ciąży na członkach spółdzielni, z tym że:
1)
obowiązek dostaw każdego członka spółdzielni w trzecim roku prowadzenia przez spółdzielnię zespołowej gospodarki rolnej ustala się dzieląc wysokość obowiązkowych dostaw spółdzielni między członków proporcjonalnie do powierzchni użytków rolnych wniesionych przez każdego członka do spółdzielni;
2)
obowiązek dostaw określony w pkt 1 nie dotyczy członków, którzy wnieśli do spółdzielni użytki rolne o obszarze nie przekraczającym 1 ha;
3)
w czwartym i następnych latach prowadzenia przez spółdzielnię zespołowej gospodarki rolnej obowiązek dostaw każdego członka spółdzielni ustala się dzieląc wysokość obowiązkowych dostaw spółdzielni przez ilość rodzin jej członków.

Rozdział  3.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla członków spółdzielni produkcyjnych.

§  9.
1.
W spółdzielniach produkcyjnych, które nie rozpoczęły jeszcze zespołowej gospodarki rolnej (§ 6 ust. 4), obowiązek dostaw ciąży na członkach spółdzielni.
2.
W spółdzielni produkcyjnej, która w roku założenia nie prowadzi zespołowej gospodarki rolnej, ale w której dokonano zespołowych siewów jesiennych, wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla poszczególnych członków spółdzielni ustala się mnożąc ilość hektarów użytków rolnych wniesionych przez każdego członka do spółdzielni przez normę dostawy wynoszącą 80% normy obowiązującej w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne.
3.
W spółdzielni produkcyjnej, która w roku założenia nie prowadzi zespołowej gospodarki rolnej i w której nie dokonano zespołowych siewów jesiennych, wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla poszczególnych członków spółdzielni ustala się stosując pełną normę dostawy obowiązującą w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do członków spółdzielni produkcyjnej, która w latach następnych po jej założeniu nie prowadzi zespołowej gospodarki rolnej.
5.
Obowiązek dostaw, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4, nie dotyczy członków, którzy wnieśli do spółdzielni produkcyjnych użytki rolne o obszarze nie przekraczającym 1 ha.
§  10.
1.
W razie wstąpienia do spółdzielni produkcyjnej, która prowadzi zespołową gospodarkę rolną, nowych członków i dokonania z wniesionych przez nich użytków rolnych zbiorów indywidualnie - obowiązek dostaw z tych użytków ciąży na nowych członkach.
2.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych z użytków rolnych, o których mowa w ust. 1, ustala się w roku wniesienia ich do spółdzielni mnożąc ilość hektarów użytków rolnych przez normę dostawy wynoszącą 80% normy obowiązującej w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi) indywidualne gospodarstwa rolne.
3.
Przepis § 9 ust. 5 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4.

Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla gospodarstw rolnych należących do jednostek państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączonych do państwowych gospodarstw rolnych podległych bezpośrednio lub w trybie nadzoru Ministrowi Rolnictwa.

§  11.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla gospodarstw rolnych należących do jednostek państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączonych do państwowych gospodarstw rolnych podległych bezpośrednio lub w trybie nadzoru Ministrowi Rolnictwa, których obszar użytków rolnych nie przekracza 20 ha, ustala się mnożąc ilość hektarów użytków rolnych przez normę dostawy wynoszącą 30 kg żywej wagi trzody chlewnej.
§  12.
Dla gospodarstw określonych w § 11, których obszar użytków rolnych przekracza 20 ha, normę dostawy z 1 ha użytków rolnych ustala się w następującej wysokości:
1)
dla pierwszych 20 ha - 30 kg,
2)
dla następnych ilości hektarów ponad 20 ha do 50 ha - 20 kg,
3)
dla dalszej ilości hektarów ponad 50 ha - 10 kg.

Rozdział  5.

Obniżenia i zwolnienia od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych.

§  13.
1.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia - nadane indywidualnym rolnikom na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), oraz przydzielone spółdzielniom produkcyjnym do stałego użytkowania - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku ich objęcia oraz w ciągu dwóch lat następnych, w czwartym zaś i dalszych latach od chwili objęcia obciąża się tymi dostawami przy zastosowaniu norm dostaw obowiązujących te gospodarstwa w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi).
2.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach, o których mowa w ust. 1, przydzielone indywidualnym rolnikom, spółdzielniom produkcyjnym i zespołom uprawowym na podstawie umów dzierżawnych lub o zagospodarowanie, zawartych z właściwymi do spraw rolnych organami prezydiów rad narodowych, oraz dzierżawione przez kółka rolnicze, zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych na okres trwania umowy.
§  14.
1.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów, nie wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, nadane indywidualnym rolnikom na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw, związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), oraz przydzielone spółdzielniom produkcyjnym do stałego użytkowania, jak również przydzielone indywidualnym rolnikom, spółdzielniom produkcyjnym i zespołom uprawowym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z właściwymi do spraw rolnych organami prezydiów rad narodowych - zwalnia się z obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku ich objęcia oraz w roku następnym, w trzecim zaś i dalszych latach od chwili objęcia - obciąża się tymi dostawami według norm dostaw obowiązujących te gospodarstwa w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi).
2.
Użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi oraz użytki rolne nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach województw i powiatów nie wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, dzierżawione przez kółka rolnicze oraz przydzielone po dniu 31 grudnia 1962 r. spółdzielniom produkcyjnym nie prowadzącym zespołowej hodowli zwierząt do stałego użytkowania lub do zagospodarowania bądź w dzierżawę na podstawie umów zawartych z właściwymi do spraw rolnych organami prezydiów rad narodowych - zwalnia się od obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w roku ich objęcia oraz w roku następnym, w trzecim zaś i dalszych latach od chwili objęcia - obciąża się tymi dostawami według obniżonych o 50% norm dostaw obowiązujących indywidualne gospodarstwa rolne w danym powiecie (mieście, osiedlu, gromadzie, wsi).
§  15.
Jeżeli objęcie użytków rolnych, o których mowa w § 13 ust. 1 i § 14, nastąpiło w czwartym kwartale, za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.
§  15a. 1
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może wprowadzić okresowe zwolnienia, o których mowa w § 13:
1)
na innych terenach aniżeli wymienione w załączniku nr 2,
2)
w stosunku do użytków rolnych, nabytych albo wydzierżawionych od rolników będących właścicielami (samoistnymi posiadaczami) gospodarstw ekonomicznie zaniedbanych oraz nabytych z licytacji na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 3, poz. 14).
§  16.
Spółdzielniom produkcyjnym, które prowadzą chów loch zapisanych do ksiąg zwierząt zarodowych, obniża się wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych o 15 kg za każde prosię odchowane i zapisane do ksiąg zwierząt zarodowych.
§  17.
Zwalnia się od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych gospodarstwa rolne należące do Funduszu Wczasów Pracowniczych, Centralnego Zarządu Konsumów Ministerstwa Handlu Wewnętrznego oraz Centralnego Zarządu Więziennictwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  18.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zarządzić obniżenie w granicach do 50% dla niektórych grup gospodarstw rolnych wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych ustalonej zgodnie z § 1.
§  19.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z właściwymi ministrami może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zwolnić gospodarstwa rolne, o których mowa w § 11, od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych lub obniżyć wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych w granicach do 50% ustalonego zobowiązania.
§  20.
1.
Jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności zdolność produkcyjna gospodarstwa została w takim stopniu zmniejszona, że obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych nie mogą być wykonane w części lub w całości, może nastąpić częściowe lub całkowite zwolnienie od obowiązku dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 1, wydają właściwe do spraw skupu organy prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty miejskie, dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych.
3. 2
Prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek prezydiów powiatowych rad narodowych mogą przekazać uprawnienia do wydawania decyzji, o których mowa w ust. 2, organom do spraw skupu prezydiów gromadzkich (miejskich w miastach nie stanowiących powiatów miejskich, osiedli) rad narodowych.

Rozdział  6.

Właściwość organów i wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.

§  21.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi szczegółowy tryb ustalania terminów obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
§  22.
Wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych dla poszczególnych gospodarstw rolnych oraz terminy dostaw ustalają właściwe do spraw skupu organy prezydiów gromadzkich (miejskich, dzielnicowych, osiedli) rad narodowych.
§  23.
1.
Na poczet całej wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmowane są od wszystkich gospodarstw rolnych:
1)
zwierzęta rzeźne (trzoda chlewna, bydło, cielęta i owce),
2)
zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", których wykaz ustala Rada Ministrów.
2.
Indywidualne gospodarstwa o obszarze użytków rolnych do 2 ha mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w dowolnych rodzajach tych zwierząt lub w wełnie owczej. Na poczet tych dostaw mogą być zaliczone - zgodnie z wykazem ustalonym przez Radę Ministrów - zwierzęta hodowlane nabyte przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Na poczet 30% wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przyjmuje się wełnę owczą od gospodarstw indywidualnych o obszarze użytków rolnych powyżej 2 ha.
§  24.
1.
Gospodarstwa specjalizujące się w hodowli owiec mogą za zezwoleniem organu ustalającego wysokość zobowiązania (§ 22) wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
2.
Gospodarstwa położone w rejonach hodowli owiec mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych w wełnie owczej.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu ustala rejony, o których mowa w ust. 2.
§  25.
1. 3
Indywidualne gospodarstwa rolne mogą wykonać obowiązek dostaw zwierząt rzeźnych dostawą zbóż.
2.
Spółdzielnie produkcyjne oraz gospodarstwa rolne wymienione w § 11 mogą wykonać obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych w całości lub w części dostawą zbóż, ziemniaków oraz wełny owczej.
§  26.
1.
Przy wykonywaniu obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przelicza się na trzodę chlewną poszczególne rodzaje i klasy tych zwierząt oraz artykuły rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej - w stosunku podanym w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Zwierzęta hodowlane przelicza się na trzodę chlewną według normy zamiany ustalonej dla I klasy danego rodzaju zwierząt rzeźnych (załącznik nr 3).
§  26a. 4
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa może, w zależności od relacji cen trzody chlewnej do innych rodzajów zwierząt rzeźnych lub produktów, wprowadzić zmiany w wysokości norm zamiany poszczególnych rodzajów i klas zwierząt rzeźnych oraz artykułów rolnych wymienionych w załączniku nr 3, jakie mogą być przyjmowane zamiast trzody chlewnej.
§  27.
1.
Nie mogą być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych:
1)
zwierzęta rzeźne w stanie wycieńczonym (chudźce i braki) lub chore,
2) 5
zwierzęta rzeźne o wadze:
krowy poniżej 275 kg,
młodzież (byczki, jałówki) poniżej 100 kg,
cielęta poniżej 30 kg,
owce poniżej 14 kg,
świnie (tuczniki) mięsno-słoninowe i mięsne poniżej 86 kg,
świnie (tuczniki) bekonowe poniżej 84 kg,
3)
wełna owcza potna o niższym procencie wydajności (rendment) niż:
sortyment A i AB - 38%,
sortyment B - 40%,
sortyment BC - 47%,
sortyment C - 51%,
sortyment CD - 55%,
sortyment D - 58%,
sortyment DE - 60%,
sortyment E - 62%.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zezwolić na przyjmowanie, na poczet obowiązkowych dostaw, zwierząt rzeźnych o wadze niższej od określonej w ust. 1.
§  28.
Dozwolone jest łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez dwóch lub więcej zobowiązanych. Łączne wykonanie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych nastąpić może tylko przez dostarczenie zwierząt rzeźnych.
§  29.
Gospodarstwa rolne, które nie wykonały w całości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych, a część nie wykonana nie przekracza 15 kg, mogą wykonać pozostałą część obowiązkowych dostaw przez dostawę dowolnego rodzaju zwierząt rzeźnych lub wełny owczej.

Rozdział  7.

Przepisy końcowe.

§  30.
1.
Termin na wniesienie odwołania od decyzji ustalających wysokość obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych wynosi 30 dni.
2.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku dostawy.
§  31.
Przy obliczaniu wysokości obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych stosuje się zaokrąglenia do 1 kg. Niepełne kilogramy przekraczające 0,49 kg zaokrągla się do 1 kg w górę, a wynoszące 0,49 kg lub mniej - do 1 kg w dół.
§  32.
1.
Tworzy się fundusz nagród na cele premiowania akcji obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
2.
Ogólna suma przyznanych nagród nie może przekroczyć 0,15% wartości wykonanych obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych.
3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu może w granicach ustalonego funduszu nagród przyznawać nagrody:
1)
gromadom i wsiom przodującym w wykonaniu obowiązkowych dostaw - na cele kulturalno-oświatowe,
2)
osobom wyróżniającym się w akcji obowiązkowych dostaw oraz przy organizowaniu i nadzorowaniu tej akcji.
§  33.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1953 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez indywidualne gospodarstwa rolne (Dz. U. z 1953 r. Nr 50, poz. 248, z 1954 r. Nr 53, poz. 263, z 1955 r. Nr 44, poz. 280, z 1956 r. Nr 52, poz. 230, z 1957 r. Nr 38, poz. 166, Nr 62, poz. 340, z 1959 r. Nr 1, poz. 3, z 1960 r. Nr 7, poz. 45 i Nr 55, poz. 315),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 1953 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych przez spółdzielnie produkcyjne i ich członków oraz przez gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych (Dz. U. z 1953 r. Nr 50, poz. 249, z 1955 r. Nr 44, poz. 281, z 1956 r. Nr 8, poz. 45, Nr 28, poz. 131, Nr 52, poz. 232, z 1957 r. Nr 38, poz. 167, Nr 62, poz. 338, z 1959 r. Nr 1, poz. 4 oraz z 1960 r. Nr 7, poz. 47),
3)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie norm obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych (Dz. U. z 1956 r. Nr 52, poz. 231, z 1957 r. Nr 62, poz. 339, z 1959 r. Nr 1, poz. 2, z 1960 r. Nr 7, poz. 46 oraz Nr 55, poz. 316).
§  34.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Ministrowi Rolnictwa.
§  35.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1963 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA NORM OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZWIERZĄT RZEŹNYCH

Lp. Nazwa województwa, powiatu, miasta, osiedla, gromady, wsi Norma na 1 ha użytków rolnych w kg
I. Miasto stołeczne Warszawa 30
II. Województwo warszawskie
1) powiat ciechanowski
- wsie: Konarzewo-Zawady Dworskie i Konarzewo-Zawady

Włościańskie w gromadzie Gołymin-Ośrodek

30
- wsie: Budy Wolińskie i Wola Kanigowska w gromadzie Chotum,

Koźniewo Wielkie, Koźniewo Średnie, Ostaszewo-Folwark,

Ostaszewo Wielkie, Ślubowo, Wola Ostaszewska, Cichawy i

Kałęczyn w gromadzie Gąsocin, Garnowo Duże w gromadzie

Gołymin-Ośrodek oraz Sułkowo Borowe i Drogiszka w gromadzie

Niedzbórz

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
2) powiat garwoliński
- wsie: Antoniówka Dworska, Antoniówka Świerżowska i

Antoniówka Wilczkowska w gromadzie Maciejowice, Kraski Dolne,

Kraski Górne, Kraski Nowe i Pasternik w gromadzie Podłęż

30
- wsie: Chromin w gromadzie Borowie oraz Kozłów w gromadzie

Parysów

39
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 42
3) powiat gostyniński 42
4) powiat grodziskomazowiecki 30
5) powiat grójecki
- wieś Budy Michałowskie w gromadzie Wrociszew 36
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 39
6) powiat łosicki 36
7) powiat makowski
- wsie: Strzemieczne Hieronimy, Strzemieczne Oleksy,

Strzemieczne Wiosny, Sadykierz Włościański, Sadykierz

Szlachecki, Kołaki i Modzele w gromadzie Młynarze

20
- wsie: Dąbrówka i Kaszewiec w gromadzie Różan 27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
8) powiat miński
- gromada Groszki Nowe i wieś Kąty-Borucza w gromadzie Dobre 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
9) powiat mławski 33
10) powiat nowodworski 30
11) powiat ostrołęcki
- gromady: Dylewo, Czarnia, Myszyniec, Wykrot, Kadzidło,

Lelis, Zabrodzie i Olszewo-Borki (z wyjątkiem wsi: Żerań

Mały, Żerań Wielki i Żebry-Perosy) oraz wieś Żebry

Wierzchlas w gromadzie Nowa Wieś

18
- wsie: Żerań Mały, Żerań Wielki i Żebry-Perosy w gromadzie

Olszewo-Borki oraz gromada Nowa Wieś (z wyjątkiem wsi Żebry

Wierzchlas)

20
- pozostałe gromady, miasta i wsie 27
12) powiat ostrowski
- wsie: Ołdaki-Grodzisk, Ołdaki-Polonia, Przeździecko-Lenarty

i Pieńki Wielkie w gromadzie Andrzejewo oraz gromada Lubotyń

Stary

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
13) powiat otwocki 27
14) powiat piaseczyński 36
15) powiat płocki
- wieś Bolino w gromadzie Rębowo oraz Głowina w gromadzie

Rembielin

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
16) powiat płoński 39
17) powiat pruszkowski 30
18) powiat przasnyski
- wsie: Zawady i Kopaczyska w gromadzie Brodowe Łąki 18
- gromada Brodowe Łąki (bez wsi Zawady i Kopaczyska), gromady:

Baranowo, Duczymin, Jastrząbka, Jednorożec, Parciaki,

Chorzele i Zaręby oraz wsie: Lipa i Szla w gromadzie Krępa,

Ulatowo-Adamy, Ulatowo-Czerniaki, Ulatowo-Dąbrówka,

Ulatowo-Gać i Ulatowo-Zalesie w gromadzie Krzynowłoga

Wielka, miasto Chorzele

20
- pozostałe gromady, miasta i wsie 27
19) powiat pułtuski
- wsie: Kępiaste, Budy Pobyłkowskie i Wólka Zaleska w

gromadzie Dzierżenin

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
20) powiat rycki
- wsie: Lendo Wielkie i Niedźwiedź w gromadzie Nowodwór oraz

Podlodówka w gromadzie Sobieszyn

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
21) powiat siedlecki
- wsie: Kępa w gromadzie Bojmie, Tęczki w gromadzie Krzesk

oraz Smolanka i Łęcznowola w gromadzie Zbuczyn Poduchowny

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
22) powiat sierpecki
- wieś Wola Łaszewska w gromadzie Unieck 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
23) powiat sochaczewski
- gromada Kampinos 30
- pozostałe gromady, miasta i osiedla 36
24) powiat sokołowski
- wieś Wólka Miedzyńska w gromadzie Nowawieś 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
25) powiat węgrowski 33
26) powiat wołomiński 33
27) powiat wyszkowski
- gromady: Wyszków (bez wsi: Natalin, Deskurów, Lucynów Mały,

Lucynów Duży, Ślubów i Tumanek), Kręgi, Popowo Kościelne,

Somianka, Wola Mystkowska, Rząśnik oraz miasto Wyszków

33
- pozostałe gromady i wsie 25
28) powiat żuromiński 33
29) miasto Otwock 27
30) miasto Płock 48
31) miasto Pruszków 30
32) miasto Siedlce 36
33) miasto Żyrardów 30
III. Województwo bydgoskie
1) powiat aleksandrowski
- gromada Opoki oraz wsie: Białe Błota, Otłoczyn, Otłoczynek

i Karczemka w gromadzie Wołuszewo

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
2) powiat brodnicki
- wieś Czyste Błota w gromadzie Pokrzydowo 39
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 42
3) powiat bydgoski 36
4) powiat chełmiński
- wieś Otwice w gromadzie Dąbrowa Chełmińska 39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
5) powiat chojnicki 33
6) powiat golubsko-dobrzyński 42
7) powiat grudziądzki 39
8) powiat inowrocławski 39
9) powiat lipnowski 42
10) powiat mogileński 39
11) powiat radziejowski 45
12) powiat rypiński
- wsie: Czarnia Duża, Czarnia Mała, Otocznia i Zambrzyca w

gromadzie Skrwilno

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
13) powiat sępoleński 39
14) powiat szubiński 42
15) powiat świecki
- wsie: Mirowice i Nieciszewo w gromadzie Pruszcz oraz Glinki

w gromadzie Serock

36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
16) powiat toruński 39
17) powiat tucholski
- wieś Obrowo w gromadzie Kęsowo oraz wieś Cierplewo w

gromadzie Lubiewo

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
18) powiat wąbrzeski
- gromada Fijewo, gromada Rywałd, miasto Radzyń Chełmiński

oraz wsie: Polskie Łopatki i Szczuplinki w gromadzie Książki

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
19) powiat włocławski
- gromady: Fabianki i Szpetal Górny oraz wsie: Cieślikowo,

Goreń Duży i Lubaty w gromadzie Kłótno

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
20) powiat wyrzyski
- wieś Drzewianowo w gromadzie Mrocza oraz wieś Występ w

gromadzie Nakło n. Notecią

36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
21) powiat żniński 42
22) miasto Bydgoszcz 36
23) miasto Grudziądz 39
24) miasto Inowrocław 39
25) miasto Toruń 39
26) miasto Włocławek 45
IV. Miasto Poznań 48
V. Województwo poznańskie
1) powiat chodzieski 45
2) powiat czarnkowski
- wsie: Chełst, Kawczyn, Moczydło i Pełcza w gromadzie Chełst 36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
3) powiat gnieźnieński 48
4) powiat gostyński 50
5) powiat jarociński 50
6) powiat kaliski
- wsie: Gadów i Bogusławice w gromadzie Dzierzbin 39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
7) powiat kępiński 45
8) powiat kolski 45
9) powiat koniński 42
10) powiat kościański 50
11) powiat krotoszyński 50
12) powiat leszczyński 50
13) powiat międzychodzki
- wieś Piłka w gromadzie Międzychód 39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
14) powiat nowotomyski 50
15) powiat obornicki 48
16) powiat ostrowski 45
17) powiat ostrzeszowski 45
18) powiat pleszewski
- wsie: Białobłoty, Orlina Duża, Orlina Mała i Dziewin Duży w

gromadzie Białobłoty, Chocz, Nowolipsk, Kuźnia, Brudzewek,

Piła, Józefów, Olesiec, Kaźmierka Nowa, Kaźmierka Stara,

Kwileń, Niniew w gromadzie Chocz

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
19) powiat poznański 48
20) powiat rawicki
- wieś Załęcze w gromadzie Sierakowo oraz wieś Bielawy w

gromadzie Jutrosin

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 50
21) powiat słupecki 42
22) powiat szamotulski
- wsie: Baborowo, Lulinek, Pamiątkowo, Przecław, Przecławek,

Witoldzin i Żalewo w gromadzie Pamiątkowo, Jaryszewo,

Brączewo i Stobnicko w gromadzie Obrzycko

48
- pozostałe gromady, miasta i wsie 50
23) powiat średzki 48
24) powiat śremski 50
25) powiat trzcianecki 30
26) powiat turecki 39
27) powiat wągrowiecki 48
28) powiat wolsztyński
- wsie: Świętno, Wilcze i Rudno w gromadzie Świętno oraz

Wielka Wieś w gromadzie Kopanica

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 50
29) powiat wrzesiński 48
30) miasto Gniezno 48
31) miasto Kalisz 45
32) miasto Leszno 50
33) miasto Ostrów Wielkopolski 45
34) miasto Piła 30
VI. Miasto Łódź 30
VII. Województwo łódzkie
1) powiat bełchatowski
- wsie: Borowa, Brzezie, Dzbanki, Kozłówki, Krzyżówki, kol.

Lubośnia, Podżar, Polowa, Rudzisko, Szczerców, kol.

Szczercowska Kolonia, Szczercowska Wieś, Szubienice, Dubie

i kol. Piecówka w gromadzie Szczerców oraz wieś Grabek w

gromadzie Chabielice

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
2) powiat brzeziński
- wieś Remiszewice w gromadzie Będków 30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
3) powiat kutnowski
- gromady: Byszew i Strzegocin oraz wieś Sędki w gromadzie

Biała

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
4) powiat łaski 33
5) powiat łęczycki
- gromady: Piaski i Świnice Warckie 39
- pozostałe gromady i miasta 42
6) powiat łowicki 42
7) powiat łódzki 30
8) powiat pajęczański
- gromada Wólka Prusicka oraz wieś Patrzyków w gromadzie

Makowiska

27
- gromady: Chorzew, Huta, Kiełczygłów i Radoszewice 39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
9) powiat piotrkowski 36
10) powiat poddębicki
- wsie: Grabina Nowa, Grabina Stara, Ralewice, Rzeczyca, kol.

Rzeczyca i Skęczno w gromadzie Zadzim

36
- gromady: Biernacice, Kościelnica, Lubola, Miniszew,

Niemysłów, Niewiesz, Pęczniew, Wilamów, Drużbin, miasto

Uniejów oraz wsie: Dzierżawy, Kiki, Saków i Sędów w

gromadzie Wartkowice

39
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
11) powiat radomszczański 33
12) powiat rawski
- gromady: Babsk, Biała, Bieliny, Budziszewice, Czerniewice,

Dziurdzioły, Gortatowice, Inowłódz, Kaleń, Krzemienica,

Lubania, Pobiedna, Sadkowice, Sadykierz, Żdżary, Żelechlinek

oraz wsie: Gaj, Helenów, Kurzeszynek, Nowy Kurzeszyn, Stary

Kurzeszyn, Rogówiec, Rosocha, Wołucza w gromadzie Kurzeszyn,

Byszewice, Bogusławki Duże, Bogusławki Małe, Chociwek,

Głuchówek, kol. Głuchówek, Leopoldów, Matyldów, Pukinin,

Podkonice Małe, Podkonice Duże, Podkonice Miejskie, Świnice,

Zubki Małe, Zubki Duże w gromadzie Rawa Mazowiecka, Wólka

Strońska, Rylsk Mały - kolonia i wieś oraz Zuski w gromadzie

Regnów

30
- gromady: Cielądz, Lubochnia, Rzeczyca, Stara Wieś, Wilkowice

oraz wsie: Huta Wałowska, Janolin, Linków, Niwna, Pokrzywna,

Stary Dwór, Wałowice w gromadzie Kurzeszyn

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
13) powiat sieradzki
- gromady: Brąszewice, Burzenin, Czechy, Godynice,

Janiszewice, Kliczków Mały, Korczew, Krobanówek, Rzechta,

Woźniki, Włyń, osiedle Karsznice oraz wsie: Wola Będkowska,

Będków i Świerk w gromadzie Barczew, Gozdy, Ostrów, Rybnik,

Rydzew i Wola Brzeźniowska w gromadzie Brzeźnio, Drzązna,

Rowy, Nowa Gęsówka, Stara Gęsówka i Tworkowizna w gromadzie

Charłupia Wielka, Dębina i Okręglica w gromadzie Dąbrowa

Wielka, Stelmachy, Włocin, Wojków, Grzymaczew, Kąśnia, Kije,

Kopacz, Marianów, Niwa, Pęczek i Stawki w gromadzie

Gruszczyce, Kuźnica Zagrzebska, Kuźnica Błońska, Grzyb,

Owieczki, Lipicze, Pawelce, Świątki, Klonowa, Klonowa

Poduchowna, Klonówka w gromadzie Klonowa, Bobrowniki, Chojne,

Stoczki i Borzewisko w gromadzie Monice, Rożdżały, Raszelki,

Miedzno i kol. Lasek B-C w gromadzie Rossoszyca,

Łubna-Jakusy, Łubna-Jarosłaj i Sudoły w gromadzie Wągłczew,

Borzęckie, Broszki, Czarna, Miklesz, Stanisławów i Szklana

Huta w gromadzie Złoczew

36
- gromady: Charłupia Mała, Warta, Wróblew oraz wsie:

Borowiska, Brączynno, Bronisławów, Brzeźnio,

Brzeźnio-Poduchowne, Krzaki, Nowa Wieś, Próba, Zapole i

Zgórz w gromadzie Brzeźnio, miasto Sieradz, miasto Szadek

oraz miasto Warta

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
14) powiat skierniewicki
- wsie: Podsędkowice i Aleksandrów w gromadzie Dańków, Raducz

w gromadzie Kawenczyn Nowy

36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
15) powiat wieluński
- gromady: Dzietrzniki, Mierzyce i Załęcze Małe oraz wsie: Kik

w gromadzie Kowale, Wróblew w gromadzie Mokrsko, Drobnice w

gromadzie Osjaków, Broników, Kochlew i Krzeczów w gromadzie

Wierzchlas

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
16) powiat wieruszowski 45
17) miasto Pabianice 33
18) miasto Piotrków Trybunalski 36
19) miasto Tomaszów Mazowiecki 33
20) miasto Zduńska Wola 39
21) miasto Zgierz 30
VIII. Województwo kieleckie
1) powiat białobrzeski 30
2) powiat buski
- gromady: Balice, Chmielnik, Drugnia, Gnojno, Pierzchnica,

Piotrkowice, Raczyce, Sędziejowice, Zrecze oraz miasto

Chmielnik

25
- gromady: Biechów, Błotnowola, Busko-Zdrój, Gace Słupieckie,

Kargów, Kołaczkowice, Koniecmosty, Korczyn Stary, Łubnice,

Nowy Korczyn, Oblekoń, Oleśnica, Olganów, Ostrowce, Pacanów,

Rataje Słupskie, Skorocice, Solec, Stopnica Pierwsza,

Stopnica Druga, Strożyska, Szaniec, Szczaworyż, Tuczępy,

Wiślica, Wygoda Kozińska, Zborów oraz miasto Busko-Zdrój

33
3) powiat iłżecki
- gromady: Brody, Gadka, Kuczów, Kowalków, Lubienia, Parszów,

Skarżysko Kościelne, Wąchock oraz wsie: Bronkowice w

gromadzie Radkowice, Osinki i Marianów w gromadzie Rzeczniów

27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
4) powiat jędrzejowski 30
5) powiat kazimierski 36
6) powiat kielecki 25
7) powiat konecki 25
8) powiat kozienicki
- gromady: Brzóza, Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Grabów n.

Pilicą, Januszno, Miejska Dąbrowa, Ponikwa, Studzianki,

Suskowola, Ursynów oraz wsie: Kłoda i Przydworzyce w

gromadzie Magnuszów, Wilczkowice, Wola Chodkowska, Ryczywół

i Selwanówka w gromadzie Swierże Górne

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
9) powiat lipski
- gromada Bąkowa 27
- gromady: Bałtów, Chotcza, Czekarzewice, Ciepielów, Jawór,

Krępa Kościelna, Lipsko, Krzyżanówka, Petkowice, Solec,

Tymienica, Tarłów (bez wsi: Sulejów, Dorotka, Hermanów,

Wesołówka i kolonii Dąbrowa) oraz wieś Białobrzegi w

gromadzie Wola Solecka

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
10) powiat opatowski 33
11) powiat opoczyński
- wsie: Papiernia, Reczków, Sulborowice w gromadzie Skórkowice 25
- pozostałe gromady, miasta i wsie 27
12) powiat pińczowski
- wsie: Włoszczowice i Gołuchów w gromadzie Kije 25
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
13) powiat przysuski 27
14) powiat radomski
- gromady: Bartodzieje, Bierwce, Czarna, Dzierzkówek,

Groszowice, Gózd, Jedlińsk, osiedle Jedlnia-Letnisko,

Lesiów, Łączany, Modrzejowice, Mniszek, Wola Gołębiowska,

Taczów, Jastrzębia, Wólka Klwatecka, Wrzos oraz wieś

Młudnice w gromadzie Przytyk

27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
15) powiat sandomierski
- gromady: Garbów, Męczenice, Niedźwice, Olbierzowice,

Wilczyce, Wysiadłów, Czyżów Szlachecki, Jakubowice, Linów

oraz wsie: Byszów w gromadzie Chobrzany, Góry Wysokie, Nowe

Kichary, Stare Kichary w gromadzie Dwikozy, Nawodzice, Borek

Klimontowski, Rogacz, Szymanowice Dolne i Przybysławice w

gromadzie Klimontów, Żurawniki w gromadzie Lipnik, Rybnica w

gromadzie Sulisławice, Jasienica, Otoka Grabińska, Nowe

Świniary i Świniary w gromadzie Świniary

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
16) powiat staszowski
- gromady: Korzenno, Potok i Szydłów 25
- gromady: Mostki, Niedźwiedź, Sichów i Wiśniowa oraz wsie:

Suchowola w gromadzie Osiek, Strzegom i Strzegomek w

gromadzie Rytwiany, Mucharzów w gromadzie Strużki, Smerdyna

w gromadzie Wiązownica

27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
17) powiat szydłowiecki 27
18) powiat włoszczowski 30
19) powiat zwoleński 33
20) miasto Kielce 25
21) miasto Ostrowiec Świętokrzyski 33
22) miasto Radom 30
23) miasto Skarżysko-Kamienna 25
24) miasto Starachowice 30
IX. Województwo lubelskie
1) powiat bełżycki
- gromady: Chodel, Krężnica Okrągła, Ratoszyn, Szczuczki,

Wronów oraz Borzechów (bez wsi: Dąbrowa, Kłodnica Górna,

Kłodnica Dolna, Białowoda, Ryczydół)

39
- gromada Łopiennik oraz wsie: Dąbrowa, Kłodnica Górna,

Kłodnica Dolna, Białowoda i Ryczydół w gromadzie Borzechów

45
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
2) powiat bialski
- wieś Surmacze w gromadzie Sławacinek Nowy 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
3) powiat biłgorajski
- gromady: Biszcza, Goraj, Lipiny Dolne, Łukowa, Obsza, Potok

Górny, Tarnogród, Teodorówka, Wola Różaniecka, Frampol (bez

wsi: Rzeczyce, Korytków Mały i Karolówka) oraz Księżpol (bez

wsi: Rakówka, Zawadka, Przymiarki, Stary Lipowiec, Nowy

Lipowiec, Markowicze, Zanie i Zynie)

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 25
4) powiat bychawski
- wsie: Szklarnia, Majdan Starowiejski i Annów w gromadzie

Dębina

45
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
5) powiat chełmski 36
6) powiat hrubieszowski
- wieś Cieszyn w gromadzie Skomorochy Małe 30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
7) powiat janowski 30
8) powiat krasnostawski
- wsie: Wirkowice i Wirkowice-Górecko w gromadzie Tarzymiechy 30
- gromady: Krupe, Siennica Różana i Żulin oraz wsie: Huta

Turobińska, Gródki Pierwsze, Gródki Drugie, Tokary, Tarnawa

Duża i Tarnawa Mała w gromadzie Turobin, Biskupie, kolonia

Biskupie i kolonia Tarnawa w gromadzie Wysokie

36
- gromady: Czernięcin Poduchowny, Izbica, Kraśniczyn-Osada,

Czajki, Orłów Murowany, Rudnik, Krasnystaw, miasto

Krasnystaw, Zakrzew, Tarzymiechy (bez wsi: Wirkowice i

Wirkowice-Górecko), Turobin (bez wsi: Huta Turobińska,

Gródki Pierwsze, Gródki Drugie, Tokary, Tarnawa Duża,

Tarnawa Mała), Wysokie (bez wsi: Biskupie, kol. Biskupie i

kol. Tarnawa) oraz wsie: Bogusław, Felicjan, Orchowiec w

gromadzie Gorzków, Izdebno i kol. Izdebno w gromadzie

Rybczewice

40
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
9) powiat kraśnicki
- gromady: Lipa, Zaklików, Zdziechowice (bez wsi: Łychów

Gościeradowski, Łychów Szlachecki, Węglin i Węglinek) oraz

wsie: Wólka Szczecka w gromadzie Kosin i Szczecyn w

gromadzie Gościeradów

30
- gromady: Batorz, Grabówka, Annopol, Szastarka i Kosin (bez

wsi Wólka Szczecka)

40
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
10) powiat lubartowski
- gromady: Abramów, Kamionka, Lisów, Łucka, Rozkopaczew,

Samoklęski, miasto Lubartów oraz wsie: Zezulin, Zezulin A,

kol. Radzic Stary i Kocia Góra w gromadzie Ludwin, Nasutów,

Rudka Kozłowiecka i Nowystaw w gromadzie Niemce,

Zawieprzyce, Nowa Wólka Kijańska, Januszówka, Stoczek

w gromadzie Spiczyn

36
- gromady: Ludwin (bez wsi Zezulin, Zezulin A, kol. Radzic

Stary i Kocia Góra oraz Krzczeń, kol. Dratów i kol. Dąbrowa),

Niemce (bez wsi: Nasutów, Rudka Kozłowiecka i Nowystaw),

Ostrów Lubelski (bez wsi Kolechowice, kol. Kolechowice i

folwarku Kolechowice), Serniki i Spiczyn (bez wsi:

Zawieprzyce, Nowa Wólka Kijańska, Januszówka i Stoczek)

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
11) powiat lubelski
- wsie: Bogdanka, Nadrybie, Nadrybie Ukazowe, kol.

Nadrybie-Dwór w gromadzie Puchaczów, kol. Stoczek i wieś

Pryszczowa Góra w gromadzie Krasienin, Dorohucza i Ewopole

w gromadzie Trawniki

36
- gromady: Ciecierzyn, Łączna i Krasienin (bez wsi Pryszczowa

Góra i kol. Stoczek)

42
- pozostałe gromady, miasta i wsie 48
12) powiat łukowski
- gromady: Adamów, Aleksandrów, Ciechomin, Gąsiory, Nurzyna,

Serokomla, Trzebieszów, Ulan-Majorat, Wola Bystrzycka, Wola

Gułowska, Wola Mysłowska, miasto Stoczek Łukowski oraz wsie:

Borki, Celej, Januszówka, Kapice, Kisielsk, Mizary, Wola

Kisielska, Jagodne, Jamielne, Kienkówka, Nowa Prawda oraz

Stara Prawda w gromadzie Stoczek

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 27
13) powiat opolsko-lubelski
- gromady: Głusko, Kamień, Karczmiska, Opole Lubelskie,

Wrzelowiec, Prawno (bez wsi: Boiska Stare, kol. Boiska,

Stefanówka, Ugory, Chruślanki Józefowskie i Idalin), Skoków

(bez wsi: Komaszyce Nowe, Komaszyce Stare, Truszków, Puszno

Godowskie, Wólka Komaszycka, Ruda Godowska, Dębiny,

Ludwików, Stanisławów i Białowoda) oraz wsie: Niedźwiada

Duża w gromadzie Łaziska, Dobre, Podgórz, Polanówka i Wólka

Dobrska w gromadzie Wilków oraz Żmijowiska, Trzciniec,

Wrzelów i Kosiorów w gromadzie Zagłoba

35
- gromada Godów 39
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 40
14) powiat parczewski 33
15) powiat puławski
- gromady: Baranów, Góra Puławska, Janowiec, Zarzecze i Żyrzyn

oraz wieś Wola Przybysławska w gromadzie Markuszów

36
- gromady: Bochotnica, Gołąb, Kurów, Markuszów (bez wsi Wola

Przybysławska), miasto Kazimierz Dolny oraz miasto Puławy

40
- gromady: Celejów, Sadurki i Wąwolnica 42
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 48
16) powiat radzyński 33
17) powiat tomaszowski 33
18) powiat włodawski 33
19) powiat zamojski
- wsie: Hucisko, Stara Huta, Potok, Senderki i Malewszczyzna

w gromadzie Bondyrz

25
- gromady: Brody Małe, Gorajec-Stara Wieś, Krasnobród,

Łabunie, Potoczek, Sąsiadka, Suchowola, Zwierzyniec, Bondyrz

(bez wsi: Hucisko, Stara Huta, Potok, Senderki i

Malewszczyzna) oraz wsie: Wychody, Wieprzec, Wólka

Wieprzecka i Zarzecze w gromadzie Mokre, Iłowiec, Hajowniki

i Szorcówka w gromadzie Skierbieszów, Ujazdów w gromadzie

Staw Noakowski oraz Kąty Pierwsze, Kąty Drugie, Niedzieliska

i kolonia Kolonia Niedzieliska w gromadzie Zawada

30
- gromady: Kotlice i Niewirków 33
- gromady: Kalinówka, Lipsko, Nielisz, Ruskie Piaski,

Skierbieszów (bez wsi: Iłowiec, Hajowniki i Szorcówka),

Staw Noakowski (bez wsi Ujazdów) oraz wsie: Łaziska w

gromadzie Dębowiec, Stanisławka, Rozdoły, Horyszów Polski,

kol. Horyszów Polski, kol. Nowa Kolonia Horyszów i Wólka

Horyszowska w gromadzie Sitno

35
- miasto Szczebrzeszyn, gromada Zawada (bez wsi: Kąty

Pierwsze, Kąty Drugie, Niedzieliska i kolonii Kolonia

Niedzieliska) oraz wieś Krasne w gromadzie Stary Zamość

40
- pozostałe gromady, miasta i wsie 45
20) miasto Chełm 36
21) miasto Lublin 48
22) miasto Zamość 45
X. Województwo białostockie
1) powiat augustowski 30
2) powiat białostocki
- gromady: Jeżewo, Tykocin i Złotoria 30
- pozostałe gromady, miasta i osiedla 27
3) powiat bielski 27
4) powiat dąbrowski
- gromady: Bartniki, Lipsk i Rygałówka 30
- pozostałe gromady i miasta 27
5) powiat ełcki 27
6) powiat gołdapski
- gromady: Banie Mazurskie, Lisy, Rogale, Żabin 30
- pozostałe gromady i miasta 27
7) powiat grajewski
- gromada Prostki i osiedle Prostki 27
- pozostałe gromady i miasta 30
8) powiat hajnowski 27
9) powiat kolneński 27
10) powiat łapski
- gromady: Rynki, Trypucie, Turośl Dolna, Turośl Kościelna,

Uhowo i Zawady oraz wsie: Stara Liza w gromadzie Stare

Brzozowo, Łukawica w gromadzie Poświętne oraz miasto Suraż

27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
11) powiat łomżyński 30
12) powiat moniecki 27
13) powiat olecki 27
14) powiat sejneński 30
15) powiat siemiatycki 27
16) powiat sokólski 27
17) powiat suwalski 30
18) powiat wysokomazowiecki
- wieś Markowo Wólka w gromadzie Piekuty Nowe 27
- pozostałe gromady, miasta i wsie 30
19) powiat zambrowski 30
20) miasto Białystok 27
XI. Województwo olsztyńskie
1) powiat bartoszycki
- gromady: Bartoszyce, Dzietrzychowo, Łabędnik, Sępopol i

Wodukajmy oraz miasto Bartoszyce

33
- pozostałe gromady, miasta i osiedla 30
2) powiat biskupiecki
- gromada Kobułty oraz wsie: Nowe Marcinkowo, Parleza Wielka

i Sadowo w gromadzie Biskupiec

27
- pozostałe gromady i miasta 30
3) powiat braniewski 30
4) powiat działdowski
- wsie: Ruszkowo, Lipówka, Gąsiorowo Dąbrowieńskie, Grzybiny,

Jankowice, Mosznica, Uzdowo i Kramarzewo w gromadzie Ruszkowo

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
5) powiat giżycki
- wsie: Stare Krzywe, Nowe Krzywe i Płowce w gromadzie Zelki 27
- wieś Sołdany w gromadzie Giżycko 30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
6) powiat iławski 33
7) powiat kętrzyński
- gromada: Nakomiady (bez wsi: Nowa Różanka i Mażany) 27
- wieś Mażany w gromadzie Nakomiady 30
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 33
8) powiat lidzbarski 30
9) powiat morąski 33
10) powiat mrągowski 27
11) powiat nidzicki 27
12) powiat nowomiejski 39
13) powiat olsztyński 27
14) powiat ostródzki 30
15) powiat pasłęcki 33
16) powiat piski
- wsie: Piaski-Onufryjewo i Piaski w gromadzie Wejsuny 27
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 30
17) powiat szczycieński
- wsie: Dąbrowy, Działy i Antonia w gromadzie Rozogi 18
- pozostałe gromady, miasta i wsie 27
18) powiat węgorzewski 30
19) miasto Olsztyn 27
XII. Województwo gdańskie
1) powiat elbląski
- gromady: Pogrodzie, Pomorska Wieś, Milejewo, Łęcze, miasto

Tolkmicko, wsie: Drużno, Dłużyna, Węzina i Klepa w gromadzie

Komorowo Żuławskie, Dzierzgonka, Nowe Dolno, Stankowo i

Topolno Małe w gromadzie Markusy, Stare Dolno w gromadzie

Zwierzno

33
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 39
2) powiat gdański
- gromady: Przywidz, Sobowidz, Trąbki Wielkie, Mierzeszyn oraz

Kolbudy Górne, wsie: Żukczyn w gromadzie Łęgowo, Straszyn,

Jagatowo i Juszkowo w gromadzie Pruszcz Gdański

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
3) powiat kartuski 30
4) powiat kościerski
- gromada Kościerzyna 30
- pozostałe gromady i miasta 33
5) powiat kwidzyński 39
6) powiat lęborski 33
7) powiat malborski 39
8) powiat nowodworsko-gdański 39
9) powiat pucki 30
10) powiat starogardzki
- wsie: Kazub, Lipy i Dunajki w gromadzie Kaliska, Jezierce,

Zawada, Tomaszewo, Lipia Góra i Kleszczewo Kościerskie w

gromadzie Semlin oraz Janin w gromadzie Kokoszkowy

33
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 39
11) powiat sztumski
- gromady: Ryjewo i Benowo 39
- pozostałe gromady i miasta 42
12) powiat tczewski 42
13) powiat wejherowski 30
14) miasto Elbląg 39
15) miasto Gdańsk 39
16) miasto Gdynia 30
17) miasto Sopot 39
18) miasto Tczew 42
XIII. Województwo koszalińskie
1) powiat białogardzki 30
2) powiat bytowski 30
3) powiat człuchowski 33
4) powiat drawski 30
5) powiat kołobrzeski 33
6) powiat koszaliński
- wsie: Nowe Łozice i Chmielno w gromadzie Bobolice 30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
7) powiat miastecki 30
8) powiat sławieński 33
9) powiat słupski 30
10) powiat szczecinecki 30
11) powiat świdwiński 30
12) powiat wałecki 30
13) powiat złotowski
- wsie: Płytnica, Ptusza i Plecemin w gromadzie Tarnówka 30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 33
14) miasto Koszalin 33
15) miasto Słupsk 30
XIV. Województwo szczecińskie
1) powiat chojeński
- wieś Baranówko w gromadzie Dębno 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
2) powiat choszczeński
- wsie: Sicko, Sokoliniec i Trzebień w gromadzie Recz 30
- wsie: Piasecznik, Radaczewo i Bonin w gromadzie Sławęcin

oraz Gleżno w gromadzie Choszczno

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
3) powiat goleniowski 36
4) powiat gryficki 30
5) powiat gryfiński 36
6) powiat kamieński 36
7) powiat łobeski 36
8) powiat myśliborski
- wsie: Jagów i Boguszyny w gromadzie Pełczyce, Derczewo w

gromadzie Otanów oraz Zgnilec w gromadzie Myślibórz

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
9) powiat nowogardzki 36
10) powiat pyrzycki 33
11) powiat stargardzki 30
12) powiat szczeciński 30
13) powiat woliński 27
14) miasto Szczecin 30
XV. Województwo zielonogórskie
1) powiat głogowski 36
2) powiat gorzowski 33
3) powiat krośnieński 33
4) powiat lubski 33
5) powiat międzyrzecki 39
6) powiat nowosolski
- gromada Otyń 30
- pozostałe gromady i miasta 36
7) powiat słubicki 33
8) powiat strzelecki 36
9) powiat sulechowski
- gromady: Kije i Krężoły 30
- pozostałe gromady i miasta 33
10) powiat sulęciński
- gromada: Ośno (Lubuskie), miasto Ośno i wieś Drzewce w

gromadzie Torzym

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
11) powiat szprotawski
- wsie: Jakubowo Lubińskie w gromadzie Wysoka i Buczek w

gromadzie Leszno Górne

33
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 39
12) powiat świebodziński 30
13) powiat wschowski
- gromady: Ciosaniec i Sława oraz miasto Wschowa 33
- pozostałe gromady i miasta 36
14) powiat zielonogórski 30
15) powiat żagański 33
16) powiat żarski 33
17) miasto Gorzów Wielkopolski 33
18) miasto Zielona Góra 30
XVI. Miasto Wrocław 30
XVII. Województwo wrocławskie
1) powiat bolesławiecki 33
2) powiat bystrzycki 30
3) powiat dzierżoniowski
- wieś Wilczkowice w gromadzie Jordanów Śląski i Kopanica w

mieście Piława Górna

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
4) powiat górowski 39
5) powiat jaworski 33
6) powiat jeleniogórski
- wieś Antoniów w gromadzie Stara Kamienica 33
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 36
7) powiat kamiennogórski 27
8) powiat kłodzki 33
9) powiat legnicki 33
10) powiat lubański 39
11) powiat lubiński 33
12) powiat lwówecki 33
13) powiat milicki
- wieś Bukowice w gromadzie Bukowice 36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
14) powiat noworudzki 33
15) powiat oleśnicki 36
16) powiat oławski 30
17) powiat strzeliński
- wieś Jasienica w gromadzie Sarby 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
18) powiat sycowski 36
19) powiat średzki 36
20) powiat świdnicki 33
21) powiat trzebnicki 36
22) powiat wałbrzyski 30
23) powiat wołowski
- wieś Toszowice w gromadzie Tymowa 33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
24) powiat wrocławski 30
25) powiat ząbkowicki 33
26) powiat zgorzelecki 33
27) powiat złotoryjski 39
28) miasto Jelenia Góra 36
29) miasto Legnica 33
30) miasto Świdnica 33
31) miasto Wałbrzych 30
XVIII. Województwo opolskie
1) powiat brzeski 33
2) powiat głubczycki 33
3) powiat grodkowski 33
4) powiat kluczborski 42
5) powiat kozielski 42
6) powiat krapkowicki 42
7) powiat namysłowski 33
8) powiat niemodliński 36
9) powiat nyski 33
10) powiat oleski 42
11) powiat opolski 36
12) powiat prudnicki 45
13) powiat raciborski 39
14) powiat strzelecki 36
15) miasto Brzeg 33
16) miasto Nysa 33
17) miasto Opole 36
18) miasto Racibórz 39
XIX. Województwo katowickie
1) powiat będziński 27
2) powiat bielski
- osiedle Szczyrk 15
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 30
3) powiat cieszyński
- wsie: Cisownica i Leszna Górna w gromadzie Cisownica,

Lipowiec w gromadzie Nierodzim, gromady: Brenna i Górki

Wielkie, miasto Ustroń (bez Hermanowic)

21
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
4) powiat częstochowski 27
5) powiat gliwicki 36
6) powiat kłobucki 30
7) powiat lubliniecki
- Pietrzaki w osiedlu Herby 27
- pozostałe gromady, miasta, osiedla i wsie 39
8) powiat myszkowski 27
9) powiat pszczyński 36
10) powiat rybnicki 36
11) powiat tarnogórski
- gromady: Tąpkowice i Ożarowice 27
- pozostałe gromady, miasta i osiedla 36
12) powiat tyski 36
13) powiat wodzisławski 36
14) powiat zawierciański 27
15) miasto Będzin 27
16) miasto Bielsko-Biała 30
17) miasto Bytom 27
18) miasto Chorzów 27
19) miasto Cieszyn 42
20) miasto Czeladź 27
21) miasto Częstochowa 27
22) miasto Dąbrowa Górnicza 27
23) miasto Gliwice 36
24) miasto Katowice 27
25) miasto Mysłowice 27
26) miasto Ruda Śląska 27
27) miasto Rybnik 36
28) miasto Sosnowiec 27
29) miasto Siemianowice Śląskie 27
30) miasto Świętochłowice 27
31) miasto Tychy 36
32) miasto Zawiercie 27
33) miasto Zabrze 27
XX. Miasto Kraków 27
XXI. Województwo krakowskie
1) powiat bocheński 36
2) powiat brzeski
- wsie: Jamna w gromadzie Paleśnica oraz Wróblowice w

gromadzie Zakliczyn

30
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
3) powiat chrzanowski 27
4) powiat dąbrowski
- gromady: Dąbrowa Tarnowska, Luszowice, Nieczajna,

Odporyszów, Oleśno, Radgoszcz, Smęgorzów, miasto Dąbrowa

Tarnowska oraz wsie: Słupiec i Załuże w gromadzie Borki,

Grądy, Skrzynka, Wólka Grądzka i Wólka Mędrzechowska w

gromadzie Mędrzechów, Brzezówka, Dąbrowica, Suchy Grunt i

Zabrnie w gromadzie Szczucin

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
5) powiat krakowski 27
6) powiat limanowski 27
7) powiat miechowski
- gromada: Sieciechowice oraz wsie: Wierzbie w gromadzie

Tczyca, Gołyszyn i Laski Dworskie w gromadzie Wysocice

27
- gromady: Kozłów, Książ Mały, Racławice i Szreniawa oraz

wsie: Buk, Chobędza, Ulina Wielka i Zawadka w gromadzie

Gołcza, Książ Wielki, Częstoszowice, Głogowiany, Konaszówka,

Moczydło i Wielka Wieś w gromadzie Książ Wielki

33
- pozostałe gromady, miasta i wsie 42
8) powiat myślenicki 27
9) powiat nowosądecki 27
10) powiat nowotarski 27
11) powiat olkuski 27
12) powiat oświęcimski 36
13) powiat proszowicki
- gromada: Kościelec 36
- pozostałe gromady i miasta 42
14) powiat suski 27
15) powiat tarnowski 30
16) powiat wadowicki 33
17) powiat żywiecki 30
18) miasto Jaworzno 27
19) miasto Nowy Sącz 27
20) miasto Tarnów 30
21) miasto Zakopane 27
XXII. Województwo rzeszowskie
1) powiat brzozowski 30
2) powiat dębicki 33
3) powiat gorlicki 30
4) powiat jarosławski
- gromady: Adamówka, Bobrówka, Jodłówka, Majdan Sieniawski,

Radawa, Wólka Pełkińska, Zapałów, Sieniawa i Pruchnik oraz

miasto Sieniawa

30
- gromady: Chłopice, Cieszacin Wielki, Munina, Pawłosiów,

Pełkinie, Rokietnica, Rozbórz Długi, Rozwienica, Szówsko,

Węgierka, Wiązownica, Wietlin, Wierzbna, miasto Jarosław

33
- pozostałe gromady i miasta 36
5) powiat jasielski 36
6) powiat kolbuszowski 30
7) powiat krośnieński 39
8) powiat leski 39
9) powiat leżajski 30
10) powiat lubaczowski 33
11) powiat łańcucki
- gromada Markowa 45
- pozostałe gromady i miasta 36
12) powiat mielecki 36
13) powiat niżański 33
14) powiat przemyski 33
15) powiat przeworski
- gromady: Bóbrka Kańczucka, Gać, Gorliczyna, Grzęska,

Kańczuga, Rozbórz, Sietesz, Studzian, Urzejowice i

Żurawiczki, miasto Kańczuga, miasto Przeworsk oraz wieś

Pantalowice w gromadzie Pantalowice

45
- pozostałe gromady, miasta i wsie 36
16) powiat ropczycki 33
17) powiat rzeszowski
- wieś Strażów w gromadzie Palikówka 36
- pozostałe gromady, miasta i wsie 39
18) powiat sanocki 30
19) powiat strzyżowski 39
20) powiat tarnobrzeski
- gromada Chodków 36
- pozostałe gromady i miasta 42
21) powiat ustrzycki 27
22) miasto Przemyśl 33
23) miasto Rzeszów 39
24) miasto Stalowa Wola 33

ZAŁĄCZNIK Nr 2 6

WYKAZ WOJEWÓDZTW I POWIATÓW KORZYSTAJĄCYCH Z ULGOWEGO OBCIĄŻENIA OBOWIĄZKOWYMI DOSTAWAMI

1)
powiaty: międzychodzki, trzcianecki i miasto Piła w województwie poznańskim,
2)
powiaty olecki, gołdapski i ełcki oraz z powiatu grajewskiego gromada Prostki, osiedle Prostki, wsie Marchewki i Kurczątki w gromadzie Grajewo w województwie białostockim,
3)
województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatów działdowskiego i nowomiejskiego,
4)
powiaty elbląski, kwidzyński, lęborski, malborski, sztumski, nowodworsko-gdański i miasto Elbląg w województwie gdańskim,
5)
województwo koszalińskie,
6)
województwo szczecińskie,
7)
województwo zielonogórskie,
8)
województwo wrocławskie i miasto Wrocław,
9)
województwo opolskie,
10)
powiat gliwicki, z powiatu lublinieckiego gromady: Ciasna, Gwoździany, Łagiewniki Małe, Myślina, Pludry, Sieraków, Szemrowice i miasto Dobrodzień, z powiatu tarnogórskiego gromady: Miedary, Tworóg i Wojska oraz osiedla: Krupski Młyn, Stolarzowice, Wieszowa i Zbrosławice oraz miasta Gliwice, Bytom i Zabrze w województwie katowickim,
11)
powiat ustrzycki z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, powiat leski z wyjątkiem miasta Lesko oraz gromad Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna i Hoczew, z powiatu sanockiego tylko gromady Jaśliska, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Poraż, Tyrawa Wołoska, Sieniawa oraz wsie Bałucianka, Deszno, Królik Polski, Królik Wołoski, Posada Górna, Wisłoczek i Wołtuszowa z gromady Posada Górna, z powiatu krośnieńskiego tylko gromady Tylawa, Polany i wieś Chyrowa w gromadzie Iwla oraz przysiółek Nowa Wieś w gromadzie Nadole, z powiatu jasielskiego tylko gromada Krempna, z powiatu gorlickiego tylko gromady Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Śnietnica i wsi Bartne, Bodaki, Małastów i Ropica Górna w gromadzie Sękowa, z powiatu przemyskiego tylko gromady Bircza, Leszczawa Dolna, Nowosiółki Dydyńskie, Żohatyn, Sufczyna i wieś Krzeczkowa w gromadzie Olszany - w województwie rzeszowskim.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 7

TABELA ZAMIENNIKÓW

Lp. Zamiennik Zalicza się za 1 kg wagi żywej trzody chlewnej objętej obowiązkiem dostaw
1 Trzoda chlewna
1) mięsno-słoniowa klasy I–V 1.000 gramów
2) bekonowa klasy ekstra 800 gramów
bekonowa klasy I i II 900 gramów
2 Bydło rogate
1) jałówki i wolce klasy I 1.200 gramów
jałówki i wolce klasy II 1.400 gramów
jałówki i wolce klasy III 2.100 gramów
2) krowy i woły klasy I 1.200 gramów
krowy i woły klasy II 1.400 gramów
krowy i woły klasy III 1.500 gramów
krowy i woły klasy IV 2.100 gramów
3) buhaje klasy I 1.300 gramów
buhaje klasy II 1.500 gramów
buhaje klasy III 2.100 gramów
4) byczki klasy I 1.400 gramów
byczki klasy II 1.700 gramów
byczki klasy III 2.100 gramów
5) młodzież klasy I 1.700 gramów
młodzież klasy II 1.800 gramów
młodzież klasy III 2.100 gramów
3 Cielęta
klasy ekstra i klasy I 1.100 gramów
klasy II 1.500 gramów
klasy III 1.800 gramów
klasy IV 2.100 gramów
4 Owce
klasy ekstra 1.200 gramów
klasy I 1.500 gramów
klasy II 1.800 gramów
klasy III 2.100 gramów
5 Wełna owcza
sortyment A, AB, B (biała) 100 gramów
sortyment BC, C (biała) 111 gramów
sortyment CD, D (biała jednolita) 125 gramów
sortyment CD, D, DE, E (biała

mieszana)

143 gramów
sortyment BC, C, CD, D, DE, E

(kolorowa)

166 gramów
6 Zboże
Żyto, pszenica, jęczmień i owies 9 kg
7 Ziemniaki
Jadalne i przemysłowe 33 kg
1 § 15a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
2 § 20 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1964 r. (Dz.U.64.26.169) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1964 r.
3 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
4 § 26a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 stycznia 1970 r. (Dz.U.70.3.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1970 r.
5 § 27 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1964 r. (Dz.U.64.26.169) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1964 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1968 r. (Dz.U.68.43.313) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1968 r.
7 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1964 r. (Dz.U.64.26.169) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lipca 1964 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 listopada 1968 r. (Dz.U.68.43.313) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 listopada 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.4.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych.
Data aktu: 17/01/1963
Data ogłoszenia: 12/02/1963
Data wejścia w życie: 12/02/1963, 01/01/1963