Warunki zdrowia wymagane od osób wykonujących rybołówstwo morskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 sierpnia 1963 r.
w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób wykonujących rybołówstwo morskie.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rybołówstwo morskie mogą wykonywać osoby, które nie są dotknięte stanami chorobowymi i ułomnościami określonymi w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
1.
Osoby zamierzające wykonywać rybołówstwo morskie podlegają wstępnym badaniom stanu zdrowia.
2.
Osoby wykonujące rybołówstwo morskie podlegają okresowym badaniom stanu zdrowia.
3.
Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie co do stanu zdrowia osoby wykonującej rybołówstwo morskie, zwłaszcza w związku z przebytą chorobą, osoba ta na żądanie portowego inspektora sanitarnego jest obowiązana poddać się badaniu kontrolnemu w każdym czasie.
§  3.
1.
Badania stanu zdrowia (§ 2) przeprowadzają obwodowe przychodnie portowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osób podlegających tym badaniom.
2.
Badania (ust. 1) obejmują ogólne badania lekarskie, badanie słuchu, wzroku, stanu uzębienia, badanie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie na nosicielstwo zarazków schorzeń jelitowych, a ponadto - w miarę potrzeby - inne badania dodatkowe lub specjalistyczne.
3.
Jeżeli obwodowa przychodnia portowa nie może we własnym zakresie wykonać potrzebnych badań dodatkowych lub specjalistycznych, wówczas kieruje badanego do innego zakładu społecznego służby zdrowia.
4.
Obwodowa przychodnia portowa wpisuje wyniki badań do indywidualnych kart zdrowia.
§  4.
1.
Na podstawie wyników badania (§ 2) portowy inspektor sanitarny wystawia świadectwo zdrowia stwierdzające zdolność lub niezdolność ze względu na stan zdrowia osoby badanej do wykonywania rybołówstwa morskiego.
2.
Świadectwo zdrowia jest ważne przez okres 2 lat licząc od dnia wystawienia.
§  5.
1.
Osoba, która w wyniku badania okresowego lub kontrolnego została przez portowego inspektora sanitarnego uznana za niezdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego, może wystąpić do wojewódzkiego inspektora sanitarnego o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego.
2.
Wniosek uzupełniony posiadaną dokumentacją lekarską składa się za pośrednictwem właściwego portowego inspektora sanitarnego w terminie 14 dni od dnia doręczenia osobie badanej świadectwa zdrowia.
§  6.
Ponowne badanie lekarskie przeprowadza na zlecenie wojewódzkiego inspektora sanitarnego wojewódzka przychodnia (poradnia) przemysłowa.
§  7.
Na podstawie wyników ponownego badania wojewódzki inspektor sanitarny stwierdza zasadność wydanego świadectwa zdrowia albo wydaje nowe świadectwo zdrowia.
§  8.
Osoba podlegająca badaniu ponosi koszty badań według obowiązującego cennika.
§  9.
Osoba uznana za zdolną do wykonywania rybołówstwa morskiego jest obowiązana w czasie wykonywania połowów posiadać świadectwo zdrowia przy sobie.
§  10.
Dotychczasowe świadectwa zdrowia wydane osobom wykonującym rybołówstwo morskie zachowują ważność w ciągu roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  11.
Zasady i tryb ustalania stanu zdrowia wymaganego do wykonywania rybołówstwa morskiego od osób zatrudnionych na statkach rybackich na podstawie umowy o pracę oraz od osób wykonujących pracę na statkach należących do spółdzielni rybołówstwa morskiego określają odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1963 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STANÓW CHOROBOWYCH I UŁOMNOŚCI UNIEMOŻLIWIAJĄCYCH WYKONYWANIE RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

1.
Wady rozwojowe i ułomności nabyte, wyraźnie upośledzające sprawność ustroju, a w szczególności:
1)
częściowy lub całkowity brak kończyny dolnej;
2)
częściowy lub całkowity brak kończyny górnej;
3)
brak palców upośledzający w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy;
4)
ograniczenie ruchów w stawie lub stawach upośledzające w znacznym stopniu zdolność wykonywania pracy;
5)
zaniki mięśniowe ograniczające w znacznym stopniu sprawność ustroju.
2.
Choroby psychiczne.
3.
Epilepsja.
4.
Gruźlica w okresie czynnym.
5.
Choroby serca i układu naczyniowego w okresie niewydolności ostrej i przewlekłej.
6.
Wady i zaburzenia w zakresie narządu słuchu, mowy i równowagi, jedno lub obustronne osłabienie słuchu przy zachowaniu zdolności słyszenia szeptu z odległości nie mniejszej niż 3 m.
7.
Wady wzroku:
1)
ślepota jednego oka lub brak gałki ocznej;
2)
daltonizm;
3)
ostrość wzroku bez korekcji szkłami: jednego oka mniej niż 0,5, drugiego oka mniej niż 0,3 albo obustronnie mniej niż 0,4;
4)
obustronna krótkowzroczność przy ostrości wzroku jak w pkt 2;
5)
łzawienie i zwężenie kanałów łzowych;
6)
przewlekłe choroby naczyniówki, siatkówki i nerwu wzrokowego nie rokujące poprawy.
8.
Przepukliny wewnętrzne i zewnętrzne bez względu na ich pochodzenie i umiejscowienie.
9.
Nosicielstwo duru brzusznego, durów rzekomych lub czerwonki bakteryjnej.
10.
Choroby zakaźne i pasożytnicze.
11.
Inne schorzenia, nie wymienione w wykazie, a wyraźnie upośledzające czynność ustroju.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.36.210

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zdrowia wymagane od osób wykonujących rybołówstwo morskie.
Data aktu: 07/08/1963
Data ogłoszenia: 20/08/1963
Data wejścia w życie: 01/09/1963