Zatrudnianie dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz bibliotekarzy dyplomowanych w instytutach naukowo-badawczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1963 r.
w sprawie zatrudniania dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz bibliotekarzy dyplomowanych w instytutach naukowo-badawczych.

Na podstawie art. 29 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 12, poz. 60) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz
2)
bibliotekarzy dyplomowanych w rozumieniu art. 128 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336),

zatrudnionych w instytutach naukowo-badawczych, zwanych dalej "instytutami", działających na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 12, poz. 60).

Rozdział  2.

Dokumentaliści służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej.

§  2.
Dokumentalistami służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w instytutach są dyplomowani pracownicy dokumentacji naukowej oraz osoby zatrudnione w ośrodkach informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej instytutów na stanowiskach określonych w tabelach stanowisk, kwalifikacji i uposażenia zasadniczego pracowników inżynieryjno-technicznych i innych równorzędnych, stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników instytutów naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 226).
§  3.
1.
Dyplomowanymi pracownikami dokumentacji naukowej w instytutach są:
1)
starszy dokumentalista dyplomowany,
2)
dokumentalista dyplomowany,
3)
adiunkt dokumentacji naukowej,
4)
asystent dokumentacji naukowej.
2.
Do dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w zakresie kwalifikacji, praw i obowiązków mają odpowiednio zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie warunków zatrudniania oraz kwalifikacji pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 52, poz. 286).
3.
Kwalifikacje na stanowisko dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej stwierdza komisja powołana przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki spośród samodzielnych pracowników naukowych zatrudnionych w instytutach. Regulamin komisji ustali Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki.
4.
Komisja stwierdza kwalifikacje kandydata na podstawie oceny dotychczasowego przebiegu i wyników pracy kandydata oraz na podstawie ustnego egzaminu.
5.
Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio przy powoływaniu pracownika na wyższe stanowisko.
§  4.
Na stanowisku dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być również zatrudniona w instytucie osoba, która uzyskała kwalifikacje dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie warunków zatrudniania oraz kwalifikacji pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 52, poz. 286), a ukończone przez nią studia wyższe odpowiadają dziedzinie objętej działalnością instytutu bądź też dziedzinie pokrewnej.
§  5.
Do stosunku pracy dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej zatrudnionych w instytutach na stanowiskach określonych w tabelach, wskazanych w § 2, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad zatrudniania pracowników inżynieryjno-technicznych i innych równorzędnych, pracowników administracyjnych, robotników i innych pracowników fizycznych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 229).
§  6.
Zainteresowani ministrowie mogą uzupełnić tabele wymienione w § 2 stanowiskami niezbędnymi dla potrzeb służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w podległych im instytutach, w trybie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników instytutów naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 226).

Rozdział  3.

Bibliotekarze dyplomowani.

§  7.
Bibliotekarzami dyplomowanymi są:
1)
starszy kustosz dyplomowany,
2)
kustosz dyplomowany,
3)
adiunkt biblioteczny,
4)
asystent biblioteczny.
§  8.
1.
Na stanowisku bibliotekarza dyplomowanego może być zatrudniona w instytucie osoba, która odpowiada wymaganiom ustalonym dla tej kategorii pracowników przepisami ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336).
2.
W zakresie wymagań kwalifikacyjnych oraz zasad i trybu składania egzaminów bibliotekarskich stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 128 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych, określające kwalifikacje oraz zasady i tryb składania egzaminów bibliotekarskich na bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych.
3.
Egzaminy kandydatów na bibliotekarzy dyplomowanych w instytutach będą przeprowadzane według przepisów wymienionych w ust. 2 przez komisje egzaminacyjne, w których skład wejdą również przedstawiciele ministrów, których nadzorowi instytuty podlegają.
§  9.
Do bibliotekarzy dyplomowanych zatrudnionych w instytutach w zakresie praw i obowiązków mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące bibliotekarzy dyplomowanych w szkołach wyższych.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  10.
Do dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej oraz bibliotekarzy dyplomowanych, zatrudnionych w instytutach, nie mają zastosowania dotychczasowe przepisy o kwalifikacjach pracowników informacji technicznej i ekonomicznej.
§  11.
1.
Prawa i obowiązki oraz stosunki służbowe oficerów w czynnej służbie wojskowej, będących dokumentalistami służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej albo bibliotekarzami dyplomowanymi w instytutach podległych Ministrowi Obrony Narodowej, określają przepisy o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych.
2.
Kwalifikacje oficerów wymienionych w ust. 1 stwierdza Rada Wyższego Szkolnictwa Wojskowego, ustanowiona w art. 6 ustawy z dnia 16 lutego 1960 r. o akademiach wojskowych (Dz. U. Nr 9, poz. 56).
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu do Spraw Techniki, Ministrowi Szkolnictwa Wyższego oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.19.103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej oraz bibliotekarzy dyplomowanych w instytutach naukowo-badawczych.
Data aktu: 25/04/1963
Data ogłoszenia: 06/05/1963
Data wejścia w życie: 06/05/1963