Warunki, jakim powinna odpowiadać woda do picia i potrzeb gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 listopada 1961 r.
w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i potrzeb gospodarczych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o zaopatrywaniu ludności w wodę (Dz. U. Nr 11, poz. 72) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenie "woda" oznacza wodę przeznaczoną do picia i potrzeb gospodarstw domowych, potrzeb zakładów żywienia zbiorowego, do wyrobu artykułów żywności, środków farmaceutycznych oraz lodu sztucznego, a także wodę w przyzakładowych i publicznych zakładach kąpielowych i do utrzymania czystości osobistej.
§  2.
Woda w miejscu jej poboru do bezpośredniego użytku przez konsumentów nie może zawierać składników lub domieszek szkodliwych dla zdrowia, wywierających ujemny wpływ na smak, zapach lub wygląd wody, bądź posiadać cech wskazujących na zanieczyszczenie.
§  3.
Woda czerpana z wodociągów obsługujących co najmniej 50 tysięcy mieszkańców, poza właściwościami określonymi w § 2, powinna odpowiadać w szczególności następującym warunkom:
1)
ogólna liczba kolonii bakterii przy posiewie 1 ml nie rozcieńczonej wody na żelatynie po 48 godzinach w temperaturze +20°C nie może przekraczać 25,
2)
ogólna liczba kolonii bakterii przy posiewie 1 ml nie rozcieńczonej wody na agarze po 24 godzinach w temperaturze +37°C nie może przekraczać 5,
3)
miano coli nie może być niższe niż 100 (wskaźnik coli - indeks nie może być wyższy niż 10/l),
4)
zapach może należeć tylko do grupy zapachów naturalnych roślinnych, a jego natężenie w temperaturze +60°C nie może przekraczać 3 stopni; nie dotyczy to wody chlorowanej,
5)
mętność według skali krzemionkowej nie może przekraczać 3 mg/l,
6)
barwa według skali platynowo-kobaltowej nie może przekraczać 20 mg/l Pt.,
7)
odczyn pH powinien wynosić od 6,5 do 9,0,
8)
zawartość jonu chlorkowego (Cl') nie może przekraczać 250 mg/l Cl',
9)
zawartość jonu fluorkowego (F') nie powinna przekraczać 1 mg/l F',
10)
zawartość jonu siarczanowego (SO4") nie powinna przekraczać 150 mg/l SO4",
11)
zawartość związków żelaza nie może przekraczać 0,3 mg/l Fe,
12)
zawartość związków manganu nie może przekraczać 0,1 mg/l Mn,
13)
zawartość związków ołowiu nie może przekraczać 0,1 mg/l Pb,
14)
zawartość związków arsenu nie może przekraczać 0,05 mg/l As,
15)
zawartość związków miedzi nie może przekraczać 1,0 mg/l Cu,
16)
zawartość związków cynku nie może przekraczać 5 mg/l Zn,
17)
sucha pozostałość w temperaturze 105°C nie powinna przekraczać 500 mg/l,
18)
zawartość fenoli nie może przekraczać ilości, przy których powstawałyby zapachy chlorofenoli,
19)
w przypadku chlorowania wody - zawartość wolnego chloru w miejscu czerpania wody najbliższym od miejsca jej chlorowania powinna wynosić 0,3-0,5 mg/l Cl2,
20)
zawartość substancji promieniotwórczych nie może przekraczać norm określonych w obowiązujących przepisach o ochronie przed promieniowaniem jonizującym,
21)
twardość ogólna nie powinna przekraczać 7,1 mval/l (20 stopni).
§  4.
1.
Woda czerpana z wodociągów lub innych urządzeń obsługujących mniej niż 50 tysięcy mieszkańców poza właściwościami i cechami określonymi w § 2 i § 3 pkt 4-21 powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
ogólna liczba kolonii bakterii przy posiewie 1 ml nie rozcieńczonej wody na żelatynie po 48 godzinach w temperaturze +20°C nie może przekraczać 100,
2)
ogólna liczba bakterii przy posiewie 1 ml nie rozcieńczonej wody na agarze po 24 godzinach w temperaturze +37°C nie może przekraczać 20,
3)
miano coli nie może być niższe niż 50 (wskaźnik coli - indeks nie może być wyższy niż 20/l).
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wody czerpanej z urządzeń do zaopatrywania miejscowego, a przeznaczonej tylko na własne potrzeby jednego lub kilku sąsiadujących gospodarstw domowych.
§  5.
Woda wprowadzona do publicznej sieci wodociągowej nie może zawierać agresywnego dwutlenku węgla (CO2).
§  6.
Woda czerpana z urządzeń do zaopatrywania miejscowego, a przeznaczona tylko na własne potrzeby jednego lub kilku sąsiednich gospodarstw domowych, poza właściwościami określonymi w § 2, powinna wykazywać miano coli nie niższe niż 10 (wskaźnik coli - indeks - nie wyższy niż 100/l).
§  7.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują kontrolę:
1)
jakości wody z wszystkich czynnych urządzeń do zaopatrywania ludności w wodę do picia i potrzeb gospodarczych oraz
2)
nad badaniami jakości wody, wykonywanymi przez zakłady wodociągowe.
2.
Jednostki właściwe do utrzymywania i eksploatacji wodociągów obowiązane są przed ich uruchomieniem, a także w razie zaistnienia okoliczności, które mogły spowodować pogorszenie jakości wody (§ 3 i § 4), uzyskać decyzję właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego stwierdzającą przydatność wody pochodzącej z tych wodociągów.
§  8.
1.
W zależności od wyników przeprowadzonego badania jakości wody państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzje:
1)
o przydatności wody albo
2)
o warunkowej przydatności wody lub
3)
o zakazie użytkowania wody.
2.
Jeżeli woda wskazuje odchylenia od obowiązujących normatywów, można zezwolić na warunkowe jej użytkowanie w przypadkach, gdy jest to uzasadnione szczególnymi warunkami lokalnymi bądź gdy zastosowane zostaną określone przez inspektora sanitarnego środki zabezpieczające.
3.
Zakaz użytkowania wody może być wydany jedynie w wyjątkowych przypadkach, jeżeli wzgląd na niezbędne zaopatrzenie ludności w wodę nie stoi temu na przeszkodzie, a uzdatnianie wody nie jest możliwe bądź nie zostało przeprowadzone pomimo wydania stosownej decyzji.
4.
Decyzje, o których mowa w ust. 3, w odniesieniu do wody wodociągowej wydaje wojewódzki inspektor sanitarny, a w innych przypadkach - powiatowy (miejski, dzielnicowy) inspektor sanitarny.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Opieki Społecznej i Spraw Wewnętrznych z dnia 27 sierpnia 1933 r. o wodzie do picia i potrzeb gospodarczych (Dz. U. Nr 79, poz. 562).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.59.333

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, jakim powinna odpowiadać woda do picia i potrzeb gospodarczych.
Data aktu: 16/11/1961
Data ogłoszenia: 21/12/1961
Data wejścia w życie: 21/12/1961