Targi i wystawy krajowe.

USTAWA
z dnia 27 listopada 1961 r.
o targach i wystawach krajowych.

Art.  1.

Przepisy ustawy stosuje się do targów, kiermaszów i wystaw gospodarczych odbywanych w kraju przy udziale wyłącznie wystawców krajowych.

Art.  2.
1.
Targi są przedsięwzięciem obejmującym przegląd wytwórczości oraz reklamę towarów, zorganizowanym w celu zawierania przez wystawców umów na dostawy towarów lub wykonywanie usług.
2.
Kiermasze są przedsięwzięciem organizowanym poza stałym miejscem działalności wystawców w celu reklamy i sprzedaży towarów i wykonywania usług bezpośrednio ludności.
3.
Wystawy są przedsięwzięciem służącym celom dydaktycznym i propagandowo-informacyjnym w zakresie działalności gospodarczej, nie połączonym ze sprzedażą.
Art.  3.

Przepisy ustawy nie dotyczą:

1)
wystaw, targów i kiermaszów, obejmujących sprzedaż i wystawiennictwo książek i dzieł sztuki,
2)
targów, kiermaszów i wystaw o zasięgu nie przekraczającym powiatu,
3)
jarmarków, tj. odbywanych tradycyjnie okresowych zjazdów ludności mających na celu zbycie przez wytwórców ich własnych wytworów oraz produktów rolnych i runa leśnego, a także nabycie na miejscu potrzebnych przedmiotów,
4)
wystaw urządzanych z okazji zakończenia kursów i konkursów w zakresie prac nad postępem technicznym lub organizowanych w zakładach pracy w celu popularyzacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w danej branży,
5)
pokazów prób produkcyjności (dzielności) zwierząt użytkowych,
6)
wystaw o charakterze reklamowym trwających nie dłużej niż trzy dni,
7)
licytacji (przetargów) publicznych.
Art.  4.

Na targach, kiermaszach i wystawach mogą być organizowane konkursy, służące celom dydaktycznym lub propagandowym, oraz loterie i imprezy rozrywkowe z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Art.  5.
1.
Targi, kiermasze i wystawy mogą być organizowane w określonym miejscu w zasięgu:
1)
ogólnokrajowym - jeżeli udział biorą wystawcy z obszaru całego kraju lub większości województw albo gdy wystawcy reprezentują całość produkcji określonej branży względnie inne osiągnięcia w skali ogólnokrajowej,
2)
międzywojewódzkim - jeżeli udział biorą wystawcy prowadzący działalność co najmniej w dwóch województwach,
3)
wojewódzkim - jeżeli udział biorą wystawcy prowadzący działalność co najmniej w dwóch powiatach.
2.
Jeżeli w targach, kiermaszach i wystawach biorą udział wystawcy, mający siedzibę na terenie województwa i miasta wyłączonego z tego województwa, przedsięwzięcie takie uważa się za zorganizowane w zasięgu wojewódzkim.
3.
Targi, kiermasze i wystawy, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być organizowane jako przedsięwzięcia ruchome (objazdowe).
Art.  6.
1.
Na urządzenie targów i wystaw oraz na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym wymagane jest zezwolenie.
2.
Od obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są jednostki organizacyjne powoływane przez organy udzielające zezwoleń do urządzania określonych targów, kiermaszów lub wystaw.
Art.  7.

Zezwoleń na urządzenie targów o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim udzielają:

1)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku - Minister Handlu Wewnętrznego po porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,
2)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji - właściwi ministrowie.
Art.  8.
1.
Zezwoleń na urządzenie wystaw o zasięgu ogólnokrajowym i międzywojewódzkim udzielają ministrowie właściwi ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Zamieszczenie na wystawach, o których mowa w ust. 1, eksponatów związanych bezpośrednio z obroną Państwa wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej.
Art.  9.
1.
Zezwoleń na urządzenie targów i wystaw o zasięgu wojewódzkim udzielają:
1)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie rynku - organy administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych właściwe do spraw handlu, po porozumieniu z zainteresowanymi ze względu na problematykę targów organami administracji tych prezydiów,
2)
w zakresie targów, których przedmiotem są artykuły przeznaczone na zaopatrzenie produkcji i inwestycji, oraz w zakresie wystaw - organy administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych właściwe ze względu na problematykę przedsięwzięcia.
2.
Zamieszczenie na wystawach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, eksponatów związanych bezpośrednio z obroną Państwa wymaga zgody właściwego dowódcy okręgu wojskowego.
Art.  10.

Jeżeli jednym z celów targów jest bezpośrednia sprzedaż towarów za granicę, zezwolenia, o których mowa w art. 7 i 9, udzielane są po porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego.

Art.  11.

Jeżeli problematyka wystawy łączy się z popularyzacją postępu technicznego, zezwolenia, o których mowa w art. 8 ust. 1 i art. 9 ust. 1 pkt 2, udzielane są po porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki.

Art.  12.
1.
Zezwoleń na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym udziela Minister Handlu Wewnętrznego.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w stosunku do kiermaszów o zasięgu międzywojewódzkim wprowadzić obowiązek rejestracji przedsięwzięcia lub uzyskania zezwolenia na jego urządzenie.
3.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 2, przysługują właściwym do spraw handlu organom administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych w stosunku do kiermaszów o zasięgu wojewódzkim.
Art.  13.

Organ udzielający zezwolenia może w uzasadnionych przypadkach uzależnić prowadzenie przedsięwzięcia od spełnienia przez wnioskodawcę określonych warunków wymienionych w zezwoleniu.

Art.  14.

O udzieleniu zezwolenia należy zawiadomić prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce przedsięwzięcia.

Art.  15.
1.
Przed uzyskaniem zezwolenia na urządzenie targów i wystaw lub na urządzenie kiermaszów o zasięgu ogólnokrajowym albo przed powołaniem jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 6 ust. 2, nie wolno prowadzić na rzecz tych przedsięwzięć reklamy i zawierać umów uczestnictwa.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wprowadzenia obowiązku uzyskiwania zezwoleń na urządzenie kiermaszów międzywojewódzkich i wojewódzkich.
Art.  16.

Przy powoływaniu jednostek, o których mowa w art. 6 ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 ust. 2, art. 9 ust. 2, art. 10 i art. 11.

Art.  17.
1.
Na targach i wystawach o zasięgu ogólnokrajowym, międzywojewódzkim i wojewódzkim oraz na kiermaszach o zasięgu ogólnokrajowym mogą być przyznawane wystawcom wyróżnienia i nagrody za specjalne osiągnięcia w zakresie wykonywanej działalności oraz form ekspozycji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wprowadzenia obowiązku uzyskiwania zezwoleń na urządzenie kiermaszów międzywojewódzkich i wojewódzkich.
Art.  18.
1.
Rada Ministrów określi:
1)
jednostki uprawnione do udziału w targach i wystawach w charakterze wystawców,
2)
jednostki uprawnione do występowania o zezwolenie na urządzenie targów, kiermaszów i wystaw,
3)
tryb składania wniosków, warunki, którym powinien odpowiadać wniosek o udzielenie zezwolenia na urządzenie przedsięwzięcia, przewidujące w szczególności obowiązek zasięgania opinii prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej dla miejsca przedsięwzięcia, oraz szczegółowe zasady udzielania zezwoleń,
4)
zasady i tryb finansowania przedsięwzięć,
5)
zasady nadzoru i koordynacji w zakresie organizacji targów, kiermaszów i wystaw,
6)
formy i rodzaje wyróżnień i nagród, organy właściwe do ich przyznawania oraz zasady i tryb ich przyznawania.
2.
Rada Ministrów może przekazać ministrom właściwym do udzielania zezwoleń na urządzanie przedsięwzięć uprawnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
Art.  19.

W razie urządzenia lub prowadzenia przedsięwzięcia bez wymaganego zezwolenia organ właściwy do udzielenia zezwolenia zakaże prowadzenia dalszej działalności.

Art.  20.
1.
Kto bez wymaganego zezwolenia urządza lub prowadzi targi, kiermasze i wystawy albo nie mając takiego zezwolenia prowadzi na rzecz tych przedsięwzięć reklamę lub zawiera umowy uczestnictwa

- podlega karze grzywny do 4.500 zł.

2.
W sprawach o wykroczenia przewidziane w ust. 1 orzekanie następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym.
Art.  21.

Przepisy ustawy dotyczące uprawnień ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.

Art.  22.

Przepisy ustawy, w których mowa jest o województwie lub powiecie, stosuje się odpowiednio do miast wyłączonych z województw lub miast stanowiących powiaty miejskie.

Art.  23.

Do przedsięwzięć, o których mowa w art. 1, nie mają zastosowania przepisy dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o targach i targowiskach (Dz. U. Nr 41, poz. 312).

Art.  24.

Traci moc ustawa z dnia 28 czerwca 1939 r. o wystawach i targach gospodarczych (Dz. U. Nr 61, poz. 400).

Art.  25.

Ustawa wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.53.299

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Targi i wystawy krajowe.
Data aktu: 27/11/1961
Data ogłoszenia: 02/12/1961
Data wejścia w życie: 03/06/1962