Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych oraz do spisów odmian selekcjonowanych i miejscowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 4 listopada 1961 r.
w sprawie wpisu odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych oraz do spisów odmian selekcjonowanych i miejscowych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i 3 oraz art. 5 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o hodowli roślin i nasiennictwie (Dz. U. Nr 10, poz. 54) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr odmian oryginalnych oraz spisy odmian selekcjonowanych i miejscowych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.
§  2.
1.
Odmianę wpisuje się:
1)
do rejestru odmian oryginalnych - na wniosek autora lub aktualnego hodowcy,
2)
do spisu odmian selekcjonowanych - na wniosek hodowcy,
3)
do spisu odmian miejscowych - na wniosek właściwego do spraw rolnych organu prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Jeżeli odmiana jest hodowana w przedsiębiorstwie lub instytucji uspołecznionej, wpisanie jej do rejestru lub do spisu odmian selekcjonowanych następuje na wniosek autora lub hodowcy - zgłoszony za pośrednictwem tego przedsiębiorstwa lub instytucji i ich jednostki nadrzędnej, chyba że przedsiębiorstwo lub instytucja uspołeczniona bezpośrednio podlega ministrowi.
§  3.
1.
Za odmiany podlegające wpisowi do rejestru odmian oryginalnych i spisu odmian selekcjonowanych uważa się również mieszańce (hybrydy), tj. odmiany, których nasiona oryginalne wytwarza się każdorazowo przez skrzyżowanie dwóch lub większej ilości różnych składników.
2.
Autorem mieszańca jest osoba fizyczna lub zespół osób fizycznych, które wytworzyły składniki mieszańca lub opracowały jego formułę.
3.
Hodowcami mieszańca są aktualni hodowcy wszystkich jego składników.
§  4.
1.
Wniosek o dokonanie wpisu odmiany do rejestru odmian oryginalnych lub do spisu odmian selekcjonowanych może być złożony po wytworzeniu przez wnioskodawcę takiej przynajmniej ilości nasion lub sadzeniaków pierwszego rozmnożenia materiału matecznego bądź pierwszego pokolenia mieszańca, jaką ustala załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o dokonanie wpisu odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych powinien być sporządzony według ustalonego wzoru.
3. 1
Autor odmiany oryginalnej bądź aktualny hodowca tej odmiany powinien przy zgłaszaniu odmiany do rejestru odmian oryginalnych nadać jej nazwę. Nie może nadać nazwy, która figuruje już w rejestrze odmian oryginalnych, w księdze zgłoszeń tych odmian lub w prowadzonym przez Ministerstwo Rolnictwa rejestrze odmian importowanych do Polski w celach doświadczalnych, hodowlanych i produkcyjnych.
4. 2
Przy zgłaszaniu odmian oryginalnych i selekcjonowanych należy dołączyć do wniosku dokumentację zawierającą wyniki doświadczeń ścisłych, przeprowadzanych w ciągu 2 ostatnich lat przed zgłoszeniem odmiany, a gdy chodzi o rośliny ozdobne - dokumentację zawierającą wyniki obserwacji przeprowadzonych w takim samym okresie w porównaniu do odmian istniejących o najbardziej zbliżonych cechach. W uzasadnionych wypadkach Minister Rolnictwa może zmienić długość tego okresu.
5.
Odmiana selekcjonowana powinna być zgłoszona pod nazwą nadaną jej przez autora i po uzyskaniu od uprawnionych osób lub właściwych władz kraju, w którym była wytworzona, zezwolenia na jej zgłoszenie.
6.
Odmiana miejscowa powinna być zgłoszona pod nazwą, jaka jest powszechnie używana w miejscu, gdzie odmiana ta jest uprawiana, albo pod nazwą, pod jaką jest ogólnie znana.
§  5.
1.
Po stwierdzeniu, że wniosek o wpisanie odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub spisu odmian miejscowych odpowiada wymaganiom określonym w §§ 2 i 4, Minister Rolnictwa wydaje decyzję o wpisaniu odmiany do księgi zgłoszeń odmian oryginalnych, selekcjonowanych lub miejscowych pod nazwą określoną stosownie do § 4 ust. 3, 5 i 6.
2.
Minister Rolnictwa może jednak odmówić wpisania odmiany do księgi zgłoszeń odmian oryginalnych lub selekcjonowanych, jeżeli z dokumentacji dołączonej do wniosku wynika, że odmiana ma niższą wartość gospodarczą niż najlepsze odmiany wpisane do rejestru odmian oryginalnych bądź do spisu odmian selekcjonowanych.
§  6.
1.
Po wpisaniu odmiany do księgi zgłoszeń poddaje się ją doświadczeniom i badaniom w wyznaczonych do tego przez Ministra Rolnictwa pracowniach odmianoznawczych i punktach doświadczalnych. Okres doświadczeń i badań trwa do 4 lat zależnie od potrzeby i może być przez Ministra Rolnictwa przedłużony.
2.
W toku doświadczeń i badań dokonuje się ustalenia danych:
1)
co do wartości gospodarczej odmiany,
2)
co do odrębności cech botanicznych i gospodarczych odmiany zgłoszonej do rejestru odmian oryginalnych,
3)
co do zachowania przez odmianę selekcjonowaną określonego typu.
3.
Doświadczenia i badania wszczyna się, jeżeli chodzi o odmiany ozime zgłoszone do dnia 31 marca - w tym samym roku, jeżeli zaś chodzi o odmiany ozime zgłoszone po dniu 31 marca i o odmiany jare i wieloletnie - w roku następnym po zgłoszeniu.
4.
W ciągu okresu doświadczeń i badań wnioskodawca (§ 2) obowiązany jest dostarczać corocznie na koszt własny i nieodpłatnie w terminie i ilościach określonych przez Ministerstwo Rolnictwa nasiona zgłoszonej odmiany do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych wskazanych przez Ministerstwo Rolnictwa.
5.
Nasiona form rodzicielskich mieszańca powinni dostarczać hodowcy tych form.
6.
Niedostarczenie przez wnioskodawcę nasion w terminie i ilości ustalonych w ust. 4 stanowi podstawę do przedłużenia okresu doświadczeń i badań o jeden rok. Niedostarczenie nasion w wymienionych terminach i ilości przez 2 lata z rzędu stanowi podstawę do skreślenia odmiany z księgi zgłoszeń.
§  7.
1.
Po upływie okresu doświadczeń i badań (§ 6), jeżeli w ich wyniku - na podstawie opinii Państwowej Komisji Oceny Odmian, którą powołuje Minister Rolnictwa - stwierdzone zostanie, że odmiana posiada odpowiednią wartość i cechy, o których mowa w § 6 ust. 2, Minister Rolnictwa wydaje decyzję o wpisaniu odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych.
2.
Przed wydaniem decyzji o wpisie odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych Minister Rolnictwa może zlecić specjalnej komisji przeprowadzenie kontroli hodowli tej odmiany w celu stwierdzenia sposobu jej prowadzenia.
3.
W razie wydania decyzji o odmowie wpisania odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych - odmianę skreśla się z księgi zgłoszeń.
4.
Autor odmiany wpisanej do rejestru odmian oryginalnych otrzymuje świadectwo autorskie według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Ewidencję linii stanowiących skład mieszańców zgłoszonych do rejestru odmian oryginalnych prowadzi jednostka organizacyjna wyznaczona przez Ministra Rolnictwa.
§  8.
Odmiana skreślona z księgi zgłoszeń odmian oryginalnych lub selekcjonowanych może być ponownie zgłoszona w trybie określonym w §§ 2 i 4 po upływie co najmniej 3 lat od dnia skreślenia.
§  9.
Odmiany wpisane do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych wprowadza się do planowej produkcji nasiennej.
§  10.
1. 3
Odmiana wpisana do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych jest przedmiotem dalszych corocznych doświadczeń i badań, a gdy chodzi o rośliny ozdobne - przedmiotem dalszych obserwacji przeprowadzanych co trzy lub cztery lata w celu stwierdzenia, czy zachowuje ona wartości i cechy, które były podstawą jej wpisu.
2.
Po wpisaniu odmiany do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych hodowca odmiany oryginalnej lub selekcjonowanej, a co do odmiany miejscowej - właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej - obowiązani są dostarczać corocznie w terminie i ilości określonych przez Ministerstwo Rolnictwa nasiona odmiany po cenie oryginału do pracowni odmianoznawczych i punktów doświadczalnych, wskazanych przez Ministerstwo Rolnictwa. Nasiona form rodzicielskich mieszańca obowiązani są dostarczać hodowcy tych form.
3.
Jeżeli na podstawie wyników doświadczeń i badań stwierdzone zostanie, że odmiana straciła wartość, na podstawie której została wpisana do rejestru odmian oryginalnych, do spisu odmian selekcjonowanych lub do spisu odmian miejscowych, bądź ustępuje wartością gospodarczą odmianom nowym - Minister Rolnictwa może wydać decyzję o skreśleniu odmiany z rejestru odmian oryginalnych, ze spisu odmian selekcjonowanych lub ze spisu odmian miejscowych i wycofać ją z planowej produkcji nasiennej.
§  11.
1.
Materiału siewnego odmiany wpisanej do rejestru odmian oryginalnych nie można oznaczać żadną inną nazwą. Jednakże dla celów eksportu Minister Rolnictwa może nadać odmianie inną nazwę przy jednoczesnym wpisaniu jej do rejestru.
2.
Odmianę wpisaną do spisu odmian selekcjonowanych oznacza się w hodowli, produkcji nasiennej i obrocie nasiennym nazwą podaną w tym spisie. Po nazwie odmiany podaje się nazwę instytucji prowadzącej hodowlę lub miejsce hodowli.
3.
Odmianę wpisaną do spisu odmian miejscowych oznacza się w uprawie, produkcji nasiennej i obrocie nasiennym nazwą podaną w tym spisie.
§  12.
1.
Wpisu odmiany do rejestru odmian oryginalnych, spisu odmian selekcjonowanych lub spisu odmian miejscowych dokonuje się pod kolejnym numerem.
2.
Do rejestru odmian oryginalnych wpisuje się nazwę odmiany, imię i nazwisko autora, imię i nazwisko hodowcy, który prowadzi dalszą hodowlę odmiany, historię hodowli, metody hodowli i urzędowy opis odmiany. W rejestrze zaznacza się również zmianę hodowcy lub metod hodowli odmiany.
3.
Do spisu odmian selekcjonowanych wpisuje się nazwę odmiany, imię i nazwisko hodowcy, historię hodowli i jej metody oraz urzędowy opis odmiany. W spisie zaznacza się również zmianę hodowcy lub metod hodowli odmiany.
4.
Do spisu odmian miejscowych wpisuje się nazwę odmiany, historię uprawy odmiany w miejscu jej pochodzenia i urzędowy opis odmiany.
§  13.
Listę odmian, które w ciągu roku kalendarzowego zostały:
1)
wpisane do rejestru odmian oryginalnych, spisu odmian selekcjonowanych i spisu odmian miejscowych lub
2) 4
skreślone z tego rejestru i z tych spisów,

ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa w pierwszym półroczu następnego roku.

§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 5

Normy ilości nasion (sadzeniaków, sadzonek, cebuli, kłączy) pierwszego rozmnożenia materiału matecznego bądź pierwszego pokolenia mieszańców roślin uprawnych, jakie hodowca powinien wytworzyć przed złożeniem wniosku o wpisanie nowej odmiany do rejestru odmian oryginalnych lub do spisu odmian selekcjonowanych.

Lp. Gatunek rośliny kg, jeżeli nie podano innej jednostki miar
1. Zboża 200
Gryka
2. Jęczmień jary 500
3. Jęczmień ozimy 500
4. Krzyca 300
5. Kukurydza w uprawie polowej 400
6. Owies 500
7. Owies bezłuski 350
8. Proso 200
9. Pszenica jara 500
10. Pszenica ozima 500
11. Żyto jare 500
12. Żyło ozime 500
13. Strączkowe 500
Bobik
14. Groch w uprawie polowej 550
15. Lędźwian 400
16. Łubin biały 1.000
17. Lubin wąskolistny 700
18. Łubin żółty 700
19. Peluszka 500
20. Soja 100
21. Wyka jara 400
22. Wyka ozima 250
23. Motylkowe pastewne 120
Esparceta siewna
24. Komonica błotna 20
25. Komonica rożkowa (zwyczajna) 20
26. Koniczyna biała 20
27. Koniczyna czerwona (łąkowa) 60
28. Koniczyna inkarnatka (krwistoczerwona) 30
29. Koniczyna szwedzka (białoróżowa) 20
30. Lucerna chmielowa 20
31. Lucerna mieszańcowa (piaskowa) 60
32. Lucerna siewna 60
33. Nostrzyk biały 30
34. Przelot pospolity 20
35. Saradela pastewna 100
36. Trawy 10
Beckmania robaczkowata
37. Grzebienica pospolita 10
38. Konietlica łąkowa (owsik złocisty) 10
39. Kostrzewa czerwona krzaczasta 15
40. Kostrzewa czerwona rozłogowa 20
41. Kostrzewa łąkowa 90
42. Kostrzewa owcza 15
43. Kostrzewa różnolistna 15
44. Kostrzewa szczeciniasta 15
45. Kostrzewa trzcinowata 20
45a. Kostrzewa nitkowata 15
46. Kupkówka pospolita 50
47. Mietlica biaława (mietlica biała rozłogowa) 10
47a. Miotlica pospolita 10
48. Mozga kanaryjska (kanar) 25
49. Mozga trzcinowata 15
50. Pajza (proso japońskie) 4
51. Rajgras wyniosły (rajgras francuski) 70
52. Stokłosa bezostna 60
53. Stokłosa prosta 15
54. Trawa sudańska (sudanka) 25
55. Tymotka łąkowa 40
56. Wiechlina błotna 15
57. Wiechlina gajowa 8
58. Wiechlina łąkowa 30
59. Wiechlina szorstka 8
60. Włośnica ber (ber) 4
61. Włośnica mohar (mohar) 4
62. Wyczyniec łąkowy 20
63. Życica oldenburska (rajgras oldenburski) 15
64. Życica trwała (rajgras angielski) 85
65. Życica westerwoldzka (rajgras westerwoldzki, holenderski) 50
66. Życica wielokwiatowa (rajgras włoski) 85
67. Oleiste 25
Dynia oleista
68. Gorczyca biała 50
69. Gorczyca czarna 10
70. Gorczyca sarepska 10
71. Katran abisyński 50
72. Krokosz 50
73. Len oleisty 200
74. Lnianka 100
75. Mak 20
76. Pachnotka 25
77. Rącznik 100
78. Rzepak jary 150
79. Rzepak ozimy 300
80. Rzepik 300
81. Rzodkiew oleista 50
82. Słonecznik oleisty 150
83. Słonecznik pastewny 100
84. Włókniste 150
Konopie
85. Len włóknisty 300
86. Korzeniowe 15
Brukiew pastewna
87. Burak cukrowy 350
88. Burak pastewny 350
89. Cykoria przemysłowa 50
90. Kapusia pastewna 15
91. Marchew pastewna 50
92. Rzepa ścierniskowa 15
93. Przemysłowe specjalne 5
Anyż
94. Arcydzięgiel 0,50
95. Bieluń 4
96. Czarnuszka 5
97. Drapacz lekarski 1,50
98. Kminek 8
99. Kocimiętka 0,25
100. Koper włoski 1
101. Kolendra 1,50
102. Kozieradka 2
103. Kozłek 0,30
104. Lawenda lekarska 3
105. Lubczyk 1
106. Lulek 1
107. Majeranek ogrodowy 0,25
108. Malwa czarna 1
109. Melisa 0,50
110. Mięta pieprzowa (sadzonki) 8.700 szt.
111. Oman 0,50
112. Pieprz turecki 1
113. Pokrzyk 0,30
114. Prawoślaz 1
115. Rumianek 0,50
116. Rzewień lekarski 0,50
117. Szałwia lekarska 0,50
118. Tymianek 0,25
119. Złocień dalmatyński 0,50
120. Chmiel 2.400 sadzonek
121. Tytoń 0,10
122. Bulwiaste (kłębów)
Bulwa 2.000
123. Ziemniak wczesny i średniowczesny 3.000
124. Ziemniak późny 4.000
125. Rośliny warzywne 250
Bób
126. Brukiew jadalna 3
127. Burak ćwikłowy 30
128. Cebula 12
129. Cykoria liściasta 1
130. Czosnek (główki) 25
131. Dynia 2
132. Fasola zależnie od ciężaru 1.000 nasion 150-300
133. Groch ogrodowy zależnie od ciężaru 1.000 nasion 150-300
134. Kalafior 1
135. Kalarepa 1
136. Kapusta biała wczesna oraz kapusta czerwona i włoska 1
137. Kapusta biała późna i średniowczesna 3
138. Kawon 0,40
139. Kukurydza jadalna 40
140. Marchew jadalna 15
141. Melon 0,40
142. Ogórek gruntowy 20
143. Ogórek inspektowy 0,25
144. Ogórek szklarniowy 0,05
145. Oberżyna 0,05
146. Papryka 0,10
147. Pietruszka 12
148. Pomidor 1
149. Por 4
150. Rabarbar (sadzonki) 250 sztuk
151. Rzepa jadalna 3
152. Rzodkiew 3
153. Rzodkiewka 5
154. Sałata 1,50
155. Salsefia 2
156. Seler korzeniowy 0,10
157. Skorzonera 2
158. Szczaw 0,50
159. Szparag 0,70
160. Szpinak 20
"Rośliny ozdobne
a) jednoroczne
161 Ageratum (Zeniszek) 0,02
162 Alyssum (Smagliczka) 0,05
163 Anthirrhinum (Lwia paszcza) 0,01
164 Calendula (Nagietek) 0,50
165 Callistephus (Aster) 0,06
166 Delphinium (Ostróżka) 0,10
167 Dianthus (Goździk) 0,04
168 Eschscholtzia (Pozłotka) 0,06
169 Godetia (Marszawa) 0,04
170 Lathyrus (Groszek) 1,00
171 Lobelia (Stroiczka) 0,002
172 Matthiola (Lewkonia) 0,06
173 Nemesia (Jawnostka) 0,01
174 Papaver (Mak) 0,02
175 Phlox (Płomyk) 0,06
176 Salvia (Szałwia) 0,10
177 Tagetes (Aksamitka) 0,16
178 Tropaeolum (Nasturcja) 2,00
179 Verbena (Witułka) 0,12
180 Zinia (Jakobinka) 0,30
b) dwuletnie i wieloletnie
181 Bellis porennis (Stokrotka) 0,01
182 Campanula (Dzwonek) 0,01
183 Dahlia variabilis (Dalia karłowa) 100 karp jednorocznych
184 Gladiolus (Mieczyk) 500 bulwocebul co najmniej w III wyborze
185 Iris germanica (Irys) 300 bulwocebul co najmniej w III wyborze
186 Lupinus (Łubin) 0,30
187 Myosotis (Niezapominajka) 0,015
188 Róża 100 krzewów
189 Tulipan 300 cebul co najmniej w III wyborze
190 Viola tricolor (Bratek) 0,06
c) szklarniowe
191 Begonia (Ukośnica) 0,001
192 Calceolaria (Pantofelnik) 0,002
193 Chrysanthemum (Złocień) 500 sadzonek
194 Cyclamen (Fiołek alpejski) 6.000 ziarn
195 Dianthus (Goździk) 500 sadzonek
196 Freesia (Frezja) 0,15 kg lub 500 bulwocebul
197 Gerbera 6.000 ziaren lub 500 sadzonek
198 Gloxinia (Gloksynia) 0,002
199 Pellargonium (Pelargonia) 500 sadzonek
200 Petunia (Zawieratka) 0,004
201 Primula (Pierwiosnek) 0,004
202 Senecio (Cyneraria) 0,005"

ZAŁĄCZNIK Nr 2

MINISTERSTWO ROLNICTWA

Departament Produkcji Roślinnej

i Ochrony Roślin

Nr .....

ŚWIADECTWO AUTORSKIE

Ob. ....................................... syn ..............

ur. ...........................jest autorem odmiany oryginalnej

...............................................................

wpisanej do rejestru odmian oryginalnych w ....................

roku pod nr ..............

Świadectwo niniejsze wystawia się na podstawie art. 6 ust. 2

ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o hodowli roślin

i nasiennictwie (Dz. U. Nr 10, poz. 54).

Warszawa, dn. .................

Dyrektor departamentu

1 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 1967 r. (Dz.U.67.16.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1967 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 1967 r. (Dz.U.67.16.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1967 r.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 1967 r. (Dz.U.67.16.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1967 r.
4 § 13 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 maja 1972 r. (Dz.U.72.20.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1972 r.
5 Załącznik Nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 1967 r. (Dz.U.67.16.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1967 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.52.291

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpis odmian roślin uprawnych do rejestru odmian oryginalnych oraz do spisów odmian selekcjonowanych i miejscowych.
Data aktu: 04/11/1961
Data ogłoszenia: 30/11/1961
Data wejścia w życie: 30/11/1961