Zasady i tryb rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1961 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.

Na podstawie art. 47a ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 70 i z 1961 r. Nr 5, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy nieruchomości rolnych wywłaszczonych od indywidualnych właścicieli po dniu 9 maja 1945 r. w trybie i na zasadach przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1958 r. Nr 17, poz. 70 i z 1961 r. Nr 5, poz. 32) i będących w zarządzie jednostek państwowych, a zbędnych dla tych jednostek.
§  2.
1.
Nieruchomości rolne, co do których prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwą jednostką zarządzającą tymi nieruchomościami ustali, że są zbędne dla tej jednostki, mogą być zwrócone byłym właścicielom bądź prawnym ich następcom na następujących warunkach:
1)
byli właściciele przyjmą nieruchomości w takim stanie, w jakim się obecnie znajdują, oraz zrzekną się wszystkich pretensji z tytułu dokonania przez organy zarządzające dotychczas nieruchomością jakichkolwiek zmian w stanie fizycznym nieruchomości, jak również z tytułu pozbawienia korzystania z nieruchomości w okresie od dnia jej zajęcia do dnia przywrócenia własności,
2)
zwrócą odszkodowanie, które otrzymali w gotówce bądź w formie nieruchomości zamiennych,
3)
w razie poczynienia przez organy zarządzające dotychczas nieruchomością nakładów o charakterze inwestycyjnym, które przysporzyły byłym właścicielom wartości nieruchomości, byli właściciele zwrócą wartość poczynionych nakładów, jednakże tylko do wysokości wzrostu wartości nieruchomości w dniu ich oddania byłym właścicielom.
2.
Zwrotowi na rzecz Państwa podlegają również sumy, które z przyznanego byłemu właścicielowi nieruchomości odszkodowania pieniężnego zostały potrącone na spłatę jego zobowiązań względem Państwa lub wypłacone innym wierzycielom.
3.
W przypadku częściowego zmniejszenia się wartości wywłaszczonej nieruchomości w okresie użytkowania jej przez organ zarządzający - kwota odszkodowania podlegająca zwrotowi na rzecz Państwa ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§  3.
1.
Za nakłady o charakterze inwestycyjnym (§ 2 ust. 1 pkt 1-3) należy uważać nakłady na budowę, odbudowę, rozbudowę tak budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych oraz gospodarczych.
2.
Nakłady na remonty drobne i kapitalne, nakłady na adaptację, jak przebudowa pomieszczeń mieszkalnych na użytkowe, przebudowa wnętrz pomieszczenia itp., nakłady na inwestycje, które nie przysporzyły byłym właścicielom wartości nieruchomości, nie będą zaliczane do nakładów podlegających zwrotowi przez byłego właściciela nieruchomości.
§  4.
1.
Spłata należności z tytułu pobranego odszkodowania i z tytułu kosztów nakładów może być rozłożona na raty, z tym że okres spłaty nie powinien być dłuższy niż 10 lat. Należność Państwa z tego tytułu powinna być zabezpieczona hipotecznie.
2.
Czuwanie nad spłatą i ewentualnym przymusowym ściągnięciem rat kredytowych należności należy do jednostek, na rzecz których należności te wpływają.
§  5.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami Finansów i Rolnictwa.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.5.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb rozliczania się w przypadku zwrotu wywłaszczonych nieruchomości rolnych.
Data aktu: 31/01/1961
Data ogłoszenia: 09/02/1961
Data wejścia w życie: 09/02/1961