Badania na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1961 r.
w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.

Na podstawie art. 34 § 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 69, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości obowiązana jest na żądanie organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa bądź sądu poddać się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie.
2.
Badanie, o którym mowa w ust. 1, może obejmować:
1)
badanie wydychanego powietrza,
2)
badanie krwi,
3)
badanie krwi i moczu.
3.
O przeprowadzeniu wszystkich lub niektórych spośród badań określonych w ust. 2 decyduje organ właściwy do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sąd, z tym jednak, że w miarę możliwości badanie wydychanego powietrza powinno poprzedzać inne badania na zawartość alkoholu w organizmie, a od jego wyniku powinna być uzależniona decyzja zarządzenia dalszych badań.
§  2.
1.
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się przy pomocy probierza trzeźwości (rurki szklanej wypełnionej substancją reagującą na pary alkoholu) przez przedmuchanie go przez osobę podejrzaną.
2.
Badanie określone w ust. 1 przeprowadza organ prowadzący dochodzenie lub śledztwo, a na rozprawie - kolegium karno-administracyjne lub sąd.
3.
Z przebiegu tego badania sporządza się protokół.
§  3.
1.
Badanie krwi polega na przeprowadzaniu mikrometodą Widmarka analizy chemicznej krwi pobranej z żyły osoby podejrzanej.
2.
Krew na badanie pobiera się w ilości około 5 cm3 przy zachowaniu następujących warunków:
1)
instrumenty i probówki użyte do pobrania krwi powinny być wyjałowione przez wygotowanie bądź poddanie działaniu wysokiej temperatury,
2)
do naczynia, do którego pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji,
3)
do dezynfekcji skóry należy używać jedynie wodnego roztworu rivanolu lub sublimatu.
3.
Pobrania krwi obowiązany jest dokonać fachowy pracownik służby zdrowia w powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) stacji pogotowia ratunkowego, a jeżeli w danej miejscowości nie ma stacji pogotowia - fachowy pracownik służby zdrowia innego zakładu społecznego służby zdrowia w godzinach pracy tego zakładu.
4.
Pobranie krwi może mieć również miejsce poza zakładami określonymi w ust. 3, pod warunkiem że krew będzie pobrana przez lekarza.
5.
W przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi spowoduje zagrożenie życia lub zdrowia - decyzja o dokonaniu zabiegu należy do lekarza.
6.
O pobraniu krwi bądź odstąpieniu od pobrania sporządza się protokół.
§  4.
W razie odmowy osoby określonej w § 1 ust. 1 poddania się zabiegowi pobrania krwi należy oprócz stwierdzenia okoliczności tej w protokole przystąpić do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby, o czym należy ją uprzedzić.
§  5.
1.
Badanie moczu polega na przeprowadzaniu mikrometodą Widmarka analizy chemicznej moczu pobranego od osoby podejrzanej. Przepisy § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Pobrania moczu dokonuje zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli osoba podejrzana zostanie w tym celu doprowadzona do takiego zakładu.
3.
Z pobrania moczu spisuje się protokół.
§  6.
1.
Pobranie krwi lub moczu od osób przebywających w zakładzie społecznym służby zdrowia należy do obowiązków tego zakładu.
2.
Pobranie krwi lub moczu do badania od osób przebywających w izbie wytrzeźwień należy do obowiązków fachowego pracownika służby zdrowia zatrudnionego w izbie wytrzeźwień.
§  7.
1.
Badanie chemiczne krwi i moczu wykonują:
1)
laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne wyznaczone za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej przez właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - na pisemny wniosek organów właściwych do prowadzenia dochodzenia bądź śledztwa albo sądu,
2)
Instytut Ekspertyz Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości i Zakład Kryminalistyki przy Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej,
3)
zakłady medycyny sądowej lub inne zakłady akademii medycznych - na podstawie umowy zawartej z organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości.
2.
Krew i mocz do badania dostarczają do laboratoriów, o których mowa w ust. 1, organy prowadzące dochodzenie lub śledztwo.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli badania ma przeprowadzać laboratorium tego samego zakładu społecznego służby zdrowia, w którym pobrano materiały do badania.
4.
Krew i mocz należy dostarczyć do laboratorium w możliwie krótkim czasie. Naczynia zawierające krew lub mocz do badania powinny być oznaczone w sposób zapewniający niewątpliwe ustalenie tożsamości osoby, od której zostały pobrane, oraz wyłączający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki.
5.
Do czasu rozpoczęcia badania materiały pobrane należy przechowywać w temperaturze możliwie najniższej, nie niższej jednak niż 0°C.
§  8.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz izby wytrzeźwień nie pobierają opłat za pobranie krwi lub moczu oraz za sporządzenie protokołu.
2.
Zakłady określone w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2 nie pobierają opłat za wykonanie badania krwi lub moczu.
3.
Zakłady, o których mowa w ust. 2, przekazują organowi, który żądał przeprowadzenia badania krwi lub moczu, wykaz należności za wykonane badania według obowiązujących stawek.
§  9. 1
1.
Jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości podlega właściwości sądów wojskowych, pobrania krwi i moczu dla przeprowadzenia badań określonych w §§ 3-5 dokonują również fachowi pracownicy służby zdrowia wojskowych zakładów leczniczych - na żądanie organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sądu wojskowego.
2.
Pobranie krwi lub moczu od osób wymienionych w ust. 1, które przebywają w wojskowym zakładzie służby zdrowia, należy do obowiązków tego zakładu.
3.
Badania chemiczne krwi i moczu w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują - na pisemny wniosek organu właściwego do prowadzenia dochodzenia lub śledztwa albo sądu wojskowego - laboratoria (pracownie, zakłady) analityczne Wojskowej Akademii Medycznej i wojskowych zakładów służby zdrowia wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
4.
Przepisy § 7 ust. 2-5 oraz § 8 stosuje się odpowiednio.
§  10. 2
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lutego 1957 r. w sprawie ustalania zawartości alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości (Dz. U. Nr 10, poz. 46).
§  11. 3
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
2 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
3 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1962 r. (Dz.U.62.59.288) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.39.201

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania na zawartość alkoholu w organizmie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości.
Data aktu: 25/07/1961
Data ogłoszenia: 19/08/1961
Data wejścia w życie: 19/08/1961