Bezpieczeństwo i higiena pracy w młynach, wytwórniach pasz i w spichrzach zbożowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU, MINISTRA ROLNICTWA I PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 31 grudnia 1960 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w młynach, wytwórniach pasz i w spichrzach zbożowych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 10 listopada 1954 r. o przejęciu przez związki zawodowe zadań w dziedzinie wykonywania ustaw o ochronie, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz sprawowania inspekcji pracy (Dz. U. Nr 52, poz. 260) zarządza się, co następuje:

Rozdział I.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w młynach, spichrzach zbożowych i wytwórniach pasz.
2.
Określenie "zakłady" użyte w dalszej treści niniejszego rozporządzenia oznacza zakłady wymienione w ust. 1.
3.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w wiatrakach wyłącznie śrutujących zboże.

Rozdział II.

Budynki i pomieszczenia pracy.

§  2.
1.
Ściany pomieszczeń produkcyjnych, magazynowych i pomieszczeń pomocniczych powinny być gładkie i dawać się łatwo oczyszczać z pyłu.
2. 1
Ściany w pomieszczeniach płuczek, jeżeli odległość płuczki od ścian wynosi mniej niż 2,5 m, powinny być pokryte do wysokości co najmniej 2 m od poziomu podłogi materiałem nienasiąkliwym.
§  3.
Jeżeli względy techniczne nie pozwalają na ułożenie podłogi na całej powierzchni stropu, należy w odległości 0,1 m od krawędzi podłogi ustawić na całej długości poręcz ochronną o wysokości 1,10 m z listwą poziomą w połowie wysokości oraz listwę krawężnikową nad podłogą o szerokości 0,15 m.
§  4.
Zabrania się układania blach na podłodze w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych
§  5.
Dla ochrony podłogi przed zniszczeniem wózki używane do transportu powinny posiadać koła ogumione.
§  6.
1.
Drzwi pomiędzy pomieszczeniami produkcyjnymi lub magazynowymi powinny zamykać się samoczynnie. Drzwi te powinny być wykonane z materiału ognioodpornego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zakładów znajdujących się w budynkach drewnianych.
§  7.
W pomieszczeniach, w których znajdują się pracownicy, zabrania się zamykania drzwi z zewnątrz w sposób uniemożliwiający ich otwarcie od wewnątrz.
§  8.
W pomieszczeniach produkcyjnych oraz na klatkach schodowych i parapetach okien zabrania się układania, przechowywania lub gromadzenia jakichkolwiek przedmiotów, surowców i produktów.
§  9.
Wejście na pomost powinno odbywać się po schodach lub przy użyciu stałych drabin.
§  10.
Szerokość pomostu stałego służącego do obsługi urządzeń technicznych nie powinna być mniejsza niż 0,75 m.
§  11.
Zagłębienia i otwory w stropach, jak np. przy koszach zasypowych, stopach przenośników, studzienkach itp., powinny być przykryte dostatecznie mocnymi rusztami ochronnymi lub pokrywami, a jeżeli warunki techniczne na to nie pozwalają, należy przy tych zagłębieniach ustawić poręcze ochronne.

Ogrzewanie pomieszczeń.

§  12.
Pomieszczenia w zakładzie pracy powinny być tak wykonane i uszczelnione, aby nie następowało zbyt raptowne lub nadmierne oziębienie tych pomieszczeń.
§  13.
1.
Pomieszczenia pracy w młynie i wytwórni pasz mogą być ogrzewane tylko przy pomocy centralnego ogrzewania.
2.
W zakładach nie posiadających centralnego ogrzewania należy wydzielić przynajmniej jedno pomieszczenie ogrzewane w porze zimowej do temperatury 180C, w którym pracownicy mogliby się ogrzać w czasie mrozów. W pomieszczeniu tym powinno znajdować się urządzenie do podgrzewania posiłków.

Wentylacja.

§  14.
Stężenie pyłu zbożowego lub mącznego w powietrzu pomieszczeń pracy nie powinno przekraczać dopuszczalnych norm.
§  15.
1.
Oczyszczanie worków powinno odbywać się mechanicznie w specjalnych pomieszczeniach oddzielonych od pomieszczeń produkcyjnych.
2.
Pomieszczenia przeznaczone do czyszczenia worków powinny posiadać urządzenia wentylacyjne do usuwania pyłu z miejsca jego powstawania.
3.
Naprawa worków powinna się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu.
4.
Worki przeznaczone do naprawy powinny być uprzednio oczyszczone z pyłu. Worki, które były poddawane dezynsekcji środkami chemicznymi, powinny być uprzednio dokładnie przewietrzone.

Oświetlenie sztuczne.

§  16.
Jeżeli względy produkcyjne wymagają zamalowania szyb dla zmniejszenia intensywności promieniowania naturalnego, wówczas w czasie pracy w tym pomieszczeniu oświetlenie naturalne należy uzupełnić oświetleniem sztucznym.
§  17.
1.
Żarówki w pomieszczeniach produkcyjnych powinny być umieszczone w oprawkach wykonanych z masy izolacyjnej, np. porcelany itp.
2.
Żarówki powinny być osłonięte pyłoszczelnie kloszami ochronnymi, a w siłowniach gazogeneratorowych gazoszczelnie.
3.
W miejscach, w których zachodzi niebezpieczeństwo tłuczenia, klosz należy ochronić siatką ochronną.
§  18.
1.
Punkty świetlne powinny być stale utrzymywane w czystości.
2.
Czyszczenie żarówek i kloszy powinno odbywać się po wyłączeniu prądu.
§  19.
W punktach świetlnych, w których na skutek drgań i wstrząsów następuje częste przepalanie się żarówek, zawieszenie punktu świetlnego powinno być wykonane w sposób elastyczny.
§  20.
1.
W zakładach posiadających własne źródło energii napędowej powinna być zainstalowana prądnica dla zapasowego zasilania sieci oświetleniowej na wypadek wyłączenia dopływu prądu ze źródła obcego.
2.
W zakładach posiadajćych własne źródło energii elektrycznej dla światła należy zainstalować urządzenie do automatycznego przełączania oświetlenia ze źródła obcego.
§  21.
1. 2
Do oświetlania komór zbożowych, mącznych i otrębowych oraz komór silosowych w wytwórniach pasz dopuszcza się stosowanie:
1)
lamp stałych umieszczonych na zewnątrz komory w hermetycznym oszkleniu,
2)
lamp przenośnych umieszczonych na zewnątrz komory i tak skonstruowanych, aby nie zachodziła możliwość wpuszczenia ich do komory; lampy te powinny być zasilane prądem o napięciu nie przekraczającym 23 V oraz pyłoszczelne i zabezpieczone przed mechanicznym uszkodzeniem klosza,
3)
indywidualnych elektrycznych lamp górniczych.
2.
Zabrania się używania w komorach elektrycznych lamp przenośnych.
3.
Do czasu zainstalowania oświetlenia, o którym mowa w ust. 1, dopuszczalne jest używanie w komorach kieszonkowych lamp elektrycznych o napięciu do 6 V.

Rozdział III.

Urządzenia techniczne.

Pędnie.
§  22.
W zakładach istniejących, w których pozwala na to wysokość pomieszczenia, wały transmisyjne oraz przystawki o niskim zawieszeniu należy przebudować i umieścić je na wysokości co najmniej 2 m nad poziomem podłogi.
§  23.
Wał główny powinien posiadać takie urządzenia, które by pozwalały na wyłączanie poszczególnych działów zakładu (czyszczarnia, młyn, magazyn itp.).
§  24.
Na każdym piętrze budynku w zakładzie o napędzie elektrycznym powinny być umieszczone wyłączniki prądu pozwalające na natychmiastowe zatrzymanie ruchu silnika głównego.
§  25.
Przejście między ścianą a wystającym elementem pędni (wieńcem koła pasowego) nie może być węższe niż 1,0 m.
§  26.
1.
W razie stwierdzenia, że pędnia wykazuje wady techniczne powodujące np. spadnie pasów itp., należy ją niezwłocznie zatrzymać i wady usunąć.
2.
Dla samoczynnego usuwania pyłu osiadającego na wale transmisyjnym należy stosować krążki samościerająe.
§  27.
1.
Do nakładania i przesuwania pasów należy stosować przyrządy pomocnicze.
2.
Przesuwacze pasów powinny być zaopatrzone w zapadki lub inne podobne urządzenia blokujące, które zapobiegają nieprzewidzianemu przesunięciu się pasa z koła jałowego na koło robocze.
§  28.
Nie wolno stosować nakładek na wieniec koła pasowego dla zwiększenia jego średnicy. Nie wolno również nawijać na wał transmisyjny pasów lub przytwierdzać innych jakichkolwiek przedmiotów mających zastąpić koło pasowe.
§  29.
Drewniane koła pasowe mogą być stosowane na wale transmisyjnym, jeżeli ich szybkość obwodowa nie przekracza 5 m/sek.
§  30.
Pasy klinowe powinny być osłonięte na całej długości bez względu na ich szybkość poruszania się oraz wysokość, na której są umieszczone.
§  31.
Zabrania się łączenia pasów napędowych śrubami, a klamrami tych pasów, których szerokość przekracza 50 mm.
§  32.
1.
Zabrania się smarowania pasów w ruchu.
2.
Pasy wolno smarować tylko woskiem adhezyjnym.
§  33.
W pomieszczeniach, w których zachodzi niebezpieczeństwo wybuchu, należy przy pasach zamontować uziemione zbieracze.
§  34.
1.
Przekładnie zębate powinny być wykonane z materiału nie powodującego hałasu, np. z tworzyw sztucznych. Przekładnie zębate żeliwne powinny być zanurzone w kąpieli olejowej.
2.
Zabrania się używania kół zębatych uszkodzonych lub nadmiernie zużytych.
§  35.
Przy kołach zębatych, przy których ze względu na ich duże średnice nie można zastosować osłon, jak np. przy turbinach i kołach wodnych, należy ustawić bariery ochronne zabezpieczające pracowników przed przypadkowym zetknięciem się z tymi kołami.

Silniki spalinowe.

§  36.
Pomieszczenie silnika spalinowego powinno być oddzielone ścianami ognioodpornymi od pomieszczeń młyna.
§  37.
Silnik poruszany gazem generatorowym powinien być ustawiony w specjalnym pomieszczeniu oddzielnym od pomieszczeń generatora.
§  38.
Podłoga w maszynowni powinna być szczelna, niepalna i nienasiąkliwa.
§  39.
Stan techniczny silnika spalinowego i przewodów gazowych powinien być taki, aby zabezpieczał przed wydzielaniem się gazów do pomieszczenia.
§  40.
Czyszczenie lub naprawę przewodów gazowych bądż generatora należy dokonywać po dokładnym usunięciu z nich gazu i upewnieniu się, że nie grozi zatrucie lub wybuch.
§  41.
Garnek wydechowy dla odprowadzenia spalin powinien być umieszczony na zewnątrz maszynowni, a jego wewnętrzna objętość powinna być przynajmniej 5-krotnie większa od objętości komory tłokowej.
§  42.
Rura wydechowa powinna wystawać co najmniej 2 m ponad dolną krawędż dachu i być zaopatrzona w iskrochron.
§  43.
Zagłębienie, w którym znajduje się garnek wydechowy, należy osłonić rusztem ochronnym lub zabezpieczyć w inny skuteczny sposób.
§  44.
Paliwo płynne służące do napędu silnika spalinowego może znajdować się w pomieszczeniu maszynowni, w ilości nie większej niż 200 kg.
§  45.
Koło zamachowe przy silniku powinno być dokładnie wyważone oraz należycie zamocowane na wale. Zabrania się uruchamiania silnika, jeżeli koło zamachowe jest uszkodzone.

Turbiny i koła wodne.

§  46.
Przed komorą turbinową na kanale dopływowym powinien być ustawiony ruszt ochronny.
§  47.
Na pomoście przy stanowisku pracownika oczyszczającego ruszt ochronny turbiny, należy ustawić poręcz ochronną o wysokości 1,10 m.
§  48.
Pomost przy zastawkach powinien mieć poręcz z obydwu stron, a jego szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,75 m.
§  49.
W ciemnej porze doby pomosty przy rusztach i przy zastawkach powinny być dostatecznie jasno oświetlone.
§  50.
Pomosty i poręcze przy urządzeniach wodnych powinny być mocne i nie śliskie oraz zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wpływów atmosferycznych.
§  51.
Przy kanale dopływowym i odpływowym wody z turbiny należy umieścić w miejscu widocznym napisy ostrzegawcze zabraniające kąpania się w miejscach zagrożonych.
§  52.
Przy młynie wodnym należy umieścić 2 koła ratunkowe, jedno po stronie dopływu, a drugie - odpływu wody.
§  53.
Obsługę turbin wodnych, jazów, zastawek, rusztów i kół wodnych powinny wykonywać jedynie osoby dobrze wyszkolone w tym zakresie.
§  54.
Zastawki powinny być tak wykonane i utrzymywane, aby przy ich zamknięciu woda nie mogła się przedostawać do turbiny lub na koła wodne.
§  55.
Urządzenia do podnoszenia i opuszczania zastawek powinny być tak wykonane, aby zastawki mogły być lekko i szybko opuszczane i podnoszone przez jednego pracownika.
§  56.
Do komory turbiny wolno wchodzić dopiero po całkowitym opuszczeniu zastawki i jej zabezpieczeniu przed przypadkowym podniesieniem oraz opróżnieniem komory z wody.
§  57.
Do wchodzenia do komory powinny służyć dostatecznie mocne i należycie przytwierdzone klamry bądź też drabina zabezpieczona przed poślizgiem.
§  58.
Zabrania się przeprowadzania jakichkolwiek prac w miejscu dopływu wody przy otwartych rusztach.
§  59.
Otwór nad komorą turbiny powinien być stale przykryty przymocowaną do podłogi uchylną pokrywą.
§  60.
Wstęp do pomieszczenia, w którym znajduje się turbina, dozwolony jest tylko osobom wyznaczonym do tej obsługi oraz innym osobom do tego upoważnionym. Przy wejściu do turbinowni należy umieścić czytelny napis o zakazie wstępu do niej osobom nie upoważnionym.
§  61.
W czasie wiosennych wylewów wód lub powodzi przy urządzeniach wodnych należy zarządzić dyżury, wyznaczając doświadczonych pracowników, których zadaniem będzie alarmowanie w razie stwierdzenia niebezpieczeństwa.

Aspiracja maszyn i urządzeń.

§  62.
1. 3
W celu sprawnego przebiegu procesu technologicznego produkcji oraz poprawy warunków higienicznych w zakładach powinna być zastosowana aspiracja.
2. 4
Urządzeniami aspiracyjnymi są wolno stojące lub związane konstrukcyjnie z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi wentylatory, filtry, cyklony, komory pyłowe.
§  63. 5
Do urządzeń aspiracyjnych należy przyłączyć:
1)
wszystkie maszyny i urządzenia produkcyjne mogące wydzielać w czasie pracy pył do pomieszczeń, zainstalowane w młynach handlowych, wytwórniach pasz i spichrzach zbożowych,
2)
wialnie zbożowe, żubrowniki, łuszczarki i szczotkarki we wszystkich młynach oraz maszyny mielące w młynach gospodarczych posiadających więcej niż dwie pary walców mielących.
§  64.
Poziome przewody rurowe urządzeń aspiracyjnych powinny posiadać szczelnie zamykane utwory przeznaczone do ich oczyszczania.
§  65.
Rękawy filtrów i odsiewaczy powinny być wykonane z materiału nie przepuszczającego pyłu do pomieszczeń.

Rozdział IV.

Magazynowanie surowca i przetworów.

§  66.
Rampy magazynowe o długości powyżej 50 m powinny mieć co 25 m bezpieczne wejścia.
§  67.
Rampy górne i pomosty podwieszane magazynów o kilku kondygnacjach powinny posiadać urządzenia zabezpieczające przed spadnięciem pracownika.
§  68.
Zboże i inne produkty powinny być magazynowane w pomieszczeniach specjalnie na ten cel przeznaczonych.
§  69.
1.
Osiadający na ścianach, podłodze, suficie i urządzeniach technicznych pył powinien być często zmiatany i usuwany poza budynek zakładu.
2.
W miarę możliwości należy stosować mechaniczne odpylanie.
§  70.
Otwory nad komorami przeznaczonymi do magazynowania zboża i przetworów powinny być stale zabezpieczone rusztami ochronnymi, a nad rusztami powinny znajdować się umocowane pokrywy.
§  71.
Zabrania się wchodzenia do komór przeznaczonych na składowanie surowców lub przetworów przed ich należytym wywietrzeniem.
§  72.
Przy opuszczaniu pracownika do komory należy przestrzegać następujących zasad:
1)
siodełko powinno być przymocowane do liny stalowej wielożyłowej o średnicy nie mniejszej niż 10 mm; drugi koniec liny powinien być przytwierdzony do bębna wciągarki, zaopatrzonej w zapadkę, hamulec automatyczny i hamulec ręczny;
2)
opuszczanie pracownika powinno odbywać się powoli;
3)
pracownik opuszczający się do komory powinien mieć na sobie pas ochronny z karabinczykiem przypiętym do linki nośnej;
4)
zabrania się pracownikom schodzenia z siodełka w czasie przebywania w komorze wypełnionej zbożem lub produktem;
5)
w czasie przebywania pracownika w komorze zabrania się wsypywania do komory zboża lub przetworów; otwór górny komory powinien być stale otwarty, natomiast zasuwa znajdująca się nad dolnym przenośnikiem powinna być zamknięta przed opuszczeniem pracownika do komory;
6)
w czasie przebywania pracownika w komorze, nad komorą powinni znajdować się dwaj robotnicy, jeden, który obsługuje wciągarkę, i drugi, który trzyma stale napiętą linkę sygnalizacyjną prowadzącą do pracownika znajdującego się w komorze;
7)
przed przystąpieniem do prac w komorze mieszarki mieszadło powinno być wyłączone z ruchu, a przesuwacz pasa przy mieszadle powinien być zablokowany dla uniknięcia samowłączenia się napędu;
8)
na wyłączniku mieszadła powinna być umieszczona tabliczka z napisem ostrzegawczym, zabraniającym uruchamiania mieszadła; tabliczka może być zdjęta dopiero po wyjściu pracownika z komory.
§  73.
1.
Mieszanie mąki, otrąb i paszy oraz pakowanie do worków tych produktów powinno odbywać się przy zastosowaniu mechanicznych urządzeń, jak np. mieszarek i pakarek.
2. 6
Przepis ust. 1 nie dotyczy:
1)
młynów gospodarczych oraz wytwórni pasz o wydajności do 4 ton na godzinę - w zakresie stosowania mechanicznych pakarek,
2)
młynów gospodarczych - w zakresie stosowania mieszarek do otrąb,
3)
młynów gospodarczych do 2 par walców mielących - w zakresie stosowania mieszarek do mąki.
§  74.
Worki układane w stosy powinny mieć jednakowe kształty, wymiary i jednakowy ciężar.
§  75.
Przy stosach wyższych niż 5 warstw należy dla wzmocnienia stosu stosować co pięć warstw przekładki podłużne i poprzeczne, np. z desek.
§  76.
Układanie worków w stosy powyżej 6 warstw powinno się odbywać przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych.
§  77.
Transport napełnionych worków powinien odbywać się przy pomocy przenośników poziomych lub pionowych bądż też wózków z ogumionymi kołami na łożyskach tocznych.
§  78.
Wchodzenie na stos powinno odbywać się przy użyciu drabin zabezpieczonych przed poślizgiem
§  79.
1.
Zabrania się rozwiązywania worków ułożonych w stosie dla pobierania próbek lub ściągania i wyciągania worków ze stosu. Worki należy ze stosu zdejmować.
2.
Stosy należy tak budować, aby nawiązka skierowana była do środka stosu.
§  80.
Odległość stosów od ścian powinna wynosić co najmniej 0,75 m, a przejścia między rzędami stosów powinny wynosić co najmniej 1,0 m.
§  81.
Zabrania się opierania stosów o ściany i filary (podpory stropów).
§  82.
Jeżeli stos z workami zaczyna się przechylać, należy przystąpić niezwłocznie do jego rozebrania.
§  83. 7
1.
Przejścia pomiędzy pryzmami składowanych surowców lub przetworów nie mogą być mniejsze niż 0,5 m.
2.
Dopuszcza się składowanie surowców i przetworów w pryzmach opartych o ściany, pod warunkiem, że konstrukcja ścian magazynu jest dostosowana do tego rodzaju składowania.
§  84.
Wchodzenie na pryzmy powinno się odbywać przy użyciu odpowiednich pomostów lub nalistwowanych desek o szerokości nie mniejszej niż 0,3 m.
§  85.
Zabrania się podbierania pryzm.
§  86.
Zabrania się przyjmowania zakażonych, nadpsutych lub znajdujących się w stanie rozkładu surowców paszowych.
§  87.
Komory przeznaczone do magazynowania i mieszania produktów powinny być dostatecznie mocne oraz posiadać ściany szczelne i gładkie.
§  88.
Opróżniania komór należy tak dokonywać, aby nie następowało zawiśnięcie produktu.
§  89.
Pomost wagi dziesiętnej ustawionej przy pakarce powinien być umieszczony na jednym poziomie z podłogą.

Rozdział V.

Czyszczenie zboża.

§  90.
Zabrania się umieszczania w pomieszczeniach czyszcza-rni pomocniczych tablic elektrycznych oraz wyłączników elektrycznych nożowych nie okapturzonych.
§  91.
Zabrania się wchodzenia z otwartym płomieniem do czyszczarni. Zakaz ten powinien być uwidoczniony specjalnymi napisami, umieszczonymi przy wejściu do czyszczarni.
§  92.
Zabronione jest wypuszczanie bezpośrednio na podłogę oraz gromadzenie w czyszczarni odpadów z maszyn czyszczących.
§  93.
Magnesy stałe i elektromagnesy powinny być instalowane przed maszynami czyszczącymi i rozdrabniającymi, w których może nastąpić iskrzenie, oraz tam, gdzie tego wymagają względy technologiczne lub bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Rozdział VI.

Przetwórstwo.

§  94.
Samodzielną obsługę maszyn mielących można powierzać tylko wykwalifikowanym, doświadczonym pracownikom posiadającym co najmniej 2-letni staż pracy w tym zawodzie.
§  95.
Uczniowie i praktykanci w wieku powyżej 18 lat mogą w celach nauki być dopuszczeni do obsługi maszyn mielących pod warunkiem, że praca ta odbywać się będzie pod bezpośrednim i stałym nadzorem wykwalifikowanego pracownika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo pracy ucznia.
§  96.
Górne i dolne drzwiczki mlewników powinny być stale zamknięte.
§  97.
1.
W każdym mlewniku, w którym w czasie przemiału zboża lub produktów pośrednich mogłyby powstawać na wałkach mielących tzw. nalepy, należy stosować zgarniacze automatyczne.
2.
Usuwanie ręczne nalepów lub innych jakichkolwiek przedmiotów z walców podczas ich ruchu jest zabronione.
§  98.
1.
Mlewniki walcowe powinny posiadać takie urządzenia, aby w razie zejścia produktów z wałków zasilających nastąpiło samoczynne wyłączenie złożenia walców.
2.
Przy starych typach mlewników, które nie posiadają urządzenia do samoczynnego złożenia walców, należy zainstalować sygnalizację dźwiękową.
§  99.
Nad poziomo zainstalowanymi walcami gniotownika lub mlewnika należy zastosować ruszt ochronny zapobiegający możliwości zgniecenia palców przez walce.
§  100.
Zasobniki nad mlewnikami powinny być stale szczelnie zakryte.
§  101.
1.
Przy wymianie walców należy stosować urządzenia mechaniczne do transportu pionowego i poziomego, jak np. przeciągalne wciągniki łańcuchowe.
2.
Przed przystąpieniem do wymiany walców przy pomocy urządzeń wciągnikowych stan techniczny tych urządzeń, a w szczególności stan łańcuchów i sposób ich zawieszenia powinien być sprawdzony przez kierownika technicznego zakładu lub wyznaczonego przez niego pracownika.
§  102.
Ręczne przenoszenie walców młyńskich jest zabronione. Do poziomego transportu walców należy używać specjalnych wózków na kołach ogumionych.
§  103.
Zapasowe walce znajdujące się w zakładzie powinny być ułożone bezpiecznie w sposób nie utrudniający przejścia.
§  104.
W miarę możliwości przy kamieniach młyńskich należy stosować napęd elektryczny lub napęd bezpośredni od silnika elektrycznego, pozwalający na całkowite wyłączenie bieguna z ruchu bez zatrzymania głównej pędni.
§  105.
Obudowa złożenia kamieni (łubia) powinna być szczelna.
§  106.
Jeżeli złożenie kamieni młyńskich ustawione jest na pomoście, odległość od podłogi do belki nośnej pomostu powinna być nie mniejsza niż 2,2 m.
§  107.
Kamień młyński - biegun powinien być osadzony centralnie na wrzecionie oraz dokładnie wyważony.
§  108.
Obręcze powinny mocno opasywać kamienie; ich ogólna szerokość powinna wynosić przynajmniej 2/3 wysokości kamienia, a grubość - nie mniej niż 5 mm.
§  109.
1.
Zabrania się uruchamiania kamieni pękniętych.
2.
Szybkość obwodowa bieguna nie powinna przekraczać:
1)
10 m/sek dla kamieni naturalnych,
2)
12 m/sek dla kamieni sztucznych.
§  110.
1.
Zdejmowanie kamienia z wrzeciona powinno się odbywać z użyciem żurawia.
2.
Śruba żurawia służąca do podnoszenia i opuszczania kamienia powinna posiadać zabezpieczenie zapobiegające spadnięciu nakrętki.
§  111.
Pracownik zatrudniony przy nakuwaniu kamieni powinien wykonywać tę czynność w okularach i rękawicach ochronnych.
§  112.
W miarę technicznych możliwości przy odsiewaczach płaskich i sortownicach należy stosować indywidualny napęd elektryczny.
§  113.
Wirujące ciężary zamachowe odsiewaczy płaskich powinny być osłonięte.
§  114. 8
W nowo budowanych młynach odległość między odsiewaczami płaskimi a ścianą powinna wynosić co najmniej 0,80 m, a szerokość przejścia między odsiewaczami płaskimi, przeznaczonego do komunikacji - co najmniej 1,20 m.
§  115.
Ramy odsiewaczy powinny przylegać szczelnie i nie powodować wydzielania się pyłu.
§  116.
Odsiewacz płaski powinien być dokładnie wyważony.
§  117.
Zabrania się oczyszczania szmatami lub czyściwem skrzyń odsiewaczy płaskich znajdujących się w ruchu. Do tego celu należy używać szczotek z krótkim trzonkiem.
§  118. 9
Prażarki ogrzewane bezpośrednio z paleniska umieszczonego pod prażarką powinny znajdować się w pomieszczeniach wydzielonych przeciwpożarowo, wykonanych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  119.
1.
Nastawiania dozowników wolno dokonywać tylko podczas ich postoju.
2.
Klapy kontrolne dozowników powinny być stale zamknięte.
3.
Z otworów kontrolnych dozowników będących w ruchu nie wolno pobierać prób surowców ani wyjmować znajdujących się tam ciał obcych (papierów, sznurków itp.).

Rozdział VII.

Urządzenia transportowe.

Dżwigi towarowe.
§  120.
1.
Drzwi przy szybie dźwigu powinny zamykać się automatycznie i posiadać wysokość co najmniej 2 m.
2.
Szyb dżwigu powinien być obudowany na całej wysokości.
3.
Szczelina pomiędzy pomostem dżwigu a podłogą nie powinna być szersza niż 3 cm.
§  121.
Natężenie oświetlenia miejsc załadunku i wyładunku przy dżwigu powinno być nie mniejsze niż 30 lx przy oświetleniu żarówkowym i 50 lx przy oświetleniu fluorescencyjnym.
§  122.
Dżwig powinien posiadać urządzenie automatycznie zatrzymujące pomost dżwigu w razie urwania się cięgna.
§  123.
1.
Zakłady pracy posiadające dżwigi towarowe nie podlegające kontroli organów dozoru technicznego powinny wyznaczyć pracownika odpowiedzialnego za standżwigów.
2.
Techniczna kontrola z badaniem wytrzymałości cięgien, części nośnych i hamulców powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na kwartał, a stwierdzone braki i usterki powinny być odnotowane w książce kontroli i niezwłocznie usunięte.

Przenośniki.

§  124.
Zabrania się wygarniania ręką zboża i produktów przenośników. Do tego celu należy używać pomocniczych narzędzi.
§  125.
Zabronione jest instalowanie dwóch lub więcej oddzielnych przenośników kubelkowych na wspólnym wale napędowym.
§  126.
Przenośniki grawitacyjne, jaj np. ześlizgi i pochylnie workowe, służące do opuszczania napełnionych worków, powinny posiadać krawężniki o wysokości 0,15 m zapobiegające spadnięciu worka w czasie przesuwania się po pochylni.
§  127.
Zabronione jest umieszczanie pochylni workowej nad drzwiami oraz nad przejściami.
§  128.
1.
Szybkość końcowa ładunku przesuwanego po pochylni przy odbiorze ręcznym nie powinna przekraczać 0,75 m/sek, a przy mechanicznym - 1,5 m/sek.
2.
Dla zmniejszenia szybkości opadającego worka należy stosować urządzenia hamujące bądź też na końcu pochylni umieścić platformę hamulcową.
3.
Otwory w podłodze przy pochylniach należy niezwłocznie po skończonej pracy przykryć zastawami podłogowymi bądź też przy otworze ustawić barierę ochronną.
§  129.
Przenośniki powietrzne przeznaczone do wyładowywania zboża ze statków i barek powinny być poddawane niezależnie od kontroli okresowych dodatkowo kontrolii po każdej burzy, wichrze lub sztormie.
§  130.
Stan instalacji elektrycznej przy łopacie mechanicznej powinien być codziennie kontrolowany, a stwierdzone uszkodzenia niezwłocznie usunięte.
§  131.
1.
Rury spadowe przeznaczone do grawitacyjnego transportu zboża i innych produktów powinny być przykryte szczelnie zamykanymi pokrywami.

Rozdział VIII.

Przepisy końcowe.

§  132.
Kierownicy zespołów lub samodzielnych zakładów obowiązani są:
1)
zapoznać wszystkich pracowników z treścią niniejszego rozporządzenia,
2)
opracować w ramach niniejszego rozporządzenia szczegółową instrukcję dotyczącą bezpiecznej obsługi urządzeń technicznych oraz ważniejszych czynności wykonywanych w zakładzie.
§  133.
Dla istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zakładów odracza się stosowanie następujących przepisów:
1)
na okres 2 lat:
a)
§ 2 ust. 2, § 6, § 15 ust. 1, § 20 ust. 2, § 21 ust. 1, § 36 i § 55 - w stosunku do wszystkich zakładów,
b)
§ 106 - w stosunku do młynów gospodarczych;
2)
na okres 3 lat:
a)
§ 22, 23, 24 i 37 - w stosunku do wszystkich zakładów,
b) 10
§ 62 i 73 ust. 1 w stosunku do wytwórni pasz o wydajności do 4 ton na godzinę.
3) 11
do dnia 31 grudnia 1967 r. - §§ 63 i 73 ust. 1 w stosunku do młynów gospodarczych.
§  134.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
2 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
3 § 62 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
4 § 62 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
5 § 63 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
6 § 73 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
7 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
8 § 114 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
9 § 118 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
10 § 133 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.
11 § 133 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 marca 1965 r. (Dz.U.65.11.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1965 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.3.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy w młynach, wytwórniach pasz i w spichrzach zbożowych.
Data aktu: 31/12/1960
Data ogłoszenia: 27/01/1961
Data wejścia w życie: 28/01/1963, 01/01/1968, 28/01/1964, 27/01/1961