Postępowanie w zakresie odwołań do rad nadzorczych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1960 r.
w sprawie postępowania w zakresie odwołań do rad nadzorczych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu Komitetu Pracy i Płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rady nadzorcze oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwane dalej "radami", rozstrzygają odwołania od decyzji oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", w sprawach:
1)
świadczeń z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa;
2)
świadczeń z ubezpieczenia rodzinnego;
3)
objęcia ubezpieczeniem i wymiaru składek;
4)
rent i zaopatrzeń z wyjątkiem decyzji określających inwalidztwo i zaliczających do grup inwalidów.
§  2.
1.
Odwołanie do rady składa się w oddziale Zakładu, który wydał decyzję. Odwołanie może być złożone na piśmie, ustnie do protokołu albo przesłane pocztą.
2.
Odwołanie powinno zawierać imię, nazwisko i adres zainteresowanego, określenie żądania, oznaczenie decyzji, która jest przedmiotem odwołania, oraz podpis zainteresowanego lub jego ustawowego przedstawiciela albo upoważnionej przez nich innej osoby. Osoba upoważniona podpisuje odwołanie swoim imieniem i nazwiskiem, podając swoje miejsce zamieszkania i zaznaczając, że podpisuje odwołanie z upoważnienia zainteresowanego lub jego ustawowego przedstawiciela.
3.
Do odwołania mogą być dołączone dodatkowe dowody uzasadniające żądanie. W odwołaniu można również wnosić o przesłuchanie świadków, podając ich imiona, nazwiska i adresy oraz okoliczności, na które każdy ze świadków ma być przesłuchany.
§  3.
1.
Termin do wniesienia odwołania, licząc od dnia następnego po doręczeniu decyzji, wynosi:
1)
w sprawach rent i zaopatrzeń - dwa miesiące;
2)
w sprawach pozostałych - jeden miesiąc.
2.
Za dzień wniesienia odwołania uważa się dzień złożenia go na piśmie lub ustnie do protokołu w oddziale Zakładu albo dzień nadania na pocztę.
3.
W razie uchybienia terminu należy termin przywrócić na prośbę zainteresowanego wniesioną w ciągu miesiąca od dnia ustania przyczyny uchybienia, jeżeli zainteresowany uprawdopodobni przeszkodę wniesienia odwołania w terminu. O przywróceniu terminu postanawia ostatecznie przewodniczący rady.
§  4.
1.
Odwołanie wraz z aktami sprawy zostaje przekazane radzie w ciągu siedmiu dni od daty wniesienia odwołania.
2.
Oddział Zakładu może, jeżeli uzna to za wskazane, dołączyć swoje wyjaśnienie co do zarzutów podniesionych w odwołaniu.
§  5.
Do rozstrzygania odwołań rady powołują zespoły, z których każdy składa się z pięciu członków rady. Dla rozstrzygnięcia odwołania konieczna jest obecność co najmniej trzech członków zespołu, w tym dwóch spośród członków rady powołanych przez właściwe instancje związków zawodowych.
§  6.
1.
Wyłączeniu od udziału w rozstrzyganiu odwołania podlega członek zespołu, który sam jest zainteresowanym albo jest małżonkiem, krewnym lub powinowatym zainteresowanego, albo jest z zainteresowanym związany stosunkiem przysposobienia, opieki lub kurateli, albo pozostaje w zależności służbowej od zainteresowanego.
2.
Na wniosek zainteresowanego przewodniczący rady może wyłączyć od udziału w rozstrzyganiu odwołania członka zespołu, jeżeli jego osobisty stosunek do sprawy wywołuje uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności.
§  7.
1.
O terminie rozprawy zawiadamia się co najmniej na 14 dni przed tym zainteresowanego, jego ustawowego przedstawiciela lub ustanowionego pełnomocnika oraz oddział Zakładu.
2.
W miarę potrzeby wzywa się na rozprawę świadków wskazanych w odwołaniu.
3.
Niestawienie się osób wezwanych na rozprawę nie wstrzymuje rozpatrzenia sprawy. Jeżeli jednak przewodniczący zespołu uzna, że stawiennictwo tych osób jest wskazane, może odroczyć rozprawę.
4.
Zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel oraz pełnomocnik mogą w ciągu trzech dni przed rozprawą przeglądać akta sprawy.
§  8.
1.
W rozprawie może brać udział zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel oraz pełnomocnik. W rozprawie bierze udział również przedstawiciel oddziału Zakładu.
2.
Za pełnomocnika uważa się przedstawiciela zakładu pracy, rady zakładowej lub związku zawodowego, do którego zainteresowany należy lub ostatnio należał, jeżeli działa za zgodą zainteresowanego.
3.
Pełnomocnikiem może być ustanowiona każda osoba fizyczna nie ograniczona w zdolności do czynności prawnych.
4.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub do protokołu.
§  9.
Rozprawę prowadzi przewodniczący zespołu. Rozprawa jest jawna. Na rozprawie osoby wezwane oraz przedstawiciel oddziału Zakładu udzielają wyjaśnień i składają wnioski.
§  10.
1.
Z przebiegu każdej rozprawy sporządza się protokół, który powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko każdego z członków zespołu oraz protokolanta,
2)
imię, nazwisko i adres zainteresowanego,
3)
żądania, wyjaśnienia, wnioski i zeznania osób wezwanych na rozprawę.
2.
Protokół rozprawy podpisuje przewodniczący zespołu i protokolant.
§  11.
1.
Zespół rozstrzyga odwołanie na podstawie przepisów prawa po rozważeniu materiału znajdującego się w aktach sprawy i zebranego na rozprawie.
2.
Orzeczenie zapada większością głosów członków zespołu po naradzie niejawnej. W braku większości przeważa zdanie przewodniczącego zespołu. Osoby biorące udział w naradzie obowiązuje zachowanie tajemnicy.
3.
Po ukończeniu głosowania sporządza się na piśmie sentencję orzeczenia, którą podpisują wszyscy członkowie zespołu biorący udział w naradzie.
4.
Przegłosowany członek zespołu może w ciągu trzech dni złożyć na piśmie przewodniczącemu zespołu swoje zdanie odrębne z uzasadnieniem; zdanie to dołącza się do akt.
5.
Po skończonej naradzie przewodniczący zespołu ogłasza ustnie orzeczenie wraz z uzasadnieniem, a w sprawach rent i zaopatrzeń poucza również o prawie skargi do sądu ubezpieczeń społecznych.
§  12.
1.
Orzeczenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie rady oraz składu osobowego zespołu,
2)
datę rozprawy i oznaczenie zainteresowanego,
3)
treść orzeczenia oraz jego uzasadnienie obejmujące przedstawienie stanu faktycznego sprawy, wskazanie dowodów przyjętych za podstawę rozstrzygnięcia oraz określenie podstawy prawnej orzeczenia,
4)
w sprawach rent i zaopatrzeń pouczenie o przysługującym prawie wniesienia skargi do sądu ubezpieczeń społecznych, a w innych sprawach pouczanie, że orzeczenie jest ostateczne,
5)
podpis przewodniczącego zespołu.
2.
Wypis orzeczenia wraz z uzasadnieniem doręcza się zainteresowanemu, jego ustawowemu przedstawicielowi lub pełnomocnikowi oraz oddziałowi Zakładu w ciągu 14 dni od dnia rozprawy.
§  13.
1.
W razie gdy dyrektor oddziału Zakładu składa wniosek do rady nadzorczej Zakładu o zmianę orzeczenia rady nadzorczej oddziału, zawiadamia o tym równocześnie tę radę oraz zainteresowanego.
2.
Wniosek może być złożony tylko w ciągu 7 dni od dnia doręczenia oddziałowi orzeczenia rady.
3.
Złożenie wniosku powoduje wstrzymanie wykonania orzeczenia rady.
4.
Rada nadzorcza Zakładu wydaje orzeczenie na podstawie akt sprawy w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, zmieniając orzeczenie rady nadzorczej oddziału Zakładu lub pozostawiając wniosek dyrektora oddziału Zakładu bez uwzględnienia.
5.
Do postępowania przed radą nadzorczą Zakładu stosuje się odpowiednio przepisy § 5, 10, 11 ust. 1-4 i § 12.
§  14.
Orzeczenia rad nadzorczych (§ 12 i 13 ust. 4) podlegają wykonaniu najpóźniej do 14 dni od dnia ich doręczenia.
§  15.
Do zwrotu kosztów przejazdu utraconego zarobku, strawnego i kosztów noclegu osobom, których stawiennictwo na rozprawę uznano za obowiązkowe, stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu w sprawach o świadczenia rentowe.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a w sprawach rent i zaopatrzeń (§ 1 pkt 4) z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.28.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w zakresie odwołań do rad nadzorczych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 27/04/1960
Data ogłoszenia: 14/06/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1961, 14/06/1960