Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 21 listopada 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia obowiązują w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
§  2.
Zezwala się na zatrudnianie w przedsiębiorstwach określonych w § 1 młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych, wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Prace, o których mowa w § 2, mogą być wykonywane pod warunkiem:
1)
zapewnienia młodocianym starannej opieki i stałego nadzoru ze strony kierownictwa zakładu pracy oraz odpowiednich warunków gwarantujących bezpieczeństwo i higienę pracy,
2)
poddawania młodocianych obowiązującym badaniom lekarskim i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarzy,
3)
przestrzegania norm czasu pracy, dokształcania się i urlopów wypoczynkowych,
4)
przestrzegania zakazu zatrudniania przy pracach objętych wykazem prac wzbronionych młodocianym.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIENI MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT

Lp. Rodzaje prac
1. Roboty porządkowe i magazynowe.
Wykonywanie prac porządkowych na placu budowy i w zakładach przemysłowych. Czyszczenie, sortowanie, składanie i konserwowanie składowanych materiałów, wyrobów i narzędzi. Wydawanie i przyjmowanie narzędzi i sprzętu.
2. Roboty ziemne i drogowe.
Ręczne wykonywanie: wykopów wąskoprzestrzennych do głębokości 1,5 m i szerokoprzestrzennych oraz nasypów, plantowanie, zasypywanie wykopów, rowów i dołów (bez usuwania ich obudowy).
Pomoc przy pomiarach: stawianie łat niwelacyjnych i tyczek, palikowanie, mierzenie taśmą itp.
Zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni. Ręczne zrywanie starych nawierzchni (bruk, płyty, kostka bez zaprawy cementowej). Wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
3. Roboty murarskie.
Czyszczenie, moczenie lub polewanie cegły. Ręczne kucie bruzd i otworów w murze.
4. Roboty ciesielskie.
Sortowanie, oczyszczanie i składanie materiałów pochodzących z rozbiórki rusztowań i oszalowań. Wyciąganie i prostowanie gwoździ. Sortowanie i układanie desek do obmiaru. Łupanie i ociosywanie klinów i kołków. Przenoszenie i podawanie narzędzi i sprzętu.
Rozbieranie posadzek wykonanych z deszczułek. Układanie tektury lub papieru pod deszczułki.
5. Roboty zbrojarsko-betoniarskie.
Czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, w kręgach i konstrukcjach z zendry, brudu i lodu szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach. Konserwacja konstrukcji i wyrobów betonowych i żelbetowych przez polewanie wodą lub osłanianie matami.
Czyszczenie podłoża przed układaniem świeżego betonu.
6. Roboty zduńskie.
Sortowanie kafli i elementów według kształtu i odcieni.
Cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne. Przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki. Rozbieranie pieców.
Czyszczenie cegły i kafli pochodzących z rozbiórki. Mycie kafli i płyt licowych. Zacieranie i kredowanie. Konserwacja naradzi i sprzętu.
7. Roboty malarskie.
Mycie i skrobanie ścian. Szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew itp. Konserwacja narzędzi i sprzętu.
8. Roboty szklarskie.
Przenoszenie kitu, szkła i sprzętu pomocniczego. Rozkręcanie i skręcanie ram okiennych. Czyszczenie wrębów ze starego kitu i resztek szkła. Mycie i wycieranie szyb.
9. Roboty regulacyjne i umocnieniowe.
Wiązanie faszyny w wiązki i kiszki przy pomocy witek i drutu palonego. Ciosanie kołków do robót faszynowych, wbijanie palików i wyplatanie płotków.
10. Czynności gońca.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.2.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.
Data aktu: 21/11/1959
Data ogłoszenia: 13/01/1960
Data wejścia w życie: 13/01/1960