Organizacja spraw kultury fizycznej i turystyki.

USTAWA
z dnia 17 lutego 1960 r.
o organizacji spraw kultury fizycznej i turystyki.

Art.  1.
1.
Tworzy się Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, zwany dalej Komitetem.
2.
Komitet działa przy Radzie Ministrów i jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach kultury fizycznej i turystyki.
Art.  2.
1.
Zadaniem Komitetu jest stwarzanie warunków prawidłowego rozwoju kultury fizycznej i turystyki oraz kierowanie sprawami kultury fizycznej i turystyki.
2.
Komitet współdziała w zakresie swoich zadań z masowymi organizacjami społecznymi, a w szczególności ze związkami zawodowymi, organizacjami młodzieżowymi i spółdzielczymi.
Art.  3.
1.
Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
ustalanie w ramach ogólnej polityki Państwa kierunków oraz planów rozwoju kultury fizycznej, krajoznawstwa i innych form turystyki;
2)
koordynowanie działalności wszelkich organów państwowych, instytucji i organizacji w zakresie spraw kultury fizycznej i turystyki;
3)
kontrola i nadzór nad instytucjami i organizacjami w zakresie kultury fizycznej i turystyki oraz związanej z tym działalności finansowej;
4)
rozwijanie działalności w zakresie kultury fizycznej i turystyki we wszystkich jej formach.
2.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Komitetu oraz formy nadzoru nad instytucjami i organizacjami, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Zakresem działania Komitetu nie jest objęte wychowanie fizyczne w jednostkach wojskowych.
Art.  4.
1.
Plany zajęć przedszkoli oraz obowiązkowe programy nauczania w szkołach wszystkich typów powinny obejmować wychowanie fizyczne.
2.
Zakres i sposób nadzorowania wychowania fizycznego w przedszkolach i szkołach wszystkich typów określi w drodze zarządzenia Przewodniczący Komitetu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
Art.  5.
1.
Komitet składa się z:
1)
Przewodniczącego,
2)
zastępców przewodniczącego,
3)
przewodniczących rad działających przy Komitecie (art. 6),
4)
członków.
2.
1) Uchwały Komitetu w sprawach zasadniczych, obejmujących łącznie zagadnienia kultury fizycznej i turystyki, podejmowane są na posiedzeniach plenarnych Komitetu;
2)
uchwały Komitetu dotyczące tylko spraw wychowania fizycznego i sportu mogą być podejmowane przez Podkomitet Kultury Fizycznej;
3)
uchwały Komitetu dotyczące tylko spraw turystyki mogą być podejmowane przez Podkomitet Turystyki.
3.
Organami Komitetu są:
1)
Prezydium,
2)
Przewodniczący Komitetu.
Art.  6.

Przy Komitecie działają jako organy doradcze:

1)
Rada Wychowania Fizycznego,
2)
Rada Turystyki,
3)
Rada Sportu.
Art.  7.

Szczegółową organizację, tryb działania i skład Komitetu, zakres i tryb działania oraz skład Podkomitetów, Prezydium Komitetu, jak również rad działających przy Komitecie określi statut nadany uchwałą Rady Ministrów.

Art.  8.
1.
Przewodniczącego Komitetu i jego zastępców powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Członków Komitetu i przewodniczących rad powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  9.
1.
Terenowymi organami administracji państwowej w sprawach kultury fizycznej i turystyki są komitety kultury fizycznej i turystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych.
2.
Szczegółową organizację, skład i zakres działania terenowych komitetów kultury fizycznej i turystyki określi Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Art.  10.
1.
Znosi się:
1)
Główny Komitet Kultury Fizycznej,
2)
Komitet do Spraw Turystyki.
2.
Dotychczasowe uprawnienia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Przewodniczącego Komitetu dla Spraw Turystyki przechodzą na Przewodniczącego Komitetu.
3.
Pracownicy Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Komitetu dla Spraw Turystyki przechodzą do pracy w aparacie wykonawczym Komitetu.
Art.  11.
1.
Tworzy się Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku mający osobowość prawną. Funduszem zarządza Komitet. Sposób powstawania Funduszu, przeznaczenia i dysponowania określi statut Funduszu nadany przez Radę Ministrów.
2.
Rady narodowe mogą tworzyć terenowe fundusze turystyki i wypoczynku, nadawać im osobowość prawną oraz statut na podstawie uchwał wojewódzkich rad narodowych.
Art.  12.

Rada Ministrów określi, jakie przedsiębiorstwa i instytucje, istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, zostają podporządkowane Komitetowi.

Art.  13.

Tracą moc wszelkie przepisy w zakresie unormowanym niniejszą ustawą, a w szczególności dekret z dnia 18 stycznia 1956 r. o organizacji spraw kultury fizycznej (Dz. U. Nr 2, poz. 12).

Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.10.65

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Organizacja spraw kultury fizycznej i turystyki.
Data aktu: 17/02/1960
Data ogłoszenia: 29/02/1960
Data wejścia w życie: 29/02/1960