Zmiana granic niektórych powiatów w województwach białostockim, koszalińskim, poznańskim, wrocławskim oraz miasta Jelenia Góra w województwie wrocławskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 listopada 1959 r.
w sprawie zmiany granic niektórych powiatów w województwach białostockim, koszalińskim, poznańskim, wrocławskim oraz miasta Jelenia Góra w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 2 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie białostockim wyłącza się:
1)
z gromady Niedźwiadna w powiecie grajewskim wsie Wojsławy, Kownacin i Brzeźno oraz przysiółek Kownacinek i włącza się je do gromady Surały w powiecie kolneńskim,
2)
z powiatu sokólskiego gromadę Krasne Folwarczne i włącza się ją do powiatu monieckiego,
3)
z gromady Jegliniec w powiecie suwalskim wsie Czarna Buchta, Gremzdel i Jeglówek oraz obszar jeziora Gremzdel i włącza się je do gromady Krasnopol w powiecie sejneńskim

w tymże województwie.

§  2.
W województwie koszalińskim wyłącza się:
1)
z powiatu białogardzkiego gromadę Chmielno bez wsi Smęcino i Dzięciołowo i włącza się je do powiatu koszalińskiego,
2)
z powiatu drawskiego:
a)
z gromady Stara Studnica wieś Orla i włącza się ją do gromady Hanki w powiecie wałeckim,
b)
z gromady Nowe Worowo wieś Lipno i włącza się ją do gromady Toporzyk w powiecie świdwińskim,
3)
z powiatu słupskiego:
a)
z gromady Podwilczyn wieś Darskowo i włącza się ją do gromady Kołczygłowy w powiecie bytowskim,
b)
gromady Motarzyno, Budowo, Nożyno, Czarna Dąbrówka i Rokity i włącza się je do powiatu bytowskiego

w tymże województwie.

§  3.
W województwie poznańskim wyłącza się:
1)
z gromady Wierzyce w powiecie gnieźnieńskim miejscowości Czachurki, Jezierce, Wagowo i Wiśniewo i włącza się je do gromady Pobiedziska w powiecie poznańskim,
2)
z gromady Złotków w powiecie konińskim miejscowość Koszary Jarockie i włącza się ją do gromady Ostrowite w powiecie słupeckim.
§  4.
W województwie wrocławskim wyłącza się:
1)
z gromady Kwieciszowice w powiecie lwóweckim wieś Antoniów i włącza się ją do gromady Stara Kamienica w powiecie jeleniogórskim,
2)
z gromady Buków w powiecie średzkim:
a)
wieś Ujów bez przysiółka Osieczyny i włącza się ją do gromady Mietków w powiecie wrocławskim,
b)
wsie Buków i Dzikowa i włącza się je do gromady Domanice w powiecie świdnickim,
3)
z gromady Osiek w powiecie średzkim wsie Mielęcin, Zastruże i Pyszczyn i włącza się je do gromady Żarów w powiecie świdnickim.
§  5.
1.
Z miasta Jelenia Góra w województwie wrocławskim wyłącza się obszar o powierzchni 34 ha i włącza się go do gromady Jeżów Sudecki w powiecie jeleniogórskim, w tymże województwie.
2.
Nowa granica miasta Jelenia Góra na odcinku północno-zachodnim biegnie od punktu przecięcia się południowej części ul. Leśnej z granicą gromady Jeżów Sudecki, lewą stroną tejże ulicy do punktu przecięcia się tej ulicy z północno-zachodnią granicą gromady Jeżów Sudecki.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 1959 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.65.390

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic niektórych powiatów w województwach białostockim, koszalińskim, poznańskim, wrocławskim oraz miasta Jelenia Góra w województwie wrocławskim.
Data aktu: 27/11/1959
Data ogłoszenia: 07/12/1959
Data wejścia w życie: 31/12/1959