Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1959 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1959 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1959 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) i ustawy z dnia 21 grudnia 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1959 (Dz. U. Nr 77, poz. 399) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy następujących przedsiębiorstw państwowych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej:
1)
żeglugi morskiej,
2)
żeglugi śródlądowej,
3)
rybołówstwa morskiego,
4)
przetwórstwa rybnego,
5)
zarządów portów,
6)
morskich stoczni remontowych,
7)
stoczni rzecznych,
8)
rejonów dróg wodnych

oraz

9)
"Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych",
10)
"Morskiej Obsługi Radiowej Statków",
11)
"Puckich Zakładów Mechanicznych",
12)
"Przedsiębiorstwa Budowy Urządzeń Chłodniczych",
13)
"Polfrachtu",
14)
"Morskich Agencji",
15)
"Polskiego Rejestru Statków",
16)
"Zakładów Remontowo-Montażowych w Szczecinie",

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, rybołówstwa morskiego, przetwórstwa rybnego, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych, Morska Obsługa Radiowa Statków, Puckie Zakłady Mechaniczne, Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych oraz Zakłady Remontowo-Montażowe w Szczecinie dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Przez wynik działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego rozumie się zysk powiększony o kwotę podatku obrotowego.
4.
Odpis dodatkowy na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego nie może być jednak wyższy od kwoty odpowiadającej 50% wzrostu zysku lub kwoty, o którą zmniejszono stratę, w porównaniu do kwoty zysku lub straty ustalonych w planie na rok 1959.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959, skorygowany o faktyczną liczbę dni nawigacyjnych wykonanych w roku 1959.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
§  4.
1.
Zarządy portów dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną wynik planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli zarządy portów osiągną w roku 1959 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Ponadto na fundusz zakładowy w zarządach portów przeznacza się 50%:
1)
nadwyżek wpływów dispatchu nad demurragem,
2)
wpływów z tytułu overtime,
3)
wpływów z tytułu rat opcyjnych.
4.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić zarządom portów na dokonywanie doraźnych wypłat z wpływów, o których mowa w ust. 3.
5.
Dla ustalenia porównywalności wyniku planowanego i uzyskanego w roku 1959 eliminuje się:
1)
nadwyżkę dispatchu nad demurragem,
2)
wpływy z tytułu rat opcyjnych i overtime,
3)
straty z tytułu byłych adiacentów,
4)
z planu i z wykonania - nakłady na utrzymanie akwenów portowych, z tym że w razie przekroczenia planowanych nakładów z wykonania eliminuje się nakłady tylko do wysokości planowanych.
6.
W razie niewykonania planu zatrudnienia robotników przeładunkowych i rezerwy robotników przeładunkowych odpisy na fundusz zakładowy ulegają zmniejszeniu.
7.
Upoważnia się Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej do ustalania zasad zmniejszenia odpisu na fundusz zakładowy w przypadkach, o których mowa w ust. 6.
§  5.
1.
Morskie stocznie remontowe dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną zysk planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli morskie stocznie remontowe osiągną w roku 1959 zysk większy od zysku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% przyrostu zysku.
3.
Jeżeli morskie stocznie remontowe przekroczą planowany na 1959 r. wskaźnik rentowności, wówczas dla ustalenia, czy spełniony został warunek, o którym mowa w ust. 1, oraz dla ustalenia wysokości odpisu na fundusz zakładowy przyjmuje się zysk w rozmiarze wynikającym ze wskaźnika rentowności założonego w planie na 1959 r.
4.
Ponadto morskie stocznie remontowe przeznaczają na odpis dodatkowy na fundusz zakładowy kwotę równą 20% efektywnej obniżki kosztów w porównaniu do wykonania roku ubiegłego na 1 BRT, pod warunkiem nieprzekroczenia średnich cykli remontowych z roku 1958.
§  6.
1.
Stocznie rzeczne dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1959, jeżeli osiągną zysk planowany na rok 1959.
2.
Jeżeli stocznie rzeczne osiągną w roku 1959 zysk większy od zysku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% przyrostu zysku.
3.
Przy ustalaniu, czy stoczniom rzecznym przysługuje prawo do dokonania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, zysk osiągnięty z produkcji nie objętej cenami zatwierdzonymi przez Państwową Komisję Cen lub właściwego ministra koryguje się w myśl przepisów zawartych w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwom "Polfracht", "Morskie Agencje" oraz Polski Rejestr Statków Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników z funduszu nagród zarachowywanego do kosztów - do wysokości 2% planowanego na 1959 r. osobowego funduszu płac, nie przekraczającego jednak kwoty osiągniętego zysku lub kwoty, o którą obniżono stratę.
2.
Rejonom dróg wodnych Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników z funduszu nagród zarachowywanego do kosztów - do wysokości 2% planowanego na 1959 r. osobowego funduszu płac, pod warunkiem nieprzekroczenia kwoty limitów finansowych ustalonych przez jednostkę nadrzędną.
3.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić dodatkowe źródła na powiększenie funduszu nagród, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być udzielane po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu przedsiębiorstwa i sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełni tylko w I półroczu lub w 3 kwartałach 1959 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1959 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  9.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym (Dz. U. Nr 18, poz. 74).
§  10.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.23.147

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1959 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
Data aktu: 24/03/1959
Data ogłoszenia: 11/04/1959
Data wejścia w życie: 11/04/1959, 01/01/1959