Tryb wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 lutego 1959 r.
o trybie wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rada narodowa wybiera do kolegium osoby spośród kandydatów zamieszkałych lub pracujących na terenie danej rady narodowej.
2.
Przewodniczącego kolegium i jego zastępcę rada narodowa wybiera spośród członków prezydium, pracowników podległych mu organów lub innych osób. Przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego kolegium wojewódzkiego i powiatowego wybiera się spośród osób posiadających ukończone studia prawnicze lub zwolnionych w trybie określonym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 lutego 1959 r. w sprawie trybu i zasad zwalniania kandydatów na przewodniczących i zastępców przewodniczących kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych od obowiązku posiadania ukończonych studiów prawniczych (Dz. U. Nr 15, poz. 80).
§  2.
1.
Kandydatów zgłaszają prezydia rad narodowych przede wszystkim spośród osób proponowanych przez organizacje polityczne i społeczne, związki zawodowe w urzędach, instytucjach państwowych i społecznych oraz załogi jednostek gospodarki uspołecznionej, za uprzednią zgodą kandydatów wyrażoną na piśmie.
2.
Można kandydować tylko do jednego kolegium.
3.
Dla należytego przygotowania i przeprowadzenia wyboru kandydatów prezydia rad narodowych powołają specjalne zespoły.
§  3.
Dzień wyborów wyznacza prezydium rady narodowej w granicach terminu ustalonego w zarządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Do kolegium nie wybiera się:
1)
osób zajmujących stanowiska sędziowskie i prokuratorskie w sądownictwie powszechnym, wojskowym, sądach ubezpieczeń społecznych oraz organach Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prokuratury Wojskowej,
2)
asesorów i aplikantów sądowych i prokuratorskich, ławników sądowych oraz adwokatów i aplikantów adwokackich,
3)
lekarzy zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w zakładach społecznych służby zdrowia,
4)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  5.
1.
Prezydium rady narodowej ustala listę kandydatów na przewodniczącego kolegium, jego zastępcę i członków kolegium w liczbie przewyższającej przynajmniej o połowę liczbę stanowisk niezbędną do sprawnego funkcjonowania orzecznictwa karno-administracyjnego.
2.
Jeżeli kandydaci na przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego kolegium wojewódzkiego i powiatowego nie posiadają kwalifikacji określonych w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79), umieszczenie na liście może nastąpić z zachowaniem warunków przewidzianych rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych (§ 1 ust. 2).
3.
Wśród kandydatów na członków kolegium należy uwzględnić w odpowiedniej ilości kandydatów na przewodniczących składów orzekających, w miarę możliwości spośród osób posiadających:

- wykształcenie prawnicze albo

- znajomość zasad prawa karno-administracyjnego, którą wykazali w związku z pełnieniem obowiązków w kolegium karno-administracyjnym w jednej z poprzednich kadencji, albo

- znajomość jednego z działów administracji państwowej.

§  6.
1.
Prezydium rady narodowej po ustaleniu listy zawiadamia wymienione w niej osoby o wpisaniu ich na listę kandydatów.
2.
Osoba wpisana na listę kandydatów może wnieść o skreślenie, jeżeli po zgłoszeniu kandydatury zaszły okoliczności, wskutek których nie mogłaby pełnić obowiązków członka kolegium.
§  7.
Prezydium rady narodowej po rozpatrzeniu wniosków (§ 6 ust. 2) i po ewentualnym wprowadzeniu zmian przedstawia radzie narodowej listę kandydatów dla dokonania wyborów.
§  8.
1.
Wybory następują w drodze głosowania tajnego.
2.
Głos uważa się za oddany na nie skreślonych kandydatów umieszczonych na liście. Jeżeli liczba nie skreślonych kandydatów przewyższa liczbę przewidzianych stanowisk w kolegium, głos uważa się za oddany na tych nie skreślonych kandydatów, których nazwiska zamieszczono na liście w pierwszej kolejności.
3.
Za wybranych uważa się kandydatów, na których oddano najwięcej głosów.
§  9.
Spośród członków kolegium prezydium rady narodowej wybiera przewodniczących składów orzekających nie później niż w okresie 10 dni po wyborach do kolegium.
§  10.
1.
Prezydium rady narodowej po dokonaniu wyboru przewodniczących składów orzekających przesyła nowo wybranemu przewodniczącemu kolegium listę osób wchodzących w skład kolegium z wymienieniem osób wybranych na przewodniczących składów orzekających oraz zawiadamia o wyborze każdą osobę wchodzącą w skład kolegium i instytucję, która proponowała kandydata.
2.
Prezydium rady narodowej wyznacza termin rozpoczęcia działalności nowo wybranego kolegium.
§  11.
1. 1
Kadencja kolegium trwa cztery lata licząc od dnia wyborów
2.
Do czasu rozpoczęcia działalności nowo wybranego kolegium (§ 10 ust. 2) mogą być powoływane do udziału w posiedzeniach kolegium osoby wchodzące w skład dotychczasowego kolegium, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy po upływie kadencji.
§  12.
1.
Prezydium powinno wystąpić do rady narodowej z wnioskiem o odwołanie przewodniczącego kolegium lub jego zastępcy, jeżeli:
1)
zaniedbuje swe obowiązki w kolegium albo
2)
zaszły okoliczności uniemożliwiające pełnienie obowiązków w kolegium, albo
3)
uchybił godności członka kolegium.
2.
Prezydium na wniosek przewodniczącego kolegium powinno wystąpić do rady narodowej o odwołanie przewodniczącego składu orzekającego lub członka kolegium z przyczyn wymienionych w ust. 1 lub gdy bez usprawiedliwienia nie uczestniczy w szkoleniach w zakresie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym.
3.
Prezydium rady narodowej zawiadamia osobę wchodzącą w skład kolegium oraz instytucję, która proponowała kandydata (§ 2 ust. 1), o uchwale odwołującej ją ze składu kolegium.
4.
Do czasu odwołania prezydium rady narodowej w drodze uchwały może zawiesić w czynnościach przewodniczącego kolegium lub jego zastępcę.
§  13.
W razie potrzeby rada narodowa może dokonać uzupełniających wyborów w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  14.
W sprawach trybu wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegium gromadzkiego mają zastosowanie przepisy niniejszego rozporządzenia z wyjątkiem przepisów dotyczących wyboru i odwoływania przewodniczących składów orzekających oraz przepisów § 5 ust. 2 i 3.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1959 r.
1 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 marca 1962 r. (Dz.U.62.16.71) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1962 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.15.81

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wybierania i odwoływania osób wchodzących w skład kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych oraz przewodniczących składów orzekających tych kolegiów.
Data aktu: 18/02/1959
Data ogłoszenia: 26/02/1959
Data wejścia w życie: 01/03/1959