Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 10 października 1958 r.
w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania. *

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za prace projektowe w budownictwie nie objęte uprawnieniami budowlanymi wynikającymi z art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) uważa się projekty w zakresie:
1)
sporządzania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego,
2)
zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz urządzeń, jak zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, reduktornie, ciepłownie dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
3)
wewnętrznych i zewnętrznych instalacji i urządzeń elektrycznych silnoprądowych oraz słaboprądowych, np. radiofonicznych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
4)
komunikacyjnych robót budowlanych, np. budowa dróg publicznych i miejskich, bocznic kolejowych, mostów,
5)
budownictwa wodnego (budowle wodne, regulacja rzek i potoków, melioracja),
6)
procesów technologicznych i urządzeń mechanicznych (urządzenia fabryk i innych zakładów przemysłowych i usługowych),
7)
terenów zielonych (parki, ogrody publiczne, skwery itp.), terenów sportowych i innych o charakterze użyteczności publicznej.
§  2.
1.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 1 rok praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 4-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 2 lata praktyki w projektowaniu,
3)
w wyjątkowych przypadkach, po pozytywnym zaopiniowaniu przez zarząd okręgowy właściwej organizacji naukowo-technicznej, ukończenie szkoły technicznej typu licealnego, z tytułem technika, albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej i przynajmniej 8 lat praktyki zawodowej, w tym 5 lat praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 3 lata praktyki w projektowaniu.
4) 1
w uzasadnionych przypadkach do wykonywania projektów dróg lokalnych - ukończenie szkoły technicznej typu licealnego z tytułem technika drogowego albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej na wydziale o kierunku budowy dróg i przynajmniej 5 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat na stanowisku technicznym oraz 1 roku praktyki w projektowaniu w zakresie budowy dróg, za każdorazową zgodą wydziału budownictwa prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wyrażoną w porozumieniu z wydziałem komunikacji.
2.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie opracowywania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego wymagana jest, poza uprawnieniami przewidzianymi w prawie budowlanym, co najmniej trzyletnia praktyka zawodowa w projektowaniu i realizacji prac urbanistycznych.
3.
Do wykonywania prac projektowych dla zakładów górniczych w zakresie określonym w § 1 pkt 2, 3, 4 i 6 wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 5-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 3 lata praktyki w ruchu zakładu górniczego i 2 lata praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra-inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 2-letniej praktyki w ruchu zakładu górniczego i rocznej praktyki w projektowaniu.
4.
Ponadto przy ustalaniu kwalifikacji fachowych ma zastosowanie art. 366 ust. 1 i 2 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli.
§  3.
Praktykę zawodową w stosunku do osób u siebie zatrudnionych może stwierdzić:
1)
jednostka państwowa,
2)
osoba prawna lub fizyczna, która posiadała lub posiada uprawnienia do wykonywania działalności zawodowej w zakresie projektowania lub wykonywania robót w budownictwie,
3)
osoba prawna lub fizyczna, która była lub jest uprawniona do prowadzenia przedsiębiorstwa przemysłowego.
§  4.
Stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, o których mowa w § 2, może nastąpić tylko na podstawie oryginalnych dokumentów lub odpisów notarialnie uwierzytelnionych. W aktach organu administracyjnego wydającego pozwolenie, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), pozostają odpisy dokumentów, na podstawie których nastąpiło stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, uwierzytelnione przez notariusza.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 listopada 1962 r. nin. rozporządzenie traci moc w sprawach dotyczących budownictwa powszechnego w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 10 września 1962 r. w sprawie kwalifikacji fachowych osób wykonujących funkcje techniczne w budownictwie powszechnym (Dz.U.62.53.266), zgodnie z § 41 pkt 4 powołanego rozporządzenia zmieniającego.
1 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 26 września 1960 r. (Dz.U.60.46.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1960 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.66.328

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.
Data aktu: 10/10/1958
Data ogłoszenia: 12/11/1958
Data wejścia w życie: 12/11/1958