Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

USTAWA
z dnia 1 lipca 1958 r.
o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.

Art.  1.

Osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki państwowej mogą wykonywać działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie tylko po uzyskaniu pozwolenia na taką działalność.

Art.  2.
1.
Pozwolenie przewidziane w art. 1 wydaje organ administracji budowlanej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Pozwolenia wydaje się na czas nieograniczony lub na czas ograniczony, nie krótszy jednak niż 2 lata.
3.
W pozwoleniu określony zostanie rodzaj i zakres projektów, do których wykonywania upoważnia pozwolenie. Ponadto w pozwoleniu może być nałożony na uprawnionego obowiązek stosowania wskazanych w pozwoleniu zasad, obowiązujących państwowe jednostki projektowania.
4.
Pozwolenie może być udzielone tylko osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje fachowe. Stwierdzeniem posiadania kwalifikacji dla sporządzania projektów objętych przepisami prawa budowlanego z dnia 16 lutego 1928 r. (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 wraz z późniejszymi zmianami) są uprawnienia budowlane wydane na podstawie tego prawa. Kwalifikacje fachowe do sporządzania projektów innych specjalności w budownictwie oraz sposób ich stwierdzania określi rozporządzenie wydane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i w uzgodnieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury. W przypadku udzielenia pozwolenia osobie prawnej kwalifikacje takie powinien posiadać kierownik jednostki projektującej oraz pracownicy-projektanci.
5.
Przy wydawaniu pozwolenia pobierane będą opłaty, których wysokość i tryb poboru oraz zasady i tryb stosowania ulg w opłatach określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Art.  3.
1.
Pozwolenie będzie cofnięte, jeżeli osoba, której pozwolenie wydano:
1)
została prawomocnie skazana wyrokiem za przestępstwo popełnione z chęci zysku, a przestępstwo popełniono w związku z prowadzeniem działalności w zakresie projektowania w budownictwie,
2)
nie posiadała kwalifikacji fachowych lub utraciła prawo do sporządzania projektów (uprawnienia budowlane) lub której prawo w tym zakresie zostało zawieszone.
2.
Pozwolenie może być cofnięte w przypadku:
1)
naruszenia warunków, pod którymi zostało udzielone pozwolenie,
2)
stwierdzenia prawomocnym orzeczeniem, że popełniono czyn podlegający ukaraniu na podstawie art. 10 ust. 2.
3.
Decyzję o cofnięciu pozwolenia wydaje organ, który wydał pozwolenie.
4.
Wydając decyzję o cofnięciu pozwolenia właściwy organ określi równocześnie odpowiedni termin zaprzestania działalności w zakresie projektowania.
Art.  4.
1.
Osoby zatrudnione w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w jednostkach gospodarki uspołecznionej, posiadające kwalifikacje fachowe (art. 2 ust. 4) do wykonywania projektów w budownictwie, mogą za każdorazową zgodą właściwego organu przełożonego wykonywać doraźnie projekty w budownictwie jako zajęcie uboczne, bez uzyskiwania na tę działalność pozwolenia przewidzianego w art. 1.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury ustalą zasady i tryb udzielania pozwoleń, o których mowa w ust. 1, pracownikom zatrudnionym w podległych im bądź nadzorowanych organach administracji, instytucjach i przedsiębiorstwach.
Art.  5.
1.
Osobom zatrudnionym w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych oraz w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie może być wydane pozwolenie na prowadzenie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
2.
Osoby zatrudnione w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych nie mogą być członkami spółdzielni, której celem jest prowadzenie działalności zawodowej w zakresie projektowania w budownictwie.
Art.  6.

Nie stanowi działalności zawodowej w zakresie projektowania w rozumieniu niniejszej ustawy udział w konkursie na projekty w budownictwie oraz projektowanie dla własnych potrzeb projektującego bez względu na to, czy jest osobą prawną czy fizyczną.

Art.  7.
1.
Osoby fizyczne i prawne, które w dniu wejścia w życie ustawy wykonują działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie i zamierzają działalność tę nadal wykonywać, powinny w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć wnioski o udzielenie pozwolenia przewidzianego w art. 1.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 powinny dołączyć do wniosku dowody zgłoszenia obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia działalności w zakres projektowania.
Art.  8.
1.
Osoby, które nie złożyły wniosków o udzielenie pozwolenia w terminie wskazanym w art. 7 ust. 1, zaprzestaną działalności zawodowej w zakresie projektowania w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
2.
Osoby, które złożyły wnioski o udzielenie pozwolenia zgodnie z art. 7 ust. 1, a którym udzielenia pozwolenia odmówiono, obowiązane są zaprzestać działalności zawodowej w zakresie projektowania w terminie, który wskaże organ administracji budowlanej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Termin ten nie może przekraczać dla osób fizycznych 3 miesięcy, a dla osób prawnych 6 miesięcy.
Art.  9.

Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w uzgodnieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, a w zakresie budownictwa specjalnego również w porozumieniu z właściwym ministrem - określi w drodze rozporządzenia warunki i zasady zamawiania przez jednostki państwowe prac projektowych w zakresie budownictwa u osób fizycznych i prawnych.

Art.  10.
1.
Kto wykonuje działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie bez pozwolenia przewidzianego w art. 1 - podlega karze aresztu do 3 miesięcy lub karze grzywny do 10.000 zł albo obu tym karom łącznie.
2.
Tej samej karze podlega, kto posiadając pozwolenie na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie:
1)
przyjęty do opracowania projekt przekaże do wykonania innej osobie, nie posiadającej pozwolenia na taką działalność, lub
2)
podpisuje jako autor projekty wykonane przez inne osoby.
3.
Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 i 2 następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach o orzecznictwie karno-administracyjnym.
Art.  11.

W sprawach zamówień na wykonanie prac projektowych nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7).

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.44.217

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Pozwolenia na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie.
Data aktu: 01/07/1958
Data ogłoszenia: 18/07/1958
Data wejścia w życie: 18/07/1958