Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy państwowych przedsiębiorstw przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
§  2.
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wyniku rozliczeniowym, należy przez to rozumieć zysk lub stratę, powiększone lub pomniejszone o różnicę wyrównawczą cen.
2.
Przez różnicę wyrównawczą cen (ust. 1) należy rozumieć różnicę wynikającą z wartości sprzedaży produkcji towarowej według cen rozliczeniowych, obowiązujących w resorcie przemysłu chemicznego, a wartością sprzedaży tej produkcji według cen zbytu.
3.
Za podstawę ustalenia cen rozliczeniowych przyjmuje się rzeczywiste koszty własne produkcji towarowej za 3 pierwsze kwartały 1957 r., powiększone o kwotę równą 2% wykonanego osobowego funduszu płac i o stratę poniesioną na działalności pozaoperacyjnej za ten okres.
4.
Minister Przemysłu Chemicznego może zezwolić na ustalenie cen rozliczeniowych na podstawie danych wymienionych w ust. 3 za cały 1957 r.
5.
Minister Przemysłu Chemicznego określi przypadki, w których może nastąpić korekta kosztów własnych produkcji towarowej oraz podstawę dokonywania tej korekty.

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  3.
1.
Przedsiębiorstwo, które wygospodaruje w 1958 r. wynik rozliczeniowy równy wynikowi rozliczeniowemu z 1957 r., dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac wykonanego w roku 1957.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie w 1958 r. wynik rozliczeniowy gorszy od wyniku rozliczeniowego z 1957 r., suma odpisu zasadniczego podlega zmniejszeniu o 4% za każdy procent pogorszenia wyniku rozliczeniowego w granicach do 10% oraz o 6% za każdy procent pogorszenia wyniku rozliczeniowego w granicach od 10% do 20%. Jeżeli pogorszenie wyniku rozliczeniowego wyniesie więcej niż 20%, przedsiębiorstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie w 1958 r. wynik rozliczeniowy lepszy od wyniku rozliczeniowego z 1957 r., dokonuje odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości od 20% do 90% kwoty, o którą polepszony został wynik rozliczeniowy, pomniejszonej o zysk na produkcji ubocznej, o której mowa w § 6.
4.
Minister Przemysłu Chemicznego ustali dla poszczególnych przedsiębiorstw stawki procentowe odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy.
5.
Przy obliczaniu funduszu zakładowego za pierwszy, drugi i trzeci kwartał 1958 r. należy przyjąć za wynik rozliczeniowy z 1957 r. odpowiednio 25%, 50% i 75% rocznego wyniku rozliczeniowego z 1957 r.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo nowo powstałe lub powstałe w wyniku reorganizacji, które osiągnie wynik rozliczeniowy planowany na 1958 r., dokonuje odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie równej 2% osobowego funduszu płac planowanego na ten okres, a odpisu dodatkowego według zasad określonych w § 3 ust. 3, przyjmując zamiast wyniku rozliczeniowego z 1957 r. - wynik rozliczeniowy planowany na 1958 r.
2.
W przedsiębiorstwie nowo powstałym lub powstałym w wyniku reorganizacji, które osiągnie w 1958 r. wynik rozliczeniowy gorszy od wyniku rozliczeniowego planowanego na ten rok, suma odpisu zasadniczego podlega zmniejszeniu na zasadach określonych w § 3 ust. 2, z tym że zamiast wyniku rozliczeniowego z 1957 r. przyjmuje się wynik rozliczeniowy planowany na rok 1958.
§  5.
Minister Przemysłu Chemicznego może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia rozporządzenia, że przedsiębiorstwo, którego plan na 1958 r. zakłada pogorszenie wyniku rozliczeniowego w stosunku do wyniku rozliczeniowego z 1957 r. lub którego profil produkcyjny w 1958 r. w porównaniu z 1957 r. uległ zasadniczej zmianie - dokonuje odpisu na fundusz zakładowy na zasadach określonych w § 4.

III.

Środki dodatkowe na fundusz zakładowy oraz zmniejszenie wysokości odpisów.

§  6.
Minister Przemysłu Chemicznego może w porozumieniu z Ministrem Finansów zezwolić przedsiębiorstwom na zaliczenie na fundusz zakładowy całkowitego zysku osiągniętego z produkcji ubocznej określonego rodzaju artykułów.

IV.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  7.
1.
Przedsiębiorstwom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić po upływie I półrocza i 3 kwartałów na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub w trzech pierwszych kwartałach 1958 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1958 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.

V.

Przepisy końcowe.

§  8.
Rada Ministrów może, na wniosek Ministra Przemysłu Chemicznego zgłoszony w uzgodnieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, ustalić w terminie do dnia 31 lipca 1958 r. dodatkowe warunki do uzyskania funduszu zakładowego w niektórych przedsiębiorstwach, o ile będzie to niezbędne dla bardziej skutecznego oddziaływania na poprawę wyników ekonomicznych działalności przedsiębiorstw.
§  9.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przedsiębiorstw prowadzących eksperyment ekonomiczny, o ile w przedsiębiorstwach tych fundusz zakładowy tworzony jest na odmiennych zasadach.
§  10.
Na podstawie decyzji Ministra Przemysłu Chemicznego wydanej w porozumieniu z Ministrem Finansów przepisy rozporządzenia mogą być stosowane do działających według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, których przedmiot i rodzaj działalności uzasadnia tworzenie funduszu zakładowego.
§  11.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74).
§  12.
W przedsiębiorstwach i jednostkach organizacyjnych objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.40.181

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
Data aktu: 13/06/1958
Data ogłoszenia: 26/06/1958
Data wejścia w życie: 26/06/1958, 01/01/1958