Czechosłowacja-Polska. Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy o ubezpieczeniu społecznym. Warszawa.1948.04.05.

PIERWSZY PROTOKÓŁ DODATKOWY DO UMOWY POMIĘDZY RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ I REPUBLIKĄ CZECHOSŁOWACKĄ O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE POLITYKI I ADMINISTRACJI SPOŁECZNEJ Z DNIA 3 KWIETNIA 1948 R.
ORAZ
PIERWSZY PROTOKÓŁ DODATKOWY DO UMOWY POMIĘDZY RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ I REPUBLIKĄ CZECHOSŁOWACKĄ O UBEZPIECZENIU SPOŁECZNYM Z DNIA 5 KWIETNIA 1948 R.
podpisane w Warszawie dnia 30 września 1955 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 września 1955 roku podpisane zostały w Warszawie:

Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej z dnia 5 kwietnia 1948 roku;

Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym z dnia 5 kwietnia 1948 roku o następującym brzmieniu dosłownym:

PIERWSZY PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej z dnia 5 kwietnia 1948 roku.

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydent Republiki Czechosłowackiej pragnąc zmienić i uzupełnić Umowę pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, podpisaną w Warszawie w dniu 5 kwietnia 1948 roku, postanowili zawrzeć Protokół Dodatkowy do tej umowy i wyznaczyli w tym celu swych pełnomocników, a mianowicie:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej -

Stanisława ZAWADZKIEGO,

Prezydent Republiki Czechosłowackiej -

Evżena ERBANA,

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

§  1.
W artykule 10 Umowy dodaje się ustęp drugi w następującym brzmieniu:

"Wszystkie sprawy, objęte Umową o ubezpieczeniu społecznym i dotyczące świadczeń rzeczowych z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, jeżeli świadczenia te wchodzą w zakres leczenia profilaktycznego, rozpatrywane będą przez Komisję Zdrowia, powołaną do życia na podstawie Umowy pomiędzy Rzeczypospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia z dnia 17 listopada 1950 roku".

§  2.
Artykuł 11 Umowy otrzymuje następujące brzmienie:

"Umowę niniejszą wykonywać będą w obu Państwach właściwe zwierzchnie władze administracyjne i centralne organizacje związków zawodowych, uwzględniając wnioski i propozycje Komisji Mieszanej.

Wymienione władze i organizacje związków zawodowych będą się zawiadamiać o zarządzeniach, wydanych w celu realizacji niniejszej Umowy".

§  3.
Artykuł IV ustęp trzeci zdanie trzecie Protokołu końcowego do Umowy otrzymuje następujące brzmienie:

"Przewodniczących podkomisji powołuje przewodniczący delegacji tego Państwa, na obszarze którego posiedzenie będzie się odbywać".

§  4.
Artykuł V Protokołu końcowego do Umowy otrzymuje następujące brzmienie:

"Oba Państwa zakomunikują sobie nawzajem, które zwierzchnie władze administracyjne i centralne organizacje związków zawodowych są w rozumieniu artykułu 11 właściwe do wykonywania umowy".

§  5.
Protokół niniejszy wymaga ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Pradze.

Postanowienia niniejszego Protokołu będą prowizorycznie stosowane od dnia jego podpisania.

§  6.
Niniejszy Protokół pozostanie w mocy tak długo, jak Umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej z dnia 5 kwietnia 1948 roku.

Niniejszy Protokół sporządzono w Warszawie dnia 30 września 1955 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i czeskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc wiążącą.

PIERWSZY PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym z dnia 5 kwietnia 1948 roku.

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydent Republiki Czechosłowackiej pragnąc zmienić i uzupełnić Umowę pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym, podpisaną w Warszawie w dniu 5 kwietnia 1948 roku, postanowili zawrzeć Protokół Dodatkowy do tej Umowy i wyznaczyli w tym celu swych pełnomocników, a mianowicie:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej -

Stanisława ZAWADZKIEGO,

Prezydent Republiki Czechosłowackiej -

Evżena ERBANA,

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

§  1.
1.
W artykule 14 ustęp drugi Umowy skreśla się zdanie szóste w następującym brzmieniu: "Jeżeli świadczenia są udzielane w jednolitej wysokości, niezależnie od długości okresu ubezpieczenia, uważa się dwie trzecie renty bez dodatków za kwotę podstawową".
2.
W artykule 14 ustęp trzeci Umowy zastępuje się słowa: "co najmniej 12 policzalnych miesięcy składkowych (52 tygodni składkowych) - słowami: "co najmniej 6 policzalnych miesięcy składkowych względnie zatrudnienia (26 tygodni składkowych względnie zatrudnienia)".
§  2.
W artykule 20 ustęp pierwszy Umowy dodaje się po zdaniu drugim następujące postanowienie: "W tych jednak przypadkach wypłata renty za okres ubiegły następuje według wewnętrznych przepisów o przedawnieniu rat rentowych, biorąc za podstawę datę zgłoszenia wniosku o wznowienie postępowania".
§  3.
Artykuł 22 Umowy otrzymuje następujące brzmienie: "Zwierzchnimi władzami administracyjnymi w rozumieniu Umowy są właściwe w obu Państwach ministerstwa, centralne urzędy i centralne organizacje związków zawodowych".
§  4.
Protokół niniejszy wymaga ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Pradze.

Postanowienia niniejszego Protokołu będą prowizorycznie stosowane od dnia jego podpisania.

§  5.
Niniejszy Protokół pozostanie w mocy tak długo, jak Umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym z dnia 5 kwietnia 1948 roku.

Niniejszy Protokół sporządzono w Warszawie dnia 30 września 1955 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i czeskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc wiążącą.

Po zaznajomieniu się z powyższymi Protokołami Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne; oświadcza, że są one przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 30 lipca 1956 roku.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.58.293

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, Pierwszy Protokół Dodatkowy do Umowy o ubezpieczeniu społecznym. Warszawa.1948.04.05.
Data aktu: 30/09/1955
Data ogłoszenia: 04/12/1957
Data wejścia w życie: 27/02/1957