Straż Ochrony Przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 30 kwietnia 1957 r.
w sprawie Straży Ochrony Przyrody. *

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w miarę potrzeby tworzyć na terenie województwa (miasta) Straż Ochrony Przyrody, zwaną dalej "Strażą", z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń: Ligi Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego i Klubu Wysokogórskiego, a także na wniosek dyrektora parku narodowego lub dyrektora przedsiębiorstwa lasów państwowych.
2.
Straż Ochrony Przyrody może składać się tylko z członków wymienionych w ust. 1 stowarzyszeń. Członkiem Straży może być pełnoletni obywatel polski o nienagannej przeszłości, posiadający zdolność do działań prawnych, uzdolniony fizycznie i umysłowo do pełnienia czynności Straży, który wyraził zgodę na objęcie tej funkcji, a przy tym posiadający odpowiednią znajomość przepisów prawnych z zakresu ochrony przyrody.
§  2.
Członków Straży powołują prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek zarządów stowarzyszeń wymienionych w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zadaniem Straży jest współdziałanie z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
2.
Straż obowiązana jest współpracować w zakresie ochrony przyrody z organizacjami społecznymi wymienionymi w § 1 ust. 1.
§  4.
Członek Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków jest uprawniony:
1)
do instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innnych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2)
do legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3)
do odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty powinny być niezwłocznie przekazane najbliższemu prezydium gromadzkiej (miejskiej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4)
do składania zawiadomień do organów powołanych do ścigania czynów, stanowiących naruszenie przepisów o ochronie przyrody, o ujawnieniu takich czynów.
§  5.
Upoważniony członek Straży ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. Nr 66, poz. 454) za wykroczenia popełnione w zakresie ochrony przyrody.
§  5a. 2
Organizację wewnętrzną Straży, zasady współdziałania stowarzyszeń uczestniczących w Straży oraz szczegółowe prawa i obowiązki jej członków określa regulamin.
§  6.
Członkowie Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków korzystają z ochrony prawnej oraz podlegają odpowiedzialności na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych.
§  7. 3
1.
Stowarzyszenia wymienione w § 1 ust. 1 wydają swemu członkowi, powołanemu do Straży legitymację członka Straży.
2.
Legitymacja członka Straży posiada wymiary 10 cm x 7 cm i zawiera:
1)
określenie legitymacji i jej numer,
2)
imię i nazwisko posiadacza legitymacji oraz jego miejsce zamieszkania,
3)
fotografię posiadacza legitymacji z pieczęcią stowarzyszenia, które wydało legitymację,
4)
podpis posiadacza legitymacji poniżej fotografii,
5)
stwierdzenie, że posiadacz legitymacji jest członkiem Straży z ramienia stowarzyszenia wydającego legitymację,
6)
pieczęć stowarzyszenia wydającego legitymację i podpisy członków jego zarządu,
7)
stwierdzenie ważności legitymacji na dany rok kalendarzowy, dokonane przez właściwy do spraw ochrony przyrody organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Legitymacja posiada wkładkę zawierającą treść § 4 rozporządzenia; podaje się w niej ponadto numer legitymacji oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
4.
Członkowie Straży obowiązani są okazywać w czasie pełnienia swoich obowiązków legitymację na żądanie organów Milicji Obywatelskiej, pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i parków narodowych oraz osoby legitymowanej.
§  8. 4
1.
Członkowie Straży w czasie pełnienia swoich obowiązków obowiązani są nosić z lewej strony piersi odznakę członka Straży.
2.
Odznaka członka Straży posiada kształt tarczy rozszerzonej u góry, o wymiarach 22 mm x 31 mm, wykonanej z metalu, pokrytej białą emalią; na środku tarczy znajduje się sylweta żubra z emalii w kolorze brązowym na tle 3 świerków z emalii w kolorze zielono-żółtym; w górnej rozszerzonej części tarczy znajduje się napis: "Straż", a w dolnej - "Ochrony Przyrody"; tarcza jest otoczona obwódką o szerokości 1 mm; napisy i obwódka są wykonane ze złoconego metalu; na odwrotnej stronie odznaki znajduje się numer ewidencyjny odznaki.
3.
Odznakę wydaje członkowi Straży stowarzyszenie, z ramienia którego został on powołany na członka Straży.
§  9.
Członkom Straży nie przysługuje wynagrodzenie ze Skarbu Państwa z tytułu pełnienia czynności członka Straży.
§  10.
Ewidencję członków Straży na obszarze poszczególnych województw prowadzą prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a dla całego Państwa - Naczelny Konserwator Przyrody.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załączniki

Załącznik nr 1

WZÓR LEGITYMACJI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

str. 1.
Legitymacja nr ......
fotografia
Pieczęć Stowarzyszenia
Obywatel ................................
zam. w ..................................
jest członkiem Straży Ochrony Przyrody
z ramienia Stowarzyszenia ...............
.........................................
Pieczęć ..........................
Stowarzyszenia ..........................
.........................................
(podpisy członków Zarządu)
Prezydium ...............................
.........................................
w .......................................
stwierdza ważność legitymacji na czas do
.........................................
......................
(pieczęć) (podpis)
.........................................
(własnoręczny podpis posiadacza legitymacji)

str. 2

Obywatel ................................
jest uprawniony do współdziałania z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie Straży Ochrony Przyrody (Dz. U. Nr 41, poz. 189)
Obywatel ................................
jest uprawniony w szczególności do:
1) instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2) legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3) odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty podlegają przekazaniu prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4) składania zawiadomień o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o ochronie przyrody

Załącznik nr 2

WZÓR ODZNAKI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

(pominięty)
* Z dniem 12 grudnia 1991 r. rozporządzenie zostało uchylone przez art.64 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U.91.114.492) w części sprzecznej z powyższą ustawą.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.4.14) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1967 r.
2 § 5a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.41.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Straż Ochrony Przyrody.
Data aktu: 30/04/1957
Data ogłoszenia: 05/08/1957
Data wejścia w życie: 05/08/1957