Straż Ochrony Przyrody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 30 kwietnia 1957 r.
w sprawie Straży Ochrony Przyrody. *

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w miarę potrzeby tworzyć na terenie województwa (miasta) Straż Ochrony Przyrody, zwaną dalej "Strażą", z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń: Ligi Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Wędkarskiego i Klubu Wysokogórskiego, a także na wniosek dyrektora parku narodowego lub dyrektora przedsiębiorstwa lasów państwowych.
2.
Straż Ochrony Przyrody może składać się tylko z członków wymienionych w ust. 1 stowarzyszeń. Członkiem Straży może być pełnoletni obywatel polski o nienagannej przeszłości, posiadający zdolność do działań prawnych, uzdolniony fizycznie i umysłowo do pełnienia czynności Straży, który wyraził zgodę na objęcie tej funkcji, a przy tym posiadający odpowiednią znajomość przepisów prawnych z zakresu ochrony przyrody.
§  2.
Członków Straży powołują prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek zarządów stowarzyszeń wymienionych w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Zadaniem Straży jest współdziałanie z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
2.
Straż obowiązana jest współpracować w zakresie ochrony przyrody z organizacjami społecznymi wymienionymi w § 1 ust. 1.
§  4.
Członek Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków jest uprawniony:
1)
do instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innnych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2)
do legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3)
do odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty powinny być niezwłocznie przekazane najbliższemu prezydium gromadzkiej (miejskiej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4)
do składania zawiadomień do organów powołanych do ścigania czynów, stanowiących naruszenie przepisów o ochronie przyrody, o ujawnieniu takich czynów.
§  5.
Upoważniony członek Straży ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych na zasadach i w trybie przewidzianych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. Nr 66, poz. 454) za wykroczenia popełnione w zakresie ochrony przyrody.
§  5a. 2
Organizację wewnętrzną Straży, zasady współdziałania stowarzyszeń uczestniczących w Straży oraz szczegółowe prawa i obowiązki jej członków określa regulamin.
§  6.
Członkowie Straży przy wykonywaniu swoich obowiązków korzystają z ochrony prawnej oraz podlegają odpowiedzialności na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych.
§  7. 3
1.
Stowarzyszenia wymienione w § 1 ust. 1 wydają swemu członkowi, powołanemu do Straży legitymację członka Straży.
2.
Legitymacja członka Straży posiada wymiary 10 cm x 7 cm i zawiera:
1)
określenie legitymacji i jej numer,
2)
imię i nazwisko posiadacza legitymacji oraz jego miejsce zamieszkania,
3)
fotografię posiadacza legitymacji z pieczęcią stowarzyszenia, które wydało legitymację,
4)
podpis posiadacza legitymacji poniżej fotografii,
5)
stwierdzenie, że posiadacz legitymacji jest członkiem Straży z ramienia stowarzyszenia wydającego legitymację,
6)
pieczęć stowarzyszenia wydającego legitymację i podpisy członków jego zarządu,
7)
stwierdzenie ważności legitymacji na dany rok kalendarzowy, dokonane przez właściwy do spraw ochrony przyrody organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Legitymacja posiada wkładkę zawierającą treść § 4 rozporządzenia; podaje się w niej ponadto numer legitymacji oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
4.
Członkowie Straży obowiązani są okazywać w czasie pełnienia swoich obowiązków legitymację na żądanie organów Milicji Obywatelskiej, pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i parków narodowych oraz osoby legitymowanej.
§  8. 4
1.
Członkowie Straży w czasie pełnienia swoich obowiązków obowiązani są nosić z lewej strony piersi odznakę członka Straży.
2.
Odznaka członka Straży posiada kształt tarczy rozszerzonej u góry, o wymiarach 22 mm x 31 mm, wykonanej z metalu, pokrytej białą emalią; na środku tarczy znajduje się sylweta żubra z emalii w kolorze brązowym na tle 3 świerków z emalii w kolorze zielono-żółtym; w górnej rozszerzonej części tarczy znajduje się napis: "Straż", a w dolnej - "Ochrony Przyrody"; tarcza jest otoczona obwódką o szerokości 1 mm; napisy i obwódka są wykonane ze złoconego metalu; na odwrotnej stronie odznaki znajduje się numer ewidencyjny odznaki.
3.
Odznakę wydaje członkowi Straży stowarzyszenie, z ramienia którego został on powołany na członka Straży.
§  9.
Członkom Straży nie przysługuje wynagrodzenie ze Skarbu Państwa z tytułu pełnienia czynności członka Straży.
§  10.
Ewidencję członków Straży na obszarze poszczególnych województw prowadzą prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), a dla całego Państwa - Naczelny Konserwator Przyrody.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załączniki

Załącznik nr 1

WZÓR LEGITYMACJI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

str. 1.
Legitymacja nr ......
fotografia
Pieczęć Stowarzyszenia
Obywatel ................................
zam. w ..................................
jest członkiem Straży Ochrony Przyrody
z ramienia Stowarzyszenia ...............
.........................................
Pieczęć ..........................
Stowarzyszenia ..........................
.........................................
(podpisy członków Zarządu)
Prezydium ...............................
.........................................
w .......................................
stwierdza ważność legitymacji na czas do
.........................................
......................
(pieczęć) (podpis)
.........................................
(własnoręczny podpis posiadacza legitymacji)

str. 2

Obywatel ................................
jest uprawniony do współdziałania z organami administracji państwowej w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody.
Na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie Straży Ochrony Przyrody (Dz. U. Nr 41, poz. 189)
Obywatel ................................
jest uprawniony w szczególności do:
1) instruowania o obowiązujących przepisach z zakresu ochrony przyrody osób przebywających na terenie parków narodowych, rezerwatów oraz we wszelkich innych miejscach poddanych pod ochronę na mocy przepisów o ochronie przyrody lub też w których znajdują się przedmioty poddane pod ochronę,
2) legitymowania osób wykraczających przeciwko przepisom o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania legitymacji lub jej nieposiadania - do doprowadzania tych osób do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3) odbierania za pokwitowaniem przedmiotów uzyskanych z naruszeniem przepisów o ochronie przyrody oraz narzędzi służących do uzyskania tych przedmiotów, przy czym odebrane przedmioty podlegają przekazaniu prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej bądź organowi administracji parków narodowych lub funkcjonariuszowi Straży Leśnej,
4) składania zawiadomień o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o ochronie przyrody

Załącznik nr 2

WZÓR ODZNAKI CZŁONKA STRAŻY OCHRONY PRZYRODY

(pominięty)
* Z dniem 12 grudnia 1991 r. rozporządzenie zostało uchylone przez art.64 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U.91.114.492) w części sprzecznej z powyższą ustawą.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.4.14) zmieniajacego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1967 r.
2 § 5a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 października 1962 r. (Dz.U.62.59.286) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.41.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Straż Ochrony Przyrody.
Data aktu: 30/04/1957
Data ogłoszenia: 05/08/1957
Data wejścia w życie: 05/08/1957