Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Naftowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957, w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Naftowego.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i z Zarządem Okręgu Związku Zawodowego Górników zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Naftowego.
§  2.
Na fundusz zakładowy przeznacza się część wygospodarowanego zysku, a jeżeli przedsiębiorstwo nie osiąga zysku lub gdy suma funduszu zakładowego jest wyższa od sumy osiągniętego zysku, na fundusz zakładowy przeznacza się odpowiednią sumę środków obrotowych przedsiębiorstwa.
§  3.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwie, które:
1)
osiągnie sumę planowanego zysku lub nie przekroczy planowanej straty,
2)
spełni dodatkowe warunki, jeżeli takie zostaną ustalone zarządzeniem Prezesa Centralnego Urzędu Naftowego w porozumieniu z zarządem właściwego okręgu związku zawodowego górników.
§  4.
1.
W razie osiągnięcia planowanego zysku lub nieprzekroczenia planowanej straty wysokość funduszu zakładowego wynosi 1,5% planowanego funduszu płac.
2.
W przypadku osiągnięcia zysku ponadplanowego lub zmniejszenia planowanej straty fundusz zakładowy obliczony na zasadach, o których mowa w ust. 1, powiększa się o 50% zysku ponadplanowego lub sumy, o która zmniejszono planowaną stratę.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie spełni warunków, o których mowa w § 3 pkt 1, może utworzyć fundusz zakładowy w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  6.
Na fundusz zakładowy przeznacza się ponadto całkowity zysk z produkcji ubocznej z wyjątkiem przypadków, w których obowiązujące przepisy przewidują przeznaczenie tego zysku na inne cele.
§  7.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  8.
1.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że zakładowa umowa zbiorowa przewiduje dokonywanie kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych. Wysokość kwartalnych lub półrocznych odpisów zaliczkowych nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
2.
Sumę funduszu zakładowego (zaliczkowego, rocznego) ustala się na podstawie danych wynikających z przyjętego przez jednostkę nadrzędną (kwartalnego, półrocznego, rocznego) sprawozdania finansowego.
3.
Dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku potracą się od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
4.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
5.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o której mowa w ust. 4, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  9.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy faktycznie osiągnięty zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, lecz nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  10.
1.
Środki funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na powyższe cele należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
§  11.
Górną granicę łącznej kwoty odpisów na fundusz zakładowy na cele określone w § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ustala się w wysokości 8,5% planowanego funduszu płac.
§  12.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz w porozumieniu z radą zakładową.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  13.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  14.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do jednostek na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  15.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.11.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Naftowego.
Data aktu: 08/02/1957
Data ogłoszenia: 25/02/1957
Data wejścia w życie: 25/02/1957, 01/01/1957