Wykonanie ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Energetyki.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1957 r.
w sprawie wykonania ustawy o funduszu zakładowym na rok 1957 w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Ministrowi Energetyki.

Na podstawie art. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Energetyki zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz zakładowy tworzy się w przedsiębiorstwach przemysłowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego podległych Ministrowi Energetyki.
§  2.
Przedsiębiorstwa przemysłowe dokonują odpisów na fundusz zakładowy przy dotrzymaniu następujących warunków:
1)
elektrownie cieplne, ekonomiczne i elektrociepłownie, w skład których wchodzą:
a)
Elektrociepłownia Żerań,
b)
Elektrownia Starachowice,
c)
Elektrownia Stalowa Wola I i II,
d)
Elektrownia Miechowice,
e)
Elektrownia Jaworzno I,
f)
Elektrownia Jaworzno II,
g)
Elektrownia Łaziska,
h)
Elektrownia Chorzów,
i)
Elektrownia Zabrze,
j)
Elektrownia Szombierki,
k)
Elektrownia Victoria,
l)
Elektrownia Czechnica,
m)
Elektrownia Szczecin,
n)
Elektrownia Poznań,
o)
Elektrownia Gorzów,
p)
Elektrownia Gdynia I i II,

obowiązaną są:

a)
wykonać plan produkcji energii elektrycznej ustalony w planach rocznych,
b)
uzyskać co najmniej planowany zysk;
2)
pozostałe elektrownie cieplne obowiązane są:
a)
wykonać planowaną średnią moc dyspozycyjną,
b)
uzyskać co najmniej planowany zysk;
3)
elektrownie wodne obowiązane są:
a)
wykonać nie mniej niż 95% dobowych obciążeń w ciągu roku, ustalonych w grafikach przez dyspozycję mocy,
b)
nie przekroczyć planowanych kosztów stałych, wynikających z planów rocznych przedsiębiorstwa w wartościach bezwzględnych z uwzględnieniem korekty o saldo strat i zysków nadzwyczajnych;
4)
zakłady sieci elektrycznych obowiązane są uzyskać co najmniej planowany zysk;
5)
zakłady zbytu energii obowiązane są:
a)
nie przekraczać planowanych jednostkowych kosztów obsługi odniesionych do umownych punktów odbioru,
b)
uzyskać co najmniej planowany zysk lub nie przekroczyć planowanej straty;
6)
zakłady remontowe energetyczne obowiązane są osiągnąć co najmniej planowany zysk;
7)
przedsiębiorstwa podległe Centralnemu Zarządowi Produkcji Części Zapasowych oraz Zarządowi Przedsiębiorstw Budowy Sieci obowiązane są:
a)
osiągnąć sumę planowanego zysku lub nie przekroczyć planowanej straty,
b)
wykonać plan produkcji towarowej w cenach zbytu.
§  3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:
1)
w elektrowniach cieplnych oraz w elektrociepłowniach -

20% wypracowanego zysku;

2)
w elektrowniach wodnych:
a)
w przypadku dotrzymania warunków ustalonych w § 2 pkt 3 - 1,5% planowanego funduszu płac,
b)
w przypadku obniżenia planowanych kosztów stałych wynikających z planów rocznych przedsiębiorstwa - sumę równą 1,5% planowanego funduszu płac oraz dodatkowo 50% wartości osiągniętej obniżki kosztów;
3)
w zakładach sieci elektrycznych -

20% wypracowanego zysku;

4)
w zakładach zbytu energii -
a)
w przypadku dotrzymania warunków ustalonych w § 2 pkt 5 - 1,5% planowanego funduszu płac,
b)
w przypadku obniżenia planowanych kosztów obsługi odbiorców, skorygowanych o przyrost umownych punktów odbioru - dodatkowo 50% osiągniętej obniżki kosztów;
5)
w zakładach remontowych energetycznych -

20% wypracowanego zysku;

6)
w przedsiębiorstwach przemysłowych podległych Centralnemu Zarządowi Produkcji Części Zapasowych oraz Zarządowi Przedsiębiorstw Budowy Sieci:
a)
w przypadku dotrzymania warunków ustalonych w § 2 - 1,5% planowanego funduszu płac,
b)
w przypadku uzyskania zysku ponadplanowego - dodatkowo 50% sumy uzyskanego ponadplanowego zysku.
§  4.
W przypadku niewykonania warunków, o których mowa w § 2, Minister Energetyki może zezwolić na utworzenie funduszu zakładowego w wysokości 0,2% planowanego funduszu płac.
§  5.
Przez planowany zysk, planowaną stratę, planowany fundusz płac, plan produkcji towarowej w cenach zbytu, o których mowa w rozporządzeniu, należy rozumieć zysk, stratę, fundusz płac, produkcję towarową w cenach zbytu, określone we wskaźnikach do planu zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną.
§  6.
1.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się raz na rok, chyba że umowa zakładowa przewiduje dokonywanie kwartalnych odpisów zaliczkowych. Wysokość kwartalnych odpisów zaliczkowych nie może jednak przekraczać 25% sumy funduszu zakładowego, przypadającego za dany okres sprawozdawczy.
2.
Sumę funduszu zakładowego przypadającego za dany rok sprawozdawczy zatwierdza jednostka nadrzędna na podstawie danych wynikających z zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Dla obliczenia wyrównawczego odpisu na koniec roku potrąca się od sumy funduszu zakładowego ustalonej za dany rok sumę odpisów zaliczkowych.
4.
Jeżeli wydatki dokonane w ciągu roku z zaliczkowych odpisów przekroczą sumę funduszu zakładowego ustaloną za dany rok sprawozdawczy, wówczas różnicę pomiędzy kwotami wydatkowanymi a sumą funduszu zakładowego przypadającą za dany rok zalicza się jako wydatek obciążający fundusz zakładowy utworzony w roku następnym.
5.
Przed całkowitym wyrównaniem różnicy, o którym mowa w ust. 4, nie mogą być wydatkowane żadne kwoty z funduszu zakładowego w roku następnym.
§  7.
1.
W celu ustalenia prawidłowej podstawy do obliczenia odpisów na fundusz zakładowy, faktycznie osiągnięty zysk lub stratę koryguje się o sumy wynikające z wprowadzonych, a nie uwzględnionych w planie urzędowych zmian w zakresie cen, stawek płac, składek na ubezpieczenia społeczne, podatków, oprocentowania kredytów bankowych, taryf za usługi komunalne, norm amortyzacji.
2.
W celu ustalenia, czy spełnione zostały warunki do utworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach planowo-deficytowych, należy przeprowadzić korektę planowanej straty w takim stosunku procentowym, w jakim nastąpiło przekroczenie planu sprzedaży.
§  8.
1.
Środki funduszu zakładowego mogą być przeznaczone:
1)
na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz inne cele związane z ich potrzebami,
2)
na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz remonty mieszkań przez nich zajmowanych.
2.
Podział środków funduszu zakładowego na powyższe cele należy do uprawnień przedsiębiorstwa.
3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy w części przeznaczonej na nagrody i świadczenia dla pracowników oraz na inne cele związane z ich potrzebami nie może przekraczać 8,5% funduszu płac przedsiębiorstwa.
§  9.
1.
Podstawę do dokonywania wydatków ze środków funduszu zakładowego stanowią odpowiednie preliminarze zatwierdzone przez załogę przedsiębiorstwa lub jej przedstawicieli.
2.
Środkami funduszu zakładowego dysponuje dyrektor przedsiębiorstwa w oparciu o zatwierdzony preliminarz.
3.
Z wykonania preliminarza dyrektor składa załodze okresowe sprawozdania.
§  10.
Wykorzystanie środków funduszu zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie przewidzianym dla inwestycji pozalimitowych.
§  11.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zakładów (oddziałów) na wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, dla których wprowadzono obowiązek sporządzania samodzielnych bilansów.
§  12.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie finansowania wydatków na współzawodnictwo, nagrody indywidualne, wynagrodzenia za prace zlecone i udział w komisjach oraz popieranie ruchu racjonalizatorskiego dotyczące współzawodnictwa w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024