Organizacja i zakres działania Milicji Obywatelskiej.

DEKRET
z dnia 21 grudnia 1955 r.
o organizacji i zakresie działania Milicji Obywatelskiej.

Art.  1.

Milicja Obywatelska jest uzbrojoną formacją, powołaną do ochrony spokoju, ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Art.  2.

Milicja Obywatelska podlega Ministrowi Spraw Wewnętrznych, który kieruje jej działalnością.

Art.  3.
1.
Organizacja Milicji Obywatelskiej jest pod względem terytorialnym przystosowana do podziału administracyjnego Państwa.
2.
Organizacja jednostek Kolejowej Milicji Obywatelskiej przystosowana jest do podziału administracyjnego Polskich Kolei Państwowych.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi szczegółową organizację Milicji Obywatelskiej.
Art.  4.
1. 1
Organami Milicji Obywatelskiej są:

Komenda Główna,

komendy wojewódzkie, miejskie i dzielnicowe,

komisariaty i posterunki.

2.
Minister Spraw Wewnętrznych może znosić istniejące i powoływać inne terenowe organy Milicji Obywatelskiej.
Art.  5.

Rada Ministrów określa umundurowanie, oznaki służbowe i uzbrojenie Milicji Obywatelskiej.

Art.  6.

Do zakresu działania Milicji Obywatelskiej należy:

1)
utrzymywanie bezpieczeństwa publicznego,
2)
ochrona spokoju, ładu i porządku publicznego,
3)
ochrona życia i zdrowia obywateli,
4)
ochrona własności społecznej i mienia obywateli,
5)
zapobieganie i przeciwdziałanie przestępczości, organizowanie walki z przestępczością i opracowywanie skutecznych metod tej walki,
6)
przeprowadzanie postępowania przygotowawczego w sprawach karnych, wykonywanie zleceń organów Prokuratury, organów śledczych bezpieczeństwa publicznego i sądów - w zakresie prawem przewidzianym,
7)
wykonywanie zleceń rad narodowych i ich prezydiów - w zakresie ustalonym przepisami prawa,
8)
czuwanie - w zakresie prawem przewidzianym - nad przestrzeganiem przepisów w dziedzinie handlu, ochrony przeciwpożarowej, przepisów sanitarno-porządkowych w miejscach otwartych, przepisów o porządku publicznym na obszarze kolejowym oraz przepisów porządkowych na przystaniach wodnych, plażach i kąpieliskach oraz w innych miejscach publicznych,
9)
czuwanie nad przestrzeganiem przepisów o ruchu ulicznym i drogowym,
10)
wydawanie w zakresie prawem przewidzianym pozwoleń na posiadanie broni palnej, przebywanie w strefie nadgranicznej oraz dokonywanie zdjęć fotograficznych i filmowych w miejscach, gdzie zezwolenie takie jest wymagane,
11) 2
(uchylony),
12)
prowadzenie rejestracji cudzoziemców,
13)
wykonywanie innych czynności przewidzianych w przepisach prawa.
Art.  7.
1.
W celu wykonania swych zadań Milicja Obywatelska ma prawo:
1)
zatrzymywania - w trybie i przypadkach określonych w przepisach postępowania karnego - osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, z tym że zatrzymanego należy wypuścić na wolność, jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie doręczono mu odpisu postanowienia o aresztowaniu,
2)
zatrzymywania osób naruszających porządek publiczny, z tym że zatrzymanego należy niezwłocznie wypuścić na wolność, gdy ustanie podstawa zatrzymania,
3)
legitymowania - w uzasadnionych przypadkach - osób w celu stwierdzenia ich tożsamości,
4)
przeprowadzenia w trybie i przypadkach określonych w przepisach postępowania karnego rewizji osobistej i domowej,
5)
przeprowadzenia kontroli przestrzegania przepisów meldunkowych oraz obowiązku posiadania dowodu osobistego w miejscowościach, w których obowiązek taki został wprowadzony,
6)
żądania przy wykonywaniu czynności i zadań służbowych niezbędnej pomocy od dozorców i administratorów domów, stróżów oraz członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej w zakresie ich obowiązków, a także zwracania się w nagłych wypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy,
7)
udzielanie pouczeń i nakładania mandatów karnych w trybie i przypadkach przewidzianych przez prawo,
8)
korzystania w razie konieczności z pojazdów konnych i mechanicznych nie należących do organów Milicji Obywatelskiej na zasadach i w granicach ustalonych przez obowiązujące przepisy prawa.
2.
Tryb wykonywania przez Milicję Obywatelską uprawnień wymienionych w ust. 1 w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej określą Ministrowie Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
Art.  8.
1.
Milicja Obywatelska ma prawo użycia broni jako środka ostatecznego, dopuszczalnego tylko wówczas, gdy inne środki przymusu nie są wystarczające i jedynie w określonych przypadkach w celu uniemożliwienia popełnienia niebezpiecznego przestępstwa albo w celu obezwładnienia niebezpiecznego przestępcy lub udaremnienia jego ucieczki.
2.
Użycie broni nie może mieć na celu pozbawienia życia i powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której broni użyto, a zarazem bez narażenia życia lub zdrowia innych osób.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia przypadki, w których dopuszczalne jest użycie broni przez Milicję Obywatelską oraz tryb postępowania przy użyciu broni.
Art.  9.
1.
Wszystkie organy państwowe udzielają w zakresie swego działania Milicji Obywatelskiej pomocy niezbędnej dla wykonania jej zadań oraz mają prawo żądania od Milicji Obywatelskiej okazywania im pomocy w zakresie prawem przewidzianym.
2.
Milicja Obywatelska wykonując swe zadania współdziała z organami państwowymi właściwymi w danej dziedzinie, a w szczególności z organami bezpieczeństwa publicznego w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz z Państwową Inspekcją Handlową, z Komendami Straży Pożarnych i Państwową Inspekcją Sanitarną - w sprawach objętych ich zakresem działania.
Art.  10.
1.
W całej swej działalności dotyczącej ochrony ładu i porządku publicznego oraz w zakresie skarg i zażaleń na działalność funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej organy Milicji Obywatelskiej podlegają nadzorowi i kontroli prezydiów właściwych rad narodowych.
2.
Prezydia rad narodowych właściwe do wykonywania nadzoru i kontroli oraz szczegółowy zakres ich uprawnień i tryb postępowania w tej dziedzinie określają osobne przepisy.
Art.  11.
1.
W dekrecie z dnia 20 lipca 1954 r. o Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 143) wprowadza się następujące zmiany:
1)
tytuł dekretu otrzymuje brzmienie:

"Dekret z dnia 20 lipca 1954 r. o służbie w Milicji Obywatelskiej";

2)
skreśla się wstęp oraz art. 1, 2, 3 i 4, z tym że dotychczasowy art. 5 oznacza się jako art. 1 i zmienia się odpowiednio numerację następnych artykułów.
2.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu dekretu z dnia 20 lipca 1954 r. o Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 143) z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów i ustępów.
Art.  12.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 12 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz.U.75.16.91) z dniem 1 czerwca 1975 r.
2 Art. 6 pkt 11 uchylony przez art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.74.14.85) z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.46.311

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja i zakres działania Milicji Obywatelskiej.
Data aktu: 21/12/1955
Data ogłoszenia: 30/12/1955
Data wejścia w życie: 30/12/1955