Skład, sposób powoływania, organizacja oraz tryb postępowania komisji lokalowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 18 kwietnia 1955 r.
w sprawie składu, sposobu powoływania, organizacji oraz trybu postępowania komisji lokalowych.

Na podstawie art. 5 ust. 2 dekretu z dnia 18 lutego 1955 r. o właściwości organów w zakresie publicznej gospodarki lokalami (Dz. U. Nr 9, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
W skład powiatowej komisji lokalowej przy prezydiach powiatowych rad narodowych wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium powiatowej rady narodowej,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium powiatowej rady narodowej, w tym po jednym przedstawicielu komórek organizacyjnych gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, rolnictwa, spraw wewnętrznych, handlu i przemysłu oraz powiatowej komisji planowania gospodarczego,
3)
pięciu członków wyznaczonych przez wojewódzką radę związków zawodowych.
§  2.
W skład miejskiej komisji lokalowej przy prezydiach rad narodowych miast stanowiących powiaty wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium miejskiej rady narodowej,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium miejskiej rady narodowej, w tym po jednym przedstawicielu komórek organizacyjnych: gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, rolnictwa, spraw wewnętrznych, handlu i przemysłu oraz miejskiej komisji planowania gospodarczego,
3)
pięciu członków wyznaczonych przez wojewódzką radę związków zawodowych.
§  3.
1.
W skład Miejskiej Komisji Lokalowej przy Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi wchodzą:
1)
przewodniczący, powoływany i odwoływany przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium rady narodowej, w tym po jednym przedstawicielu komórek organizacyjnych: gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, rolnictwa i lasów (w m. Łodzi - rolnictwa), spraw wewnętrznych, handlu i przemysłu oraz miejskiej komisji planowania gospodarczego,
3)
pięciu członków wyznaczonych przez wojewódzką radę związków zawodowych.
2.
Zastępcę przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej spośród członków komisji.
§  4.
1.
W skład wojewódzkiej komisji lokalowej przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi wchodzą:
1)
w wojewódzkich komisjach lokalowych przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych: przewodniczący, którym jest kierownik komórki kwaterunkowej prezydium; w Wojewódzkiej Komisji Lokalowej dla m. Łodzi: przewodniczący, powoływany i odwoływany przez Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej,
2)
członkowie wyznaczeni przez prezydium rady narodowej, w tym po jednym przedstawicielu komórek organizacyjnych: gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, spraw wewnętrznych, rolnictwa, handlu i przemysłu oraz wojewódzkiej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego,
3)
członek wyznaczony przez prezesa sądu wojewódzkiego,
4)
pięciu członków wyznaczonych przez wojewódzką radę związków zawodowych.
2.
Zastępcę przewodniczącego wyznacza prezydium rady narodowej spośród członków komisji wymienionych w ust. 1 pkt 4.
§  5.
1.
W skład Wojewódzkiej Komisji Lokalowej dla m. st. Warszawy wchodzą:
1)
przewodniczący, powoływany i odwoływany przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej,
2)
trzech członków wyznaczonych przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie,
3)
członkowie wyznaczeni po jednym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, przez Ministrów: Szefa Urzędu Rady Ministrów, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz dwaj członkowie wyznaczeni przez Ministra Gospodarki Komunalnej,
4)
siedmiu członków wyznaczonych przez Centralną Radę Związków Zawodowych.
2.
Zastępcę przewodniczącego wyznacza Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie spośród członków komisji wymienionych w ust. 1 pkt 4.
§  6.
Na przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego komisji lokalowej mogą być powoływane tylko osoby posiadające pełną znajomość przepisów lokalowych.
§  7.
1.
W razie rozpatrywania przez komisje lokalowe spraw, w których zainteresowane są organy wojskowe w związku z zakwaterowaniem żołnierzy albo jednostek i przedsiębiorstw wojskowych oraz ich pracowników, wchodzi w skład komisji również przedstawiciel dowódcy garnizonu, a w m. st. Warszawie - przedstawiciel Kierownictwa Zaopatrzenia Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
O wniesieniu sprawy do komisji lokalowej oraz o terminie rozprawy przewodniczący zawiadamia dowódcę garnizonu, a w m. st. Warszawie - Kierownictwo Zaopatrzenia Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  8.
1.
Obsługa biurowa komisji lokalowych wchodzi w skład jednostek organizacyjnych danego prezydium załatwiających sprawy kwaterunkowe.
2.
Jednostka organizacyjna prezydium wojewódzkiej rady narodowej załatwiająca sprawy kwaterunkowe jest organem wykonawczym wojewódzkiej komisji lokalowej przy tym prezydium.
§  9.
1.
Komisje lokalowe rozpoznają sprawy w kompletach czteroosobowych na rozprawach pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. Skład kompletu ustala przewodniczący komisji. W skład kompletu powinien wchodzić przynajmniej jeden przedstawiciel związków zawodowych.
2.
Do ważności uchwał kompletu konieczna jest obecność przewodniczącego i przynajmniej dwóch członków kompletu.
3.
W razie potrzeby prezydium rady narodowej może powołać większą liczbę kompletów oraz odpowiednią ilość zastępców przewodniczącego spośród członków komisji.
4.
Jeżeli liczba członków komisji jest nie wystarczająca do powołania potrzebnej ilości kompletów, prezydium właściwej rady narodowej może wyznaczyć na członków komisji dodatkowo po jednym przedstawicielu jednostek wymienionych w pkt 2 §§ 1 - 5 oraz zwrócić się o wyznaczenie na członków komisji dodatkowo po jednym przedstawicielu do instytucji wymienionych w ust. 1 pkt 3 §§ 4 i 5 oraz odpowiedniej liczby członków przewidzianych w pkt 3 § 1 i § 2, ust. 1 pkt 3 § 3 i ust. 1 pkt 4 §§ 4 i § 5.
§  10.
1.
W sprawach nasuwających wątpliwości lub mających charakter zasadniczy komplet może przekazać sprawę do rozpatrzenia przez komisję w pełnym składzie.
2.
Uchwały komisji w pełnym składzie zapadają pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy i w obecności przynajmniej 6 członków komisji.
3.
Uchwały zapadają większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  11.
1.
Na rozprawie referuje sprawę przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek kompletu albo wyznaczony na żądanie przewodniczącego pracownik jednostki organizacyjnej załatwiającej sprawy kwaterunkowe prezydium rady narodowej.
2.
Przebieg rozprawy w powiatowej i miejskiej komisji lokalowej protokołuje pracownik wyznaczony przez prezydium rady narodowej, w wojewódzkiej komisji lokalowej - wyznaczony pracownik jednostki organizacyjnej prezydium załatwiającej sprawy kwaterunkowe.
3.
Protokół rozprawy podpisują przewodniczący i protokolant.
§  12.
Narada kompletu jest tajna. W czasie narady i głosowania mogą być obecni jedynie członkowie kompletu, referent sprawy i protokolant.
§  13.
Wojewódzkie komisje lokalowe w ramach nadzoru sprawowanego w zakresie publicznej gospodarki lokalami uprawnione są do uchylania lub zmiany decyzji organów kwaterunkowych i komisji lokalowych.
§  14.
1.
Przewodniczący komisji może przed odbyciem rozprawy wstrzymać wykonanie decyzji organu kwaterunkowego zaopatrzonej w klauzulę natychmiastowej wykonalności.
2.
Uprawnienie wymienione w ust. 1 służy przewodniczącemu wojewódzkiej komisji lokalowej w odniesieniu do decyzji organów kwaterunkowych i komisji lokalowych, które na skutek wniesionego zażalenia lub z urzędu zostaną poddane rozpatrzeniu w trybie nadzoru przez wojewódzką komisję lokalową.
§  15.
Do postępowania przed komisjami lokalowymi stosuje się przepisy o postępowaniu administracyjnym, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1955 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.18.113

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Skład, sposób powoływania, organizacja oraz tryb postępowania komisji lokalowych.
Data aktu: 18/04/1955
Data ogłoszenia: 29/04/1955
Data wejścia w życie: 01/05/1955