Higiena pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 30 października 1953 r.
w sprawie higieny pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu. *

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) oraz ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. z 1928 r. Nr 35, poz. 325 i z 1950 r. Nr 36, poz. 330) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy higieny pracy w zakładach wytwarzających związki chromu oraz w zakładach stosujących związki chromu przy galwanizacji.
§  2.
1.
Pomieszczenia zakładów, w których praca naraża pracowników na działanie związków chromu, powinny być oddzielone od innych pomieszczeń.
2.
Podłogi pomieszczeń powinny być bez szpar i pęknięć, wykonane z materiału nienasiąkliwego i posiadać spadki do odprowadzania ścieków. Podłogi powinny być codziennie zmywane strumieniem wody.
3.
Ściany pomieszczeń powinny być gładkie, o powierzchni nadającej się do zmywania wodą. Kąty łączenia ścian między sobą i z podłogą powinny być zaokrąglone. Ściany powinny być zmywane, co najmniej dwa razy na tydzień.
§  3.
Rozdrabnianie, mielenie, przesiewanie i suszenie związków chromu powinno być zhermetyzowane i zmechanizowane.
§  4.
Transport rozdrobnionych związków chromu, zasypywanie i wyładowywanie pieca oraz pakowanie gotowych produktów powinno być zmechanizowane.
§  5.
Ważenie i przesypywanie gotowych produktów związków chromu powinno odbywać się w szafach wyciągowych.
§  6.
Kadzie, w których odbywa się płukanie i przerób na mokro związków chromu, powinny być nakryte okapami, połączonymi z wyciągami mechanicznymi.
§  7.
Nad otworami pieców do prażenia związków chromu należy urządzić okapy połączone z wyciągami mechanicznymi.
§  8.
1.
Zanieczyszczone związkami chromu powietrze wydalane na zewnątrz przez urządzenia wentylacyjne, powinno być przed wypuszczeniem do atmosfery uprzednio oczyszczone.
2.
Ścieki przemysłowe przed wypuszczeniem na zewnątrz powinny być unieszkodliwione.
§  9.
Wanny do chromowania powinny w górnej części ich ścian od wewnątrz posiadać sprawnie działające wyciągi szczelinowe.
§  10.
Powierzchnia płynu w wannie do chromowania powinna być stale pokryta warstwą izolującą, np. naftą, ługiem sulfitowym, wyciągiem z korzenia mydlika lub innymi izolującymi substancjami.
§  11.
Zawartość związków chromu w powietrzu pomieszczenia pracy nie może przekraczać 0,0001 mg/l w przeliczeniu na bezwodnik kwasu chromowego.
§  12.
Przy pracach powodujących powstawanie pyłu zawierającego związki chromu, przy obsłudze wanien do chromowania i przy innych pracach, narażających na stykanie się z płynami zawierającymi związki chromu, należy używać właściwej odzieży specjalnej i odpowiednich ochron osobistych oraz respiratorów przeciwpyłowych chroniących drogi oddechowe.
§  13.
W zakładach objętych niniejszym rozporządzeniem powinny być urządzone dwie szatnie, jedna na ubranie domowe, a druga na odzież specjalną.
§  14.
1.
Między szatniami należy umieścić umywalnię i salę natryskową.
2.
Umywalki powinny mieć dopływ ciepłej wody bieżącej o temperaturze około 35o C w ilości co najmniej 10 l na pracownika dziennie. Liczba kurków powinna wynosić 1 na 5 pracowników najliczniejszej zmiany.
3.
Przy umywalni powinno być pomieszczenie natryskowe, w którym 1 sitko powinno przypadać na 10 pracowników najliczniejszej zmiany.
§  15.
1.
Do płukania gardła i nosa po pracy i w przerwach w pracy pracownicy powinni mieć do dyspozycji wodę z solą (rozczyn fizjologiczny soli 0,9 %).
2.
Przed przystąpieniem do pracy należy do nosa wpuszczać jedną kroplę tranu lub oliwy, a do rąk używać kremu ochronnego. Ręce po pracy należy dokładnie umyć, a następnie zwilżyć 5 % rozczynem tiosiarczanu sodu.
§  16.
Kandydatów do pracy przy związkach chromu wolno przyjmować jedynie na podstawie zezwolenia lekarza po uprzednim zbadaniu stanu ich zdrowia.
§  17.
1.
Pracownicy powinni pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim i podlegać okresowym badaniom lekarskim co najmniej raz na 6 miesięcy.
2.
W razie stwierdzenia zmian chrobowych pracownicy powinni być kierowani do prac nie narażających na działanie chromu lub jego związków.
§  18.
Tekst niniejszego rozporządzenia powinien być wywieszony w pomieszczeniach pracy w miejscu widocznym i utrzymywany stale w stanie czytelnym.
§  19. 1
Dla istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zakładów pracy odracza się stosowanie następujących przepisów:

§§ 2 i 5 - na okres 18 miesięcy,

§§ 3, 4, 8 i 11 - na okres 2 lat.

§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 1 maja 1975 r. nin. rozporządzenie utraciło moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 25 marca 1975 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy elektrolitycznej obróbce powierzchni (Dz.U.75.11.65) zgodnie z § 38 tego rozporządzenia.
1 § 19 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1954 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.54.17.67).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.7.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Higiena pracy przy wytwarzaniu, przerobie i stosowaniu związków chromu.
Data aktu: 30/10/1953
Data ogłoszenia: 08/02/1954
Data wejścia w życie: 08/02/1954, 09/08/1955, 09/02/1956