Komisja do spraw szkód górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1954 r.
w sprawie komisji do spraw szkód górniczych.

Na podstawie art. 66 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1953 r. Nr 29, poz. 113 i z 1954 r. Nr 47, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisja do spraw szkód górniczych przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zwana dalej "okręgową komisją", oraz odwoławcza komisja do spraw szkód górniczych przy Urzędzie Rady Ministrów, zwana dalej "odwoławczą komisją", składają się z przewodniczącego komisji, jego zastępców i członków komisji.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu mowa jest o "komisji", rozumie się przez to zarówno okręgową komisję, jak i odwoławczą komisję.
§  2.
1.
Przewodniczącego odwoławczej komisji i jego zastępców powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczących okręgowych komisji i ich zastępców powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego odwoławczej komisji.
3.
Przewodniczący komisji kieruje działalnością komisji.
§  3.
Członków okręgowych komisji powołują:
1)
prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi, stosownie do właściwości miejscowej komisji, na okres jednego roku;
2)
wykonawcy narodowych planów gospodarczych, gdy są stroną w sprawie o szkodę górniczą.
§  4.
Członków odwoławczej komisji powołują:
1)
prezydia wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi, na okres jednego roku;
2)
centralne zarządy, zjednoczenia, zarządy i inne jednostki organizacyjne, nadzorujące bezpośrednio działalność wykonawców narodowych planów gospodarczych, gdy wykonawcy ci są stroną w sprawie o szkodę górniczą.
§  5.
Członkowie komisji powinni posiadać dostateczną znajomość zagadnień technicznych i gospodarczych oraz zasad gospodarki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień szkód górniczych, tudzież dawać rękojmię rzetelnego i bezstronnego wypełniania obowiązków członka komisji.
§  6.
Członkiem komisji nie może być: pracownik urzędu górniczego, sędzia, prokurator i adwokat.
§  7.
1.
Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia:
1)
ustali siedzibę odwoławczej komisji;
2)
określi prezydia wojewódzkich rad narodowych, przy których utworzone zostaną komisje do spraw szkód górniczych, oraz zakres właściwości miejscowej tych komisji.
2.
Prezes Rady Ministrów może utworzyć kilka okręgowych komisji do spraw szkód górniczych przy jednym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, określając zakres ich właściwości miejscowej.
§  8.
1.
Komisje orzekają w zespołach złożonych z przewodniczącego komisji lub jego zastępcy i dwóch członków.
2.
Przewodniczącym zespołu orzekającego jest przewodniczący komisji lub jego zastępca.
§  9.
W sprawach o szkodę górniczą pomiędzy wykonawcami narodowych planów gospodarczych uczestniczą w zespole orzekającym okręgowej komisji członkowie powołani przez strony stosownie do przepisów § 3 pkt 2, a w zespole orzekającym odwoławczej komisji - członkowie powołani stosownie do przepisów § 4 pkt 2.
§  10.
1.
W sprawach o szkodę górniczą pomiędzy osobą, która nie jest wykonawcą narodowych planów gospodarczych, a przedsiębiorstwem górniczym uczestniczy w zespole orzekającym okręgowej komisji członek spośród powołanych przez prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej (§ 3 pkt 1) oraz członek powołany przez przedsiębiorstwo górnicze, a w zespole orzekającym odwoławczej komisji członek spośród powołanych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz członek powołany przez jednostkę organizacyjną, nadzorującą bezpośrednio działalność przedsiębiorstwa górniczego (§ 4).
2.
Członków zespołów orzekających spośród powołanych przez prezydia rad narodowych wyznacza przewodniczący komisji stosownie do właściwości tych rad narodowych ze względu na miejsce powstania szkody.
§  11.
1.
W przypadku gdy w sprawie o szkodę górniczą występuje po jednej stronie kilku poszkodowanych lub kilka przedsiębiorstw górniczych, a zainteresowani nie wyznaczą jednego przedstawiciela jako członka zespołu orzekającego, przewodniczący okręgowej komisji wyznacza do zespołu orzekającego jednego członka spośród powołanych przez poszkodowanych, będących wykonawcami narodowych planów gospodarczych, lub przez prezydia rad narodowych bądź jednego członka spośród członków powołanych przez przedsiębiorstwa górnicze, które spowodowały szkodę.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do spraw rozpatrywanych przez odwoławczą komisję.
§  12.
Przewodniczący odwoławczej komisji może zarządzić rozpoznanie sprawy szczególnie zawiłej przez zespół zwiększony o dwóch członków wyznaczonych dodatkowo z zachowaniem przepisów §§ 10 i 11.
§  13.
1.
Członkowie zespołu orzekającego komisji powinni obowiązki swoje wypełniać sumiennie i gorliwie.
2.
Członkowie zespołu orzekającego kierują się przy orzekaniu zasadami praworządności Polski Ludowej oraz potrzebami gospodarki planowej.
3.
Członek zespołu orzekającego obowiązany jest zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których dowiedział się w związku z pełnieniem swoich obowiązków.
§  14.
1.
Członek zespołu orzekającego komisji powinien wyłączyć się w sprawie, w której pozostaje z jedną ze stron w tego rodzaju stosunkach osobistych, że mogłaby powstać uzasadniona wątpliwość co do jego bezstronności. Wyłączenie członka zespołu orzekającego może nastąpić również na wniosek stron.
2.
O wyłączeniu przewodniczących okręgowych komisji i ich zastępców decyduje przewodniczący odwoławczej komisji. O wyłączeniu przewodniczącego odwoławczej komisji i jego zastępców decyduje Urząd Rady Ministrów. O wyłączeniu członków komisji decyduje przewodniczący komisji.
§  15.
Członek komisji wyznaczony do zespołu orzekającego, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu zespołu, powinien o tym niezwłocznie zawiadomić przewodniczącego komisji i uzasadnić niemożność przybycia. W tym przypadku, gdy zwłoka w rozpoznaniu sprawy może zagrażać interesowi społecznemu, przewodniczący komisji powołuje do zespołu orzekającego w miejsce nieobecnego członka komisji swojego zastępcę.
§  16.
1.
Komisja wydaje zarządzenia tymczasowe w każdym stanie sprawy.
2.
Przewodniczący komisji wydaje jednoosobowe zarządzenia tymczasowe, jeżeli zwłoka w wydaniu zarządzenia mogłaby narazić interes społeczny na szkodę.
§  17.
Prezes Rady Ministrów ustali szczegółową organizację komisji, zasady i tryb powoływania członków komisji i ich kwalifikacje oraz tryb urzędowania komisji.
§  18.
1.
Nadzór nad działalnością komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów, który może w przypadkach prawem przewidzianych uchylać ostateczne orzeczenia komisji z jednoczesnym przekazaniem sprawy do ponownego rozpatrzenia.
2.
Przewodniczący odwoławczej komisji nadzoruje działalność okręgowych komisji.
§  19.
Członkowie zespołów orzekających komisji otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniu zespołu orzekającego na zasadach i w wysokości, którą określi Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów. Ponadto zamiejscowi członkowie zespołu orzekającego otrzymują należności przypadające za podróże służbowe według przepisów obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  20.
Prezydia rad narodowych przekażą okręgowym komisjom w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia akta dotyczące roszczeń z tytułu szkód górniczych w sprawach nie zakończonych prawomocnym orzeczeniem przed wejściem w życie prawa górniczego.
§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrom.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1954 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.47.226

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja do spraw szkód górniczych.
Data aktu: 21/10/1954
Data ogłoszenia: 29/10/1954
Data wejścia w życie: 01/11/1954