Produkty rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz normy zamiany tych produktów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie produktów rolnych, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz norm zamiany tych produktów.

Na podstawie art. 18 pkt 2 dekretu z dnia 1 grudnia 1953 r. o obowiązkowych dostawach mleka (Dz. U. Nr 50, poz. 245) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na poczet obowiązkowych dostaw mleka mogą być przyjmowane zamiast mleka: zboże, trzoda chlewna, owce, drób, jaja, wełna owcza, mleko owcze, bundz lub masło osełkowe na zasadach zawartych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1. 1
Gospodarstwa rolne o obszarze użytków rolnych nie przekraczającym 3 ha, które nie posiadają bydła mlecznego lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą - na podstawie zezwolenia organu ustalającego wysokość zobowiązania - wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj lub wełny owczej.
2. 2
Produkty zamienne wymienione w ust. 1 przyjmuje się ponadto na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe od wszystkich gospodarstw rolnych bez względu na obszar ich użytków rolnych.
§  3.
1.
Spółdzielnie produkcyjne oraz inne gospodarstwa rolne należące do instytucji państwowych, spółdzielczych i społecznych i nie włączone do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, które nie prowadzą gospodarki mlecznej lub w których produkcja mleka nie wystarcza na pokrycie w całości obowiązkowych dostaw mleka, mogą wykonać obowiązek dostawy mleka w części lub w całości dostawą zbóż, trzody chlewnej, owiec, drobiu, jaj, mleka owczego, bundzu lub wełny owczej.
2.
Decyzje w sprawach przyjmowania zamienników (ust. 1) wydaje prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek zarządu spółdzielni lub kierownika gospodarstwa, złożony za pośrednictwem powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu.
3.
Wnioski w sprawie przyjmowania zamienników referuje na posiedzeniu prezydium powiatowej rady narodowej powiatowy pełnomocnik Ministerstwa Skupu w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
§  4.
1. 3
Zboże może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od gospodarstw, które w całości wykonały obowiązkowe dostawy zbóż .
2.
Trzoda chlewna może być przyjmowana na poczet obowiązkowych dostaw mleka tylko od gospodarstw, które wykonały w całości obowiązkowe dostawy zwierząt rzeźnych za okresy ubiegłe oraz bieżące dostawy, przypadające zgodnie z terminarzem dostaw na dany kwartał.
§  5.
Mleko owcze i bundz przyjmuje się od gospodarstw rolnych zarówno na poczet bieżących, jak i zaległych obowiązkowych dostaw mleka.
§  6.
1.
Masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka na terenie województw: kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego:
1)
z miejscowości, których odległość od najbliższego punktu skupu mleka przekracza 3 km lub
2)
z miejscowości, w których istnieją wyjątkowe trudności w stałych dostawach mleka (np. gromady w górach, szczególnie złe warunki komunikacyjne itp.).
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określa prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu, złożony w porozumieniu z kierownikiem powiatowego zakładu mleczarskiego.
§  7.
1.
Poza przypadkami określonymi w § 6 masło osełkowe może być przyjmowane na poczet obowiązkowych dostaw mleka od pojedynczych indywidualnych gospodarstw rolnych położonych na terenie:
1)
województw; kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, krakowskiego i rzeszowskiego poza miejscowościami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
pozostałych województw,

tylko za każdorazowym zezwoleniem prezydium powiatowej rady narodowej.

2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być udzielone poszczególnym indywidualnym gospodarstwom rolnym w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach, gdy stałe dostarczanie mleka przez zobowiązanego jest znacznie utrudnione lub uniemożliwione (np. wiek zobowiązanego i brak bliższej rodziny, szczególnie złe warunki komunikacyjne, gospodarstwa w górach itp., przy jednocześnie bardzo znacznej odległości gospodarstwa od najbliższego punktu skupu mleka).
§  8. 4
W przypadkach określonych w § 7 masło osełkowe może być przyjmowane w zasadzie na pokrycie zaległości w obowiązkowych dostawach mleka za lata ubiegłe, a w zupełnie wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach także na poczet bieżących dostaw.
§  9.
Produkty zamienne wymienione w § 1, odpowiadające obowiązującym normom jakościowym, zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw mleka, stosując normy zamiany określone w załączniku.
§  10.
Szczegółowy tryb postępowania w sprawach przyjmowania produktów zamiennych na poczet obowiązkowych dostaw mleka określi Minister Skupu w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego oraz za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

NORMY ZAMIANY PRODUKTÓW ROLNYCH PRZYJMOWANYCH NA POCZET OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW MLEKA

Lp. Rodzaj i klasa produktów zamiennych Zalicza się za 100 l mleka objętych obowiązkiem dostawy
1. Zboże:
Pszenica 76,0 kg
Żyto, jęczmień, owies 83,0 "
2. Trzoda chlewna mięsno-słoninowa:
Extra słoninowa I kl. 14,4 "
słoninowa II, III, IV kl. 15,2 "
pozostałe klasy, z wyjątkiem kl. XII 16,0 "
bekonowa

I, II, III kl.

14,4 "
IV kl. 16,0 "
3. Owce:
klasa extra 24,0 "
" I 25,6 "
" II 27,2 "
" III 30,4 "
4. Drób:
kury, gęsi, kaczki, indyki I kl. 10,0 "
kury, gęsi, kaczki, indyki II kl. 12,5 "
5. Jaja:
dostarczone w okresie 1.I – 15.III 7,7 "
" " 16.III – 31.V 12,5 "
" " 1.VI – 15.IX 10,0 "
" " 16.IX – 31.XII 7,7 "
6. Wełna owcza potna średniej klasy 1,25 "
7. Mleko owcze 50,00 l
8. Bundz 10,00 kg
9. Masło osełkowe 4,00 "
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 1954 r. (Dz.U.54.53.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 1955 r. (Dz.U.55.44.278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1955 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.33.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Produkty rolne, jakie mogą być przyjmowane zamiast mleka, objętego obowiązkiem dostaw, oraz normy zamiany tych produktów.
Data aktu: 07/07/1954
Data ogłoszenia: 20/07/1954
Data wejścia w życie: 20/07/1954