Organizacja studiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 29 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji stadiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

Na podstawie art. 22 ust. 2, art. 24 ust. 2 i art. 75 ust. 1 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się dwustopniową organizację studiów na wszystkich wydziałach Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.
2.
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata i mają charakter stadiów zawodowych. Po ukończeniu studium zawodowego student otrzymuje dyplom ukończenia studiów, uprawniający do wykonywania zawodów praktycznych, dla których wymagane jest ukończenie wyższych studiów ekonomicznych. Ukończenie studiów pierwszego stopnia jest warunkiem dopuszczenia do studiów drugiego stopnia. Ukończenie studiów drugiego stopnia uprawnia do uzyskania stopni naukowych w myśl obowiązujących przepisów.
§  2.
Rok akademicki dzieli się na 2 semestry. Każdy semestr obejmuje nie mniej niż 15 tygodni wykładów i ćwiczeń.
§  3.
1.
Podstawą zaliczenia przedmiotów jest udowodnione uczęszczanie na wykłady oraz złożenie obowiązujących kolokwiów.
2.
Podstawą zaliczenia ćwiczeń i seminariów jest udowodnione uczęszczanie na zajęcia oraz wykonanie prac i złożenie obowiązujących kolokwiów.
§  4.
Egzaminy składać można jedynie z przedmiotów zaliczonych. Ustala się trzy sesje egzaminacyjne w następujących terminach: sesja zimowa (w przerwie międzysemestralnej), sesja letnia (po zakończeniu roku akademickiego) i sesja jesienna (przed rozpoczęciem roku akademickiego).
§  5.
1.
Student obowiązany jest na sesjach egzaminacyjnych zimowej i letniej łącznie przystąpić przynajmniej do sześciu egzaminów przepisanych.
2.
Student ma prawo powtórzenia egzaminu ocenionego niedostatecznie tylko jeden raz. Prawo powtórzenia egzaminów ocenionych niedostatecznie nie służy studentowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne na sesji letniej lub więcej niż jedną ocenę niedostateczną na sesji jesiennej.
3.
Egzamin składany na sesji zimowej student może powtórzyć na sesji letniej lub jesiennej; egzamin składany na sesji letniej student może powtórzyć na sesji jesiennej; egzamin składany na sesji jesiennej student może powtórzyć do dnia 31 października.
4.
Student, który nie złożył przepisanych egzaminów, pozostaje na tym samym roku studiów.
§  6.
Egzaminy odbywają się z każdego przedmiotu oddzielnie i podlegają osobnej ocenie. Skala ocen jest następująca: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie.
§  7.
Studenta obowiązuje nauka praktyczna dwóch języków obcych: języka rosyjskiego oraz jednego z trzech następujących języków: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego. Celem praktycznej nauki języków obcych jest umożliwienie studentowi swobodnego korzystania z obcej literatury prawniczej i ekonomicznej.
§  8.
Wszyscy dotychczasowi studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którzy ukończyli co najmniej 1 rok studiów, przechodzą na odpowiednie lata wydziałów: planowania handlu lub planowania przemysłu, studenci zaś oddziału łódzkiego Szkoły Głównej Handlowej – na wydział handlu wewnętrznego.
§  9.
Szkoła Główna Planowania i Statystyki wydaje dyplomy absolwentom b. Szkoły Głównej Handlowej, którzy wypełnili przed dniem 1 września 1949 r. wszystkie warunki wymagane do uzyskania w b. Szkole Głównej Handlowej takiego dyplomu.
§  10.
1.
Studenci b. Szkoły Głównej Handlowej, którzy przed dniem 1 września 1949 r. ukończyli II rok studiów, mogą do końca roku akademickiego 1950/1951 ubiegać się za zgodą senatu Szkoły o stopień magistra na zasadach, obowiązujących w b. Szkole Głównej Handlowej.
2.
Na tych samych zasadach i w tym samym terminie mogą absolwenci b. Szkoły Głównej Handlowej, posiadający stopień magistra, względnie osoby, których dyplom uzna Senat Szkoły za równoważny z dyplomem magistra Szkoły Głównej Handlowej, ubiegać się o stopień doktora za zgodą Senatu Szkoły.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.7.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja studiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.
Data aktu: 29/12/1949
Data ogłoszenia: 15/03/1950
Data wejścia w życie: 15/03/1950, 01/09/1949