Państwowa Inspekcja Handlowa.

DEKRET
z dnia 21września 1950 r.
o Państwowej Inspekcji Handlowej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Celem usprawnienia zaopatrzenia towarowego mas pracujących, zabezpieczenia interesów konsumenta i sprawności jego obsługi oraz zwalczania spekulacji tworzy się Państwową Inspekcję Handlową.

Art.  2.
1.
Państwowa Inspekcja Handlowa podlega Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
2.
Organami Państwowej Inspekcji Handlowej są:
1)
Główny Inspektorat, na czele którego stoi Główny Inspektor, oraz
2)
wojewódzkie inspektoraty (inspektoraty w m. st. Warszawie i m. Łodzi), na czele których stoją wojewódzcy inspektorzy.
3. 1
Minister Handlu Wewnętrznego może w razie potrzeby powołać na wniosek Głównego Inspektora inspektoraty powiatowe, miejskie i dzielnicowe, na czele których stoją inspektorzy powiatowi, miejscy, dzielnicowi. Minister Handlu Wewnętrznego może łączyć powiatowe inspektoraty w zespoły.
Art.  3.
1.
Głównego Inspektora mianuje i zwalnia Minister Handlu Wewnętrznego.
2. 2
Inspektorów wojewódzkich mianuje i zwalnia Minister Handlu Wewnętrznego, a inspektorów powiatowych, miejskich i dzielnicowych mianuje i zwalnia Główny Inspektor - po zasięgnięciu opinii prezydium właściwej rady narodowej.
Art.  4. 3

1.
Wojewódzkie, powiatowe, miejskie i dzielnicowe inspektoraty obowiązane są uzgodnić z prezydiami właściwych rad narodowych plany działalności oraz składać im okresowe, a na żądanie również doraźne sprawozdania.
2.
Prezydia właściwych rad narodowych mogą uzupełniać plany pracy terenowych organów Państwowej Inspekcji Handlowej czynnościami wynikającymi z potrzeb terenu oraz wydawać tym organom doraźne zlecenia. Zlecone w ten sposób czynności powinny mieścić się w ramach zadań ustalonych dla Państwowej Inspekcji Handlowej.
Art.  5. 4

1.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Handlowej jest ochrona interesów konsumenta, współdziałanie w zwalczaniu spekulacji oraz czuwanie nad przestrzeganiem przepisów, dotyczących obrotu towarowego, i nad prawidłowością działania aparatu handlowego, a w szczególności.:
1)
inspekcja uspołecznionej i prywatnej sieci handlowej oraz żywienia zbiorowego pod względem ilościowego, jakościowego i asortymentowego zaopatrzenia towarowego,
2)
inspekcja dystrybucji masy towarowej,
3)
sprawdzanie prowadzenia książek zażaleń i sposobu załatwiania zażaleń,
4)
inspekcja przestrzegania obowiązujących cen i ustalonych marż zarobkowych,
5)
inspekcja ochrony mienia socjalistycznego w zakresie sieci zakładów obrotu towarowego,
6)
inspekcja magazynowania, transportowania i zabezpieczania towarów,
7)
badanie jakości artykułów, stanowiących przedmiot wewnętrznego obrotu towarowego przez prowadzenie w tym celu laboratoriów analitycznych,
8)
inspekcja przestrzegania obowiązujących standartów i receptur,
9)
powoływanie rzeczoznawców w zakresie technologii artykułów stanowiących przedmiot wewnętrznego obrotu towarowego, rzeczoznawców w zakresie techniki obrotu tymi artykułami oraz probierców, wagowych, klasyfikatorów branżowych,
10)
orzekanie o zniszczeniu lub oddaniu do przerobu artykułów stanowiących przedmiot wewnętrznego obrotu towarowego, zepsutych lub nie nadających się do użytku,
11)
współdziałanie w zwalczaniu handlu nielegalnego i łańcuszkowego oraz innych form spekulacji, jak również gromadzenia i ukrywania towarów,
12)
sprawdzanie rzetelności miary i wagi w obrocie towarowym,
13)
inspekcja sprawności i poziomu obsługi konsumenta,
14)
współpraca z władzami sanitarnymi przy inspekcjonowaniu przestrzegania przepisów sanitarnych sieci zakładów obrotu towarowego,
15)
(skreślony).
2.
Państwowa Inspekcja Handlowa wykonuje zadania określone w ust. 1 pkt 7-10 w zakresie, jaki ustali Minister Handlu Wewnętrznego.
Art.  6.
1.
Państwowa Inspekcja Handlowa współdziała z organami kontroli wewnętrznej i społecznej.
2.
Tryb tego współdziałania określi za zgodą Rady Państwa Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Handlu Wewnętrznego i w porozumieniu z Najwyższą Izbą Kontroli.
Art.  7.
1.
Dla wykonania swoich zadań organa Państwowej Inspekcji Handlowej uprawnione są do:
1)
dokonywania inspekcji w zakładach handlowych i w związanych z nimi zakładach produkcyjnych jak również towarów do nich przewożonych,
2)
przeglądania dokumentów i ksiąg oraz żądania wyjaśnień.
2.
Wykonanie czynności, wymienionych w ust. 1 powinno odbywać się w miarę możności w obecności kierownika inspekcjonowanej placówki lub osoby upoważnionej do zastępowania go.
3.
Z przebiegu czynności sporządza się protokół, który należy przedstawić do podpisu kierownikowi placówki lub osobie go zastępującej. Osoby te mogą zgłosić do protokołu swoje uwagi.
4. 5
Inspektorat przesyła odpis protokołu do wiadomości prezydium właściwej rady narodowej oraz właściwej nadrzędnej organizacji gospodarczej. W przypadku skierowania protokołu do organów powołanych do ścigania przestępstw odpis protokołu przesyła się prezydium właściwej rady narodowej i nadrzędnej organizacji gospodarczej.
Art.  8.
1.
Jeżeli w czasie przeprowadzenia inspekcji zachodzi podejrzenie, że popełnione zostało przestępstwo, organa Państwowej Inspekcji Handlowej zawiadomią o tym niezwłocznie władze właściwe do ścigania danego przestępstwa.
2.
W razie, gdy organa tych władz nie są na miejscu obecne, a zachodzi nieodzowna potrzeba zatrzymania lub zabezpieczenia towarów i innych przedmiotów, stanowiących dowód lub przedmiot przestępstwa, organa Państwowej Inspekcji Handlowej uprawnione są do dokonywania tych czynności.
3. 6
Protokoły Państwowej Inspekcji Handlowej mają moc protokołów sporządzanych w śledztwie.
4. 7
Protokoły inspekcji wraz z protokołami dokonania czynności, wymienionych w ust. 2, należy niezwłocznie przekazać władzom właściwym do ścigania danego przestępstwa.
Art.  9.
1.
W razie stwierdzenia w toku inspekcji naruszenia przepisów albo zasad prawidłowego obrotu towarowego organa Państwowej Inspekcji Handlowej mogą na piśmie wydać na miejscu do niezwłocznego wykonania niezbędne zarządzenia, jeżeli natychmiastowe przerwanie stwierdzonego stanu rzeczy jest ze względu na interes społeczny konieczne.
2.
Do wydanych zarządzeń stosuje się odpowiednio przepis art. 7 ust. 4.
Art.  10. 8

Kto przez odmowę wykonania zarządzeń lub żądań opartych na przepisach dekretu lub rozporządzenia wydanego na podstawie art. 11 dekretu umyślnie przeszkadza organom Państwowej Inspekcji Handlowej w wykonywaniu ich zadań - podlega karze pracy poprawczej do 3 miesięcy lub grzywny do 3.000 zł.

Art.  10a. 9

1.
Kto, naruszając przepisy o obrocie handlowym, powoduje szkodę nieznaczną dla interesów nabywców - podlega karze pracy poprawczej do 3 miesięcy lub karze grzywny do 3.000 zł.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy czynu, za który przepisy szczególne przewidują tylko odpowiedzialność służbową.
Art.  10b. 10

Orzekanie w sprawach określonych w art. 10 i art. 10a ust. 1 następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.

Art.  11.

Minister Handlu Wewnętrznego za zgodą Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Najwyższą Izbą Kontroli określi w drodze rozporządzenia szczegółową organizację i tryb postępowania Państwowej Inspekcji Handlowej.

Art.  12.

Przepisów niniejszego dekretu nie stosuje się do zakładów wojskowych i przedsiębiorstw, podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.

Art.  13. 11

1.
Uchyla się moc obowiązującą rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1924 r. o organizacji giełd (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 23, poz. 209) z późniejszymi zmianami.
2.
Majątek nieruchomy giełd zbożowo-towarowych przechodzi na własność Państwa. Zasady i tryb likwidacji giełd zbożowo-towarowych określi Minister Handlu Wewnętrznego.
Art.  14.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Handlu Wewnętrznego.

Art.  15.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
2 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
3 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
4 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
5 Art. 7 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
6 Art. 8 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
7 Art. 8 ust. 4 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
8 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
9 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
10 Art. 10b dodany przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.
11 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 9 dekretu z dnia 9 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.15.56) zmieniającego nin. dekret z dniem 16 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.44.396

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Państwowa Inspekcja Handlowa.
Data aktu: 21/09/1950
Data ogłoszenia: 04/10/1950
Data wejścia w życie: 04/10/1950