Narodowy Spis Powszechny 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lipca 1950 r.
w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Spis Powszechny 1950 r., zwany w dalszym ciągu w skróceniu Spisem, odbędzie się w dniu 3 grudnia 1950 r. według stanu o północy z dnia 2-go na dzień 3-ci wymienionego wyżej miesiąca i roku.
2.
Czynności spisowe mogą być rozpoczęte już w dniu 2 grudnia 1950 r.
§  2.
1.
Spis obejmie wszystkie osoby mieszkające lub przebywające czasowo na obszarze Państwa w momencie Spisu. Osoby zamieszkałe na obszarze Państwa podlegają Spisowi bez względu na to, czy w momencie Spisu będą one obecne w miejscu swego zamieszkania, czy też będą czasowo nieobecne.
2.
Nie podlegają Spisowi osoby korzystające z prawa zakrajowości.
§  3.
Spis obejmie:
1)
spis ludności z uwzględnieniem zawodu;
2)
spis zamieszkanych mieszkań;
3)
spis zamieszkanych nieruchomości (budynków);
4)
spis zamieszkanych miejscowości;
5)
spis gospodarstw rolnych, który obejmie również gospodarstwa: ogrodnicze, sadownicze, leśne, rybne i hodowlane.
§  4.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi w drodze zarządzenia szczegółowy zakres Spisu, jak również zatwierdzi formularze spisowe.
§  5.
1.
Podlegające Spisowi osoby są obowiązane do udzielenia komisarzom spisowym odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych, jak również do okazania na żądanie komisarzy odpowiednich dowodów na potwierdzenie odpowiedzi. Osoby te jednak mogą odmówić odpowiedzi na pytania co do okoliczności, na które rozciąga się ich obowiązek zachowania tajemnicy państwowej lub służbowej.
2.
Przewidziane w ust. 1 obowiązki ciążą w szczególności:
1)
na osobie najmującej w swoim imieniu mieszkanie, na głowie gospodarstwa domowego oraz domownikach - co do mieszkania oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo obecnych;
2)
na osobie zarządzającej gospodarstwem zbiorowym (zakładowym) - co do lokalu zajmowanego przez to gospodarstwo oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo obecnych;
3)
na osobie zarządzającej nieruchomością - co do zarządzanych przez nią budynków i mieszkań oraz co do osób w nich zamieszkałych i osób czasowo obecnych;
4)
na osobie zarządzającej gospodarstwem rolnym (ogrodniczym, sadowniczym, leśnym, rybnym lub hodowlanym) oraz na osobach pracujących w gospodarstwie - co do tego gospodarstwa.
3.
Odpowiedzi powinny być ścisłe, zupełne i zgodne z prawdą.
4.
Odpowiedzi powinny być udzielone bądź ustnie na pytania komisarzy spisowych bądź pisemnie przez wypełnienie doręczonych w tym celu formularzy spisowych.
§  6.
1.
Spis przeprowadza Główny Urząd Statystyczny przez komisarzy spisowych. Władzami spisowymi są rady narodowe.
2.
Organem Głównego Urzędu Statystycznego w sprawach Spisu jest Generalny Komisarz Spisowy, powołany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  7.
Organizację Spisu określi instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego, wydana za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
1.
Na statkach morskich, znajdujących się poza obszarem morza przybrzeżnego przeprowadzają Spis kapitanowie statków.
2.
Szczegółowe przepisy w sprawie przeprowadzenia Spisu, o którym mowa w ust. 1, oraz w sprawie współdziałania władz spisowych z władzami administracji morskiej określi zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane w porozumieniu z Ministrem Żeglugi.
§  9.
1.
W obiektach i budynkach pozostających pod zarządem władz wojskowych oraz władz i organów bezpieczeństwa publicznego, jak również w zakładach wydzielonych pozostających pod nadzorem tych władz i organów, przeprowadzają Spis komisarze spisowi, wyznaczeni przez powołane do tego władze wojskowe oraz władze i organy bezpieczeństwa publicznego - również co do osób cywilnych zamieszkałych i czasowo obecnych w tych obiektach i budynkach.
2.
Szczegółowe przepisy w sprawie przeprowadzenia Spisu, o którym mowa w ust. 1, oraz w sprawie współdziałania władz spisowych z władzami wojskowymi oraz z władzami i organami bezpieczeństwa publicznego określą zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.
§  10.
W razie stwierdzenia wadliwości przeprowadzenia Spisu w poszczególnych obwodach spisowych, Generalny Komisarz Spisowy może zarządzić przeprowadzenie w nich dodatkowego Spisu. Termin tego Spisu powinien być podany do wiadomości ludności, zamieszkałej w obwodach objętych dodatkowym Spisem.
§  11.
1.
Koszty druku i wysyłki formularzy spisowych oraz inne koszty Spisu z wyjątkami, określonymi w ust. 2 i 3, są pokrywane z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Rady narodowe ponoszą z własnych budżetów wydatki na wynagrodzenie personelu administracyjnego, zatrudnionego przez nie przy Spisie, oraz wydatki biurowe.
3.
Miejskie i gminne rady narodowe ponoszą również z własnych budżetów koszty dostarczenia komisarzom spisowym lokalu, światła, opału, materiałów piśmiennych, podwód i ewentualnej asystencji urzędowej.
4.
Instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego, wydana za zgodą Prezesa Rady Ministrów, określi szczegółowo podział wydatków spisowych na wydatki pokrywane z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego i budżetów rad narodowych oraz sposób pokrywania tych wydatków.
§  12.
Rada Ministrów określi w drodze uchwały plan opracowania wyników Spisu przez Główny Urząd Statystyczny.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.32.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Narodowy Spis Powszechny 1950 r.
Data aktu: 26/07/1950
Data ogłoszenia: 03/08/1950
Data wejścia w życie: 03/08/1950