Zakres działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz określenie władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1950 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zmianie organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej należą następujące sprawy:
1)
polityki mieszkaniowej i zwierzchniego nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, z zastrzeżeniem dotychczasowej właściwości Ministerstwa Budownictwa w stosunku do nowowznoszonych budowli,
2)
zarządu terenami w osiedlach i współdziałania z Ministerstwem Budownictwa w gospodarce terenami w osiedlach,
3)
gospodarki budynkami państwowymi z wyjątkiem budynków, znajdujących się w zarządzie lub użytkowaniu innych władz naczelnych albo podległych im urzędów, przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
4)
przedsiębiorstw remontowo-budowlanych,
5)
ochrony przeciwpożarowej i kominiarstwa,
6)
budowy, urządzenia i utrzymania dróg, ulic, placów, mostów, wiaduktów i innych obiektów, służących komunikacji w osiedlach, z wyjątkiem jezdni dróg przelotowych oraz mostów i wiaduktów na tych drogach w osiedlach wiejskich i w miastach nie stanowiących powiatów,
7)
oświetlania ulic i placów publicznych,
8)
parków, zieleńców, ogrodów zoologicznych, ogródków działkowych i terenów sportowych, z wyjątkiem stadionów i hal sportowych znajdujących się w bezpośrednim zarządzie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej,
9)
gospodarstw rolnych, leśnych, ogrodowych i rybnych, mających znaczenie terenów zielonych dla miast albo związanych z utrzymywaniem takich terenów,
10)
przedsiębiorstw, zakładów i innych urządzeń służących do komunikacji w osiedlach,
11) 1
zaopatrzenie w wodę:
a)
ludności miast i osiedli,
b)
ludności gromad, z urządzeń grupowych i zbiorowych, jeżeli urządzenia te są przeznaczone jednocześnie do zaopatrywania w wodę ludności miasta lub osiedli lub jeżeli specjalne przepisy nakładają obowiązek budowy, odbudowy, rozbudowy, utrzymania i eksploatacji na organy gospodarki komunalnej,
12)
kąpielisk i pralni,
13)
urządzeń kanalizacyjnych i innych służących do oczyszczania i asenizacji osiedli,
14)
zaopatrzenia ludności w gaz i elektryczność,
15)
urządzeń zbiorowego ogrzewania,
16)
hoteli i zajazdów, z wyjątkiem hoteli przekazanych w zarząd P. B. P. "Orbis",
17)
grobownictwa,
18)
przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych, służących wyłącznie lub głównie do realizacji zadań, leżących w zakresie działania Ministra Gospodarki Komunalnej,
19) 2
sprawy rzeźni publicznych, targowisk, hal targowych i targowisk zwierzęcych.
20) 3
inne sprawy urządzenia osiedli, o ile w myśl szczególnych przepisów nie należą do zakresu działania innych ministrów.
§  2.
1.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą sprawy zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Administracji Publicznej w przepisach o publicznej gospodarce lokalami oraz w przepisach o najmie lokali wraz ze sprawami Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej.
2.
Właściwość Państwowej Komisji Lokalowej i wojewódzkich komisyj lokalowych pozostaje nienaruszona.
§  3.
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej przechodzą sprawy, zastrzeżone dotychczas Ministrowi Administracji Publicznej w ustawie z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51).
§  4.
Uprawnienia zastrzeżone Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki w ustawie z dnia 4 kwietnia 1950 r. o nadzorze państwowym nad ogrodami zoologicznymi (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 142), z wyjątkiem wymienionego w art. 8 pkt 4, przechodzą na Ministra Gospodarki Komunalnej. Uprawnienia, o których mowa w art. 2 pkt 1, 2, 3 i 4, wykonuje Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki.
§  5.
Sprawy dowodów osobistych i paszportów, należące dotychczas do właściwości Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do zakresu działania Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
§  6. 4
1.
Sprawy osadnictwa rolnego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska, należące dotychczas do właściwości Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do zakresu działania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Do zakresu działania Ministra Rolnictwa przechodzą również sprawy zaopatrywania w wodę ludności gromad, poza określonymi w § 1 pkt 11 lit. b).
§  7. 5
(skreślony).
§  7a. 6
Sprawy publicznych przedsięwzięć rozrywkowych należące do właściwości Ministra Administracji Publicznej przechodzą do zakresu działania Ministra Kultury i Sztuki.
§  8. 7
Wszystkie inne sprawy, nie wymienione w § 1 - 7a niniejszego rozporządzenia, a należące do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej, przechodzą do właściwości Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom: Gospodarki Komunalnej, Bezpieczeństwa Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Handlu Wewnętrznego oraz Szkół Wyższych i Nauki.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 października 1963 r. (Dz.U.63.51.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1963 r.
2 § 1 pkt 19 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
3 § 1 pkt 20 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 października 1963 r. (Dz.U.63.51.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 listopada 1963 r.
5 § 7 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej. (Dz.U.59.49.296) z dniem 1 stycznia 1960 r.
6 § 7a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1952 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 października 1952 r. (Dz.U.52.41.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.26.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz określenie władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej.
Data aktu: 03/06/1950
Data ogłoszenia: 03/07/1950
Data wejścia w życie: 03/07/1950