Zgłaszanie mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 maja 1950 r.
w sprawie zgłaszania mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy. *

Na podstawie art. 10 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju obowiązane są zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu do dnia 31 grudnia 1950 r. posiadane w dniu 8 czerwca 1950 r. za granicą zagraniczne środki płatnicze, złoto, platynę, klejnoty, zagraniczne i krajowe papiery procentowe i dywidendowe, opiewające na walutę zagraniczną, kupony od takich papierów, książeczki oszczędnościowe i wkładowe, należności od zagranicy z wszelkich tytułów (z tytułu praw spadkowych, udzielonych kredytów, umów o ubezpieczenia, rent i świadczeń okresowych itp.), bez względu na to, czy dowód istnienia należności znajduje się w kraju, czy za granicą, posiadane za granicą nieruchomości, udziały w przedsiębiorstwach, wszelkiego rodzaju prawa majątkowe oraz towary i inne ruchomości, z wyjątkiem przedmiotów osobistego użytku właściciela.
2.
Zgłoszeniu podlegają:
1)
nieruchomości bez względu na ich wartość;
2)
pozostałe mienie (ust. 1), jeżeli łączna jego wartość przekracza zł 100.000.
3. 2
Dla repatriantów i reemigrantów czasokres zgłoszenia wynosi 90 dni od dnia przyjazdu do kraju.
4.
Mienie, należności i prawa, o których mowa w ust. 1, uzyskanie za granicą po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, należy zgłosić w ciągu 30 dni od dnia objęcia w posiadanie mienia, powstania należności lub prawa.
§  2.
W zgłoszeniu należy podać:
1)
rodzaj środków płatniczych (pieniądze, czeki, weksle itp.), ich walutę i kwotę;
2)
rodzaj złota nie przerobionego (monety, sztaby, odlewy), jego wagę i próbę;
3)
rodzaj i opis przedmiotów ze złota i klejnotów oraz ich wagę i wartość;
4)
rodzaj, nazwę i ilość papierów procentowych i dywidendowych oraz kuponów od tych papierów, instytucję emitującą, walutę, na jaką te papiery opiewają, i ich wartość nominalną;
5)
rodzaj i nazwę książeczek wkładkowych lub oszczędnościowych, wysokość i walutę wkładu;
6)
rodzaj i tytuł należności, jej wysokość i termin wymagalności;
7)
rodzaj, miejsce położenia, obszar, stopień zabudowy nieruchomości, stan jej budynków, gatunek gleby, jej wartość oraz ustanowione na niej obciążenia;
8)
rodzaj, ilość, miejsce przechowania towarów oraz opis, miejsce przechowania i wartość innych ruchomości;
9)
dokładne określenie innego prawa majątkowego (udziały w przedsiębiorstwach itp.).
§  3.
W wykonaniu obowiązku zgłoszenia osoby wymienione w § 1 obowiązane są na żądanie Narodowego Banku Polskiego udzielać mu wszelkich wyjaśnień i dostarczać wszelkich danych, dotyczących mienia podlegającego zgłoszeniu.
§  4.
Dowodem dopełnienia obowiązków, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, jest zaświadczenie Narodowego Banku Polskiego.
§  5.
Dane, zgłoszone w myśl §§ 1 i 2 oraz dostarczone Narodowemu Bankowi Polskiemu w myśl § 3, nie będą przez Narodowy Bank Polski udzielane władzom skarbowym.
§  6.
Od obowiązków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu są wolne:
1)
osoby posiadające za granicą towary objęte pozwoleniem przywozu lub pozwoleniem wywozu, wydanym przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego lub instytucję upoważnioną do wystawiania takich pozwoleń;
2)
osoby posiadające za granicą należności z tytułu usług świadczonych w wykonaniu międzynarodowych umów gospodarczych;
3)
mający miejsce zamieszkania w Polsce obywatele tych państw, które w zakresie spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu obowiązków takich nie wprowadziły bądź nie wymagają od obywateli Państwa Polskiego dopełnienia takich obowiązków;
4)
państwowe przedsiębiorstwa, banki, zakłady i instytucje, przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym, przedsiębiorstwa państwowo - spółdzielcze, centrale spółdzielni oraz spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe lub osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 30 października 1950 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie w jakim jest sprzeczne z przepisami ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zakazie posiadania walut obcych, monet złotych, złota i platyny oraz zaostrzaniu kar za niektóre przestępstwa dewizowe, zgodnie z § 10 zarządzenia z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zgłaszania walut obcych, monet złotych oraz złota i platyny (M.P.50.116.1449).
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 października 1950 r. (Dz.U.50.51.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 1950 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 25 października 1950 r. (Dz.U.50.51.476) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.23.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie mienia posiadanego za granicą oraz należności od zagranicy.
Data aktu: 24/05/1950
Data ogłoszenia: 31/05/1950
Data wejścia w życie: 08/06/1950