Protokół dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich. Londyn.1947.07.17.

PROTOKÓŁ
podpisany w Londynie dnia 17 lipca 1947 r.
dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich,

Przekład.

W Imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

BOLESŁAW BIERUT

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 lipca 1947 r. podpisany został w Londynie Protokół dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokółem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że wymieniony Protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony oraz przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego zarządziliśmy opatrzenie niniejszego Aktu pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 30 sierpnia 1948 r.

Przekład.

PROTOKÓŁ

Rządy, będące stronami Układu Międzynarodowego, zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich:

Pragnąc zmienić w niektórych punktach powyższy Układ: uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1.

Artykuł 3 Układu Międzynarodowego, zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich, będzie zmieniony przez skreślenie słów "niezależnie od miejsca wytwarzania" i wstawienie w ich miejsce słów "pod warunkiem, że są wytwarzane w kraju lub na terytorium, do którego Układ ten się odnosi".

Artykuł  2.

Artykuł 9 wyżej wspomnianego Układu zostaje zmieniony w ten sposób, że zastępuje się go ustępami następującymi:

"Rząd każdego innego kraju członka Narodów Zjednoczonych, lub każdego kraju, który zachował neutralność podczas drugiej wojny światowej, może również stać się stroną tego Układu, notyfikując swe przystąpienie Rządowi Zjednoczonego Królestwa przed dniem 31 lipca 1947 r. O tego rodzaju przystąpieniach Rząd Zjednoczonego Królestwa powiadomi wszystkie inne Rządy reprezentowane na Konferencji Londyńskiej dotyczącej patentów, których właścicielami byli Niemcy, albo które przystąpiły do tego Układu na podstawie niniejszego artykułu.

Każdy Rząd, który przystąpił do tego Układu w czasie od 1 stycznia 1947 r. do 31 lipca 1947 r., zobowiązuje się w przypadku wykonywania uprawnień przewidzianych w artykule 4 nie chronić ani zabezpieczać praw lub interesów, przyznanych nie - Niemcom lub nabytych przez nie - Niemców po dniu 1 sierpnia 1946 r.".

Na dowód czego niżej podpisani, należycie w tym celu upoważnieni przez swe Rządy, podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Londynie, dnia 17 lipca 1947 r., w języku francuskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są równie autentyczne, w jednym jedynym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Zjednoczonego Królestwa.

Rząd Zjednoczonego Królestwa przekaże poświadczone odpisy tego Protokółu wszystkim Rządom reprezentowanym na Konferencji Londyńskiej w sprawie patentów niemieckich i każdemu Rządowi, który stał się stroną lub uzyskał prawo stania się stroną Układu na mocy postanowień artykułu 9 tegoż Układu, zmienionego niniejszym Protokółem.

Za Rząd Unii Południowo-Afrykańskiej:

G. HEATON NICHOLLS.

Za Rząd Belgii:

OBERT DE THIEUSIES.

Za Rząd Boliwii:

NAPOLEON SOLARES.

Za Rząd Kanady:

L. D. WILGRESS.

Za Rząd Czechosłowacji:

B. J. KRATOCHVIL.

Za Rząd Danii:

WILHELM EICKHOFF.

Za Rząd Republiki Diminikańskiej:

A. PASTORIZA.

Za Rząd Ekwadoru:

HOMERO VITERI L.

Za Rząd Republiki Francuskiej:

R. MASSIGLI.

Za Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii:

ERNEST BEVIN.

Za Rząd Guatemali:

M. YDIGORAS F.

Za Rząd Indyj:

M. E. VELLODI.

Za Rząd Iranu:

S. H. TAQIZADEH.

Za Rząd Iraku:

ZEID.

Za Rząd Libanu:

N. DIMECHKIÉ.

Za Rząd Luxemburga:

A. J. CLASEN.

Za Rząd Niderlandów:

E. MICHIELS Van VERDUYNEN.

Za Rząd Nowej Zelandii:

W. J. JORDAN.

Za Rząd Norwegii:

R. SOLUM.

Za Rząd Paragwaju:

A. AGUILERA.

Podlega aprobacie konstytucyjnej Rządu Paragwaju.

Za Rząd Polski:

JERZY MICHAŁOWSKI.

Za Rząd Syrii:

N. ARMANAZI.

Za Rząd Turcji:

CEVAT AÇIKALIN.

Za Rząd Stanów: Zjednoczonych Ameryki:

L. W. DOUGLAS.

Za Rząd Wenezueli:

L. CABANA.

Ad referendum.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.49.368

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dotyczący Układu międzynarodowego zawartego w Londynie dnia 27 lipca 1946 r. w sprawie patentów niemieckich. Londyn.1947.07.17.
Data aktu: 17/07/1947
Data ogłoszenia: 18/10/1948
Data wejścia w życie: 30/08/1948