Dostosowanie do warunków powstałych w związku z wojną zasad postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

DEKRET
z dnia 14 kwietnia 1948 r.
w sprawie dostosowania do warunków powstałych w związku z wojną zasad postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
W przypadkach, gdy art. 20 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 92, poz. 833) wraz z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 67, poz. 622 i z 1933 r. Nr 22, poz. 167) przewiduje zastąpienie z urzędu poszczególnych uczestników scalenia przez sołtysa (burmistrza), a zastępstwo to miało dotyczyć więcej niż jednej osoby - powiatowa władza administracji ogólnej może wyznaczyć dla wymienionych uczestników scalenia innych przedstawicieli, w miarę możności dla każdego z tych uczestników spośród najbliższych jego krewnych.
2.
Przedstawicielom tym przysługują wówczas w zakresie zastępstwa te same uprawnienia, co sołtysom (burmistrzom).
Art.  2.

Grunty będące w zarządzie władz wojskowych mogą być objęte postępowaniem scaleniowym tylko za zezwoleniem tych władz.

Art.  3.
1.
Jeżeli wskutek zatarcia granic i braku odpowiednich dokumentów pomiarowych co do całości obszaru scalenia lub poszczególnych jego części nie jest możliwe określenie obwodnicy gruntów, należących do poszczególnych uczestników scalenia, to dla ustalenia dotychczasowego stanu posiadania na tym obszarze (na całym obszarze scalenia lub na poszczególnych jego częściach):
a)
zamiast pomiaru gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia wyprowadza się tylko wielkość powierzchni tych gruntów na podstawie dokumentów lub administracyjnego postępowania wyjaśniającego,
b)
różnicę w łącznym obszarze tych gruntów, jaka by się okazała po dokonaniu nowego pomiaru całego tego obszaru rozkłada się na wszystkich uczestników scalenia, proporcjonalnie do wyprowadzonej w myśl pkt a) powierzchni gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 szacunek gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia ustala się:
a)
jeżeli grunty te daje się na tyle umiejscowić, że można ustalić ich przynależność do określonego rodzaju gruntów na danym obszarze - na podstawie klasyfikacji tego rodzaju gruntów,
b)
w przeciwnym razie na podstawie przeciętnej wartości gruntów, których takie umiejscowienie nie jest możliwe.
Art.  4.

Postępowanie scaleniowe, wszczęte przed 1 września 1939 r. na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, a nie zakończone, prowadzi się w dalszym ciągu w myśl przepisów tejże ustawy ze zmianami, określonymi w art. 5-7.

Art.  5.
1.
Jeżeli w postępowaniu scaleniowym wydano już orzeczenie, zatwierdzające stary stan posiadania i szacunek gruntów (art. 31 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów), ale orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia jeszcze nie zapadło lub nie stało się wykonalne, w międzyczasie zaś uległ zmianie w sposób istotny stary stan posiadania albo zmieniła się w sposób istotny wartość poszczególnych gruntów wskutek dokonania w nich przekształceń lub zmiany rodzaju użytkowania tak, że wskutek tego mogłoby nastąpić pokrzywdzenie poszczególnych uczestników scalenia - postępowanie, dotyczące ustalenia starego posiadania, powinno być powtórzone w całości lub w odpowiedniej części z uwzględnieniem zaszłych zmian.
2.
Przepis ust. 1 nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy postępowanie scaleniowe doprowadzono do prowizorycznego wyznaczenia projektu scalenia na gruncie (art. 33 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów) i uczestnicy scalenia weszli w posiadanie nowowydzielonych działek.
Art.  6.
1.
Jeżeli postępowanie scaleniowe nie zostało zakończone, a akta, mające istotne znaczenie dla dalszego jego toku, zaginęły lub uległy zniszczeniu w całości lub w części - postępowanie scaleniowe powtarza się w całości lub w odpowiedniej części.
2.
Jeżeli jednak doprowadzono postępowanie scaleniowe choćby do prowizorycznego wyznaczenia projektu scalenia na gruncie (art. 33 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów) i uczestnicy scalenia objęli nowowydzielone działki w posiadanie, to bez względu na województwo, w którym toczy się postępowanie scaleniowe - w przypadku gdy:
a)
orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia jeszcze nie zapadło lub nie uprawomocniło się - stosuje się odpowiednio art. 50 cz. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów,
b)
orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia już się uprawomocniło - stosuje się odpowiednio art. 50 cz. 2 pkt a) ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
3.
W przypadkach, określonych w ust. 2 pkt a), stary stan posiadania i szacunek gruntów w braku dokumentów pomiarowych może być ustalany przy odpowiednim zastosowaniu art. 3.
Art.  7.

O przystąpieniu do powtórzenia postępowania scaleniowego (art. 5 i art. 6 ust. 1) orzeka powiatowa władza administracji ogólnej z urzędu lub na wniosek stron.

Art.  8.
1.
Z czynności scaleniowych dokonanych w okresie okupacji mogą być uwzględnione w toku postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, tylko te czynności, które odpowiadają przepisom wymienionej ustawy, a nie mają charakteru orzeczeń.
2.
Jeżeli w toku scalenia, przeprowadzonego przez władze okupacyjne, uczestnicy scalenia objęli nowowydzielone działki w posiadanie - stosuje się odpowiednio, bez względu na województwo, na którego obszarze wdrożono scalenie, art. 50 cz. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
Art.  9.

Jeżeli zachodzi stan faktyczny, określony w art. 6 ust. 2 pkt a) i art. 8 ust. 2, a uczestnicy scalenia w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu nie wniosą do właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej zażaleń z tytułu pokrzywdzenia, faktyczny stan posiadania, zaistniały w wyniku scalenia, podlega zatwierdzeniu ze skutkami zatwierdzenia projektu scalenia bez możności zmiany tego posiadania.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.21.144

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Dostosowanie do warunków powstałych w związku z wojną zasad postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
Data aktu: 14/04/1948
Data ogłoszenia: 22/04/1948
Data wejścia w życie: 22/04/1948