Wykonanie dekretu z dnia 24 września 1947 r. o emitowaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacyj na podstawie pożyczek, udzielonych w ramach państwowych planów inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 25 lutego 1948 r.
w sprawie wykonania dekretu z dnia 24 września 1947 r. o emitowaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacyj na podstawie pożyczek, udzielonych w ramach państwowych planów inwestycyjnych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o emitowaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacyj na podstawie pożyczek, udzielonych w ramach państwowych planów inwestycyjnych (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 343) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego ma prawo emitowania obligacyj inwestycyjnych, na podstawie pożyczek, udzielonych w ramach państwowych planów inwestycyjnych. Wierzytelności banku z tego tytułu stanowią zabezpieczenia emitowanych obligacyj inwestycyjnych.
2.
Obligacje inwestycyjne mogą być wydawane bądź w walucie polskiej, bądź też w walutach zagranicznych.
3.
Ogólną kwotę nominalną poszczególnych emisyj i seryj obligacyj inwestycyjnych, terminy ich emitowania i wykupu, wysokość oprocentowania oraz inne warunki emisji oznacza Minister Skarbu. Tekst obligacyj podlega zatwierdzeniu Ministra Skarbu.
4.
Ogólna suma kwoty nominalnej obligacyj, znajdujących się w obiegu, nie może przekraczać ogólnej sumy wierzytelności Banku, będących ich zabezpieczeniem.
5.
Obligacje mogą być wydawane bądź imienne, bądź na okaziciela na warunkach wyszczególnionych w tekście obligacyj.
§  2.
Bank obowiązany jest do prowadzenia rejestru pokrycia obligacyj, do którego należy wpisywać wierzytelności, stanowiące podstawę wydania obligacyj, oraz zabezpieczenia tych wierzytelności.
§  3.
1.
Wszelkie spłaty z tytułu pożyczek, zabezpieczających obligacje, wpływać powinny na rachunek funduszu umorzenia obligacyj.
2.
W celu zapewnienia prawidłowej obsługi obligacyj, Bank tworzy rezerwę, oddzielnie wykazywaną w bilansach Banku:
a)
z opłaty wstępnej, pobieranej przy pożyczkach, tworzących względnie mających tworzyć zabezpieczenie obligacyj,
b)
z zysków, osiągniętych przez Bank ze skupu obligacyj, przeznaczonych do umorzenia,
c)
z dochodów z przedawnionych kuponów i wylosowanych obligacyj,
d)
z przeznaczonej na tę rezerwę części czystego zysku Banku.
3.
Bank obowiązany jest w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego półrocza annuitetowego wycofać z obiegu w drodze losowania lub wykupu z wolnej ręki obligacje na łączną sumę nominalną, równą sumie gotówkowych spłat kapitału pożyczek, tworzących zabezpieczenie obligacyj.
§  4.
1.
Jeżeli obligacja ulega wycofaniu z obiegu, kupony, których termin płatności jeszcze nie nastąpił, winny być zwrócone Bankowi. W braku takich kuponów potrącona będzie w gotówce ich wartość nominalna.
2.
Obligacje na okaziciela mogą być poddane zastrzeżeniu (winkulacji).
3.
Kupony od obligacyj Banku mogą być sądownie umarzane tylko łącznie z odnośną obligacją. Nie podlegają jednak umorzeniu kupony już płatne oraz kupony najbliższych płatności, licząc od dnia wszczęcia przez sąd postępowania o umorzenie utraconej obligacji.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.11.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu z dnia 24 września 1947 r. o emitowaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacyj na podstawie pożyczek, udzielonych w ramach państwowych planów inwestycyjnych.
Data aktu: 25/02/1948
Data ogłoszenia: 11/03/1948
Data wejścia w życie: 11/03/1948