Organizacja i zakres działania władz administracji morskiej.

DEKRET
z dnia 5 września 1947 r.
o organizacji i zakresie działania władz administracji morskiej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

I. 

PRZEPISY OGÓLNE.

Art.  1.
1.
Sprawy żeglugi morskiej, morskich portów handlowych, morza przybrzeżnego i pasa nadbrzeżnego, z wyjątkiem basenów i nadbrzeży podległych Dowództwu Marynarki Wojennej, należą do właściwości władz administracji morskiej podległych Ministrowi Żeglugi.
2.
Władzami administracji morskiej są urzędy morskie.
3. 1
 Organami urzędów morskich w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi i porządku na obszarze portu i redzie są kapitanaty portu.
4.
 Ilość urzędów morskich i kapitanatów portów oraz ich właściwość miejscową i siedziby ustali Minister Żeglugi w drodze rozporządzeń.
Art.  2.

Granice terytorialne morskich portów handlowych i ich klasyfikację ustali w drodze rozporządzeń Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Odbudowy, Komunikacji, Obrony Narodowej i Skarbu z każdym w zakresie jego właściwości.

Art.  3.
1.
Szerokość pasa nadbrzeżnego określi Minister Żeglugi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami w drodze rozporządzenia.
2.
Na wznoszenie budowli, na dokonywanie zmian zalesienia i zadrzewienia, jak i na inne zmiany rodzaju użytkowania lub ukształtowania terenów w pasie nadbrzeżnym, zezwolenie właściwej władzy przewidziane w odpowiednich przepisach wymaga uprzedniej zgody urzędu morskiego. Urzędy morskie udzielają zgody w porozumieniu z Dowództwem Marynarki Wojennej.

II. 

URZĘDY MORSKIE.

Art.  4.
1.
Zakres działania urzędu morskiego obejmuje sprawy:
1)
ochrony i bezpieczeństwa żeglugi na obszarze portów i dróg morskich;
2)
bezpieczeństwa statków morskich;
3)
budowy i eksploatacji portów i urządzeń portowych;
4)
administracji i porządku na obszarze portów, redy, morza przybrzeżnego i pasa nadbrzeżnego w zakresie uregulowanym niniejszym dekretem i innymi przepisami szczególnymi.
2.
W szczególności do zakresu działania urzędów morskich należą sprawy:
1)
utrzymania i pogłębiania dróg żeglugowych;
2)
sygnalizacji nautycznej oraz utrzymywania nadzoru i budowy wszelkich urządzeń służących do sygnalizacji;
3)
organizacji pilotażu;
4)
ratownictwa morskiego i rozbitków morskich;
5)
klasyfikacji i inspekcji technicznej statków;
6)
pomiaru morskich statków handlowych,
7)
dozoru nad kotłami parowymi morskich statków handlowych;
8)
budowy, zarządu i eksploatacji państwowych portów morskich, przystani i urządzeń portowych;
9)
nadzoru nad budową, utrzymaniem i eksploatacją morskich portów, przystani i urządzeń portowych, stanowiących własność lub będących w posiadaniu instytucyj komunalnych, społecznych lub prywatnych;
10)
opłat portowych;
11)
budowy i utrzymania umocnień brzegowych, wydm nadbrzeżnych i zalesień ochronnych w pasie nadbrzeżnym;
12)
służby żeglarskiej morskiej, dyplomów oficerów marynarki handlowej i zaciągu załóg;
13)
ewidencji ruchu statków i ruchu osobowego i towarowego w portach morskich;
14)
organizacji i nadzoru nad działalnością podległych urzędów i organów oraz rozstrzygania odwołań od ich orzeczeń i zarządzeń;
15)
inne zlecone z mocy niniejszego dekretu i przepisów szczególnych.
Art.  5.
1.
Na czele urzędu morskiego stoi dyrektor.
2.
Organizację wewnętrzną urzędu morskiego i podległych mu organów ustali Minister Żeglugi w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.
Art.  6.
1.
Dyrektor urzędu morskiego wydaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i ogłasza we właściwym dzienniku wojewódzkim rozporządzenia porządkowe w zakresie spraw, wyszczególnionych w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 4, a nieunormowanych osobnymi przepisami.
2.
Dyrektor urzędu morskiego może ustanowić poza siedzibą urzędu morskiego organa pomocnicze uprawnione do stałego spełniania na oznaczonym obszarze określonych zadań dotyczących urządzeń sygnalizacji nautycznej, wydm, zalesień ochronnych itp.

III. 

KAPITANATY PORTU.

Art.  7. 2

 (uchylony).

Art.  8.

 Zakres działania kapitanatu portu obejmuje sprawy:

1)
zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i porządku na obszarze portu i redzie, w szczególności:
a)
bezpieczeństwa statków, załóg, pasażerów i ładunków podczas postoju, wyładowania i załadowania towarów oraz podczas ruchu statków w obrębie portu;
b)
regulowanie ruchu i postoju statków w obrębie portu;
c)
prowadzenie rejestracji statków wchodzących i wychodzących z portu i kontrolowanie ich dokumentów;
d)
bezpieczeństwo ogniowe w obrębie portu;
2)
pilotażu;
3)
współdziałania z władzami celnymi, kolejowymi, dróg wodnych, bezpieczeństwa publicznego i ochrony pogranicza i służby zdrowia;
4)
inne zlecone.
Art.  9.

Dyrektor urzędu morskiego może zlecić kapitanatowi portu zarząd i eksploatację morskich portów handlowych II i III klasy, przystani i urządzeń portowych oraz utrzymywanie w tychże portach znaków nawigacyjnych.

Art.  10. 3

 Na czele kapitanatu portu stoi kapitan portu.

Art.  10a.

  4  W morskich portach handlowych, wydzielonych z administracji państwowej na podstawie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) funkcje kapitanatu portu przekazuje się przedsiębiorstwu zarządzającemu portem. Funkcje te będzie wykonywać w przedsiębiorstwie kapitanat portu, podległy pod względem rzeczowym w zakresie tych funkcji właściwemu urzędowi morskiemu.

IV. 

STRAŻ OBIEKTÓW PORTOWYCH. 5  

Art.  11.

  6

1.
 Do ochrony obiektów, położonych na obszarze portów, morza przybrzeżnego i pasa nadbrzeżnego, powołuje się Straż Obiektów Portowych, podległą służbowo bezpośrednio kapitanowi portu.
2.
Do zakresu działania Straży Obiektów Portowych należy:
1)
ochrona statków i ładunków podczas postoju, wyładowania i załadowania, czuwanie nad działaniem znaków nawigacyjnych i ruchem statków w obrębie portu, redy i morza przybrzeżnego,
2)
ochrona obiektów i urządzeń portowych,
3)
czuwanie nad bezpieczeństwem ogniowym w obrębie portu i redy,
3.
Funkcjonariuszom Straży Obiektów Portowych przysługuje prawo posiadania i użycia broni w przypadkach, w których to prawo przysługuje wartownikom cywilnym w myśl ustawy z dnia 9 kwietnia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 28, poz. 221).
4.
Organizację i przepisy służbowe Straży Obiektów Portowych ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrami: Bezpieczeństwa Publicznego i Obrony Narodowej.
Art.  12. 7

 W przypadkach, przewidzianych w art. 10a, funkcje Straży Obiektów Portowych wykonują właściwe organa przedsiębiorstwa zarządzającego portem, podległe pod względem służbowym organowi przedsiębiorstwa, wykonującemu czynności kapitanatu portu.

Art.  12a.

  8  Organa Bezpieczeństwa Publicznego są uprawnione do kontrolowania działalności Straży Obiektów Portowych i organów przedsiębiorstwa zarządzającego portem, wymienionymi w art. 12.

V. 

PRZEPISY KARNE.

Art.  13.

  9

1.
 Kto wykracza przeciwko rozporządzeniom, wydanym na podstawie art. 6 ust. 1 niniejszego dekretu - podlega karze aresztu do trzech miesięcy i grzywny do wysokości stu pięćdziesięciu tysięcy złotych lub jednej z tych kar.
2.
Do orzekania powołane są urzędy morskie, które stosują odpowiednie przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno-administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 365).
3.
Dyrektor Urzędu Morskiego za zgodą Ministra Żeglugi może w drodze rozporządzeń upoważnić do nakładania kar w formie nakazów karnych podległe mu organa, a funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej do nakładania grzywien w drodze doraźnych mandatów karnych w przypadkach i na zasadach, przewidzianych w art. 50 i 51 powołanego rozporządzenia

VI. 

PRZEPISY KOŃCOWE.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Żeglugi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  15.
1.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 1922 r. w sprawie utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej w Gdańsku (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 258), rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz marynarki handlowej (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 366), rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o poddaniu Kapitanatu Portu Morskiego w Tczewie kompetencji Urzędu Marynarki Handlowej w Gdyni i uregulowaniu innych spraw związanych z żeglugą morską w porcie tczewskim (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 233).
1 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
2 Art. 7 uchylony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
3 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
4 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
5 Tytuł rozdziału IV zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
6 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
7 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
8 Art. 12a dodany przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.
9 Art. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. (Dz.U.50.6.55) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.60.328

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja i zakres działania władz administracji morskiej.
Data aktu: 05/09/1947
Data ogłoszenia: 20/09/1947
Data wejścia w życie: 20/09/1947